Obličejová jóga: 10 minut denně zjemní vrásky, vypne pleť a zpevní kontury

Stárnutí je přirozený proces, kterému neunikne nikdo z nás. Samo o sobě není špatné, vždyť přináší cenné životní zážitky a zkušenosti, jež nás tvarují v jedinečné osobnosti. Už méně žádoucím doprovodným efektem jsou povadlá pleť a vrásky, které se zejména nám ženám nelíbí. Naštěstí existují rozmanité možnosti, díky nimž si můžeme období bez vrásek prodloužit a vypadat prostě skvěle. Jednou z nich je face yoga.

V žádném případě nebudeme mluvit za všechny ženy. Některé stárnutí a jeho projevy řeší daleko více než jiné. Kromě omlazující kosmetiky pomoc v boji s vráskami nabízí plastická chirurgie, kde se velkému zájmu těší hyaluronové a botoxové injekce. Nic proti. Pokud se s touto technikou nakládá opatrně a odevzdáte se do rukou zkušeného lékaře nebo lékařky, dokáží zázraky.

Existují ale i jiné způsoby, jak pokožku udržovat mladistvou a svěží i bez drahých zákroků.

Jak pečovat o zralou pleť a udržovat ji mladou a bez vrásek

Čas se projeví na každém obličeji v podobě vrásek a povadlé pokožky. Otázkou je, kdy se tak stane a jak moc. Vznik vrásek lze díky správné péči oddálit a zmírnit a vypadat výrazně mladší, než ukazuje číslo ve vaší občance.

Základem je každodenní poctivá péče. Ta by měla zahrnovat důsledné vyčištění pleti ráno a večer za pomoci kvalitních kosmetických přípravků, které odpovídající danému typu pleti. Zpomalit tvorbu vrásek a zjemnit ty stávající pomáhají zejména speciální omlazující pleťová a oční séra a krémy

Do péče o stárnoucí pokožku můžete zapojit masážní válečky a kameny Gua Sha (kvaša) vycházející z principů tradiční čínské medicíny. Mezi další techniky slibující pevnější kontury a méně vrásek v obličeji, na krku a dekoltu patří obličejová neboli face yoga. Právě na tu se zaměříme v tomto článku.

10 důvodů, proč do péče o pleť zapojit obličejové masáže a cvičení:

 1. Rozjasňují pleť a zanechávají ji zářivější.
 2. Podporují přirozenou produkci kolagenu.
 3. Okamžitě vypínají pokožku.
 4. Zjemňují vrásky i kruhy a váčky pod očima.
 5. Redukují nerovnosti v obličeji.
 6. Zlepšují krevní oběh a čistí pleť od škodlivých toxinů.
 7. Snižují otoky a záněty.
 8. Uvolňují napětí a pomáhají tvarovat obličejové svaly.
 9. Nenarušují strukturu kůže.
 10. Příjemně masírují pokožku.
výhody obličejových masáží

Co je obličejová jóga

Největší zastánci obličejovou jógu přirovnávají k elixíru mládí, který je dostupný všem a navrch zdarma. Stačí se několik minut denně věnovat provádění na pohled úsměvných grimas a odměnou vám bude obličej bez vrásek, s vypnutou pletí a celkově mladistvějším vzhledem. 

Úspěch face yogy je však založen na pravidelnosti. Cvičení jednou měsíčně vás zpátky ve dvacítku nepromění.

Každodenním procvičováním obličejových svalů je posílíte a zlepšíte cirkulaci krve a tak vylepšíte celkový vzhled pokožky. Potvrzuje to Zuzana Klingrová, známá česká lektorka jógy, která říká: „Svaly v obličeji jsou jako kterékoliv jiné svaly na těle. Pokud je budete pravidelně procvičovat, stačí několik minut denně, uvidíte výsledky”.

Na pohled face yoga vypadá legračně. Využívá totiž nejrůznějších grimas, při kterých je nutné koulet očima, špulit rty, tváře, nebo vyplazovat jazyk. Pokud se do cvičení pustíte před svým partnerem bez varování, můžete se dočkat velice zajímavých reakcí 🙂. Některé ženy proto doporučují cvičit před zrcadlem v ústraní.

S čím vším vám může obličejová jóga pomoci?

 • s hlubokými mimickými vráskami na čele a nad kořenem nosu (tzv. mračivka),
 • s jemnými vráskami okolo očí a rtů,
 • s nosoretními vráskami, které způsobují dojem pokleslých koutků,
 • s povadlými konturami obličeje, ochablými a propadlými tvářemi,
 • s padajícími horními víčky, která vyvolávají dojem únavy,
 • s tmavými kruhy pod očima.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Cesta jógy nabízí skvělé výsledky každému, říká Šárka Kohoutová z Jógarama

Jak může být face yoga přínosná

Na vzhledu obličeje se však podepisuje nejen postupující věk. Negativní vliv mají rovněž vleklé rodinné i pracovní starosti a stres, minimum spánku či znečištěné životní prostředí. To vše způsobuje ochabnutí svalů, které je proto vhodné procvičovat, posilovat a protahovat jako každý jiný sval v těle.

Největší přínosy obličejové jógy:

 • odstraňuje napětí, uvolňuje a regeneruje svaly obličeje, krku a šije,
 • zlepšuje proudění lymfy a odvod toxinů,
 • zpevňuje kontury obličeje a zjemňuje i hlubší vrásky,
 • oddaluje vznik nových vrásek,
 • redukuje kruhy a váčky pod očima, 
 • pozvedne spadlá oční víčka a rozzáří váš pohled,
 • odstraňuje dvojitou bradu, 
 • zpevňuje povadlé kontury kolem čelisti, vypíná pokožku,
 • odstraňuje nerovnosti a zlepšuje symetrii obličeje,
 • tvaruje plnější rty,
 • pomáhá snížit stres a odbourat bolesti hlavy, snižuje oční únavu,
 • pozitivně působí i na psychiku a zvyšuje sebejistotu.
přínosy obličejové jógy

Jak se provádí obličejová jóga

Nejlépe uděláte, když si na internetu vyhledáte lekce osvědčených lektorek face yogy, mezi které u nás patří například Marta Dřímal Ondráčková nebo Simona Rydlová, a naučíte se cvičit obličejovou jógu podle nich. 

Obličejová jóga není totiž jen o grimasách vyvolávajících hlasitý smích, ale zahrnuje rovněž práci s dechem, bránicí, správné postavení těla, vizualizaci a jiné techniky, které vás každá dobrá učitelka naučí.

Níže pro vás máme několik tipů na cvičení, která vám pomohou odbourat svalové napětí v těle i obličeji. Provádět je můžete beze studu téměř kdekoliv: doma, v práci, v autě, při vaření i sledování televize.

Úsměv

S úsměvem jde všechno lépe. Tento konkrétně je ale trochu jiný. Udržujte svá ústa zavřená a usmějte se doširoka tak, jako byste se chtěly koutky úst dotknout uší. V krajní poloze vydržte několik sekund, uvolněte se a opakujte 10×.

Cvičení proti podbradku

Jedna brada stačí, dvě už jsou moc. Stočte jazyk do ruličky a hřbet ruky si dejte pod bradu a čelist. S výdechem tlačte bradu proti ruce a hřbet ruky proti čelisti. Vydržte několik sekund, uvolněte se a opakujte 5×.

Protažení

Celý obličej pevně zatněte. Oči zavřete, rty pevně stiskněte a roztáhněte doširoka přes semknuté čelisti. Vydržte několik sekund a obličej uvolněte, vyvalte oči a vyplázněte jazyk. Opakujte 5×.

Fonetická cvičení

Vyslovujte samohlásky AEIOU rychle za sebou a velmi pečlivě u toho artikulujte. Toto krátké cvičení perfektně modeluje a zpevňuje svaly kolem úst. Opakujte 5×.

Pozice řvoucího lva

Sedněte si na paty s koleny mírně od sebe a prsty nohou opřete o podložku. Ruce dejte v pěst a položte je na stehna. Nadechněte se nosem a s mohutným výdechem rozevřete dlaně, otevřete ústa jako byste řvali jako lev. Klidně to provádějte bez zvuku, nechcete-li děsit partnera, děti a sousedy 🙂. Opakujte 5×. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Co je power jóga: V čem se liší od klasické jógy a tipy na video lekce z YouTube

Jak často a kdy face yogu dělat, aby byly vidět výsledky.

Obličejovou jógu je doporučeno cvičit každý den po dobu 5 až 10 minut. Prostě si z toho udělejte rituál podobně jako pečujete o pleť nebo si čistíte zuby. Výsledky se projeví po několika týdnech. Některé ženy jsou z výsledků face yogy ohromené už po 14 dnech, jiné musí cvičit nejméně jeden až dva měsíce. 

Samozřejmě platí, že je nutné cvičit pravidelně a dlouhodobě. Je to cvičení jako každé jiné. Jakmile s ním přestanete, výsledky se postupně vytratí a obličej opět povadne a vrásky se prohloubí. Deset minut denně si v nabitém programu ale najde každý, pokud skutečně chce.

Efekt obličejové jógy zvyšuje i celkový životní styl. Na vzhled pokožky má zásadní vliv také to:

 • zda jste fyzicky aktivní a pravidelně sportujete, 
 • jak, co a kolik toho každý den sníte, 
 • jaký je váš denní pitný režim, 
 • s jakou mírou stresové zátěže se potýkáte,
 • jak dobře a dlouho spíte. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Jaký má večeře vliv na spánek a tipy, jaká jídla jíst a jakým se vyhýbat

Kam na lekce obličejové jógy

Veřejné lekce face yogy nejsou běžné. Narazit můžete na kurz obličejové jógy, který některá jógová studia jednou za čas svým klientkám nabídnou, a naučí vás na nich, jak jednotlivé cviky provádět správně. To je asi nejlepší způsob, pokud se chcete face you naučit. 

Jinak můžete cvičit podle videí, kterých je na YouTube požehnaně. Je hodně důležité vybírat si videa od kvalitních a zkušených lektorek, které vědí, co dělají a jen nepapouškují to, co  viděly někde jinde. Vždy si o dotyčné něco zjistěte. Špatné provádění cviků či nevhodná skladba lekce může mít za následek nulové výsledky.

Simyoga.cz a #udržksicht 

U nás jsou nesporně nejznámější videa od dvou krásných žen. První je známá herečka a moderátorka Marta Dřímal Ondráčková, která svůj cvičební program vtipně nazvala  #udržksicht, a v němž kombinuje cvičící a masážní techniky pro denní rutinu zaměřenou na evropské ženy. Další je Simona Rydlová a její stránky simyoga.cz. Obě absolvovaly kurz u Fumiko Takatsu, která spolu s Koko Hayashi patří mezi největší průkopnice face yogy v celosvětovém měřítku.

„Když mi bylo tak pětatřicet, začal mi padat obličej. Je fakt, že jsem měla těžké období a rozváděla se. Měla jsem vrásku mezi obočím, začaly mi padat kontury tváří, pod očima jsem měla prohlubně. Zpanikařila jsem a běžela jsem si nechat píchnout do čela botox. Ale hned jsem pochopila, že to dlouhodobě nechci. Hledala jsem alternativy a našla Fumiko Takatsu, zakladatelku Face Yoga Method. Začala jsem cvičit, rychle jsem viděla výsledky, všímala jsem si, jak dobrý vliv to má na moji psychiku. Vytvarovala jsem si obličej tak, že jsem vypadala lépe než kdy předtím“, vysvětluje Zuzana Rydlová v článku na webu Proženy.cz, která na face yogu nedá dopustit.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Hormonální jóga napomáhá obnovit hormonální rovnováhu u žen i mužů

Pro koho je face yoga vhodná

Obličejová jóga je vhodná pro každého. Platí to zejména pro ženy po třicítce, které pozorují vznik prvních vrásek. Nicméně je vhodná i pro mladší ženy a samozřejmě i pro muže, kteří jistě ocení mladistvější vzhled. 

Čím dříve s procvičováním obličejových svalů začnete, tím lépe. Hlubší vrásky i povadlé tváře se přece jen odstraňují hůře než jemné téměř neviditelné vrásky. Horní věková hranice neexistuje a překvapivých výsledků si budete užívat, i když s face jógou začnete až v 50 či 60 letech.

Obličejová jóga na YouTube.cz

Nemáte páru, co přesně si máte pod obličejovou jógou představit? Vybrali jsme několik videí od Marty z jejího programu @udrzksicht a Simony. Obě se omlazení obličeje, krku a dekoltu pomocí face jogy věnují několik let. Mrkněte a vyzkoušejte toto cvičení na vlastní kůži:

TOP 5 cviků obličejové jógy

Zbavte se pytlů pod očima

O několik let mladší během pár minut aneb 3. ranní rychlovka obličejové jógy

Nechte zmizet vrásky kolem očí

Zvedněte padající koutky a vymažte smutný výraz z tváře

Recept na perfektní dekolt

Mračivka

Jak se zbavit vrásek na čele a nosoretních rýh

Jak na krásné rty přirozeně

7 nejoblíbenějších cviků z Face Yogy pro krásnou tvář bez botoxu

Face Yoga při běhání

Sledující Marty a Simony si obličejovou jógu nemůžou vynachválit. Pokud se jí rozhodnete vyzkoušet také, dejte nám vědět, zda vám opravdu pomohla 😉

Tipy na lekce pro ženy na Bezhladoveni.cz

Dnes jsme se zaměřili na obličejové svaly a cviky na ně. Pokud si chcete procvičit celé tělo, zkuste některé z oblíbených sportovních a relaxačních činností. Nezapomínejte na odpočinek, regeneraci i spánek.

Skupinové lekce, které najdete na našich stránkách:

Závěrečné shrnutí: Posílit a zpevnit můžete jakékoliv svaly na těle včetně těch obličejových

Obličejová jóga pomáhá udržet obličej bez vrásek a s pevnějšími konturami. Jak toho dosáhnout:

 • Obličejové svaly procvičujte poctivě každý den 5 až 10 minut,
 • cvičení provádějte nejlépe večer a klidně i ráno, máte-li čas,
 • cvičte podle zkušených lektorek face yogy,
 • používejte kvalitní kosmetiku, která odpovídá vašemu typu pleti,
 • do péče zapojte i masážní pomůcky určené na obličej.
reklama
Popis

Pomáháme ženám k většímu sebevědomí - cítit se lépe, zpevnit se či zhubnout

Vyzkoušejte si týden zdarma, bez závazků:

 • Dámské fitness, kde rozumí ženám a je pro všechny věkové kategorie
 • Stále se o vás stará certifikovaná trenérka se zaměřením na cvičení pro ženy
 • Týden zdarma je nezávazný. Zda budete chtít pokračovat je zcela na vás
 • Uděláte si konečně čas na sebe a budete se cítit dobře
 • Vyzkoušíte cvičení, které mnoha ženám pomohlo k většímu sebevědomí - vypadat lépe, zpevnit se či zhubnout natrvalo
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.