Podrobná typologie postavy: Podle čeho poznáte hrušku, co jí svědčí a čemu se vyhnout

Zejména u žen se rozlišuje několik typů postav. Hlavním kritériem je způsob ukládání tuku, respektive v jakých partiích se ukládá nejvíce. Nejčastěji se zmiňují dva: jablko a hruška. Zatímco u jablek je problematické břicho, hrušky trápí tuk v oblasti hýždí, boků a stehen. 

Jablko versus hruška

Větší břicho, nevýrazný pas, úzké boky a malý zadek jsou typické pro postavu typu jablka. U mužů je to běžný typ obezity. U žen je to méně častý typ. U hrušek je to naopak. 

Horní polovina je v porovnání s dolní viditelně drobnější. Boky se rozšiřují, zadek bývá větší a kulatější, stehna silnější. U žen je to asi nejtypičtější tvar těla a pokud ženy přibírají, tak to začíná právě v oblasti boků a hýždí. Naopak, když hubnou, tuk nejprve mizí z oblastí hrudníku (prsou), rukou a břicha. To však neznamená, že v dolní části nemizí. Jen je ho tam více, a proto to trvá déle.

Neznamená to ale, že musíte mít hned “boky jako skříň”, abyste byla hruška. U sportujících a štíhlých žen je to spíše o tendenci ukládání tuků. Pro ženy s postavou hrušky jsou typická úzká ramena a pas a naopak žensky zaoblené boky. Řešením je zvýraznit ramena a ubrat v oblasti boků.

Změřte se a zjistěte, zda jste hruška nebo jablko

K rozpoznání, jaký typ postavy jste, můžete použít i krejčovský metr. S jeho pomocí změřte obvod pasu a boků a vydělte je mezi sebou. Porovnejte získanou hodnotu s tabulkou a hned se dozvíte, zda jste jablko nebo hruška. Použít můžete i naši WHR kalkulačku.

WHR ženy WHR muži Typ postavy
menší než 0,75 menší než 0,85 typ hruška
0,75 až 0,80 0,85 až 0,90 rovnoměrné rozložení tuku
0,8 až 0,85 0,90 až 0,95 spíše typ jablko
větší než 0,85 větší než 0,95 typ jablko

Rozdíly mezi jablkem a hruškou jsme si podrobně vysvětlili v předchozím článku Podrobná typologie postavy jablko: Jak vypadá, co mu prospívá a co škodí. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Podrobná typologie postavy: Jak vypadá jablko, co mu prospívá a co škodí

Charakteristické znaky, podle kterých poznáte hrušku

Postava typu hruška, někdy se také říká typ trojúhelník, je pro ženy typická stejně jako typ jablko u mužů. 

Ženy s typem postavy hruška mají drobnou vrchní část těla. Ramena jsou na pohled užší než boky. Hrudník a většinou i prsa jsou menší, pas bývá oproti bokům opět štíhlý. Spodní část těla je naopak výraznější. Boky a hýždě jsou zaoblené a stehna i lýtka bývají silnější.

Jako hlavní nedostatek vnímají ženy – hrušky velké hýždě, malá prsa a úzká ramena. U žen s nadváhou se rozdíl mezi horní a dolní polovinou zvyšuje. Tuk se usazuje více na bocích a hýždích, nevyhne se ale ani břichu a pažím. 

Opět platí, že obezita je jenom jedna. Je jedno, zda jste hruška nebo jablko, nadměrný tuk škodí zdraví v obouch případech, a zvyšuje riziko vzniku celé řady onemocnění, jako je cukrovka a choroby srdce a cév.

Je lepší vypadat jako hruška?

Představitelky žen – hrušek si často stěžují na příliš velký zadek a silná stehna. Raději by vypadaly jako ženy – jablka pro jejich štíhlé nohy, lýtka, drobné kotníky, úzké boky a plochý zadek. Navíc břicho se shazuje snáz než velký zadek a boky. Tak snadné to není. A hlavně ženy – jablka to vnímají podobně.

Ve skutečnosti mají hrušky lepší základ pro dosažení atraktivní ženské postavy. Stačí cvičit a zdravě jíst. Správným cvičením je možné zmírnit rozdíly mezi horní a dolní polovinou těla, ale zachovat ženské křivky v podobě štíhlého pasu a pěkně tvarovaných hýždí a boků.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Nabírání svalové hmoty: Jak na to a proč trénink i jídelníček přenechat odborníkům

Naopak ženy – jablka mívají nejen problém shodit nadbytečný tuk v oblasti břicha, ale ještě horší je pro ně vytvarovat sexy hýždě a boky, které zůstávají příliš úzké a ploché. Je snazší zhubnout, než vybudovat svalovou hmotu.

postava hruška
Hruška má úzká ramena, štíhlý pas, větší hýždě, širší boky a silnější stehna. Což je úžasná výchozí pozice, chcete-li docílit pevných a přitom krásně ženský zaoblených křivek.

Jak by měly ženy – hrušky sportovat?

Jak je z popisu výše patrné, ženy s postavou hrušky trápí úzká ramena, silné boky a větší zadek. Zaměřit by se tudíž měly na zvýraznění horní poloviny těla: ramen a zad a na vytvarování dolní poloviny těla: zpevnění hýždí a nohou.

Ignorujte tipy a výzvy typu “zaměřeno na zadek”. Znovu a zas zdůrazňujeme, že zhubnout pouze na některých partiích nelze. Lokální hubnutí nefunguje, protože není možné oddělit horní polovinu od dolní. Co funguje, je správné složení a zacílení tréninku

Tréninkový plán by měl zahrnovat silový trénink a cvičení, které se nazývá aerobní. Při něm dochází ke spalování tuku. Není to tak jednoduché, protože dobrý silový trénink vedoucí k růstu svalové hmoty je stejně důležitý. 

Silový tréninky pro ženy – hrušky

Silový trénink by přitom měl procvičit celé tělo. Ze začátku zapomeňte na dělené tréninky. Ty jsou vhodné až pro pokročilé cvičence. 

Procvičujte celé tělo nejlépe pomocí základní cviků, mezi něž patří:

Konkrétně tyto cviky procvičí celé tělo. Některé jsou více zaměřené na spodní, jiné na vrchní část těla. Naučte se správnou techniku a nebojte se využívat činky a závaží. S jejich pomocí aktivujete svaly mnohem intenzivněji. Cviky s vlastní vahou, případně s gumami, jsou rovněž velmi účinné.

Všechny cviky mají jednu základní variantu a spoustu dalších verzí, které více či méně mění účinek cviku. U dřepů a výpadů se můžete zaměřit nejen na velký hýžďový sval, ale také na jeho neméně důležité pomocníky – střední a malý hýžďový sval a sval hruškovitý, které jsou často oslabené. 

Kromě klasického silového tréninku prováděného v posilovně může mít zpevňovací účinky také jóga a pilates. Jóga má navíc protahovací a uvolňovací efekt na svaly a klouby a jako každá fyzická aktivita podporuje hubnutí.

Aerobní trénink pro ženy – hrušky

Nezbytnou součástí tréninkového plánu jsou takzvané aerobní aktivity. Nejde přitom pouze o spalování tuků. Jejich přínos je mnohem širší. Zlepšují celkovou fyzickou kondici, zejména srdečně cévní neboli kardiovaskulární systém.

Aerobní aktivity vhodné pro hrušky:

Smysl má cvičit i 15 minut každý den

Některé ženy mívají problém začít cvičit a vytrvat kvůli nedostatku času na cvičení. Pokud i vám činí problém najít si 3× až 5× týdně 45 až 60 minut na trénink, začněte s kratšími časovými úseky. 

Během 15 minut zvládnete odcvičit rychlou sestavu kliků, dřepů a výpadů, ale nebudete tak unavené, abyste to nezvládaly zopakovat další den. Pro začátek je to lepší než hodina v posilovně, po které se nebudete schopné kvůli bolesti svalů hýbat další tři dny, nebo si na ni vůbec čas neuděláte. 

Pro spoustu žen jsou kratší tréninky daleko příjemnější a v začátcích jsou stejně účinné ne-li dokonce účinnější. Přece jen je daleko snazší přemluvit se k 15 minutám cvičení než k celé hodině. Myslete na to, že je lepší cvičit 15 minut denně nebo 30 minut obden než vůbec.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

klasický dřep
S vytvarováním správných křivek vám pomůže správný silový trénink. Jedním z nejlepších cviků je klasický dřep.

Jak by měly ženy – hrušky jíst?

Hledáním ideálního zdravého jídelníčku na hubnutí, spousta lidí ztrácí drahocenný čas. Je jedno, zda jste jablko nebo hruška. Nejlepší je dodržovat všeobecné principy zdravého stravování. S dobrými stravovacími návyky nejen zhubnete, ale váhu si snadno udržíte.

6 rad, jak jíst zdravě bez velkého omezování:

 1. Dbejte na pestrý jídelníček složený nejlépe ze všech skupin potravin: živočišných produktů, obilovin, luštěnin, zeleniny i ovoce. 
 2. Nakupujte kvalitní potraviny v jejich základní neupravené podobě.
 3. Vyhýbejte se polotovarům
 4. Vařte si doma, ať víte, co jíte. Složení jídla i velikosti porcí tak budete mít pod svou kontrolou. 
 5. Nepřejídejte se a hlídejte si rozumné velikosti porcí. Jezte tak, abyste byli sytí, ale ne přecpaní.
 6. Hřešte s chutí, ale mírou. V omezeném množství si dopřávejte nezdravá jídla, která máte rádi. 

Na poslední bod nezapomínejte. Spousta lidí si zbytečně zakazuje zbožňovanou čokoládu či zmrzlinu. Není k tomu důvod. Dopřejte si své mini hříchy v omezeném množství s chutí. Platí to i pro jiná jídla. Problém totiž nepředstavují nezdravá jídla, nýbrž jejich množství.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Závěrečné shrnutí: Hruška má skvělé předpoklady pro ženské křivky

Co si z dnešního článku odnést? Muži odpustí, ale tento článek je hlavně pro ženy.

 • Nejlepším způsobem, jak dosáhnout oblých, ale pevných, křivek, je spojení zdravé stravy (nikoliv bezchybné) a pravidelného cvičení.
 • Hýbejte se každý den. Vyjděte si na procházku parkem. Zapojte do svých nových aktivit celou rodinou.
 • Posilujte s vlastní vahou a ještě lépe s činkami. Vhodný silový trénink tvaruje svaly a tím pádem i celé tělo.
 • Jezte s mírou a dodržujte rozumné porce. Příčinou tloustnutí je primárně přejídání, ne kousek vynikajícího koláče po nedělním obědě.
 • Pohyb by vás měl bavit, ne ničit. Zkuste třeba tanec nebo kruhový trénink pro ženy.
reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.