Hubnutí jízdou na inline bruslích: Zábavná cesta k vysněné postavě

Jízda na kolečkových bruslích podporuje spalování kalorií, snižuje obsah tělesného tuku a navíc šetří klouby.

10 výhod jízdy na kolečkových bruslích

1. Vybočení ze stereotypu

Pokud se na cestě za vysněnou postavou věnujete především běhu, ostré chůzi, cyklistice a posilování, bude pro vás bruslení vítanou změnou, která prospěje vašemu tělu i duši.

2. Spalování kalorií a hubnutí

Svižná jízda na inlinech dokáže účinně nakopnout hubnutí. Pokud se budete věnovat tomuto cvičení pravidelně, dostanete se na dobrou cestu ke štíhlejšímu tělu. Obouvejte kolečkové brusle alespoň 4× týdně a užívejte si bezstarostnou jízdu.

Počet spálených kalorií závisí na vaší hmotnosti. Podle Harvard Medical School osoba s 57 kg spálí během 30 minut inline bruslení 210 kalorií. 70kilový člověk pak za stejnou dobu spálí 260 kalorií a osoba s 84 kilogramy dokonce 311 kalorií.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Kolik kalorií spálíme 39 nejoblíbenějšími druhy cvičení?

Mayo Clinic doporučuje provozovat aerobní aktivitu střední intenzity minimálně po dobu 150 minut týdně. Nejlépe uděláte, pokud pohyb rozložíte rovnoměrně do celého týdne.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí doporučuje jízdu na inline bruslích jako jedno z nejefektivnějších cvičení s vysokou intenzitou pro efektivní spalování kalorií.

3. Menší zátěž kloubů

Jelikož při bruslení nedochází k výrazným otřesům, ale spíše k plynulému pohybu, jsou klouby oproti běhu ve velké výhodě. Na inline brusle se tak mohou postavit i lidé s nadváhou či obezitou bez strachu o zdraví svých kolen.

4. Pro všechny věkové kategorie

Inline bruslení se můžete věnovat v jakémkoliv věku. Zábavu na bruslích si užijí děti, dospívající, lidé ve středním věku i aktivní senioři.

5. Posílení svalů

Kromě shazování kalorií můžete díky bruslení posílit a vyrýsovat svaly. Během bruslení dostávají nejvíce zabrat svaly na nohou, hýždích, bocích a břiše. Když ale zapojíte i pohyb rukou, budete rýsovat také svaly paží.

Podle Americké asociace pro in-line bruslení mají brusle pozitivní vliv na kalorický výdej, redukci tuku a posílení svalů dolních končetin.

6. Svalová vytrvalost

Ruku v ruce s posílením svalů přichází i větší vytrvalost. Díky pravidelnému bruslení budete schopní tréninky prodlužovat, případně zrychlovat tempo bruslení, a zlepšovat tak své výkony.

7. Zdravější srdce

Pravidelnou aerobní aktivitou, která zrychluje srdeční tep, posilujete své srdce. Jízda na bruslích tak působí jako ideální prevence vysokého krevního tlaku, infarktu i mrtvice.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Kardio, posilování nebo HIIT: Který pohyb je při hubnutí nejlepší?

Jízda na kolečkových bruslích v mírném až středním tempu zvýší průměrnou srdeční frekvenci na 140 až 160 úderů za minutu. Při energičtějším tempu se může srdeční tep vyšvihnout až na 180 tepů za minutu.

8. Duševní pohoda

Během jízdy na kolečkových bruslích se vyplavují hormony štěstí endorfiny, které přináší mnoho pozitivních účinků na organismus. Zlepšují náladu, snižují bolestivost a uvolňují z těla přebytečný stres. Při bruslení si navíc můžete naplno užívat pobytu na čerstvém vzduchu, který rovněž přispívá k psychickému zdraví.

9. Individuální i týmový sport

Pokud nechcete jezdit na bruslích sami, přizvěte si parťáka. Jestliže se k vám nepřidá přítel či rodinný příslušník, spojte bruslení třeba s venčením psa. Váš čtyřnohý mazlíček bude vděčný za svižnou procházku a čas strávený s vámi.

10. Lepší rovnováha

Stav vaší rovnováhy ovlivňuje způsob provádění sportů i jiných aktivit. Pokud máte dobrou rovnováhu, vaše tělo nepotřebuje tolik energie k vykonávání běžných činností, a není tak rychle unavené. A protože je pro jízdu na bruslích rovnováha zcela nezbytná, brzy se naučíte potřebné triky a techniky, jak ji vylepšit.

TIP: Poté, co si osvojíte základní dovednosti inline bruslení, přejděte na pokročilejší pohyby, jako je jízda dozadu a různé otočky.

Nezapomeňte se před jízdou rozcvičit

Stejně jako před každým sportovním výkonem je i před bruslením dobré se rozehřát. Délka i kvalita rozcvičky by se měla odvíjet od plánované intenzity bruslení. Před klidnější jízdou parkem vám postačí krátké protažení. Zato před energičtějším výkonem se vyplatí věnovat se rozcvičení delší dobu. Jak na to? Od hlavy směrem dolů proveďte několik protahovacích a švihových cviků.

Podle výsledků zahraniční studie snižuje rozcvička před tréninkem riziko zranění tím, že zahřeje a uvolní svaly.

Patříte mezi začátečníky? Osvojte si správnou techniku bruslení

Oprašte základní způsoby zastavení

  • Dojezd do protisvahu či dlouhé roviny
  • Brzda od výrobce bruslí
  • Jednostranný pluh
  • Oboustranný pluh
  • Tzv. téčko
  • Ostré oblouky
  • Otáčka do protisměru
  • Hokejové brždění smykem
  • Vyběhnutí mimo trať
  • Kontrolovaný pád

Ukázka tréninku na inline bruslích

Rozcvička

Už za pouhých 5 minut základních pohybů, které si jistě pamatujete z hodin tělocviku, bude vaše tělo připravené na zátěž.

Rozehřátí

Po obutí inline bruslí si vyzkoušejte základní techniku jízdy. Střídejte rychlé a pomalé tempo na krátkých úsecích. Trénujte brzdění a také dřepy či úklony.

Jízda

Podle času si zvolte délku tréninku. Zapojte při jízdě paže a dbejte na pravidelné přenášení váhy z nohy na nohu.

Dojezd

Své tělo zklidníte pomalým dojezdem. Posledních 10 minut proto věnujte volné a klidné jízdě, vyklepejte paže a vydýchejte se.

Strečink

Na závěr si dopřejte strečink v podobě krátkého protažení nohou.

Nezapomeňte po tréninku doplnit také tekutiny a živiny, aby tělo lépe spalovalo. Důležité jsou hlavně bílkoviny a sacharidy. Zaměřte se na lehká jídla, aby vás po zátěži nebolel žaludek.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Co jíst po tréninku? 6 inspirací na rychlé recepty od sportovců z Instagramu

Na co nezapomenout při bruslení?

Přejeme vám příjemnou jízdu na inline bruslích a brzkou radost z výsledků hubnutí 🙂

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.