Podrobná typologie postavy: Jak vypadá jablko, co mu prospívá a co škodí

Tuk sám o sobě není nebezpečný. Škodí jen tehdy, je-li ho příliš. Vedle množství hraje důležitou roli to, kde se ukládá. Nadbytek tuku v některých tělesných partiích může totiž vážně ohrožovat zdraví. I to je jeden z hlavních důvodů, proč byste měli znát typologii postav, zejména jablko a hrušku, u nichž se tuk ukládá nejvíce.

Základní rozdíly mezi postavami typu jablko a hruška

Typologie postav sleduje rozmístění tuku v těle. Ten se může ukládat rovnoměrně nebo v některých částech těla, například na břiše nebo na zadku a stehnech. Při troše fantazie dva hlavní typy připomínají oblíbené ovoce: jablko a hrušku.

 • Typ jablko bývá označován jako obezita horního či mužského typu. Tuk se ukládá v oblasti břicha v okolí životně důležitých vnitřních orgánů jater, ledvin, střev či slinivky břišní. 
 • Typ hruška, též obezita ženského typu, se vyznačuje přibíráním tuku především na stehnech a hýždích. Naopak horní polovina těla je spíše drobná.

Je rizikovější typ jablko nebo hruška?

Obecně bývá považován za zdraví nebezpečnější typ jablka a to kvůli většímu množství tuku zvaného viscerální (vnitřní) uloženého okolo vnitřních orgánů. 

Některé studie však vyvrací, že by typ hruška byl méně nebezpečný a to obzvláště v případě vysoké nadváhyobezity, kterou způsobuje kombinace nezdravých stravovacích návyků, přejídání, nízká až nulová pohybová aktivita, stres a do určité míry genetika. 

Nadměrné množství tuku zvyšuje riziko vzniku řady nemocí a bohužel i předčasného úmrtí bez ohledu na typ postavy. 

Jak poznat, zda jste jablko nebo hruška? Co znamená WHR?

Většinou to lze poznat letmým pohledem a to i na štíhlých lidech. Postava typu jablko mívá úzké boky a hubené nohy a naopak méně výrazný pas. Pokud přibírá, tak především na břiše a bedrech. Postava typu hruška mívá naopak v porovnání s boky užší pas. Boky a zadek mívají zaoblené ženské tvary. Pokud přibírá, tak na hýždích, bocích a stehnech. 

Chcete-li si být jistí, spočítejte si poměr mezi pasem a boky (WHR). Krejčovským metrem si změřte obvod pasu v jeho nejužším místě a boky v jejich nejširším místě. Co se týče pasu, ze zdravotního hlediska se za zdraví bezpečné považuje obvod 80 centimetrů u žen a 94 centimetrů u mužů. 

WHR ženy WHR muži Typ postavy
menší než 0,75 menší než 0,85 typ hruška
0,75 až 0,80 0,85 až 0,90 rovnoměrné rozložení tuku
0,8 až 0,85 0,90 až 0,95 spíše typ jablko
větší než 0,85 větší než 0,95 typ jablko

Příklad:

Pokud například v pase měříte 100 centimetrů a přes boky 110 centimetrů, WHR se spočítá  jako 100/110, což se rovná 0,90. To znamená, že jste jablko.

NÁŠ TIP: Změřte si své WHR na naší WHR kalkulačce.

Jak vypadá postava typu jablko

U postavy typu jablko se tuk ukládá ve střední části těla na břiše, podbřišku a spodní části zad. Pro jablko jsou typické tukové polštářky i nad bedry. Dolní polovina těla naopak bývá velmi štíhlá. Zadek je malý a plochý, boky nevýrazné, stehna a lýtka hubená.

Lidé s postavou připomínající jablko nemají při relativně normální váze problém s podkožním tukem, ale s tukem viscerálním (také vnitřním nebo útrobním) ukládajícím se v okolí vnitřních orgánů, který představuje ohrožení v podobě vysokého krevního tlaku, kardiovaskulárních nemocí, mrtvice a dalších nemocí. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Symptom menopauzy: Přibírání na váze

Z výsledků zahraničního výzkumu vyplývá, že viscerální tuk vylučuje retinol, který zvyšuje rezistenci na inzulin a může tak vést ke vzniku cukrovky.

Tento typ postavy je běžnější pro muže a ženy s tímto typem postavy je také připomínají. U žen se tento typ obezity objevuje také v důsledku velkých hormonálních změn, zejména během těhotenství a menopauzy, které vedou k hromadění břišního tuku.

postava typu jablko
Hromadění tuku na břiše u žen většinou způsobují hormonální změny.

Jaké sporty jsou pro typ jablko vhodné

Na pohybové aktivity tento typ reaguje zpravidla velmi dobře. Aby cvičení přinášelo výsledky, je nutné se mu věnovat pravidelně alespoň 3krát až 4krát týdně. Nějakému druhu pohybu je vhodné se věnovat denně, i kdyby mělo jít o každodenní cestu do práce, na nákup či krátkou procházku parkem. Vše pěšky, samozřejmě.

Ideální je spojení posilování celého těla s aktivitami typu rychlá chůze, pomalejší běh či jízda na kole. Šikovná kombinace podporuje spalování tuků a zároveň buduje potřebnou svalovou hmotu.

Důležité je zpevnění středu těla. Kvůli většímu množství tuku na břiše jsou oslabené nejen břišní, ale také zádové svaly v oblasti bederní páteře. Zde je na místě opatrnost a důraz na správné provádění cviků. 

Jedinci trpící nadváhou a obezitou by rozhodně měli začínat svižnější chůzí než během a základními posilovacími cviky. Zpevněný střed těla zlepší držení těla a navíc vytvoří iluzi štíhlejšího pasu.

Vhodné sporty pro postavy typu jablko:

jízda na rotopedu
Jízda na rotopedu nabízí příjemnou formu cvičení i při nadváze. Šetří totiž klouby.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: 

Základní posilovací cviky pro posílení celého těla i jednotlivých partií

Cviky pro štíhlý pas s tipy fitness trenérky

Na co dávat pozor?

V žádném případě nemá smysl soustředit se pouze na břicho a cvičit primárně tuto partii prováděním velkého množství sklapovaček. Lokální hubnutí neexistuje, pouze zbytečně přetížíte bedra vzhledem k oslabeným břišním i zádovým svalům. 

Cvičením celého těla bez ohledu na “problematické” partie vylepšíte vzhled všech proporcí. Zhubnete přes břicho a zároveň si vytvarujete zadek, stehna a ramena. Nohy tak nebudou působit příliš hubeně a zadek získá ženštější zaoblenější tvary.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Nejčastější krize při hubnutí: Jaké nesnáze čekají na každého a tipy, jak je překonat

Hubnutí přes břicho podpoří zdravý a pestrý jídelníček 

Stejnou roli hraje zdravý jídelníček a správné stravovací návyky. Přibírání napomáhá strava bohatá na tuky a cukry a každodenní přejídání. Usilujete-li o úbytek tuku v oblasti břicha, je třeba změnit pohled na stravu.

Základem zdravého a vyváženého jídelníčku by měly být kvalitní potraviny a rozmanité složení. Na co byste se měli soustředit dál?

 • Jezte zeleninu, ovoce, obiloviny, luštěniny i živočišné produkty. Pestré složení stravy zajistí vašemu tělu široké spektrum vitaminů, minerálů a dalších důležitých látek.
 • Dbejte na dostatečný příjem bílkovin. Nemusíte jíst pouze maso, ale také vajíčka a mléčné výrobky, případně luštěniny. 
 • Kromě složení významnou roli hraje přiměřená velikost porcí. Jedině kalorický deficit vede k snižování tělesné hmotnosti.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: 

Zdravý jídelníček na míru: Jak by měl vypadat, kdo jej může připravit a na co si dát pozor

Jídelníček na hubnutí pro postavu typu jablko: I. díl 

Jídelníček na hubnutí pro postavu typu jablko: II. díl

Závěrečné shrnutí: Nejlepší je se hýbat a jíst zdravěji

Na co byste po přečtení tohoto článku neměli zapomenout?

 • Nadváha a obezita zdraví poškozuje bez ohledu na to, zda postava reprezentuje typ jablko nebo hruška.
 • Pro udržení normální tělesné váhy a tělesných proporcí je zásadní vyrovnaný příjem a výdej energie. 
 • Zhubnout lze pouze díky kalorickému deficitu, tedy nižšímu příjmu kalorií a vyššímu energetickému výdeji.
 • Nejúčinnějším způsobem, jak zhubnout a získat souměrné tvary, je spojení zdravého stravování s pravidelnými pohybovými aktivitami. 
reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.