BezHladovění.cz

Hit letošního roku – bezlepková dieta

Stále více lidí si v dnešní moderní době uvědomuje, jak moc je obezita nebezpečná a že ji opravdu můžeme kategorizovat mezi nemoci.

Zdravý životní styl začíná mít postupem času daleko více stoupenců než tomu bylo dříve a zkoušení všemožných diet a způsobů stravování je tak na denním pořádku v mnoha domácnostech.

Články na internetu a v časopisech překypují všemožnými radami a tipy na alternativy zdravého stravování, ne vždy bychom je však měli brát vážně.

Někdy takové rady mohou napáchat daleko více škody než-li užitku.

Celiakie jako nemoc

Velkým hitem posledních měsíců je tvrzení, že vyřazení lepku ze stravy vám může ubrat nějaká ta kila.

Bezlepkovou dietu musí běžně dodržovat lidé trpící celiakií, tedy nesnášenlivostí lepku nebo-li glutenu.

Je to chronické celoživotní onemocnění, které způsobuje zánětlivé změny sliznice tenkého střeva, které pak nedokáže dostatečně vstřebat všechny potřebné živiny, vitamíny a minerály.

Lepek je v podstatě protein, který se vyskytuje přirozeně v žitu, pšenici, ječmeni a ovsu, takže lidé trpící touto nemocí by se měli těmto surovinám vyhýbat.

Bezlepkové jsou naopak brambory, rýže, jáhly, veškeré luštěniny, sója, pohanka a kukuřice, jejichž konzumací bychom měli v případě celiakie nahrazovat předešlé obiloviny.

V obchodech dnes není problém sehnat bezlepkové pečivo, těstoviny či sušenky, ale za jejich nákup si poněkud připlatíte.

TIP: Inspirujte se našimi vzorovými jídelníčky bez lepku:
Jídelníček bez lepku I.
Jídelníček bez lepku II.

Bez lepku zhubnete, ale!

Internetové portály se zabývají problematice lepku zejména v posledních dnech, kdy lidé diskutují, zda je lepek pro člověka správný a zda by se neměl přestat konzumovat úplně.

Pacientů s různě rozvinutou celiakií je spousta, ale pro člověka, kterému lepek nezpůsobuje žádně zažívací potíže, je zcela přirozený.

Nebyli to náhodou naši předkové, kdo začali sklízet obilí? Pekli výborný domácí chléb, ke kterému si dali domácí máslo a zbytečně se nepřejídali polotovary a chemicky upravenými potravinami.

To je základ zdraví! Jíst přirozené věci, nikoli chemické koktejly, se kterými se dnes můžeme setkat v mnoho podobách na každém rohu.

Lepek je jen zástěrka

Lidé, kteří z nějakého důvodu vyřadili lepek ze svého jídelníčku jistě zaznamenali změny i na váze. Může však za úbytek kilogramů opravdu lepek?

Gluten jako takový nemá na snižování hmotnosti vliv, avšak s jeho vyřazením, se spousta jedinců začne zkrátka stravovat zdravěji.

Zdravý životní styl

Vyřadí se bíle pečivo a produkty z bílé mouky, začne se jíst více zeleniny, ovoce, masa a luštěnin.

Pokud však pojmete bezlepkovou dietu trochu jinak a namísto změny stravovacích návyků začnete zběsile z ničeho nic nakupovat všemožné produkty označené etiketou “bez lepku”, své štíhlé linii spíše uškodíte.

Bezlepkové pečivo a produkty totiž nejsou o nic méně kalorické než ty klasické, ba někdy dokonce i více.

Lepek je v mnohých potravinách nahrazován cukrem či přidaným tukem pro lepší chuť a texturu, což vysvětluje daleko vyšší energetickou hodnotu.

Pokud dodržujete “dietu” bez lepku abyste shodili nějaká ta kila a k bezlepkovým sušenkám si pořídíte například light jogurt, věřte že půjdete náhle sami proti sobě.

Light produkty jsou často zahušťované lepkem, právě kvůli špatné konzistenci po jejich odtučnění.

Zdraví nade vše

Další oblíbenou fámou je fakt, že lidé s celiakií jsou štíhlí právě kvůli dodržování bezlepkové diety. Právě naopak!

Lidé trpící tímto autoimunitním onemocněním nemohou dostatečně vstřebávat veškeré živiny a látky potřebné pro správnou funkci organismu, tělo je vysílené a hubne.

Často se lidé po diagnostikované celiakii a dodržování diety opět dostanou na normální váhu, právě díky zlepšené schopnosti střeva absorbovat všechny přijaté živiny.

Volba je na Vás

Ať už se rozhodnete jakkoli, věřte, že pokud nemáte žádné zažívací problémy po zkonzumování potravin s lepkem, vyhýbat se mu nemusíte.

Vaše tělo je uzpůsobené k tomu lepek zpracovat a ví si s ním rady. Bezlepkovou dietou tělu ulehčíte, pokud budete dodržovat zásady správné výživy a namísto bílého pečiva zakousnete ke steaku třeba kousek zeleniny.

Nákup a výběr bezlepkových potravin není ani levný ani jednoduchý, a proto pokud nemusíte, zbytečně se netrapte a klidně si občas zajděte na oblíbené italské těstoviny do nejbližší restaurace.

Pokud se i nadále budete držet hesla, že nic se nemá přehánět, rozhodně nešlápnete vedle ani tentokrát!

Baví vás žít zdravě? Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout.
Upozornění na nové články, jídelníčky a recepty posíláme 3x týdně (po, st, pá). Z odběru novinek se můžete kdykoli odhlásit.
Sandra Figalová

Sandra Figalová

Zdravý životní styl je mojí zálibou už delší dobu, kromě studia oboru Nutriční terapie na 1. lékařské fakultě se o výživu a sport zajímám i ve volném čase. Zastávám přístup, že každý jsme trochu jiný a máme jiné individuální potřeby, na které bychom měli brát vždy ohled.

Share via
Send this to a friend