Vliv antikoncepce na hubnutí: ani 45 studií nepotvrdilo souvislost s přírůstkem váhy

Moderní pilulky proti početí brání dozrávání vajíček a růstu děložní sliznice. Metoda používaná od 60. let 20. století patří k nejspolehlivějším druhům antikoncepce. Má své výhody i nevýhody.

Výhody užívání hormonální antikoncepce v tabletkách

 • Spontánní sex bez psychických bloků a strachů z nechtěného otěhotnění
 • Pravidelný cyklus s možností odložení například před dovolenou
 • Minimální krvácení bez větších menstruačních bolestí
 • Snížení hormonálních výkyvů a premenstruačního syndromu
 • U některých druhů (tzv. antiandrogenních) zlepšení akné a dalších kožních problémů
 • Podle některých studií chrání před rakovinou vaječníků a dělohy

TIP: Většina žen užívacích moderní pilulky ovuluje podle Mayo Clinic už po 14 dnech od vysazení. Nic tedy nebrání otěhotnění. Domněnky o zvýšeném riziku potratu po vysazení antikoncepce se nepotvrdily.

Nevýhody užívání antikoncepce a vedlejší účinky

 • U predisponovaných žen (vyšší věk, kouření, genetická zátěž) zvyšuje riziko tvorby krevních sraženin, které mohou vést k ucpání cév v nohách, mrtvici nebo infarktu
 • Nechrání před pohlavními chorobami
 • Cyklus je „umělý“, řízený dodávanými hormony – při týdenním vysazení v měsíci mohou nastat bolesti hlavy a další nežádoucí účinky spojené s poklesem hormonálních hladin
 • Může vést k zadržování vody v organismu – hlavně z počátku užívání

Nárůst váhy jako negativní účinek

V příbalovém letáku zpravidla objevíte i informaci o riziku nárůstu váhy po nasazení antikoncepce. V klinických studiích totiž řada žen uvedla, že po začátku užívání přibrala. Další nemalá skupina, uvedla naopak mírný pokles váhy. Některé ženy také uvedly, že se jim zvýšila nebo naopak snížila chuť k jídlu. Každé tělo je zkrátka jiné.

Sami vědci k tomu dodávají, že těžké ověřit reálný vliv tabletek na nárůst/úbytek váhy, protože hladina hormonů a hmotnost kolísá přirozeně nebo v závislosti na dalších faktorech (stres, přibývající věk…).

Přírůstek váhy v prvních týdnech? Pravděpodobně jen zadržování vody

Pokud užíváte antikoncepci poprvé, počítejte zhruba s 1 až 3měsíční „zvykací“ fází. Během ní se mohou vyskytnout různé nežádoucí účinky od bolestí při styku, silného krvácení až po zadržování vody v těle. Podle serveru Healthline.com bývá zadržování vody pouze dočasné a neznamená trvalý nárůst hmotnosti. Stejně tak postupně odezní i většina zbylých nežádoucích účinků.

Co říkají výzkumy: Moderní složení antikoncepce nebrání hubnutí

Dnešní trend směřuje k užívání co nejmenšího možného množství ženských hormonů estrogenu a progestinu (hormonu žlutého tělíska). První antikoncepční pilulka měla cca 150 mikrogramů estrogenu. Dnešní mají v průměru 20 až 50 mikrogramů, což je množství, které by nemělo samo o sobě vést ke zvýšení hmotnosti.

Na 45 studií zkoumalo souvislost mezi používáním hormonálních pilulek a náplastí a přírůstkem váhy. Vědci neobjevili žádný konkrétní důkaz.

Ani vaše výchozí váha nemá na přibírání po antikoncepci vliv. Jedna ze studií ověřila, že pokud začnou užívat pilulky mladé dívky s výraznou nadváhou, riziko dalších nárůstů váhy nasazením pilulek neroste.

Čím méně estrogenu, tím lépe

Právě estrogen v tabletkách stimuluje chuť k jídlu a může způsobovat zadržování vody. Podle Mayo Clinic přece jen estrogen v tabletkách ovlivňuje naše tukové buňky – mírně je zvětšuje, ale nezpůsobuje nárůst jejich množství.

Další vedlejší účinky antikoncepce

 • Nevolnost – hlavně při vyšších dávkách hormonů. Zkuste užívat tabletku krátce po jídle, nebo těsně před spaním. Postupně většinu nevolnosti odezní.
 • Akné a změna kvality pokožky – bývá přechodná a většinou brzy odezní.
 • Bolesti hlavy – máte-li sklony k migrénám, mohou změny hladin estrogenu způsobit krátkodobé bolesti.
vedlejší účinky antikoncepce

Jak se zbavit zadržené vody

Nárůst hmotnosti v prvních týdnech či měsících užívání antikoncepce pravděpodobně opravdu znamená jen zadrženou vodu způsobenou stimulací tvorby reninu a angiotenzinu v ledvinách. Nejde o přírůstek tuků.

Zadržování vody se projevuje zejména otoky v různých oblastech těla – především prsou, boků a stehen. Může být provázeno také nepříjemnými pocity plnosti a těžkosti až nevolnostmi. Zhoršit se mohou také problémy s celulitidou.

 1. Dodržujte správný pitný režim. Příjem vody v žádném případě neomezujte! Čistou vodu doplňte ovocnými a bylinnými čaji nebo minerálkami.
 2. Omezte příjem sodíku. Pozor na přesolená jídla, uzeniny, chipsy a další pochutiny.
 3. Dodejte tělu vápník a draslík. K dodání vápníku výborně poslouží mléčné výrobky, draslík obsahují brambory, banány, mák, sardinky, květák, brokolice či vlašské ořechy.

Jak zvládnout krátkodobý nárůst hmotnosti?

 1. Dejte tělu čas si zvyknout. Aspoň zmiňované 3 měsíce. Nadbytečná voda postupně vymizí a váha se vrátí do normálu.
 2. Dbejte na zdravý životní styl – vyváženou plnohodnotnou stravu, dostatek spánku i pohybu.
 3. Přidejte do stravy vlákninu. Zasytí vás a zabrání záchvatům vlčího hladu. Do stravy přidejte hlavně dostatek zeleniny.
  • Salátové okurky
  • Rajčata
  • Papriky
  • Melouny (v sezóně)
 4. Omezte příjem rychlých cukrů.
 5. Přidávejte si do pití jablečný ocet. Působí jako přírodní diuretikum.

TIP: Pokud zadržování vody trvá déle než 3 měsíce, zeptejte se lékaře na změnu pilulek. Největší riziko v tomto ohledu nesou tabletky zvyšující hladinu estrogenu na úkor progesteronu. Naopak pilulky, které obsahují drospirenon jako složku progestinu (např. Yaz, Yadine…), vykazují nižší přírůstek váhy, protože drospirenon působí jako diuretikum.

Závěr: Žádná studie nepotvrdila souvislost užívání pilulek a přírůstku váhy

Žádná dosavadní studie nevykazuje jednoznačnou souvislost mezi hormonální antikoncepcí a přírůstkem hmotnosti. Lékaři už jich provedli více než 45.

Pokud dlouhodobě přibíráte, hledejte příčinu jinde a zvažte návštěvu výživového poradce. S lékařem se také poraďte o změně užívaných tabletek.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.