Symptom menopauzy: Nadměrné noční pocení

Procházíte menopauzou a trápí vás noční pocení? Hlavu vzhůru, tento jev je naprosto normální a v určitém období ho zaznamená téměř každá žena.

Příznaky silného nočního pocení u žen

Znáte to, uprostřed noci se probudíte a vy i vaše postel jsou jako po vylití kanystru s vodou. Často se neobejdete bez převlečení, spánek je narušen a o kvalitním odpočinku není ani řeč. Noční pocení u žen může mít několik podob. Některým ženám bývá nevolno, jiné se cítí slabé a je jim na omdlení. Dalšími příznaky jsou nepravidelný srdeční tep, zimnice, bolesti hlavy a návaly horka.

Menopauza – rozcestník

Základní informace

Příznaky menopauzy

Ukázkové jídelníčky

Kde hledat odbornou pomoc

Internetový magazín Medical News Today v článku zaměřeném na noční pocení v menopauze poukazuje na velké rozdíly mezi ženami:

Frekvence návalů horka a nočního pocení se u žen velmi liší. Některé je zažívají jen občas, pro jiné jde o nepříjemnou součást každodenního života.

Nepříjemné důsledky v každodenním životě

Co může znamenat noční pocení? Hormonální výkyvy i stres

Příčiny nočního pocení u žen mohou být různé. Nejčastějším důvodem je však právě menopauza. V tomto období dochází k velkým hormonálním změnám, které v doprovodu nevhodných podmínek pro spaní (například příliš vytopená místnost či emocionální stres) mohou vytvořit právě onen nepříjemný jev.

Podle serveru thefemedic.com je jedním z nejčastějších symptomů menopauzy.

Noční pocení trápí více než 75 % žen v menopauze. Ačkoliv tento symptom většinou ustupuje po 5–7 letech, některé ženy se s ním vypořádávají i 10–15 let.

Hlavní roli hraje snížená produkce estrogenu

Už v období před zánikem menstruace se snižuje tvorba estrogenu. Tento hormon předává informace hypothalamu, který má za úkol regulovat tělesnou teplotu. Postupné snižování hladiny estrogenu během menopauzy nastává ve stejnou dobu, kdy oblast hypothalamu začíná pociťovat mnohem menší změny tělesné teploty. Následkem mírného zvýšení tělesné teploty pak může být nepříjemné pocení na prsou, hrudi, hlavě nebo jiných místech těla.

Na webových stránkách thefemedic.com se dočtete:

Pocení je jen způsob vašeho organismu, jak se ochladit a udržet uvnitř těla stabilní teplotu. Nicméně pokud je pocení nežádoucí a narušuje kvalitu vašeho spánku, je logické hledat řešení.

Editorka internetového magazínu health.harvard.edu Nancy Ferrari upozorňuje:

Návaly horka patří mezi tzv. vazomotorické symptomy menopauzy. Jsou často popisovány jako náhlé pocity tepla na hrudi, obličeji a celé hlavě, následované potem a někdy i zimnicí. Když ženu zastihnou během noci, mohou být provázené i silným pocením.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud vás pot v noci budí a narušuje spánek, navštivte svého praktického lékaře nebo gynekologa. Lékař vás důkladně vyšetří a vyloučí jiné příčiny nočního pocení. Pokud uzná, že za vašimi narušenými nocemi stojí právě menopauza, doporučí vám režimová opatření nebo medikaci.

Možnosti léčby

Ulevit vám může například dočasné užívání hormonální antikoncepce, která pomůže vaše hormony vrátit zpět do rovnováhy. Konkrétní léčba ale záleží na domluvě a odvíjí se od individuálního stavu ženy.

Nejúčinnější léčbou nočního pocení je hormonální terapie, ačkoliv má i několik nevýhod. Dlouhodobější léčba s sebou nese zvýšené riziko rakoviny prsu a ve vyšším věku je spojená také s větším rizikem mrtvice, vzniku krevních sraženin a dalších zdravotních problémů. Proto je důležité, aby ženy nejprve prozkoumaly i další možnosti léčby,

říká lékařka a profesorka lékařské fakulty na Harvardu JoAnn Manson pro magazín health.harvard.edu.

FotoPopis

6 tipů proti nočnímu pocení

1. Upravte jídelníček

Tryptofan

Zařaďte do svého jídelníčku více mléčných výrobků, ořechů a vajec. V těchto produktech se totiž nachází aminokyselina zvaná tryptofan, která vám pomůže navodit zdravý spánek.

Náhrada estrogenů

Zaměřte se na potraviny obsahující genistein a daidzein. Tyto látky jsou totiž velmi podobné ženským hormonům estrogenům a pomáhají tak vyrovnat hormonální výkyvy. Imitátory hormonů najdete především v sóje a sójových výrobcích. Dopřávejte si pravidelně tofu, tempeh, sójové jogurty a mléka. Pokud nepatříte mezi milovnice sóji, zeptejte se v lékárně na doplňky stravy obsahující sójové extrakty.

Vitaminy a minerály

Pomůže vám jídelníček bohatý na vitamin E, omega-3 mastné kyseliny, vápník a hořčík. Nejlépe fungují za studena lisované oleje, listová zelenina, mořské řasy, brukvovitá zelenina, ořechy a semínka.

TIP: Vyzkoušejte jídelníček proti nedostatku hořčíku.

2. Zkuste alternativní medicínu

Hormonální nerovnováhu zkuste léčit alternativními medicínskými postupy. Nabízí se například homeopatie nebo léčba přírodními bylinami.

Nejlepší bylinky pro období menopauzy

  • třezalka tečkovaná
  • červený jetel
  • meduňka
  • šalvěj
  • kopřiva
  • levandule
  • yzop
  • chmel
  • kontryhel
  • hloh
  • přeslička

3. Snižte riziko přehřívání

Nepijte před usnutím teplé nápoje, nejezte polévky, nekoupejte se v horké vaně ani nenavštěvujte saunu.

4. Hýbejte se

Do svého běžného dne v rámci zdravějšího životního stylu zařaďte pohybovou aktivitu. Do ničeho se ale nenuťte a dělejte jen to, co vás baví. Ať už se rozhodnete navštěvovat lekce spinningu, posilovat s činkami nebo raději dáte přednost pěší turistice, vaše tělo vám poděkuje.

5. Odpočívejte

Snažte se vyvarovat emočnímu vypětí. Najděte si způsob, jakým budete psychicky odpočívat a bojovat proti každodennímu stresu. Je jedno, jakou meditaci zvolíte. Může to být jóga nebo obyčejná procházka se psem.

6. Nekuřte

Podle webu o lidském zdraví webmd.com mají kouření a nadměrné vylučování potu značnou spojitost.

Několik studií spojilo kouření s návaly horka. Jedna studie dokonce zjistila, že silné kuřačky byly až čtyřikrát častěji vystaveny záchvatům nočního pocení než ženy, které nikdy nekouřily.

Noční pocení je nepříjemné pro ženy i muže. Držte se těchto 6 pravidel a uvidíte, že brzy bude líp.

Diskutujte s námi

Aktuální tipy a zkušenosti ostatních najdete v naší facebookové skupině Menopauza a hubnutí po padesátce. Přidejte se k nám!

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.