Zadržování vody v těle: Příčiny, příznaky a řešení + ukázkový jídelníček

Uvádí se, že lidské tělo se z poloviny skládá z vody. Konkrétněji u žen je to 45–60 % z celkové tělesné hmotnosti a u mužů 50–65 %. Na druhou stranu se stává, že lidi trápí zadržování vody v organismu, tzv. retence vody. To je stav, který je nežádoucí a nekomfortní. Podívejte se s námi na nejčastější příčiny zadržování vody v těle. A také na to, jaké možnosti máme v rámci řešení tohoto stavu v oblasti stravování a životního stylu.

Zastoupení vody v organismu

Vodu v organismu najdeme jak uvnitř buněk, ale i v mimobuněčném prostoru (mezi buňkami, v krvi, v mozkomíšním moku, v dutině břišní atd). Dále ji najdeme v tělních orgánech, kůži, kostech, svalech a také je součástí trávicích tekutin (trávicích šťáv)

Muži mají obvykle více tělesné vody z důvodu celkově jiného tělesného složení. Svalová hmota obsahuje kolem 80 % vody a muži mají obvykle více svalové hmoty než ženy. I proto je % celkové tělesné vody u mužů vyšší.

Rozdíl mezi tělesnou vodou tělesnými tekutinami

Je rozdíl, když mluvíme o tělesné vodě a tělesných tekutinách. 

 1. Tělesná voda je pojem pro celkové množství vody v organismu.
 2. Oproti tomu tělesné tekutiny jsou konkrétní kapaliny v těle, které mají jisté složení a funkce např. krevní plazma, lymfa, kloubní synoviální tekutina, moč a další.

Oba pojmy jsou propojené, protože tělesné tekutiny obsahují tělesnou vodu, jen tělesná voda je obecnější termín.

Množství celkové vody v organismu je však proměnlivý stav

Každý den nějaká voda přibývá (přijmeme ji z jídla a pití) a nějaká odchází (vyloučíme močí, potem, stolicí, nebo ji vydechujeme). Stejně tak, pokud navyšujeme svoji svalovou hmotu, která obsahuje 80 % vody, je patrné, že celkové množství tělesné vody nám také bude stoupat.

Cílem je mít příjem a výdej vody v rovnováze. Pokud dojde k nerovnováze, může nastat stav známý jako zadržování vody v těle, kdy organismus nezvládá vyloučit veškerou přebytečnou vodu. Tu pak začne následně zadržovat v různých částech těla (na nohou, rukou či v obličeji).

Projevy zadržování (retence) vody v organismu:

 • pocit těžkých nohou/rukou, které zvětšují svůj objem
 • otoky různých míst na těle nebo i v obličeji (např. otoky kotníků, lýtek, prstů na ruce, očních víček…)
 • časté změny tělesné hmotnosti
 • zanechání otisků po stisknutí kůže
 • celulitida nebo zvrásnění kůže
 • nadměrné pocení
projevy zadržování vody v těle

Možné příčiny zadržování vody v těle:

Menopauza, těhotenství a jiné hormonální změny

Proměnlivostí hormonů může docházet k zadržování vody v těle. Tento jev je častější u žen než u mužů. Časté je to před menstruací, v těhotenství, v klimakteriu a menopauze nebo v rámci dysbalancí hormonů štítné žlázy (hypofunkce štítné žlázy).

Strava

Strava s vysokým obsahem soli/sodíku a nedostatkem draslíku může způsobit zadržování vody v těle, protože sůl (sodík) váže vodu. 

Draslík funguje jako antagonista sodíku, tedy jako prvek s opačným efektem sodíku (= draslík pomáhá zadrženou vodu z těla odvádět).

Konzumace alkoholu

Jedním z jasných důvodů zadržovaní vody v těle je i konzumace alkoholu. Otok v obličeji je typickým příznakem nadměrné konzumace alkoholu. Je to z důvodu, že alkohol dehydratuje tělo. V důsledku dehydratace se kůže a všechny důležité orgány snaží zadržet co nejvíce vody. Výsledkem jsou otoky v různých oblastech těla. 

Nedostatečný pitný režim

Znám mnoho lidí, kteří se přiznají, že denně upijí sotva půl litru až litr tekutin. To je pro většinu lidí opravdu málo a retence tekutin v organismu je pak logickým důsledkem.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Pitný režim a nadváha: Zbavte se zadržování vody v těle

Dlouhé sezení nebo stání, popřípadě nedostatek pohybové aktivity obecně

Dlouhodobé sezení nebo stání může vést k otokům dolních končetin. Tento stav často znají kadeřnice, prodavačky nebo ženy pracující v kancelářích/u počítače.

Léky

Některé léky jako jsou kortikosteroidy, nesteroidní protizánětlivé léky, některé léky na vysoký krevní tlak, hormonální antikoncepce nebo antibiotika mohou způsobovat zadržování vody v těle.

Onemocnění srdce, ledvin, jater nebo lymfatického systému

Za nejčastější příčiny zadržování vody v těle kvůli zdravotním obtížím se udává onemocnění srdce, onemocnění ledvin, jaterní cirhóza, hypertenze (= vysoký krevní tlak) nebo poruchy lymfatického systému.

Vysoké letní teploty vzduchu

Zvýšený výskyt zadržování vody v těle u lidí je běžný i v letních horkých dnech. Někdy neupijeme tolik vody, co naše tělo v létě vypotí, protože potřeba přijatých tekutin se v parných dnech zvyšuje. 

V kombinaci například s výrazně slanou stravou, konzumací alkoholu a sedavou prací je zadržování vody v létě velmi rychlým efektem. 

Doporučený příjem tekutin (především vody nebo obecně tekutin bez obsahu cukrů, umělých sladidel a oxidu uhličitého) se pohybuje v množství 30–40 ml/kg tělesné hmotnosti.

Jak na zadržování vody v těle?

Ptáte se, co na zadržování vody v těle? Začněte těmito úpravami režimu. Pokud nepomohou, poraďte se se svým praktickým lékařem.

Omezení soli, slaných potravin, jídel a balených potravin

V rámci otoků těla nestačí jen omezit solení, ale je nutno zásadně eliminovat všechny potraviny a jídla bohatá na sůl obsahující sodík. Valná část balených a konzervovaných potravin je bohatá na sůl.

 • Krom výrazného dosolování pokrmů se nedoporučuje zařazovat polévky a omáčky (bývají dost slané), balené pečivo, slané chuťovky (brambůrky, tyčinky, solené oříšky), kupované pomazánky, lahůdkářské výrobky, uzeniny včetně šunky, paštiky, slané a zrající sýry, nakládané olivy, sušená rajčata a konzervované potraviny.
 • Také se doporučuje nezařazovat minerální vody s vysokým obsahem sodíku (to je Hanácká kyselka, Poděbradka, Bílinská kyselka či Vincentka).
 • Naopak vyšší příjem syrového ovoce a zeleniny může otoky kvůli zadržené vodě snižovat, neboť draslík obsažený v ovoci a zelenině působí opačným způsobem než sodík, který vodu v organismu zadržuje.

Dbejte alespoň na 200–300 g čerstvého ovoce a minimálně 500 g zeleniny denně (nemáte-li jiné doporučení od lékaře v rámci příjmu ovoce a zeleniny).

zadržování vody v těle

Bylinky proti zadržování vody

Jako poslední možnost, když nezabírají zvýšená opatření, je možné sáhnout po bylinkách, které odvodňují. Ovšem ideálně až po konzultaci vašeho stavu s lékařem. 

Mezi diuretické (odvodňovací) byliny patří kopřiva, pampeliška, přeslička, jalovec či zlatobýl (ve formě čajů, tinktur nebo doplňků stravy). 

Průběžná pohybová aktivita během dne

Ideální je polohy sezení a stání kombinovat s chůzí, chůzí po schodech, procházkami, zvedáním nohou do zvýšené polohy nebo cvičením v průběhu celého dne.

Kompresní punčochy nebo podkolenky proti otokům

Ty vám pomůžou zlepšit krevní cirkulaci především v dolních končetinách. Určitě na ně myslete i při déletrvajících cestách autem/autobusem nebo letadlem.

Ruční lymfatické masáže

Vhodným doplňkem v rámci prevence zadržování vody v těle je i manuální lymfodrenáž nebo lymfomasážní cykly u zkušeného terapeuta.

Ukázka jídelníčku (pro ženu), který obsahuje zvýšené množství draslíku a snížené množství sodíku

 • Snídaně: ovesná kaše (např. v poměru 40 g ovesných vloček + 200 ml polotučného/rostlinného mléka – uvařit do kaše) ozdobená 100 g čerstvého ovoce a 15 g nasekaných vlašských ořechů
 • Oběd: 150 g filetu z lososa připraveného na olivovém oleji, 150 g vařených brambor + 250 g zeleninového salátu (bez zálivky a dosolování kvůli snížení sodíku)
 • Odpolední svačina: 150 g řeckého jogurtu 5 % tuku + 150 g čerstvého ovoce + 15 g lněného semínka
 • Večeře: 60 g čerstvého celozrnného chleba s domácí pomazánkou ze 125 g polotučného tvarohu (dochutit česnekem a bylinkami, ideálně nesolit), s 1 vejcem natvrdo (nedosolovat)
  a 250 g čerstvé zeleniny

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Jídelníček proti zadržování vody v těle

Závěrem: Zadržování vody v těle je do jisté míry přirozené

 • Zadržování vody v organismu je do jisté míry běžný jev, který se dá řešit výše zmíněnými režimovými opatřeními, pitným režimem a vhodně laděnou stravou. 
 • Pokud byste ale pociťovali, že je váš stav výrazně zatěžující v běžném životě, konzultujte ho se svým lékařem k vyloučení vážnějších zdravotních stavů (vysoký krevní tlak, onemocnění srdce, jater nebo ledvin).
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Martina Rusňáková Korejčková

Martina Rusňáková Korejčková

Nechte si ode mne sestavit jídelníček na míru z pohodlí vašeho domova. Více informací.

Jsem nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe: pomocí konzultací stravování, jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené a celkového poradenství v životním stylu. V samotném srdci Plzně vedu svoji výživovou poradnu již řadu let. Také s radostí píšu články o stravování a přednáším na témata z oblasti životního stylu a zdraví.