7 příznaků, že nemáte dost draslíku

Nedostatek draslíku mívá zpočátku nenápadné příznaky. Pokud nezačneme jednat, rozvinou se v mnohem závažnější onemocnění. Jak zjistit, že máte draslíku nedostatek a co s tím dělat?

Proč potřebujeme draslík?

Draslík je velmi důležitý minerál, který ovlivňuje chod celého našeho těla. Společně s vápníkem, hořčíkem a sodíkem udržuje optimální rovnováhu vody v organismu, pomáhá s trávením bílkovin a cukrů a v neposlední řadě upravuje krevní tlak. Je nezbytný pro správné fungování svalů, nervového systému, trávicí soustavy, kostí, ledvin i srdce. Nedostatek draslíku neboli hypokalémie se projevuje typickými příznaky.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
RECEPT: Smoothie Supergreens s vysokým obsahem draslíku

Typické příznaky nedostatku draslíku

1.  Svalové křeče

Jedním z prvních příznaků nedostatku draslíku bývají svalové křeče, které mohou přijít kdykoliv během dne. Často se ale zhoršují během noci a ovlivňují tak i kvalitu spánku. Nejčastěji se křeče objevují v horních a dolních končetinách. V případě, že málo pijete, venku panují silná vedra nebo se hodně zapotíte při cvičení, hladina draslíku ještě víc poklesne a svalové křeče mohou být o to intenzivnější. Pokud vás tyto potíže trápí, na nic nečekejte a vyhledejte svého lékaře. Ten vám udělá krevní testy a zjistí, čím jsou vaše problémy způsobené a zda se skutečně jedná o nízkou hladinu draslíku v krvi.

2.  Únava

Bojujete s každodenní únavou i přesto, že se v zaměstnání příliš nepřetěžujete, dostatečně spíte a jíte 5× denně? Únava, která nemá zjevnou příčinu, může signalizovat právě nedostatek draslíku. Typická je v tomto případě také celková slabost a snížená schopnost soustředění. Chronická únava však může signalizovat i jiné poruchy, a proto je důležité navštívit nejprve praktického lékaře a s problémy se mu svěřit. Na základě vyšetření zjistí příčinu vašich obtíží a navrhne léčbu.

3.  Bolesti hlavy

Draslík se stará o udržení optimální hladiny cukru v krvi. Jakmile jeho hladina klesne, sníží se i hladina krevního cukru. Podobné náhlé poklesy mají za následek únavu, slabost a také úporné bolesti hlavy. Po doplnění draslíku s dostatečným pitným režimem by měly zmizet i tyto nepříjemné stavy.

4.  Mravenčení v končetinách

Nedostatek draslíku ovlivňuje elektrické impulsy, které míří ze svalů do mozku a míchy. Proto se může jednoduše stát, že v končetinách dojde ke ztrátě citlivosti, která dále vede k pocitům zvaným mravenčení. Nejčastěji ho můžeme cítit v chodidlech, na rukách a v oblasti ramen. Kromě mravenčení se objevuje také samovolné škubání svalů. I v tomto případě vás pro jistotu pošleme k lékaři na krevní testy.

mravenčení v končetinách

5.  Špatná nálada

Draslík je nezbytný pro správné fungování mozku. Pomáhá při transportu serotoninu, tzv. hormonu štěstí a dobré nálady. Pokud máme draslíku málo, mohou nás začít trápit špatné nálady, roztěkanost, změny nálad a dokonce i deprese. Při výrazném nedostatku tohoto minerálu hrozí i halucinace.

6.  Vysoký krevní tlak

Nízká hladina draslíku vede k zužování cév a narušení rovnováhy sodíku v těle. Od toho už je jen malý krůček k vysokému krevnímu tlaku. Pozor si dávejte hlavně tehdy, když trpíte také vysokou hladinou cholesterolu, cukrovkou, kouříte nebo se vyšší krevní tlak v minulosti objevil i u dalších členů vaší rodiny.

7.  Bušení srdce

Množství draslíku má vliv i na činnost srdce. V případě, že u sebe pozorujete nepravidelný srdeční tep nebo bezdůvodné bušení srdce, měli byste zpozornět. V první řadě vyhledejte lékařskou pomoc a nechte se vyšetřit, abyste měli jistotu, že se nejedná o závažné srdeční onemocnění.

Pokud zjistíte, že vaše problémy pramení „pouze“ z nedostatku draslíku, upravte svůj jídelníček tak, aby obsahoval správné potraviny, které vám draslík dodají a pomůžou vaše srdce do budoucna ochránit i před infarktem nebo mrtvicí.

bušení srdce

Kdy nám hrozí nedostatek draslíku:

 • Pravidelné užívání diuretik
 • Antibiotická léčba
 • Průjmy, zvracení
 • Nadměrné užívání projímadel
 • Chronické onemocnění ledvin
 • Porucha příjmu potravin
 • Nadměrná konzumace alkoholu nebo kávy
 • Nedostatek hořčíku
 • Nedostatek kyseliny listové
 • Nadměrné pocení

Nejlepší potraviny, které vám dodají draslík

 1. Čerstvé ovoce: banány, jahody, kiwi, citrusy, avokádo
 2. Sušené ovoce: datle, fíky, meruňky
 3. Ryby: zvlášť losos a sardinky
 4. Zelenina: mrkev, brokolice, červená paprika, batáty, meloun, veškerá listová zelenina (kromě batátů nejlépe tepelně neupravená)
 5. Luštěniny
 6. Slunečnicová semínka
 7. Celozrnné obiloviny
 8. Minerální vody s obsahem draslíku

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Zdravý jídelníček proti nedostatku draslíku

Pokud nezvládáte draslík “ujíst” můžete si pomoct doplňky stravy

Kolik draslíku denně potřebujeme

 • Děti do 3 let 3000 mg denně
 • Ve věku 4–8 let 3800 mg denně
 • Ve věku 9–13 let 4500 mg denně
 • Starší 14 let 4700 mg denně
 • Kojící ženy 5100 mg denně

S konzumací draslíku to ale rozhodně nepřehánějte. Stejně jako nedostatek draslíku nám může uškodit i jeho nadbytek. Předávkování škodí ledvinám a je nebezpečný zvlášť pro cukrovkáře a osoby se srdečními problémy.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.