BezHladovění.cz

Cviky na pas

Štíhlý pas je jedním z nejvýznamnějších znamení ženské krásy po většinu lidské historie. Dnes už se naštěstí dámy a dívky nemusejí navlékat do korzetů z velrybích kostic, aby dosáhly dokonalého vzhledu – to však neznamená, že jim na útlém pase sejde méně. Existují však naštěstí humánnější metody, jak jej získat a jak jej udržet.

Jen cvičení nestačí

Máte-li problémy s nadbytečným tukem, ať už v oblasti pasu nebo jinde, je důležité spojit cvičení se správným stravováním. Zvolíte-li pouze jeden přístup, budou vaše snahy málo efektivní – buď se budete muset zbytečně moc dřít, anebo na sebe být příliš přísní při sestavování jídelníčku.

Správné stravování hraje zásadní roli nejen při hubnutí, ale i při posilování, kdy je prvotním cílem budování svalové hmoty. Mnozí návštěvníci posiloven však na tento fakt zapomínají. Jejich snahy jsou pak odsouzeny k zoufalému nezdaru. Tělo, které nedostává odpovídající stravu, nebude na vaše úsilí reagovat – nebo bude přinejlepším reagovat tragicky pomalu. Větších úspěchů však bez optimální kombinace obou faktorů nelze docílit.

Cviky na pas pro tvarování svalů

Pokud nemáte problém s přebytečným tukem a chcete své boky pouze zpevnit a vytvarovat čili vyrýsovat k dokonalosti, máme pro vás několik účinných cviků, které vám pomohou.

Statický klik – tento izometrický cvik slouží pro zpevnění svalstva trupu. Posiluje břišní i zádové svaly a má velice přínosné účinky. Ocení jej zejména sportovci, u nichž je požadován pevný střed těla, ale také lidé s bolestmi v zádech nebo špatným držením těla.

Cvik je velice jednoduchý. Ležíte opření o předloktí, paže svírají se zemí pravý úhel, nohy jsou natažené, dotýkají se země špičkami chodidel a jsou s trupem v jedné přímce ve vzduchu. Takto se snažte vydržet co nejdéle.

Můžete zvolit i variantu bez opírání o lokty s napnutýma rukama jako u výchozí pozice klasického kliku, ale je zde riziko, že vaše ruce „odstoupí ze souboje“ příliš brzy, dřív než se pas začne opravdu namáhat. Tento cvik se zdá být jednoduchý, ale kdo není trénovaný, velice rychle pochopí, že zdání klame. Cvik můžete ještě ztížit tak, že chodidla opřete o vyvýšenou překážku, například o židli.

Boční kliky – lehněte si na bok a opřete se o předloktí, paže je se zemí v pravém úhlu. Nohy jsou natažené. Poté zvedejte trup kolmo nahoru, dokud není v jedné přímce s nohama, a klesejte zpět. Tento cvik posiluje zejména šikmé břišní svalstvo.

Otáčení trupem – vezměte si osu velké činky anebo hůl a položte si ji za krk na ramena. V mírně rozkročeném postoji pak začněte otáčet trupem, jako byste se chtěli ohlédnout za sebe – střídavě na levou a na pravou stranu. Tento cvik protahuje a zpevňuje boky a zabírají také hýžďové svaly. Je třeba jej provádět tahem, nikoli kmitáním a šviháním. Dbejte také na to, abyste se pohybovali pouze trupem – a to jeho horní polovinou. Část od pasu dolů by měla zůstat fixována.

Cviky na štíhlý pas

Štíhlého pasu bohužel nedocílíte výše uvedenými cviky, které slouží pouze pro zpevnění a tvarování svalů – na pálení tuků však nemají takřka žádný nebo mizivý vliv. Proto – pokud vás trápí faldíky v pase – je třeba doplnit posilování aktivitou vhodnou pro spalování tuků.

Ideální je běh, jízda na kole, rotopedu, bruslích, plavání apod. Podstatné je, aby tato činnost byla provozována co nejdelší dobu (ideálně hodinu a víc).

Důležité je také udržovat nižší intenzitu tohoto cvičení. Jednak proto, abyste stanovenou dobu vydrželi, zejména však proto, abyste zabránili přechodu do anaerobního režimu, kdy tělo nespaluje tuky, ale cukry, které jsou podstatně rychleji dostupnou energií.

Redakce

Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.

reklama