Zabiják vrásek retinol: Účinky a správné použití

Ačkoliv je stárnutí přirozený proces, lidstvo se s jeho projevy smířit odmítá. Proč také, když existuje tolik prostředků, které dokáží krásné mládí “prodloužit”. Jedním z nich, ne-li dokonce tím nejlepším, je látka nazývaná retinol.

Nežádoucím projevům stárnutí se nelze vyhnout. Dříve nebo později se první vrásky objeví u každého. Nezáleží jen na “čísle”, ale také na genetických predispozicích a vlivu okolního prostředí. Významnou roli hraje také životní styl, jídelníček, tělesná hmotnost, způsob péče o pleť i duševní stav a stres.

Kolagen a jeho vliv na zdraví pokožky

Důležitým v procesu stárnutí je kolagen, který si organismus tvoří sám. Jenomže zhruba od 30. roku jeho tvorba začne klesat. S ubývajícím kolagenem kůže ztrácí pevnost a pružnost a to se projeví v podobě jemných linek, vrásek a pigmentových skvrn.

Naštěstí si mládí můžeme prodloužit za pomoci omlazující kosmetiky, která pokožce kromě potřebných látek dodává vždy něco navíc. To “navíc” pomáhá pleť vypnout, vrací ji pružnost a svěžest, jednotný barevný tón a především vyzmizíkuje jemné i hlubší vrásky. Seznamte se s retinolem.

stárnutí
S projevy stárnutí lidstvo bojuje od nepaměti.

Co je to retinol a jak funguje

Jedná se o formu vitaminu A, která funguje jako vysoce účinná zbraň nejen proti vráskám a dalším projevům stárnutí. Retinol má celkově pozitivní vliv na vzhled pleti. Zatočí i s akné, menšími jizvičkami, šupinatostí či nežádoucí pigmentací. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Vitamin A a zdraví: Účinky, rizika a zdroje v potravinách

Však se také retinolu kromě “zabijáku vrásek” přezdívá “kosmetický všeuměl” a je přidáván do kosmetických produktů, jejichž účelem je pokožku “vylepšit” po všech stránkách.

Jak retinol působí na pokožku

Retinol je téměř automatickou součástí všech kvalitních přípravků určených na omlazení a vylepšení pleti. Jak vlastně funguje?

Tato zajímavá látka působí přímo na rohovinu kůže. Podporuje přirozenou tvorbu kolagenu a elastinu, urychluje uvolnění odumřelých buněk a současně aktivuje růst nových. To vše vede k rychlejší regeneraci pleti, která je hladší, pevnější a zářivější. Navíc se díky intenzivnější obnově lépe hojí starší jizvičky a ranky například po akné.

Úžasný je také v tom, že je vhodný pro všechny typy pleti. Retinol prospívá také pokožce hodně suché a citlivé.

Všechny účinky retinolu na pleť

 • urychluje obnovu pleti, 
 • redukuje vrásky, jemné linky a stařecké skvrny,
 • zpevňuje a vyhlazuje pleť,
 • stimuluje tvorbu nového kolagenu,
 • sjednocuje barevný tón pokožky,
 • brání vzniku stařeckých skvrn a zmírňuje jejich vzhled,
 • stahuje rozšířené póry,
 • předchází ucpávání pórů a zmírňuje projevy akné.

VÍTE, ŽE se retinol používá od 80. let minulého století? Známý je však sto let. Objeven byl v roce 1913 a poprvé se ho podařilo syntetizovat ve 40. letech.

Tipy, jak retinol používat správně a bez chyb

Intenzivní skoro až zázračnou moc retinolu může využívat každý. Pokud však chcete vytěžit maximum, naučte se jej používat správně. Nestačí si koupit jakýkoliv produkt obsahující tuto formu vitaminu A. Záleží na konkrétním produktu a především vhodné koncentraci retinolu. 

Kosmetiku s retinolem je doporučeno začít užívat nejdříve kolem třicítky, spíše však blíže ke čtyřicítce. Užívání vyžaduje cit a opatrnost. Tato látka umí být i docela agresivní. 

POZOR: Retinol by neměly používat ženy, které jsou těhotné nebo kojí.

Jak začít používat retinol

Při výběru vhodného přípravku si dávejte pozor na koncentraci retinolu. Vyšší nad 0,15 % používejte pouze v případě výraznějších vrásek a pigmentace. Pro mladou pleť je vhodnější nižší koncentrace okolo 0,1 %, která minimalizuje póry a oddaluje vznik prvních vrásek.

 • Zpočátku retinol aplikujte tak 1× až 3× týdně. Teprve až si pokožka zvykne a nepříjemné projevy vymizí, začněte jej používat denně. 
 • Nanášejte retinol na noc kvůli možnému riziku podráždění ze slunečního záření.
 • Na druhou stranu je třeba jej používat pravidelně, chcete-li dosáhnout výsledků. Šetřit se v tomto případě nevyplácí. 
 • Stačí pouze několik kapek. Přípravek nanášejte na části či celý obličej, případně i dekolt. Na okolí očí používejte zásadně speciální oční krémy s retinolem.
 • Přípravek s retinolem nanášejte na pečlivě vyčištěnou pleť vždy před krémem.
 • Střídejte krém nebo sérum s retinolem s hydratačními krémy, nejlépe s obsahem kyseliny hyaluronové.
retinol - kapky
K tomu, aby retinol fungoval, stačí několik kapek.

Retinol a sluneční záření

Užívání retinolu zvyšuje citlivost pleti na UV záření. Proto je doporučeno používat krémy s vyšší SPF ochranou od hodnoty 30 a výše. Někteří odborníci dokonce navrhují retinol užívat mimo letní měsíce na podzim a v zimě nebo celoročně avšak pouze na noc. 

Nežádoucí projevy při používání kosmetiky s retinolem

Po aplikaci můžete pocítit jemné podráždění, štípání či jemné olupování pokožky. To by však nemělo trvat déle než 10 až 15 minut. 

Po nanesení krému či séra s retinolem může následovat:

 • mírné podráždění,
 • štípání,
 • olupování pleti,
 • šupinatění,
 • zčervenání, 
 • krátkodobé zhoršení vzhledu pleti.

Také počítejte s mírným zhoršením vzhledu pleti. Tento účinek je krátkodobý a souvisí s intenzivním procesem obnovy pleti. Chvíli trvá, než retinol vytěsní staré buňky a nahradí je novými. 

Důležité je být konzistentní, začít s menšími dávkami a vyhýbat se slunečnímu záření nebo krém používat pouze na noc.

Pokud nepříjemné projevy trvají déle nebo jsou intenzivní, je vhodné pleť umýt a přípravky vysadit. Nechte několik dní pokožku odpočinouz, a poté vyzkoušejte jiný produkt například s nižší koncentrací retinolu.

Závěrečné hodnocení: Používání zázračného retinolu má pravidla 

 • Retinol je intenzivní látka, která omlazuje stárnoucí pleť. Zpevňuje a vrací pokožce mladistvou pružnost a hebkost.
 • Redukuje vrásky, vyhlazuje rozšířené póry a zlepšuje vzhled jizviček a drobných ran.
 • Podporuje a urychluje obnovu buněk a dokáže i zmírnit projevy akné a pupínků.
reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.