Nejčastější krize při hubnutí: Jaké nesnáze čekají na každého a tipy, jak je překonat

Hubnutí je běh na dlouhou trať. Obzvláště při shazování velkého množství kilogramů,  které dotyčný či dotyčná nabírala mnoho let. Vyžaduje to hodně úsilí, trpělivosti i vůli odolávat různým nástrahám. Počítat je třeba i s krizemi, které proces hubnutí zpomalí, někdy i na čas zastaví. Které to jsou a jak je překonat?

Kilogramy navíc jste nenabrali za týden, za měsíc, často ani za rok. Neočekávejte tudíž, že hubnutí půjde rychleji. Je důležité mít reálná očekávání a zároveň počítat s tím, že narazíte na těžké momenty, kdy to půjde hůře než jindy. 

Krize čekají na každého, kdo se rozhodne shodit. Otázkou je, jak se ke každé krizi postavíte. Nechtějte po sobě 100% dokonalost, ale věřte si. Pomoci může i vědět, co vás na cestě za štíhlým a hlavně zdravějším tělem může potkat.

4 velké krizové momenty na začátku hubnutí

Začátek hubnutí bývá spojený s velkým očekáváním a ještě větším nadšením. Vrhnete se do diety, začnete cvičit, ale očekávané výsledky nikde. Zatímco motivace ubývá, chuť na sladké a tučné každý den roste. Sebevědomí klesá a ani podpora partnera, rodiny či blízkých přátel není vždy taková, jakou jste si představovali. Co s tím?

1. Držíte dietu, cvičíte, ale nehubnete

Problém mnoha hubnoucích lidí je, že výsledky očekávají okamžitě a jdou na to příliš rychle. Nechají si sestavit jídelníček na míru, vypracovat tréninkový plán a všechno poctivě dodržují. Každý den si stoupají váhu, ale kilogramy nejdou dolů.

Proč? Uvědomte si, že pro vaše tělo změny představují velký šok. Na změny si musí nejprve zvyknout a zprvu proti nim bude intenzivně bojovat. Říkejme tomu zvykací fáze. Obvykle trvá 2 až 4 týdny a může dojít ke krátkodobému nárůstu tělesné váhy, zadržování vody, zhoršení vzhledu pleti a dalších negativních věcí, které byste vůbec nečekali. 

Jak na to? Vydržte a nepolevujte. Jakmile toto období odezní, začnou se dít pozitivní změny. Kilogramy půjdou dolů a začnete se cítit lépe po mnoha stránkách.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Zdravým jídelníčkem ovlivníte psychické i fyzické zdraví od samého základu, radí výživová poradkyně Jitka Kočová

2. Chutě na sladké a tučné se zvyšují

Změnit nezdravé stravovací návyky rozhodně není a nebude snadné. Naopak s vámi budou nezdravé chutě doslova mávat. Platí, že pro tělo jsou rychlé změny náročné. Pokud jste byli každý den zvyklí jíst sušenky, čokolády a jiné sladkosti, tělo je bude žádat dál. Lépe uděláte, pokud budete nezdravé věci zdravými nahrazovat postupně, aby to pro tělo nebyl šok.

Nehledejte na internetu univerzální ideální jídelníček, ale pouze rady, tipy a inspiraci, jak na to. Vyhledejte pomoc zkušeného odborníka na výživu, nejlépe výživového poradce, který vás nepovede za ručičku, ale vše vám důkladně vysvětlí a naučí vás jíst zdravěji.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Jak správně vybrat výživového poradce

Jídelníček upravujte postupně krok za krokem, například:

  • snižte velikosti porcí, jsou-li příliš velké,
  • změňte způsoby přípravy jídel: zdravé je vaření, dušení, pečení a grilování,
  • zvyšte porce zeleniny a ovoce: zelenina je skvělá příloha, ovoce se hodí ke svačině,
  • změnou příloh za zdravější: místo hranolek jsou lepší pečené brambory z trouby a nejvhodnější jsou vařené brambory a podobně,  
  • nahraďte nezdravé potraviny zdravějšími a podobně. 
kvalitní hořká čokoláda
Sníte každý den tabulku čokolády? Nahraďte ji malým kouskem kvalitní hořké čokolády.

Taktéž úplné vynechání sladkého vás bude spíše dráždit. Nebojte se vychutnat kostičku dvě čokolády denně. Oproti celé tabulce je to vždy velká změna k lepšímu.

3. Nízká podpora rodiny a blízkých přátel

Pokud nadváhou trpí jeden z partnerů, ten druhý štíhlejší jej pravděpodobně podpoří. Potíže nastávají u partnerů, kde nadváhou či obezitou trpí oba dva, ale o zhubnutí usiluje jen jeden z nich. 

Pro druhého partnera to totiž znamená ztrátu pohodlí i společného trávení času lenošením a konzumací nezdravých jídel. Je dokonce možné, že snahu o hubnutí bude bojkotovat. Může se také stát, že se partner i ostatní členové rodiny otevřeně vysmívají a nevěří, že to dotyčný dokáže. 

Je proto velmi důležité všem hned na začátku vysvětlit, že to s hubnutím myslíte vážně, a že od nich očekáváte patřičnou podporu. Pomoci může i návštěva psychologa, který poradí, jak správně komunikovat s rodinou.

Podpora rodiny a blízkého okolí je pro většinu lidí zásadní. Potřebujete-li podporu, řekněte si o ni důrazně a neočekávejte ji automaticky. Požádejte své okolí, aby vaše rozhodnutí shodit respektovali a nesnažili se vás zrazovat. Úplně nejlepší je, pokud v rodině nebo mezi přáteli najdete osobu či osoby, které do toho půjdou s vámi. Můžete se vzájemně motivovat a různé překážky překonávat společně.

Smysl má vyhledat odbornou podporu u výživového poradce, trenéra i psychologa či motivačního kouče, kteří jsou velmi oblíbení. Vybírejte ale velmi pečlivě. Ne každému jde o vaše dobro a zdraví.

PODÍVEJTE SE NA VIDEO: Lovci Klamu: Šarlatáni tady byli vždycky, sociální sítě jim dnes velmi pomáhají

3. Vyhýbejte se příliš rychlým a bezpracným řešením

Pro mnohé lidi je představa, jak se stravují zdravěji a sportují, absolutně nereálná. Zhubnout by však chtěli. Proto někteří tíhnou k rychlým a méně drastickým řešením. Žádné zázračné tablety, ani koktejly neexistují. 

To ale neznamená, že by všechny doplňky stravy zaměřené na hubnutí, spalování tuků byly k ničemu. Kvalitní potravinové doplňky pomohou, ale jen v kombinaci s pravidelným pohybem a změnou jídelníčku. Samy o sobě fungovat nebudou.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Nejčastější chyby ve stravování, kvůli kterým přibíráme na tělesné hmotnosti

Obloukem se vyhýbejte předraženým přípravkům a náhražkám stravy slibující nesmyslně vysoké úbytky kil za krátkou dobu. Hledáte-li vhodné doplňky stravy, nechte si poradit od výživového poradce, který není spojen s žádnou značkou, případně vyhledejte dietologa v nemocnici, který se zaměřuje i na zdravotní aspekty spojené se zdravou výživou.

doplňky stravy
Doplňky stravy nikdy nenahradí přirozenou pestrou a vyváženou skladbu jídel. Proto se nazývají “doplňky”.

Další nástrahy a krize, které vás mohou potkat během hubnutí

Zvykací fáze je za vámi. Ručička na váze už několik týdnů či měsíců klesá a úsměv na tváři se rozšiřuje spolu s nákupem nového oblečení menšího i o několik čísel. Procházka, sport a zdravá strava už dávno nezní jako sprosté slovo. 

Cítíte se jednoduše skvěle. Vaše vysněná váha už je na dosah. Přesto se, aniž byste cokoliv změnili, pokles váhy zpomalí či dokonce zastaví. Nebo vám do hubnutí vpadnou osobní nesnáze, pracovní problémy, nemoc, úraz či jiné problémy.

1. Jíte stále zdravě a sportujete, hubnutí se však zastavilo

Tělo je velmi adaptabilní a na novou zátěž si zvykne. Proto bývá nejtěžší shodit ne první, ale poslední kilogramy. Tato období přijdou a to několikrát. Nepanikařte a nevzdávejte to. Tělo si prostě občas dělá, co chce. Základem je vytrvat a nenechat se zviklat.

Nečekejte na krizi. Ideální je zaběhnutý režim jednou za čas obměnit. U tréninku to platí po 4 až 8 týdnech. Můžete také zařadit nový druh pohybu nebo sportu, nebo naopak několik dní vynechat a odpočinout si. 

Poradit se také můžete s výživovým poradcem ohledně zdravého jídelníčku a změnit poměr v příjmu živin. S tělesnými změnami se zároveň mohou měnit i požadavky vašeho těla na příjem makro a mikroživin.

2. Soustředíte se pouze na konkrétní “problematické” partie

Některé osoby trápí větší množství tuku pouze v některé tělesné partii. U mužů je to břicho, u žen břicho (postava typu jablko) nebo boky, zadek a stehna (postava typu hruška). Usilovně se snaží zhubnout pouze přes jejich “problematické” partie a nedaří se jim.  

Nejde jim to jednoduše proto, že izolované hubnutí nefunguje. Zapomeňte na návody, rady a videa, jak shodit přes bříško nebo boky. Je to stejné, jako když se budete snažit vylít vodu z bazénu pouze v jednom místě. 

Důležitý je celistvý přístup, který kombinuje pohyb a zdravou stravu. U vašich choulostivých partií to možná bude trvat déle, ale půjde to.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Jak zhubnout břicho: Proč ani sto sklapovaček denně nepomůže

3. Osobní problémy a nadměrný stres v práci

Do určité míry je stres v životě potřeba. Je-li ho však dlouhodobě příliš, negativně ovlivňuje tělo i mysl. Nadmíra stresu bývá jednou z nejčastějších příčin přejídání i zvýšených chutí na sladká a tučná jídla. 

Problémy řešte, nezajídejte je. Zkuste hledat jiné způsoby, jak se se stresem vypořádat, aniž by vás činil nešťastnými. Zkuste třeba aktivity, při nichž je vylučován hormon štěstí endorfin, navštivte relaxační a uklidňující lekce jógy, naučte se meditovat, pomoci může sauna či masáž.

Buďte k sobě laskaví a neklaďte na sebe přehnané nároky. Ve vážných případech vyhledejte odbornou pomoc psychologa.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Role psychiky při hubnutí: S pozitivním přístupem jde všechno líp

4. Oslavy a rauty neberte jako selhání

Nebojte se chodit na narozeninové oslavy svých přátel, firemní rauty nebo letní grilovačky. Pokud si do nosu nedáváte každý den, jeden večírek plný dobrot za čas snahu o zhubnutí nezhatí. Důležité je jíst většinu času zdravě a hlídat si kalorický deficit.

Zdravý životní styl nestavte na zákazech. Hubnutí by rozhodně nemělo být o tom, že už si nikdy nedopřejete větrník, grilovaná křidélka či svíčkovou s knedlíky od maminky. Nicméně je lepší si na oslavách vybírat mezi zdravějšími pokrmy a zbytečně se nepřejídat. Nemusíte přece ochutnat vše. 

Jezte zdravě a současně chutně a pestře. Vychutnávejte si dobré a kvalitní jídlo. Nebojte se ale jednou za čas dopřát něco kaloričtějšího a nezdravého. Jídlo na večírcích už pro vás nebude tak lákavé. Také pomáhá chodit na oslavy sytí. Před akcí si dejte výživnou sváču 😉

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
7 tipů na rychlé a zdravé silvestrovské pohoštění

5. Nemoci a úrazy překonávejte opatrně

Dalšími překážkami při hubnutí bývají nemoci a také úrazy. Největší dopad mívají na fyzické aktivity, které jsou náhle omezeny. Negativní vliv ale mohou mít i na stravování. Při nemoci většinou tělo potravu odmítá. Při úrazu zase může vzniknout problém s nudou a následnou návštěvou ledničky a přejídáním.

Zdraví klaďte na první místo. Vždy vyhledejte lékaře a dejte na jeho doporučení. Důležité je odpočívat a vyléčit se. Týden dva není nutné řešit vůbec. Při delší nemoci nebo úrazu se poraďte se svým výživovým poradcem. Nicméně zdravou stravu si můžete hlídat vždy a u běžných nemocí nebývá na škodu ani kratší procházka na čerstvém vzduchu.  

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Nejlepší krabičkové diety v Brně: Stravovací plány, další služby a ceny

Pokud vám úraz komplikuje příprava jídla a nemáte nikoho, kdo by vám vařil, můžete na přechodnou dobu vyzkoušet vyhlášené krabičkové diety

zdravá krabičková dieta
Zdravé stravování mohou během nemoci a úrazu usnadnit krabičkové diety.

Závěrečné shrnutí: Každou krizi v hubnutí lze překonat

Krize jsou od toho, aby se překonávaly. S každou zvládnutou krizí si budete nejen silnější, ale také hubenější. 

Co byste si měli z článku odnést?

  • Každá krize je překonatelná.
  • Zjistěte, které krize na vás číhají. 
  • Přečtěte si, jak jednotlivé krize překonat.
  • Využívejte pomoc odborníků na výživu a cvičení, kteří vás na krize upozorní a naučí vás je zvládat.
  • Vyžadujte podporu rodiny a blízkých a respekt k vašemu rozhodnutí.
  • Buďte k sobě laskaví a svůj životní styl měňte postupně po jednotlivých krůčcích.
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.