Bolestmi břicha, nadýmáním a neschopností se vyprázdnit trpí až 30 % naší populace. Jak se zácpy rychle zbavit a vrátit trávení zase do pořádku?
Proč řešit zácpu co nejdřív
Až 70 % naší imunity sídlí ve střevech. Dlouhodobá zácpa mívá neblahý dopad na složení střevní mikroflóry. Tím trpí i celková obranyschopnost našeho organismu. Pokud se zbytky potravy a odpadní látky ze střev pravidelně nevyprazdňují, přes krevní oběh se mohou dostat k životně důležitým orgánům a škodit jim. Výsledkem pak mohou být kožní problémy, nevolnosti, hemoroidy nebo bolesti hlavy. Z dlouhodobého hlediska může zácpa vést v některých případech k zánětům, polypům nebo dokonce rakovině střev.
Nejčastější příčiny zácpy
- nedostatečný pitný režim
- přemíra sladkostí
- konzumace světlého pečiva
- malý podíl vlákniny ve stravě
- sedavé zaměstnání
- nošení těsného oblečení
- nedostatek přirozeného pohybu
- dlouhodobý stres
- užívání antibiotik, antidepresiv, antikoncepce a léků proti bolesti
- změna prostředí (např. na dovolené)
Zácpa může být doprovodným znakem některých onemocnění, která nemají se střevy na první pohled nic společného. Jedná se například o sníženou funkci štítné žlázy, gynekologické potíže, záněty močových cest a neurologická onemocnění.
Rychlá pomoc od zácpy
1. Pitný režim
Každý den vypijte alespoň 2 litry tekutin – čisté vody, slabých minerálek a bylinných čajů. Čaj, káva, alkohol ani sladké nápoje se do pitného režimu nepočítají. V případě, že je venku horko nebo se chystáte sportovat, zvyšte příjem vody minimálně na 3 litry.
2. Vláknina
Doporučená denní dávka vychází na 20–35 g pro dospělého člověka. Získáte ji převážně z ovoce, zeleniny, luštěnin a celozrnných obilovin. Na zácpu jsou skvělé hlavně hrušky, kompotované švestky, jablečná šťáva a hroznové víno. Projímavé účinky mají také sušené fíky a datle, kaki, čerstvé zelí a melouny.
TIP: Nedaří se vám získat dost vlákniny ze stravy? Poohlédněte se po doplňcích stravy ve formě psyllia nebo prebiotické vlákniny v prášku. Nezapomínejte ale současně pít hodně vody. Zvýšený příjem vlákniny bez dostatečného pitného režimu totiž zácpu jen zhorší.
3. Laktobacily
Lepšímu trávení a pravidelnému vyprazdňování pomáhají probiotika. Tyto bakterie, které se běžně vyskytují v našich střevech, najdete v zakysaných mléčných výrobcích a mléčně kvašené zelenině. Ideální jsou jogurty s bifidobakteriemi, kefíry, čerstvé sýry, acidofilní mléko, podmáslí, kvašené zelí a okurky.
TIP: Velmi dobře působí také laktobacily v tobolkách z lékárny. Volte přípravky, které kombinují více druhů živých bakterií.
4. Aloe vera
Lékem na zácpu i další zdravotní problémy je aloe vera. Díky řadě látek podporuje funkci imunitního systému, působí protizánětlivě, má antioxidační účinky a příznivě ovlivňuje činnost trávicího ústrojí.
TIP: Čistou šťávu z aloe seženete v lékárnách, zdravých výživách a ve specializovaných e-shopech. Důležité je užívat gel z aloe vera pravidelně po dobu alespoň 10 dnů.
5. Pohyb
Choďte tak často, jak to je možné. Cestou do práce vystupte o zastávku dříve a zbytek dojděte pěšky. Přestaňte jezdit výtahem a schody vycházejte raději po svých. Zkuste také jógu, pilates, jogging nebo jiný sport, který vás baví. Zlepší látkovou výměnu, popožene střeva a zlepší trávení.
Věříme, že se vám nad zácpou podaří zvítězit. Jestliže budou vaše potíže přetrvávat nebo se zhoršovat, navštivte raději lékaře. Udělá potřebná vyšetření a vyloučí závažnější onemocnění, která by se za zácpou mohla skrývat.