Cholesterol: Dobrý sluha, ale zlý pán

Cholesterol je pro tělo nepostradatelná látka, ale jeho nadbytek škodí. Vysoká hladina cholesterolu v těle zvyšuje riziko srdečně-cévních onemocnění a dalších metabolických chorob. Jak poznat vysoký cholesterol a co můžeme udělat pro snížení?

Je pro tělo nezbytný, ale v nadbytku škodí

Cholesterol je životně důležitá látka, kterou naše tělo potřebuje ke správnému fungování. Je výchozí látkou pro tvorbu vitaminu D, steroidních hormonů (zejména testosteronu) a žlučových kyselin. Přirozeně se nachází ve všech buňkách, jelikož je součástí buněčných membrán. 

Cholesterol je pro nás sice důležitý, ale jeho nadbytek představuje zdravotní problém. Vysoká hladina cholesterolu v krvi totiž zvyšuje riziko vzniku aterosklerózy (kornatění tepen) a srdečně-cévních chorob.

„Hodný“ versus „zlý“ cholesterol

Cholesterol je látka nerozpustná ve vodě a krvi, a proto se v krevním řečišti přenáší pomocí tzv. lipoproteinů. Existují dva základní typy lipoproteinů:

  • Lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL cholesterol) neboli „zlý“ cholesterol. Jeho nadbytek se může hromadit v cévách a vést k vážným zdravotním komplikacím, zejména k srdečně-cévním onemocněním a infarktu myokardu.
  • Lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL cholesterol) neboli „hodný“ cholesterol. Pomáhá přenášet nadbytečný „zlý“ LDL cholesterol zpět do jater, kde se odbourává, a tímto způsobem přispívá k ochraně našeho srdce a cév.

V minulosti se za hlavní příčinu aterosklerózy a srdečně-cévních onemocnění považoval pouze obecně vysoký cholesterol. Pravdou je, že riziko představují především malé LDL částice cholesterolu, které snadno oxidují, vedou k zánětu a poškozují cévy. Na procesu oxidace LDL cholesterolu se podílí nezdravá strava, nedostatek pohybu, nadmíra stresu a nedostatek spánku.

  • Triglyceridy (jednoduché tuky) – kromě dvou základních typů cholesterolu je potřeba zmínit i tzv. triglyceridy neboli krevní tuky, jejichž vysoká hladina patří mezi významné rizikové faktory rozvoje srdečně-cévních onemocnění. Vysoká hladina triglyceridů souvisí hlavně s nadměrným příjmem kalorií ve stravě a potravin bohatých na nasycené tuky, trans tuky a jednoduché cukry.

Příznaky vysokého cholesterolu

Odhalit vysoký cholesterol může být někdy pěkný oříšek. Vysoký cholesterol totiž dlouho nijak nebolí a často nemá žádné příznaky. Většinou se projeví až vážnými zdravotními komplikacemi, jako jsou infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda. 

Vysokou hladinu cholesterolu spolehlivě odhalí pouze krevní test, proto je vhodné nepodceňovat pravidelné preventivní prohlídky u lékaře, jejichž součástí je měření cholesterolu z krve.

Mezi varovné signály vysokého cholesterolu patří:

  • vysoký krevní tlak
  • angina pectoris – záchvatovitá svíravá bolest na hrudníku při fyzické zátěži, která často vystřeluje do krku a levé paže
  • silná bolest nohou a svalové křeče při pohybové aktivitě (důsledek zužování cév)
  • snížená citlivost v končetinách
  • vznik krevních sraženin
  • tvorba žlutých uzlíků (hrbolků) neboli xantomů v oblasti očí, pod kůží na loktech nebo kolenou, na hýždích, kolem kloubů a šlach na končetinách
příznaky vysokého cholesterolu

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Příznaky vysokého cholesterolu: Od nenápadných po život ohrožující stavy

Ideální hodnoty cholesterolu

Hodnoty cholesterolu v krvi se liší podle věku. U dětí a dospívajících do 15 let se za normální hladinu celkového cholesterolu v krvi považuje hodnota do 4,4 mmol/l. Pro dospívající nad 15 let a dospělé jedince jsou bezpečné hodnoty cholesterolu v rozmezí 3,9 až 5,0 mmol/l.

Hladina samotného cholesterolu však není nejlepším ukazatelem rizika srdečně cévních onemocnění a mnohem užitečnější je sledovat hladinu HDL cholesterolu, LDL cholesterolu a triglyceridů. Optimální hodnoty cholesterolu a jeho částic u dospělých lidí shrnuje následující tabulka.

  Celkový cholesterol LDL cholesterol HDL cholesterol TAG (triglyceridy)
Normální hodnota < 5,0 mmol/l < 3,0 mmol/l > 1,2 mmol/l (ženy)
> 1,0 mmol/l (muži)
< 1,7 mmol/l
Zvýšené riziko 5,15 až 6,19 mmol/l 3,37 až 4,12 mmol/l 0,91 až 1,40 mmol/l 1,80 až 4,00 mmol/l
Vysoké riziko > 6,22 mmol/l ≥ 4,14 mmol/l < 0,91 mmol/l > 4,00 mmol/l

Měření cholesterolu u lékaře i doma

Měření hladiny cholesterolu probíhá z krve. Vyšetření cholesterolu je povinnou součástí preventivní prohlídky u všeobecného praktického lékaře a je plně hrazeno ze zdravotního pojištění. Od 18 let věku probíhá měření cholesterolu vždy minimálně ve věku 30, 40, 50 a 60 let

Pokud chcete vyšetření cholesterolu absolvovat častěji, můžete si nechat cholesterol vyšetřit i jako samoplátce na specializovaných odběrových místech, anebo využít některý z přístrojů pro domácí měření cholesterolu.

Jak snížit cholesterol bez léků?

Jednou z nejúčinnějších cest, jak snížit cholesterol přírodní cestou, je změna životního stylu. Základními pravidly v rámci prevence i léčby vysokého cholesterolu je dbát na zdravý a nutričně vyvážený jídelníček, omezit (nejlépe zcela vyřadit) alkohol, zanechat kouření, udržovat si optimální tělesnou hmotnost a pravidelně se hýbat.

V rámci snižování cholesterolu můžete sáhnout také po některých bylinkách. Mezi nejčastěji užívané bylinky na cholesterol patří rozrazil, ostropestřec mariánský, extrakt z listů artyčoku a účinné jsou také rostlinné steroly (fytosteroly).

K dispozici jsou i různé potravinové doplňky. Poměrně hodně vyhledávaným doplňkem na cholesterol je arterin. Arterin je založený na přírodních výtažcích, které pomáhají snižovat nebo udržovat zdravou hladinu cholesterolu. Je ale nutné zmínit, že užívání bylinek ani doplňků stravy na cholesterol nijak nenahrazuje důležitou roli zdravé životosprávy.

TIP: Přidejte se do skupiny Jak snížit cholesterol přírodní cestou, kde najdete spoustu cenných zkušeností. 

Léky na cholesterol

V některých případech může lékař předepsat léky na snížení cholesterolu v krvi (například statiny či fibráty). Jde hlavně o situaci, kdy selžou režimová opatření, anebo má člověk vysoký cholesterol daný geneticky.

Dědičně podmíněný vysoký cholesterol se označuje jako familiární hypercholesterolémie. Lidé s dědičnou hypercholesterolémií mohou mít i přes skvělou životosprávu a zdravý jídelníček zvýšené hodnoty cholesterolu v krvi. V takovém případě se často nevyhneme užívání léků, ale ani tak nesmíme zapomínat na zdravý životní styl.

léky na cholesterol

Cholesterol a dieta

Vysoký cholesterol se dá snížit i bez léků. Nejdůležitější roli v rámci snižování hladiny cholesterolu hraje úprava stravy. Jídelníček by měl být nutričně vyvážený a bohatý na vlákninu, vitaminy, minerální látky a antioxidanty. Důležitý je také dostatečný příjem kvalitních bílkovin a omega-3 mastných kyselin.

10 rychlých tipů, jak udržet cholesterol pod kontrolou

  1. Dbejte na pestrý jídelníček.
  2. Omezte konzumaci průmyslově zpracovaných potravin.
  3. Zaměřte se na přirozené potraviny – zelenina, ovoce, celozrnné obiloviny, libové maso, ryby, zakysané mléčné výrobky, luštěniny, brambory, ořechy, semena, kvalitní rostlinné oleje.
  4. Vyřaďte z jídelníčku sladkosti a slazené nápoje.
  5. Snižte příjem nasycených tuků – tučná masa, plnotučné sýry, máslo, smetana, sádlo, tučné uzeniny.
  6. Zvyšte příjem nenasycených tuků – tučné ryby, ořechy, semínka, rostlinné oleje (s výjimkou kokosového a palmového tuku), avokádo, olivy.
  7. Každý den si dopřejte alespoň 400 gramů zeleniny a 100 až 150 gramů ovoce.
  8. Při přípravě pokrmů volte šetrné tepelné úpravy – vaření, dušení, pečení, opékání na sucho nebo s malým množstvím kvalitního oleje na nepřilnavé pánvi.
  9. Více se hýbejte – každý den věnujte pohybu alespoň 30 minut (stačí i procházky).
  10. Přestaňte kouřit a omezte spotřebu alkoholických nápojů.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Jak snížit vysoký cholesterol: Tipy nutriční specialistky

Závěr: Cholesterol naše tělo potřebuje, ale v rozumné míře

  • Zvýšené hodnoty dlouho nevarují žádnými příznaky. Proto je důležité chodit na pravidelné kontroly k lékaři, nebo zkusit aspoň orientační domácí test.
  • Zdravá strava, pohyb, dostatek spánku a únosná míra stresu snižují riziko náhlých i chronických potíží.
  • Snížit cholesterol jde i bez léků, ale záleží na původu hypercholesterolémie. Pokud jde o rodovou, tzv. familiární, zátěž, bez léčby se možná neobejdete. V některých případech zkrátka nepomáhá úprava životosprávy. Přesto byste u ní měli začít a nalít si čistého vína: Co můžete zlepšit ve své stravě, pohybu, spánku nebo míře stresu?

Zdroje

  1. Vrablík, M., Schwarzová, L., Freiberger, T., Tichý, L., & Češka, R. (2016). Familiární hypercholesterolemie: klinické nálezy, molekulární genetika a diferenciální diagnostika. Athero Review, 1(1), 19–27.
  2. Johnson, C., & Greenland, P. (1990). Effects of exercise, dietary cholesterol, and dietary fat on blood lipids. Archives of Internal Medicine, 150(1), 137–141.
  3. Trpkovic, A., Resanovic, I., Stanimirovic, J., Radak, D., Mousa, S. A., Milosevic, D. C., Jevremovič, D., & Isenovic, E. R. (2015). Oxidized low-density lipoprotein as a biomarker of cardiovascular diseases. Critical Reviews in Clinical Laboratory Sciences, 52(2), 70–85.
  4. Jung, E., Kong, S. Y., Ro, Y. S., Ryu, H. H., & Shin, S. D. (2022). Serum Cholesterol Levels and Risk of Cardiovascular Death: A Systematic Review and a Dose-Response Meta-Analysis of Prospective Cohort Studies. International Journal of Environmental Research and Public Health, 19(14), 8272.
  5. Sovová, E., & Sovová, M. (2020). Nová doporučení pro management a léčbu dyslipidemií. Medicína pro praxi, 17(3), 144–149.
  6. Špinar, J., Ludka, O., Šenkyříková, M., Vítovec, J., Špinarová, L., & Dušek, L. (2009). Hladiny cholesterolu v závislosti na věku. Vnitřní lékařství, 55(9), 724–729.
  7. Thompson Coon, J. S., & Ernst, E. Herbs for serum cholesterol reduction: a systematic review. 2003. [cit. 30.8.2024]. In: Database of Abstracts of Reviews of Effects (DARE): Quality-assessed Reviews. York (UK): Centre for Reviews and Dissemination (UK) [online]. -. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK70118/
  8. Souček, M. Arterin® – doplněk stravy v léčbě dyslipidemie: výsledky krátkodobého klinického sledování. (2016). Vnitřní lékařství, 62(10), 837–840.
reklama
Popis

Pomůžeme vám zmírnit riziko srdečních onemocnění úpravou stravy. Udělejte první krok pro pevnější zdraví ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit pro snížení "zlého" cholesterolu
  • Doporučení, co dělat pro zdravější srdce a cévy
  • Návrh dalšího postupu pro snížení rizika cévních onemocnění (infarkt, mozková mrtvice, atd.) úpravou stravy
  • Pomohli jsme lidem, jako jste vy. Podívejte se na jejich proměny
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte 2 kuchařky plné zdravých receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Daniela Krčová

Daniela Krčová

Jsem nutriční specialistka a výživu člověka jsem vystudovala v magisterském studiu na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Po ukončení studia jsem založila svou vlastní nutriční poradnu v Ostravě (NutriD poradna), ve které pomáhám lidem se správnými a trvale udržitelnými stravovacími návyky. Věnuji se hlavně sportovní výživě a hubnutí, ale zaměřuji se také na výživu při potravinových alergiích a intolerancích, cukrovce, vysokém krevním tlaku nebo třeba na výživu těhotných a kojících žen. Mezi mé hlavní zájmy patří posilování, běhání a turistika.