8 tipů, jak denně ujít více kroků

Chůze je vůbec nejpřirozenější forma pohybové aktivity. Jejím kouzlem je jednoduchost. Chůze, společně s držením těla, dokonce vypovídá i něco o nás.

reklama
Popis

Rádi byste shodili nadbytečná kila nebo jen chcete jíst zdravě a přitom chutně?

Přestaňte se stresovat jídlem. Ušetřete čas i peníze. Vybudujte si zdravé stravovací návyky s krabičkovým stravováním:

  • 13 stravovacích programů (na hubnutí, pro více energie, nabírání svalů, pro sportovce, bez masa, vegan, pro mámy, pro celou rodinu a další.)
  • Všechny jídelníčky jsou sestavené nutriční specialistkou Mgr. Kateřinou Šimkovou
  • Jídlo neřešíte – jíte zdravě, pestře a pravidelně. V takovém množství, abyste dosáhli vašich cílů a netrpěli jste hlady
  • Doprava zdarma domů či do zaměstnání
  • Bojíte se, že vám nebude chutnat? Jídla lze upravit. Navíc si můžete stravovací program vyzkoušet i na 1 týden:

Může upozornit na náš psychický či zdravotní stav a úroveň zdatnosti. Nebezpečí přetížení organismu chůzí je poměrně malé, a tak je chůze ideální prostředek pro rozvoj fyzičky. Zvláště pro jedince s nadváhou a obezitou je, na pohled obyčejná chůze, jako „sůl nad zlato“.

Kolik kroků za den bychom měli ujít?

Optimálně by měl dospělý člověk ujít přibližně 10 000 kroků za den. Podle počtu kroků za den je lehce odhadován i náš životní styl.

S tím, že do 5 000 jde spíše o sedavý způsob života a pod hranici 10 tisíc jsme stále nedostatečně aktivní.

Ideálně by měla být chůze svižnější, ale pokud nejsme ani u zmiňovaných 10 tisíc kroků za den, měli bychom se pokusit alespoň o splnění tohoto doporučovaného kritéria.

Jak dát tělo do pohybu?

1. Fit s pomocí krokoměru

krokomer - proc pouzivat

Krokoměr, praktický pomocník, který dokáže spočítat veškeré kroky co ujdeme za den. Navíc je lehký a může být všude s námi. Výzkumy na Standfordské Univerzitě ukazují, že používání krokoměrů vede ke zvýšení fyzické aktivity, snížení tělesné hmotnosti a krevního tlaku.

2. Vystupme si o zastávku dříve

autobusova-zastavka

Ve prospěch chůze můžeme jednoduše omezit každodenní využívání dopravních prostředků. Zastávky nebývají zas tak daleko od sebe, abychom nezvládli vystoupit o jednu dříve a protáhnout si např. cestu do práce nebo domu.

3. Dejme si do těla s H.E.A.Tem

H.E.A.T je cvičení na pohyblivém pásu s hudebním doprovodem, pečlivě vybraným instruktorem, který by měl dbát na úroveň naší fyzické zdatnosti. Základem je vnímat vlastní tělo, pokud nám přijde tempo nadsazené, je to znamení „zvolnit“.

Pohyb si určujeme sami, a tak je vhodný pro všechny věkové kategorie. Chce to jen trpělivost, zvláště pokud začínáme. H.E.A.T je v programu často rozdělen dle intenzity tréninku.

Začátečník by se určitě neměl zapsat do skupiny pro velmi pokročilé. Hudba v H.E.A.Tu nevědomky podněcuje náš výkon a určuje rytmus chůze.

  • Chůzí 7 km/hod. spálíme za 60 min. cvičení přibližně 1680 kJ, což není zanedbatelné číslo!

4. Aerobní zóna ve fitness

beh-na-pasu

Ujít doporučovaných 10 tisíc kroků najednou je ještě lepší než si je dávkovat po celý den. Takto bude mít pohyb daleko větší efekt. 10 tisíc kroků není pro někoho se sedavým způsobem zaměstnání vůbec málo.

V začátcích se stačí spokojit s nižším výkonem a posouvat se krok po kroku. Zapisování si našich úspěchů slouží jako výborná motivace.

Aerobní cvičení, kterým je právě i chůze, je nejvhodnější alespoň 1x týdně. Dopomoct nám k tomu mohou běhací pásy nebo steppery, kterých je v posilovnách celá řada.

5. Aqua walking

aqua-walking

V překladu „chůze ve vodě“ je další vodní aktivitou po oblíbeném aqua aerobiku. Chůze trošku v jiném duchu, ale i to je pohyb, který se počítá. Pokud budeme mít štěstí Aqua walking najdeme v nabídce fitness center s plaveckým bazénem.

Jedna lekce s instruktorem nám snadno objasní co se od tohoto kurzu žádá, pak už si můžeme sami cvičit v kterémkoliv bazénu více „po ruce“. Pohyb ve vodě příznivě působí na pohybovou soustavu, dýchací ústrojí i krevní oběh.

Působením tlaku dochází k lepšímu prokrvení a látkové výměně ve tkáních. Mimo to je vynikajícím prostředníkem při rehabilitacích.

6. Víkendová turistika

turistika

Ne vždy jsou v prostředí domova ideální podmínky k chůzi, zvláště pokud bydlíme ve velkoměstě. Ani to není výmluvou. Na víkend si můžete naplánovat pěší výlet a uvidíte, že doporučované množství kroků ujdete raz dva. Skvělou oblastí jsou např. Jizerské hory, kde si můžeme vybrat z desítek variant různých tras s velmi příznivým terénem k chůzi.

7. Kondiční chůze

kondicni-chuze

Kondiční chůze je chůze s vyšší intenzitou. Dostatečná intenzita cvičení se pro orientaci projeví zapocením a zrychleným dýcháním.

To zjednodušeně znamená, že obnáší větší dřinu, ale odměnou nám je vyšší energetický výdej a spalování tuků. Hlavním rozdílem oproti běhu je neustálý kontakt jedné nohy se zemí.

Při došlapu na nohu tedy působí mnohem menší síla než při běhu. Tento typ cvičení by měl představovat asi 50 % naší celkové pohybové aktivity.

8. Severská chůze neboli Nordic Walking

nordic-walking

Při chůzi se zatěžují velké svalové skupiny zejména dolních končetin. Zapojení horních končetin a trupu je nižší. To lze však snadno změnit.

Možná jste již někdy slyšeli o Nordic Walking? Severský typ chůze se speciálními holemi. Tento pohyb si zamilujete. Má nemálo výhod, je to zkrátka chůze s luxusem.

Vracet se ke sportu po delší době vyžaduje pozvolné tempo, protože si organismus snadno odvykne. Nasadit ostré tempo hned v úvodu by pro tělo znamenalo obrovskou stresovou a imunitní zátěž.

Začít můžeme u chůze, a kde skončíme, to už je na každém z nás. Chůze je skvělý odrazový můstek, který nastartuje naši kondičku a počítání kroků je výborný pomocník.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zlepšete kvalitu života přátelům a rodině. Sdílejte s nimi článek. Děkujeme.

[mv_grow_share]
Tereza Pechová

Tereza Pechová

Vždy jsem tíhla k dobrému jídlu a trávení času v přírodě při nejrůznějších sportovních aktivitách. Právě zájem o zdravý životní styl a zjištění, na kolik je naše zdraví ovlivněno tím co jíme, mě přivedlo k absolvování oboru Nutriční terapie.

Nenechte si ujít