Nebojte se ovoce ani při hubnutí: Pohled nutriční terapeutky

Kolem ovoce se v souvislosti s hubnutím vyskytují zásadní dogmata, která praví, že ovoce by se mělo při hubnutí konzumovat jen dopoledne, nebo že se po větší míře ovoce tloustne. Milé ovoce, pojďme tě očistit od těchto zarytých vět, které ještě stále od klientů slýchávám. 

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma

Také se ještě občas od lidí dozvím, že při hubnutí se doporučuje jen jeden kousek ovoce denně. Chtěla bych do tématu ovoce při hubnutí vnést trochu světla, očerněné ovoce očistit od démonů a přinést vám můj názor na to, jak se stavím ke konzumaci ovoce při redukci hmotnosti, podložený více než 16 lety zkušeností nutriční terapeutky.

Vhodné formy konzumace ovoce

V první řadě je důležité uvést na pravou míru, které ovoce je pro konzumaci nejvýhodnější. Je to především ovoce v čerstvé a celé formě. Ovoce tepelně upravené (například pokud chcete přidat ovoce jako formu sladidla do palačinek, pečení atp. nebo si podusit jablka se skořicí), je také vhodná forma. 

Kolik ho denně sníst

 1. Obecné doporučení pro konzumaci čerstvého ovoce v rámci racionálního stravování je kolem 200 g denně (to jsou cca 2 kusy ovoce)
 2. Další formou ovoce, která je možná k zařazení je ovoce sušené či sušené mrazem, tzv. lyofilizované (ale neproslazované). 

Tady je potřeba přihlédnout k tomu, že sušením dochází ke ztrátě vody, nikoliv sacharidů, proto bych denní porci sušeného ovoce viděla kolem 20 g denně.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Sušené ovoce a hubnutí: Nejlepší druhy, tipy na recepty a domácí přípravu

 1. Možná je i forma ovocných smoothie nebo čerstvě lisovaných ovocných šťáv, tady bych se držela množství kolem 200 ml denně. Někdo čerstvě lisovanou ovocnou či ovocno-zeleninovou šťávou rád začíná den a dává si ji ještě před snídaní jako zdroj vitaminu C či jako podporu ranního vyprázdnění.

Formy ovoce, na které si dát při redukci hmotnosti pozor

Ano, jsou formy ovoce, které bych při hubnutí doporučila jen k výjimečné konzumaci (nebo vůbec). Tou jsou například ovocné kompoty, doslazované přesnídávky, ovocné džemy, marmelády, proslazované sušené ovoce, kandované ovoce nebo ovocné nektary a džusy. 

Jde o to, že v těchto případech ovoce ztrácí svou výživovou hodnotu přidáním řepného cukru, zničením vitaminů tepelnou úpravou či zvýšením glykemického indexu výsledného produktu (při redukci hmotnosti se jeví lépe konzumace potravin a jídel s nízkým a středním glykemickým indexem).

nevhodné formy ovoce
reklama

Ovoce v přirozené formě určitě ano

Takže ovoce při hubnutí ano, ale ideálně a jednoduše v té nejpřirozenější podobě – jako čerstvé ovoce. Protože pokud se podíváte na následující přehled celkové energetické hodnoty a obsah sacharidů v čerstvém ovoci na jeho 100 g, pak uvidíte, že hodnoty nejsou vůbec nijak závratné.

Přehled celkové energetické hodnoty a obsah sacharidů na 100 g daného ovoce:

 • Ananas – 240kJ/58kcal, 13g sacharidů
 • Banán – 395kJ/94kcal, 22g sacharidů
 • Mango – 315kJ/75kcal, 16g sacharidů Kaki – 293kJ/70kcal, 13g sacharidů
 • Jablka – 240kJ/57kcal, 13g sacharidů
 • Hrušky – 275kJ/66kcal, 15g sacharidů
 • Broskve – 224kJ/54kcal, 12g sacharidů
 • Nektarinky – 158kJ/38kcal, 8g sacharidů
 • Meruňky – 246kJ/59kcal, 13g sacharidů
 • Blumy – 306kJ/73kcal, 16g sacharidů
 • Hroznové víno – 324kJ/77kcal, 17g sacharidů
 • Borůvky kanadské – 240kJ/57kcal, 12g sacharidů
 • Borůvky lesní – 246kJ/59kcal, 13g sacharidů
 • Maliny – 248kJ/59kcal, 12g sacharidů
 • Jahody – 180kJ/43kcal, 9g sacharidů
 • Rybíz – 285kcal/68kcal, 15g sacharidů
 • Ostružiny – 251kJ/60kcal, 12g sacharidů
 • Melouny – 100kJ/24kcal, 5g sacharidů
 • Pomeranče – 211kJ/50kcal, 11g sacharidů
 • Mandarinky – 207kJ/49kcal, 11g sacharidů
 • Grepy – 187kJ/45kcal, 10g sacharidů
 • Granátové jablko – 227kJ/54kcal, 12g sacharidů

Nebojte se sacharidů

Někteří klienti se vyděsí nad tím, když zjistí, že například střední kus banánu obsahuje kolem 20 g sacharidů – cukrů. Ale sacharidy jsou pro nás zdrojem energie a většina lidí je ve své stravě přijímá den co den i v množství stovek gramů. A někdo se zalekne 20 g sacharidů z banánu nebo jablka?

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Sacharidy v potravinách: Seznam 60+ nejlepších zdrojů

Glukóza a fruktóza

Ovoce obsahuje glukózu a fruktózu: ano, rychlé cukry, ale rychlé cukry, na které je navázáno množství vitaminů, antioxidantů, vlákniny, přírodních barevných ochranných pigmentů…, a tak je glukóza a fruktóza z čerstvého ovoce využita na energii pro mozek, svaly a celkový chod těla.

Takže jsem toho názoru, že i když sní někdo 300 g čerstvého celého ovoce denně (nebo i víc), ovoce není tím důvodem, proč lidé tloustnou, nebo se jim nedaří zhubnout

Jak říkám – ani případné jablko denně navíc není důvodem, proč česká populace tloustne.

Pozor, ne každá glukóza a fruktóza je tak vhodná jako glukóza a fruktóza z čerstvého ovoce 

Například fruktóza používaná v potravinářském průmyslu, kterou najdete v sušence jako například tzv. „glukózo-fruktózový sirup“, tady už velký pozor. To je naprosto jiná forma než glukóza a fruktóza, kterou sníte v mangu, jahodě nebo hrušce. 

Glukóza a fruktóza ve formě sirupu v potravinářství naopak může být ten jeden ze střípků, proč lidé tloustnou. Nebo může mít za následek tukovatění jater (jaterní steatózu). 

Glukózo-fruktózový sirup najdete například ve všech možných sladkostech, sušenkách, průmyslově zpracovaných potravinách atp. A tak tady je nesmírně důležité vyznat se v pojmech a neházet každou fruktózu a glukózu do jednoho pytle.

glukózo-fruktózový sirup

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Co je fruktóza: Opravdu jde o jed?

Ovoce a ketodieta

Možná znáte striktní formu nízkosacharidové diety, ketogenní dietu, kde se snižuje denní množství sacharidů jen cca do 20 g denně. Znám mnoho lidí, kteří s touto formou diety zhubli, ale udržitelnost takového stravování je obvykle pro mnoho lidí dlouhodobě nereálná, protože vejít se do 20 g sacharidů denně znamená, vyřadit veškeré formy sacharidů – přílohy, obiloviny, luštěniny, chléb, pečivo, dezerty, ovoce a sladší druhy zeleniny. 

Osobně kvituji, pokud lidé konzumaci sacharidů, především těch ne zcela vhodných, umírní (například četnou konzumaci pečiva, množství příloh, sladkostí, slazených potravin, nápojů atp.), ale určitě nejsem fanouškem ketogenní diety, kde se musí vyřadit ze stravy i ovoce, některé druhy zeleniny a vymění se za potraviny plné živočišného tuku.

reklama

Kvalita na prvním místě

Nejsem ani striktním podporovatelem jen lokálního nebo sezónního ovoce. V praxi vidím, že je lepší si dát půlku manga než třeba kus dortu. Na čem bych více bazírovala v otázce výběru ovoce, je především kvalita. Takže ideálně ovoce od farmářů, ovoce z bio sekce nebo ovoce od babičky ze zahrádky.

bio ovoce

Závěrečné doporučení ke konzumaci ovoce při hubnutí

 • Ovoce lze zařadit i při hubnutí, v množství cca 200 g denně a to ideálně v čerstvé a celé formě. 
 • Ovoce bych se nebála dávat nejen na ráno či dopoledne, ale za mě ani na odpolední svačinu není ovoce vůbec zlo. 
 • Pokud hubnete a přepadají vás chutě na sladké, rozhodně je vhodné řešit tyto chutě na sladké ovocem, popřípadě pár kousky neproslazovaného sušeného ovoce než čímkoliv jiným.

Já se konzumace čerstvého ovoce nijak nebojím, protože moje dominující chuť je sladká chuť. Přijde mi vhodné potřebu sladké chuti řešit ovocem, protože pak nemám tendence vyhledávat jiné zdroje sladkých požitků, a to i za cenu, že jím ovoce ve větší dávce, než je doporučených 200 g denně. 

Na druhou stranu je důležité být denně aktivní a omezovat naopak méně vhodné zdroje sacharidů a rychlých cukrů (běžné pečivo, hory příloh, těstovin, knedlíků, moučných výrobků, sladkostí, sladkých nápojů…).

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Martina Rusňáková Korejčková

Martina Rusňáková Korejčková

Nechte si ode mne sestavit jídelníček na míru z pohodlí vašeho domova. Více informací.

Jsem nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe: pomocí konzultací stravování, jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené a celkového poradenství v životním stylu. V samotném srdci Plzně vedu svoji výživovou poradnu již řadu let. Také s radostí píšu články o stravování a přednáším na témata z oblasti životního stylu a zdraví.

reklama

Zhubněte zdravě a bez jojo efektu

Pomůžeme vám zdravě zhubnout a váhu si dlouhodobě udržet. Sestavíme vám jídelníček, s kterým se dostanete do formy.

S jídelníčkem na míru zhubnete přirozeně a dlouhodobě.

Že naše metoda funguje, dokazují výsledky našich klientů

Lucie Absolonová -21 kg

„Zkusila jsem různé diety, ale nikdy mi to nevydrželo dlouhou dobu, proto jsem se obrátila na NUTRIADAPT. Nyní jsem o 20 kg lehčí a ještě nekončím.“

Zobrazit celý příběh

Martin Bartys -19 kg

„Musím se přiznat, že i když jsem to stoprocentně nedodržoval, takový výsledek jsem nečekal. Cítím se o deset let mladší, a hlavně jsem o 20 kilo lehčí!”

Zobrazit celý příběh

Jarmila Čížková – 56 kg

„Můj cíl byl shodit alespoň 20 kg. Nakonec mám dole 56 kg. Daleko lépe si mi dýchá, přestaly mě bolet klouby, celkově jsem daleko méně unavená a cítím se mnohem mladší.”

Zobrazit celý příběh

Milan Buška – 21 kg

„Můj moment zlomu nastal, když jsem začal brát léky na zvýšený krevní tlak, řekl jsem si a dost! Díky odborníkům z NUTRIADAPTU jsem nyní o 20 kg lehčí a především zdravější.”

Zobrazit celý příběh

Výsledky klientů prezentované na webu nejsou typické. Výsledky každého klienta jsou individuální. Vždy záleží na přístupu klientů a dodržování navržených doporučení od našich specialistů.

Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na certifikovaném přístroji (% tuku, svalů a vody v těle, metabolický věk, bazální metabolismus, rizikový viscerální tuk, atd.)
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma (ke stažení po odeslání rezervačního formulář)

Co můžete očekávat?

Zjistíme, proč se vám nedaří zhubnout

Na první konzultaci vás změříme na speciálním přístroji, certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Získáte detailní přehled o stavbě svého těla.

Na základě těchto informací nutriční specialista pozná, jaký je váš největší problém při hubnutí a jaké je jeho nejvhodnější řešení.

Diagnostikou zjistíte:

MNOŽSTVÍ NEBEZPEČNÉHO TUKU MEZI VAŠIMI ORGÁNY

Viscerální (vnitřní) tuk se postupně ukládá mezi orgány a může tak negativně působit na správné fungování organismu.

KOLIK POTŘEBUJETE DENNĚ PŘIJMOUT KALORIÍ

Zjistíte, kolik energie potřebuje váš organismus ke své běžné činnosti. Tedy jaký by měl být váš maximální denní příjem kalorií, abyste hubli.

KOLIK MÁTE V TĚLE VODY

Nedostatečná hydratace organismu může stát za řadou zdravotních problémů a bránit vašemu hubnutí.

SLOŽENÍ VAŠEHO TĚLA

Dozvíte se, kolik % tuku, svalů či kostí obsahuje vaše tělo a jaké by měly být vaše ideální hodnoty.

NA KOLIK LET SE CÍTÍ VAŠE TĚLO

Špatná strava a nadváha zkracují život. Metabolický věk vám ukáže, na kolik let se vaše tělo cítí.

Najdeme pro vás nejvhodnější řešení

Specialista vám ihned předá a vysvětlí výsledky diagnostiky. Pro ucelenější pohled se vás poté zeptá na zdravotní historii a váš běžný jídelníček.

Na základě všech těchto dat vyhodnotí, jaké jsou vaše největší problémy, a poradí, jak nejlépe dosáhnete vysněné váhy.

Specialista vám na první konzultaci:

PŘEDÁ A VYSVĚTLÍ VÝSLEDKY DIAGNOSTIKY

Specialista vám detailně vysvětlí jednotlivé výsledky a upozorní na případná rizika, která z nich plynou.

ZKONZULTUJE VÁŠ JÍDELNÍČEK

Specialista s vámi probere stravovací návyky, upozorní na vaše chyby.

NAVRHNE POSTUP PRO DOSAŽENÍ VAŠEHO CÍLE

Na základě výsledků analýz vám specialista navrhne způsob, kterým vás dovede k vaší ideální váze.

Vybudujeme vám zdravé stravovací návyky

Po první konzultaci se sami rozhodnete, jestli se o hubnutí pokusíte sami, nebo zhubnete s námi, v souladu se svým metabolickým typem.

Připravíme vám výživovou strategii na míru tak, aby se vám dobře a snadno dodržovala – v úvahu vezmeme váš životní styl i zdravotní stav.

Naučíme vás, jak správně a zdravě jíst

K výživové strategii dostanete vzorový jídelníček na míru a seznam potravin rozdělený na ty, po kterých budete štíhlí a ty, po kterých přiberete.

Pravidelně se vás budeme ptát, jak se cítíte, co vám chutná a co vám vadí. Společně najdeme stravovací režim, který vás bude bavit.

Nový štíhlý život i bez naší pomoci

Až se za pár měsíců rozloučíme, budete umět jíst tak, že si optimální váhu udržíte navždy.

Obávaný jojo efekt nepřijde a před vámi bude nový, štíhlý život.

Kde vám rádi pomůžeme?

Zobrazit seznam poraden ->

Jihočeský kraj

Písek – třída Národní svobody 468

České Budějovice – Husova 17

/

Jihomoravský kraj

Břeclav – Lidická 3411

Brno – Koliště 13

Brno – Horova 32

Hodonín – Palackého 1018/2

/

Karlovarský kraj

Karlovy Vary – Náměstí Republiky 1068/3

/

Královehradecký kraj

Hradec Králové – Emy Destinnové 233/36

Jičín – Pod Koželuhy 591

Trutnov – Pražská 168

/

Liberecký kraj

Česká Lípa – Hrnčířská 2985

Jablonec nad Nisou – Dvorská 4950/8

Liberec – Husova 29/1

/

Moravskoslezský kraj

Frýdek-Místek – J. V. Sládka 41

Havířov – Hlavní třída 386 (objekt Lučina)

Karviná – Fryštátská 9/64

Opava – Dolní náměstí 20

Ostrava – Porubská 708/16

Ostrava – nám Msgre Šrámka 5

Ostrava – Sadová 1892/41

Třinec – 1.Máje 123

/

Olomoucký kraj

Olomouc – Horní lán 1328/6, Nová Ulice

Prostějov – Olomoucká 3199/1a

Šumperk – Langrova 3140/25

/

Pardubický kraj

Chrudim – ulice Obce Ležáků 835

Pardubice – Nábřeží Závodu Míru 2737

Svitavy – Svitavská 665

Ústí nad Orlicí – T. G. Masaryka 128

/

Plzeňský kraj

Plzeň – Zbrojnická 1

Rokycany – Srbova 216/1

/

Praha

Praha 1 – Vodičkova 19

Praha 2 – Slezská 28

Praha 4 – Budějovická 11

Praha 4 – Opatovská 1753/12

Praha 5 – Radlická 117

Praha 5 – Drtinova 363/22

Praha 6 – V. P. Čkalova 26

Praha 8 – Sokolovská 59

Praha 9 – Vysočanská 382/20

/

Středočeský kraj

Benešov – Hráského 531

Beroun – V Pražské bráně 74/2

Kladno – Poděbradova 3329

Kolín – Jaselská 875

Mělník – Legionářů 73

Mladá Boleslav – Zalužanská 1463

Poděbrady – Husova 6/17

Příbram – nám. Arnošta z Pardubic 156

/

Ústecký kraj

Děčín – Sládkova 1062

Chomutov – Zborovská 1760/3

Litoměřice – Svatojiřská 596/32

Most – SNP 2526/60

Teplice – Školní 1019/19

Ústí nad Labem – Bratislavská 1369/6

/

Vysočina

Havlíčkův Brod – Humpolecká 217

Jihlava – Mrštíkova 16

/

Zlínský kraj

Valašské Meziříčí – Králova 1283

Zlín – náměstí T.G. Masaryka 2433

Jde o vaše zdraví. Každá minuta se počítá. Konzultaci neodkládejte. Udělejte první krok již dnes!

Je to jednodušší, než si myslíte

  1. Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluvíte si společně termín nezávazné konzultace.

  1. Konzultace stojí 200 Kč a platí se až ji absolvujete.

  1. Nezávazná konzultace trvá 45 minut. V rámci ní vám uděláme základní diagnostiku (bioimpedanční analýzu). Výsledky vaší diagnostiky porovnáme s databází více než 30 000 klientů, kteří prošli našimi programy. Díky tomu můžeme v návrhu Plánu redukce hmotnosti / zdravého přibírání eliminovat “slepé” uličky a celý proces urychlit.

  1. Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi – dlouhodobě.

  1. Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.

Rezervujte si konzultaci dnes, získáte od nás 2 ukázkové jídelníčky, včetně receptů ze sezónních surovin. Můžete si je stáhnout ihned po odeslání formuláře.

Garance až -1,5 kg / týden při dodržení výživových zásad našich specialistů

načítá se objednávkový formulář

Výživové poradenství zajišťuje

Proč Nutriadapt?

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak „RADOST ZE SEBE“. A my vám s tím rádi pomůžeme.

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.