Bezhladoveni.cz

Zelená káva na hubnutí

V poslední době na náš trh přichází nový fenomén, kterým je zelená káva. Nejnovější výzkumy vyzdvihují její vynikající vlastnosti pro zdraví a je předpokládá se, že může mít i výrazný význam při hubnutí.

reklama

Co je zelená káva?

Jedná se o stejný plod jako u klasické kávy, tedy o bobuli pocházející z keře kávovníku. Tyto plody se sesbírají a suší se po několik týdnů, dokud slupka nepraskne, načež je z ní vyjmuto zrno kávy, které má zelenou barvu. To je ona zelená káva. A v čem se liší od „hnědé“ kávy? Má-li být získána tradiční káva, upravuje se zrno navíc fermentováním a pražením, čímž dochází k takzvané pyrolýze, které je zelená káva ušetřena.

V čem je zelená káva zdravější?

V normální kávě je dalšími úpravami zahubena většina velmi prospěšných látek, které jinak plod kávovníku obsahuje. Obsah kofeinu sice zůstává stejný, avšak běžná káva nedisponuje velmi zajímavou kyselinou chlorogenovou (CGA), na kterou je naopak zelená káva bohatá. Právě tato látka by měla být klíčem k pozitivnímu vlivu na úbytek tukových zásob. Nikoli však jen vlastní zásluhou, ale – jak uvedli asijští výzkumníci – díky zvláštní součinnosti právě s kofeinem. Souhrou těchto látek totiž údajně dochází k mnohem vyššímu vstřebávání cukrů, které se tudíž neukládají do tuků. Některé velmi optimistické studie dokonce tvrdí, že by mohlo pravidelným užíváním zelené kávy dojít k 15 – 30procentnímu úbytku tukové tkáně.

V zelené kávě se dále nachází kyselina kávová a prospěšné fenoly. Všechny látky, které syrové zrno kávovníku obsahuje, pak společně působí silně antioxidačním účinkem, čímž chrání tělo před volnými radikály. Za zmínku stojí také vysoké zastoupení draslíku a hořčíku.

Zelená káva se tedy může uplatnit nejen jako pomoc při snaze zhubnout, ale i jako antioxidant. Pamatujte však, že při hubnutí nemůžete nikdy spoléhat na zázračnou potravinu, pilule ani jiné přípravky a myslet si, že budou pracovat za vás. Jakýkoli prostředek na hubnutí je vždy pouze prostředkem podpůrným – tedy takovým, který může zvýšit efektivitu vašeho snažení zahrnujícího cvičení a správné stravování.

Nevýhody zelené kávy

Ačkoli je zelená káva výrazně zdravější než její tradiční pražená verze, má samozřejmě i své nedostatky. Ocení ji totiž zejména ti, kteří ji chtějí využít pro hubnutí či detoxikaci, milovníci kávy coby nápoje z ní rozhodně tak nadšení nebudou. Tato káva postrádá ono aroma, které je na kávě tak okouzlující a také její chuť není lahodně a sofistikovaně nahořklá, ale spíše kyselá. Gurmánský zážitek tedy v zelené kávě raději nehledejte.

Zelená káva na hubnutí v různém podání

Zelenou kávu už dnes můžete i u nás běžně zakoupit, a to v různých formách, například jako tabletky, stravovací doplňky a samozřejmě i samotná zrna.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.


Sandra Figalová

Zdravý životní styl je mojí zálibou už delší dobu, kromě studia oboru Nutriční terapie na 1. lékařské fakultě se o výživu a sport zajímám i ve volném čase. Zastávám přístup, že každý jsme trochu jiný a máme jiné individuální potřeby, na které bychom měli brát vždy ohled.

Nenechte si ujít

reklama
reklama