Vliv červeného a bílého vína na zdraví: Kdy prospívá, pokud vůbec, a kdy už škodí?

Francouzi snědí více nezdravých tuků než Američané, ale na kardiovaskulární nemoci jich umírá daleko méně. Tajemství zdraví, štíhlé linie a vysokého věku prý spočívá v pravidelné konzumaci zeleniny, ovoce, ryb, olivového oleje, česneku a střídmého pití kvalitního vína. 

Takzvaný francouzský paradox se stal velmi populární teorií na konci 20. století. V roce 1981 tři francouzští vědci konstatovali, že Francouzi jsou méně náchylní k infarktu, ačkoli je jejich běžná strava bohatá na tuky. O 10 let později jiní francouzští vědci, Serge Renaud a Michel de Lorgeril publikovali v časopise The Lancet studii, z níž vyplývalo, že konzumace dvou až tří sklenek vína každý den snižuje o 40 % riziko kardiovaskulárních chorob.

Je to trochu jinak

Od té doby se říká, že sklenka červeného vína denně nejenže zdraví neškodí, ale dokonce mu prospívá. Červené víno je dokonce považováno za symbol pevného zdraví a dlouhého života. Dnes už se ví, že je to trochu jinak.

Může víno za dobré zdraví a dlouhý život Francouzů?

Je všeobecně známo, že pití alkoholu zdraví neprospívá. Nejen kvůli obsahu alkoholu, ale také kvůli vysokému množství kalorií, které většinou alkoholické nápoje obsahují. 

O vínu se traduje, že ve střídmém množství zdraví prospívá a podporuje dlouhověkost. Za důkaz bývají považováni právě Francouzi. Jejich tajemství však pravděpodobně netkví v každodenním popíjení červeného vína, nýbrž v celkově zdravějším stylu života.

Ve skutečnosti přínos vína není takový, jaký mu lidi velmi rádi připisují. Skutečnými příčinami lepšího zdraví Francouzů bude nejspíš vyšší fyzická aktivita a jejich láska ke kvalitnímu jídlu a čerstvým potravinám a výrazně omezené konzumaci průmyslově zpracovaných potravin

Co se týče konzumace tuků, jejich jídelníček obsahuje v porovnání se živočišnými tuky více rostlinných tuků, zejména olivový a další rostlinné oleje, avokádo, ořechy a semena.

rostlinné tuky v jídelníčku
Středomořská dieta je lehká a hodí se i při hubnutí.

Víno, nutriční profil a vliv na zdraví

Něco na tom víně ale bude. Červené, bílé i růžové odrůdy mají velmi podobný nutriční profil. Červené víno má mírně vyšší obsah některých vitaminů a minerálů, bílá a růžová jsou zase méně kalorická. Ve prospěch červeného vína hovoří také vyšší obsah látek s antioxidačními a protizánětlivými účinky. 

Jedná se zejména o:

 • polyfenoly: například pigmenty antokyany, které se nachází v červených, modrých a fialových rostlinách, 
 • resveratrol: jemuž jsou přisuzovány nejrůznější pozitivní účinky na zdraví, zejména oddalování projevů stárnutí. Najít jej však lze i v potravinách, jež neobsahují alkohol. Navíc chybí vědecké důkazy, které by potvrdily jeho vliv na lidské zdraví. Nemluvě o tom, že jej nemusíte přijímat pouze z vína.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
RECEPT: Guacamole s cibulí a olivovým olejem

Které další potraviny obsahují resveratrol:

Jiné látky v červeném víně mohou pomoci předcházet onemocnění koronárních tepen, které může vést k infarktu. Některé starší studie naznačily, že umírněné pití alkoholu, nejen bílého a červeného vína, může podporovat zdraví tím, že:

 • zvyšuje HDL neboli dobrý cholesterol,
 • pomáhá snižovat vysokou hladinu LDL neboli zlého cholesterolu,
 • snižuje tvorbu krevních sraženin,
 • má antiaterogenní účinky: působí proti vzniku aterosklerózy neboli kornatění tepen,
 • zlepšuje metabolismus lipoproteinů a snižuje riziko úmrtí následkem kardiovaskulární nemoci.

Alkohol zůstává škodlivý bez ohledu na obal a může způsobovat nebo zhoršovat zdravotní problémy. Mnoho publikací už dnes vyvrací teorii prospěšnosti sklenky vína denně. Jedna z nich, jež po dobu deseti let sledovala půl milionu osob, prokázala, že neexistuje nic jako neškodná či dokonce prospěšná konzumace vína. 

Víno a hubnutí

Alkohol obecně, nejen víno, představuje vysoce kalorické nápoje, které nejsou k postavě a to zejména během snižování tělesné hmotnosti nikterak přívětivé. Každodenní popíjení vína, byť kvalitního, hubnutí nepodporuje, ale naopak.

Pití alkoholu podporuje chuť na nezdravé jídlo, tedy chutě na sladké, slané i tučné, brání odbourávání tuků a tělu dodává značné množství energie. Častější pití vína nepodporuje zdraví, ani udržení štíhlé linie a může mít za následek nenápadné zvyšování hmotnosti.

víno a hubnutí
Víno a kalorie: jak to tedy je?

Víno a množství kalorií ve 200 ml nápoje:

Červené víno:

 • obsahuje 200 kcal,
 • polosladkého obsahuje 150 kcal,
 • polosuchého obsahuje 150 kcal,
 • suchého obsahuje 148 kcal.

Bílé víno:

 • sladkého vína obsahuje 190 kcal,
 • polosladkého obsahuje 160 kcal,
 • polosuchého obsahuje 150 kcal,
 • suchého obsahuje 125 kcal. 

Pozn.: Hodnoty jsou orientační.

Po jedné či dvou sklenkách vína vypitých jednou týdně v pátek večer nepřiberete. Záleží na tom, co dalšího si k vínu dáte. Miska chipsů je v tomto směru nejhorší volba. Dejte si raději olivy, prosciutto, dobrý sýr a čerstvou zeleninu.

Víno by mělo sloužit jako pochutina a rozhodně byste pravidelnou a častou konzumaci vína neměli brát jako součást pitného režimu.

Jak alkohol včetně vína poškozuje zdraví

 1. Alkohol, tedy i víno, je ze své chemické podstaty buněčným jedem. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny klasifikuje alkoholické nápoje jako prokázané karcinogeny skupiny č. 1, do níž patří i tabákový kouř. Minimální pozitivní přínosy pití alkoholu nikdy nepřeváží negativa a zdravotní rizika.
 2. Negativně působí na orgány trávicí soustavy. Může dráždit žaludek a střeva a způsobit vznik žaludečních vředů, zánětů a poruch trávení. Nadměrná konzumace je považována za jednu z příčin vzniku rakoviny tlustého střeva, hrtanu, žaludku či slinivky břišní. 
 3. Z častého pití alkoholu může vzejít také cukrovka vyvolaná porušením rovnováhy krevních cukrů. Alkoholické nápoje jsou rovněž kaloricky vydatné a nadužívání může způsobit nárůst hmotnosti, nadváhu až obezitu. 
 4. Alkohol vážně poškozuje funkci jater, která alkohol odbourávají a vylučují, a může vést ke vzniku cirhózy nebo žloutenky. Alkohol zvyšuje krevní tlak a může vyvolat hypertenzi nebo dysrytmii, kardiomyopatii či infarkt. 
 5. Negativně ovlivňuje i centrální nervový systém. Ovlivňuje emoce, krátkodobou paměť a koordinaci pohybů. Může způsobit poruchy spánku, vyvolat chronickou únavu, epileptické záchvaty nebo oslabit imunitu. 
 6. Samostatnou kapitolu představují dopady nadměrné konzumace alkoholu a závislosti na něm na mezilidské vztahy, rodinný a společenský život. 

Jaké množství vína lze považovat za rozumné, nikoli zdravé

Červené víno je při posuzování přínosu hodnoceno o něco lépe než bílé víno. Ne každý ale má červené víno v oblibě. Z bílých vín jsou nejvhodnější suchá vína, která bývají kvalitnější a obsahují nejméně kalorií.

Kalorická hodnota 1 gramu alkoholu (7,1 kcal/g) je téměř dvojnásobně vysoká oproti 1 gramu sacharidů (4,1 kcal/g). Z nutričního hlediska je pro lidský organismus na rozdíl od sacharidů bezvýznamný. Nepodporuje zdraví, ani hubnutí, a proto je více než rozumné určit si hranice konzumovaného množství, které lze považovat za relativně neškodné.

Pokud si rádi dopřejete kvalitní víno, pijte jej s mírou. Nicméně následující doporučení značí spíše jakousi společenskou a kulturní hranici než zdravotní. Pro zdravou dospělou osobu je to:

 • denně 1,5 dcl pro ženy,
 • denně 3 dcl pro muže.

Občasná konzumace jedné či dvou sklenek vína nemusí škodit, ani způsobit přibírání. Víno by se nemělo pít na denní bázi, nezapomínejte na sklenici vody a ohlídejte si celkový kalorický příjem. V redukčním režimu je podle odborníků vhodnější bílé suché víno a radí nevynechávat žádné jídlo.

víno a zdraví
Při slavnostní večeři sklenka dobrého vína neškodí.

Což takhle dát si víno bez alkoholu

Zajímavou alternativu pro všechny, jež usilují o omezení konzumace vína, představuje víno bez alkoholu: nealkoholické víno. Neobsahuje alkohol, ale uchovává si všechny důležité látky i vlastnosti, jako je charakteristická vůně, barva a aroma vína. Vyrábí se z klasických vín nebo sektů, které jsou speciálními procesy zbaveny alkoholu.

Hlavní výhody dealkoholizovaného vína:

 • Obsahuje méně prázdných kalorií.
 • Může příznivě působit na cévy, snižovat riziko infarktu a hladinu cholesterolu v krvi.
 • Je vhodné pro všechny včetně řidičů, těhotných a kojících maminek, které si chtějí vychutnat požitek z vína bez negativního působení alkoholu.

Nealkoholický neznamená totéž jako zdravý. Jedná se pouze o nealkoholickou verzi vína, která může být pro zdraví o trochu příznivější než klasický alkohol.

Závěrečné shrnutí: Klady střídmé konzumace vína nepřekonají možná rizika a zápory 

 • Důvodů, proč lidé tak rádi pijí alkohol, je spousta. Pro spoustu lidí představuje společenskou berličku, která jim pomůže odbourat stres, uvolnit zábrany a bavit se. Uvolnění přichází hned a navíc bez úsilí. 
 • Navíc to dělají všichni a člověk nemá pocit, že dělá něco špatného. Naopak se pití alkoholu snaží připsat pozitivní přínosy včetně těch zdravotních. Údajné pozitivní přínosy na zdraví spojované například s vínem nebo pivem nikdy nepřeváží negativa a zdravotní rizika.
 • Rozhodně to není důvod, abyste víno pili například kvůli ochraně před srdečními chorobami. Alkohol je návykový a může způsobit nebo zhoršit jiné zdravotní problémy. Spíš to berte tak, že dát si jednou za čas skleničku či dvě vína vaše zdraví nijak neohrozí.
reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.