Trápí vás křeče v nohách? Zkuste tyhle potraviny

Úporné křeče v dolních končetinách dokážou pořádně znepříjemnit život. Zvlášť, když vás probudí uprostřed noci nebo se ohlásí během důležité schůzky. Co křeče způsobuje a jak se jich zbavit?

Kde se otravné křeče berou?

Křeče v nohou nás mohou potrápit v jakémkoliv věku. Nejčastěji na ně trpí osoby starší 50 let, těhotné ženy a dospívající děti. Signalizují buď nedostatek některých minerálů či vitaminů nebo přetížení či rychlý růst svalů. Častou příčinou křečí bývá i nesprávné sezení, dlouhé stání nebo nadměrné popíjení alkoholu.

V drtivé většině případů ale za těmito potížemi stojí nevhodně sestavený jídelníček, který nezajistí optimální rovnováhu draslíku, hořčíku a vápníku v krvi. Křeče postihují obvykle lýtka a chodidla, někdy i stehenní svaly. Bolestivé stažení může trvat pouhých pár vteřin, výjimkou však není ani 15minutová křeč, během které prosíte všechny svaté, aby sval konečně povolil.

Zaměřte se na doplnění:

Pokud zvýšíte příjem draslíku, hořčíku, vápníku a vitaminu B2, křeče by měly odeznít. Sáhnout můžete po doplňcích stravy z lékárny nebo do svého jídelníčku zařadit potraviny bohaté na tyto zdraví prospěšné látky.

Nejlepší potraviny a nápoje k boji proti křečím v nohou

nejlepší potraviny proti křečím

Voda

Hydratace je naprostý základ. Proto zaujala v našem pomyslném žebříčku první místo. Nedostatečný pitný režim může kromě srdečních chorob, osteoporózy, kloubních a ledvinových onemocnění přispět i k přivolání křečí.

Denně byste měli pít minimálně 0,5 l vody na každých (i načatých) 15 kg váhy. V horku nebo v případě náročné fyzické aktivity na tekutinách ještě přidejte. Zaměřte se hlavně na pití čisté nesycené vody. Zavlažovat tělo můžete i slabými bylinnými čaji a zeleninovými či ovocnými šťávami bez přidaného cukru. Naopak je třeba vyřadit nápoje s obsahem alkoholu a kofeinu. Tělo byste jen zbytečně odvodňovali.

Fazole

Fazole i ostatní luštěniny můžeme právem řadit mezi superpotraviny, které dokážou s křečemi pořádně zatočit. Mají totiž vyvážený obsah hořčíku, draslíku i vápníku, a navíc vám ještě dodají velké množství bílkovin.

Vyhýbáte se luštěninám kvůli špatnému trávení? Pak je zařazujte do jídelníčku postupně a v malých dávkách, aby si trávicí trakt lépe navykl. Lepší stravitelnosti dosáhnete tím, že je na několik hodin namočíte do vody. Luštěniny po několika hodinách přecedíte, do hrnce nalijete čistou vodu, a než se pustíte do vaření, přidáte trochu mořských řas.

Hořká čokoláda

Nechceme vás nabádat k čokoholismu, protože vysoké dávky cukru nejsou pro naše tělo ani trochu prospěšné. Pokud si ale chcete občas zahřešit, sáhněte místo po sáčku s bonbóny po kostičce vysokoprocentní hořké čokolády. Je totiž přímo napěchovaná hořčíkem, jehož nedostatek způsobuje nepříjemné křeče v nohou.

Banány

Vysoký obsah hořčíku mají také oblíbené banány. Vychutnejte si je jen tak, v čerstvém smoothie nebo třeba zdravých muffinech. Pokud sportujete, zařaďte banán po tréninku. Doplníte tak nejen hořčík, ale i potřebné sacharidy.

Sušené meruňky

Dodají vám draslík potřebný k udržení dostatečného množství tekutin v buňkách. Pokud nemáte potřebnou hladinu draslíku, tělo hromadí škodlivé látky a dochází k nepříjemným zdravotním problémům.

TIP: Sušené meruňky vám kromě prevence křečí dopomohou také k ostrému vidění a krásné pokožce.

Slunečnicová semínka

Dodají vám hořčík, fosfor, měď, selen, mangan, vápník, železo a vitaminy B1, B5 a E. Kromě toho jsou plná antioxidantů, esenciálních mastných kyselin a mají v sobě i kyselinu linolovou a bílkoviny. Díky vysokému množství vápníku a hořčíku jsou výborným pomocníkem v boji s křečemi.

TIP: Konzumace slunečnicových semínek navíc podporuje krevní oběh, produkci červených krvinek, snižuje riziko srdečních chorob a pomáhá předcházet rakovině.

Celozrnné obiloviny

Obiloviny zbavené vnějších částí zrn na naše tělo moc příznivých účinků nemají. Dáte-li však přednost celozrnným produktům, vaše nohy vám za správnou volbu poděkují. Celozrnné obiloviny obsahují komplexní sacharidy, fosfor, hořčík a vitaminy skupiny B. Zkrátka perfektní koktejl proti svalovým křečím.

Mandle

Pokud chcete účinně a rychle doplnit hořčík, vsaďte na mandle. Tyto ořechy jsou bohaté nejen na hořčík, ale i draslík, železo, zinek, měď a mangan. Z vitaminů do sebe dostanete především E, B1 a B6. Pravidelné pojídání mandlí přispívá k udržování síly ve svalech a snižování nervového napětí. Posílíte tak své svaly a nervy a budete mnohem lépe zvládat fyzickou i psychickou únavu.

Okurka

Čerstvé okurky obsahují až 95 % vody, vlákninu, fosfor, měď, mangan, křemík, vitamin C, E a K. Pokud trpíte křečemi v nohou, bude vás zajímat hlavně vysoký obsah draslíku, hořčíku a vitaminů skupiny B. Velkou výhodou okurek je jejich velmi dobrá dostupnost. V obchodech je najdete po celý rok, a to za pár korun.

Do jídelníčku zařaďte také:

  • Mořské ryby
  • Špenát
  • Borůvky
  • Fíky
  • Kešu ořechy
  • Mrkev
  • Brambory
  • Kvasnice
  • Kysané zelí
  • Citrusy
  • Brokolici
  • Květák

Pokud problémy přetrvají i přes úpravu stravy, poraďte se raději se svým lékařem.

Co dalšího pomáhá?

A jaké fígle proti křečím fungují vám? Podělte se třeba na Facebooku. Rádi je do článku doplníme.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.