BezHladovění.cz

Příčiny vysokého cholesterolu

Vysoký cholesterol v krvi může mít mnoho různých příčin. Za některé si lidé mohou sami díky špatné životosprávě, jiné jdou jen těžko ovlivnit. Níže se podíváme na ty nejdůležitější faktory, které se mohou na vysokém cholesterolu podílet.

Nezdravý životní styl

Nezdravý životní styl je jednou z nejčastějších příčin, které vedou k vysoké hladině cholesterolu. Přitom se jedná o něco, co může člověk sám ovlivnit. Je ovšem nutné dodržovat určité zásady.

V první řadě byste se měli vyhnout nezdravému jídlu. Některá jídla, jako jsou vajíčka, ledviny nebo játra, obsahují cholesterol (známý také jako potravní cholesterol). Avšak potravní cholesterol má jen malý vliv na cholesterol v krvi. Důležitější je se vyvarovat jídel, které obsahují velké množství nasyceného tuku. Těmi jsou například tmavá masa, párky, tvrdé sýry, máslo, sádlo, paštika, koláče, sušenky a smetana.

Na množství cholesterolu v krvi má vliv i pohyb. Pokud se nebudete dostatečně věnovat nějaké fyzické aktivitě, může dojít k tomu, že se vám zvýší hladina zlého cholesterolu LDL a zároveň sníží hladina dobrého cholesterolu HDL. Ve výsledku se vám zvýší cholesterol jako celek.

S předchozím odstavcem úzce souvisí i obezita. Ta je spojena převážně s nedostatkem pohybu a nezdravým jídlem, což logicky vede ke zvyšování cholesterolu v krvi.

Poslední zásadou, která se týká zdravého životního stylu, je, jak jste určitě očekávali, vyvarování se kouření a pití většího množství alkoholu. Dodržování této zásady je pro mnoho lidí velký, nepřekonatelný problém. Nicméně pokud se jim podaří s kouřením přestat a omezit alkohol, organismus se jim jistě odmění.

reklama

Doporučujeme

FotoPopis
Nutriadapt

Pomůžeme vám snížit riziko cévních onemocnění úpravou stravy

Naučíme vás jíst tak, abyste snížili riziko cévních onemocnění a zlepšili si zdraví. Přijďte na nezávaznou konzultaci ve vašem městě. Konzultace stojí jen 200 Kč.

Rezervujte si konzultaci dnes 6.7.2020 a navíc získáte 2 kuchařky plné zdravých receptů zdarma.

Prohlédnout si proměny klientů 

Zdravotní problémy

Na větší míře cholesterolu v krvi se mohou podílet i různé zdravotní problémy. Mezi ty nejčastější patří:

  • vysoký krevní tlak
  • cukrovka
  • vysoká hladina triglyceridů
  • nemoci jater a ledvin

Vrozené příčiny

Bohužel, existuje značné množství příčin vysokého cholesterolu, které člověk ovlivnit nemůže, a musí s nimi žít. O to více by se pak měl člověk snažit dodržovat ty faktory, které může ovlivnit.

Zdrojem vysokého cholesterolu a tendencím k infarktu či mrtvice může být dědičnost. Pokud máte ve svém okolí nějakého mužského příbuzného (otec nebo bratr), který je mladší než 55 let a trpí na vysoký cholesterol, pak se zvyšuje šance, že budete mít vysoký cholesterol i vy. To platí v i případě, kdy vysokým cholesterolem trpí příbuzná (matka nebo sestra), které ještě nebylo 65 let.

Dalším faktorem, který ovlivňuje množství cholesterolu v krvi, je vaše pohlaví. Muži mají větší sklony mít vyšší hladinu cholesterolu než ženy.

Věřte nebo ne, ale míru cholesterolu může ovlivňovat i národnost. Indové, Pákistánci, Bangladéšané, Srí Lančané, ti všichni mají sklony k vyšší hladině cholesterolu.

Baví vás žít zdravě? Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout.
Upozornění na nové články, jídelníčky a recepty posíláme 3x týdně (po, st, pá). Z odběru novinek se můžete kdykoli odhlásit.
Redakce

Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.

Share via
Send this to a friend