Pro lidský organismus je cholesterol nepostradatelný. Všeho moc ale škodí. Špatná životospráva, nezdravý jídelníček, nedostatek pohybu a nadváha – to vše může vést ke zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Vysoká hladina cholesterolu sice nebolí, ale přináší s sebou mnohá zdravotní rizika. Nezanedbávejte proto prevenci a mějte svou hladinu cholesterolu v krvi pod kontrolou. Jak na to?
Obsah článku:
Proč si nechat změřit cholesterol?
Vysoká hladina cholesterolu v krvi přispívá ke vzniku srdečně-cévních chorob a patří mezi nejčastější příčiny úmrtnosti v České republice. Pravidelné měření cholesterolu nám pomůže zhodnotit míru rizika rozvoje srdečně-cévních onemocnění a je důležitou součástí jejich prevence i léčby.
S vysokou hladinou cholesterolu je spojena spousta rizikových faktorů. Mezi nejčastější příčiny a rizikové faktory srdečně-cévních (kardiovaskulárních) onemocnění patří:
- nadváha a obezita
- nezdravá strava
- fyzická neaktivita
- hypertenze (vysoký krevní tlak)
- diabetes mellitus 2. typu (cukrovka)
- kouření
- nadměrná konzumace alkoholu
- vyšší věk (působí spíše zprostředkovaně)
- rodinná anamnéza (genetická zátěž)
- mentální anorexie (dochází k narušení metabolismu cholesterolu a tuků)
Nezanedbávejte preventivní prohlídky
Na preventivní prohlídce u svého praktického lékaře byste se měli stavit každý rok. Vyšetření cholesterolu je povinnou součástí preventivní prohlídky u všeobecného praktického lékaře. Od 18 let věku probíhá měření cholesterolu vždy minimálně ve věku 30, 40, 50 a 60 let.
V případě, že má člověk zdravotní problémy související s vysokou hladinou cholesterolu (například nadváha, cukrovka, vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční), probíhá vyšetření cholesterolu častěji. Frekvenci vyšetření určuje lékař a lékařem předepsaná měření cholesterolu jsou plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění.
Pokud chcete vyšetření cholesterolu absolvovat častěji, můžete o něj požádat svého lékaře nebo si rovnou zajít na specializované odběrové pracoviště. V takovém případě však počítejte s tím, že toto vyšetření nebude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a budete si jej muset zaplatit jako samoplátce.
Ideální hodnoty cholesterolu v krvi
Lékař vám vypíše žádanku na odběr krve, kde vyznačí skupiny požadovaného vyšetření. Základní vyšetření cholesterolu zjišťuje hladinu celkového cholesterolu a hladinu jeho jednotlivých částí HDL-cholesterolu, LDL-cholesterolu a triglyceridů.
Celkový cholesterol | LDL cholesterol | HDL cholesterol | TAG (triglyceridy) | |
Normální hodnota | < 5,0 mmol/l | < 3,0 mmol/l | > 1,2 mmol/l (ženy) > 1,0 mmol/l (muži) |
< 1,7 mmol/l |
Zvýšené riziko | 5,15 až 6,19 mmol/l | 3,37 až 4,12 mmol/l | 0,91 až 1,40 mmol/l | 1,80 až 4,00 mmol/l |
Vysoké riziko | > 6,22 mmol/l | ≥ 4,14 mmol/l | < 0,91 mmol/l | > 4,00 mmol/l |
- LDL cholesterol neboli „zlý“ cholesterol transportuje cholesterol z jater do cév. Při zvýšených hodnotách se usazuje do vnitřní výstélky cév a podporuje tvorbu aterosklerotických plaků. Vysoká hladina LDL cholesterolu patří mezi rizikové faktory srdečně-cévních onemocnění.
- HDL cholesterol neboli „hodný“ cholesterol přispívá k odvádění LDL cholesterolu z krevního řečiště do jater, kde je metabolizován. HDL cholesterol pomáhá tělu zbavovat se LDL cholesterolu a působí prospěšně na cévy, z jejichž vnitřních povrchů odstraňuje usazený plak a zmírňuje jejich poškození.
- Triglyceridy neboli krevní tuky jsou drobné tukové částice, jejichž zvýšená hodnota představuje významný rizikový faktor pro vznik aterosklerózy a srdečně-cévních onemocnění. Hladina triglyceridů se zvyšuje zejména v souvislosti s nadměrným příjmem kalorií, nezdravých tuků a jednoduchých cukrů ve stravě.
Vyšetření cholesterolu nebolí. Jak se na něj připravit?
Hodnocení hladiny cholesterolu se provádí z krve a výsledky jsou obvykle k dispozici následující pracovní den. Před samotným odběrem krve je potřeba dodržet několik opatření:
- Na vyšetření přijďte nalačno nebo nejezte alespoň 12 hodin.
- Před odběrem krve vypijte alespoň ¼ litru vody nebo neslazeného čaje.
- Před vyšetřením krve nekuřte.
reklama
Mám zdravé srdce a cévy?
VYŠETŘENÍ RIZIK INFARKTU ČI MRTVICE Z ODBĚRU KRVE
Zkontrolujete riziko infarktu či mrtvice
Ověříte si stav cholesterolu
Získáte individuální lékařský report
Obáváte se infarktu nebo mrtvice? Nečekejte, až bude pozdě – zjistěte své riziko včas! Naše komplexní vyšetření odhalí hladiny cholesterolu a dalších klíčových faktorů, které mají zásadní vliv na zdraví vašeho srdce a cév.
Díky výsledkům můžete předejít vážným komplikacím, jako je infarkt myokardu nebo mrtvice. Postarejte se o své zdraví dříve, než bude ohroženo! Objednejte se na vyšetření a získejte kontrolu nad svým zdravím.
Měření cholesterolu doma
Nechce se vám do přeplněných čekáren? Kupte si v lékárně nebo přes internet domácí diagnostický test na cholesterol. Existuje jich celá řada. Stačí pár kapek krve z bříška prstu a za pár minut se dozvíte výsledek. Mezi nejprodávanější testy patří:
- Přístroj EasyTouch 3 v 1 – měří hladinu cholesterolu, glukózy a kyseliny močové v krvi.
- Veroval značky Hartmann – 3minutový test na zvýšené hladiny cholesterolu v krvi. Výrobce uvádí více než 96% spolehlivost.
- Přístroj Accutrend Plus – určuje hladinu glukózy, triglyceridů, cholesterolu i laktátu.
- Wellion Luna Duo – měří hladinu glukózy a cholesterolu v krvi.
Domácí měření cholesterolu je rychlé a pohodlné, nicméně má jednu nevýhodu – neposkytuje totiž přehled o jednotlivých frakcích cholesterolu. U většiny domácích testů se dozvíte jen hladinu celkového cholesterolu, ale údaj o HDL cholesterolu, LDL cholesterolu či triglyceridech chybí. K přístrojům je navíc nutné pravidelně dokupovat testovací proužky.
10 rychlých tipů, jak snížit cholesterol
- Dbejte na pestrý jídelníček.
- Omezte konzumaci průmyslově zpracovaných potravin.
- Zaměřte se na přirozené potraviny – zelenina, ovoce, celozrnné obiloviny, libové maso, ryby, zakysané mléčné výrobky, luštěniny, brambory, ořechy, semena, kvalitní rostlinné oleje.
- Vyřaďte z jídelníčku sladkosti a slazené nápoje.
- Snižte příjem nasycených tuků – tučná masa, plnotučné sýry, máslo, smetana, sádlo, tučné uzeniny.
- Zvyšte příjem nenasycených tuků – tučné ryby, ořechy, semínka, rostlinné oleje (s výjimkou kokosového a palmového tuku), avokádo, olivy.
- Každý den si dopřejte alespoň 400 gramů zeleniny a 100 až 150 gramů ovoce.
- Při přípravě pokrmů volte šetrné tepelné úpravy – vaření, dušení, pečení, opékání na sucho nebo s malým množstvím kvalitního oleje na nepřilnavé pánvi.
- Více se hýbejte – každý den věnujte pohybu alespoň 30 minut (stačí i procházky).
- Přestaňte kouřit a omezte spotřebu alkoholických nápojů.
Zdroje
1. Sovová, E., & Sovová, M. (2020). Medicína pro praxi, 17(3), 144–149.
2. Špinar, J., Ludka, O., Šenkyříková, M., Vítovec, J., Špinarová, L., & Dušek, L. (2009). Vnitřní lékařství, 55(9), 724–729.