Měření vysokého cholesterolu

Vysoký cholesterol nebolí. Zato hrozí velkými problémy. Nezanedbávejte prevenci a mějte důležité hodnoty ve své krvi pod kontrolou. Jak na to? Čtěte celý článek.

Ideální hodnoty cholesterolu v krvi

V mmol/l Normální hodnota Bezpečná hodnota Zvýšené riziko Vysoké riziko
Celkový cholesterol pod 5,0 3,9–5,2 5,2–6,2 nad 6,2
LDL („zlý“) cholesterol pod 3,0 do 3,4 3,4–4,1 nad 4,1
HDL („hodný“) cholesterol nad 1 u mužů a nad 1,2 u žen nad 1,2 pod 0,9

 

Triglyceridy pod 1,7 do 1,95 1,95–4

TIP: V Evropě a Kanadě se měří tuky v krvi v mmol/l. Každá laboratoř nebo test může mít trochu jiné hodnotící škály. Lišit se mohou i podle pohlaví. Zeptejte se svého lékaře.

Celkový cholesterol

Jde o důležitou látku na bázi tuku, kterou obsahuje každá buňka našeho těla. Většinu produkují játra, jen minimum se zpracovává z potravy. Při nadbytku se může usazovat na stěnách cév, tam „zatuhnout“ a způsobit jejich zúžení. Podle serveru Webmd.com pak hrozí nebezpečná ateroskleróza a další zdravotní komplikace.

LDL („zlý“) cholesterol

Tzv. lipoproteiny s nízkou hustotou. Dříve byly označovány za hlavní příčinu nebezpečných plaků v cévách. Poslední dobou se však množí názory, že ne všechny lipoproteiny s nízkou hustotou mají na tělo špatný vliv.

Dětský endokrinolog, Dr. Robert Lustig z Kalifornské univerzity v San Franciscu, hypotézu o přímém vlivu LDL na riziko kardiovaskulárních onemocnění vyvrací: „Je nepřesná,“ říká. Vyvrátila ji i nedávná studie z British Medical Journal. Pro zhodnocení rizik je proto třeba sledovat celkový stav a krevní hodnoty v těle pacienta, nejen hladinu LDL.

HDL („hodný“) cholesterol

Tzv. lipoproteiny s vysokou hustotou. Přenáší „zlý“ cholesterol z krve do jater. Podle Mayo Clinic snižuje jeho hodnotu a udržuje tak tepny průchodnější. Dříve platil názor „čím více HDL, tím lépe“. Dnes se však lékaři obrací spíše ke strategii snížení a hlídání celkové hodnoty tuků v krvi.

Triglyceridy

Další typ tuku v krevním oběhu. Ukládá se v tukových buňkách. Tělo si nadbytečně přijaté kalorie ukládá právě ve formě triglyceridů. Vysoké hladiny triglyceridů lékaři také spojují s rizikem srdečně-cévních onemocnění. K rizikovým faktorům patří:

 • Nadváha
 • Nadměrná konzumace sladkostí
 • Nadměrná konzumace alkoholu
 • Kouření
 • Sedavý způsob života
 • Nekompenzovaná cukrovka

Nepodceňujte riziko

Vyšší hodnoty tuků v krvi znamenají mimo jiné riziko srdečně-cévních onemocnění včetně závažných komplikací jako infarkt myokardu nebo mozková mrtvice. Nezanedbávejte proto prevenci, zvláště pokud:

 • Máte dědičnou zátěž
 • Je vám nad 40 let
 • Kouříte
 • Trpíte nadváhou nebo obezitou
 • Máte vysoký krevní tlak
 • Trpíte vy, nebo někdo z vaší rodiny, na onemocnění ledvin
 • Nesportujete
 • Jíte stravu s vysokým podílem tuků

Kontrola u lékaře? Ideálně každý rok

test cholesterolu

Na preventivní prohlídce u svého praktického lékaře byste se měli stavit každý rok. Od 18 let věku by vám aspoň každých 5 let měl zkontrolovat hladiny tuků v krvi. U dětí, zejména v pubertě, je testování složitější, protože hormonální výkyvy mohou vést k falešně pozitivním výsledkům.

Vyšetření nebolí. Jak se na něj připravit?

Test cholesterolu se provádí z krevního vzorku. Je důležité, abyste:

 • 9 až 12 hodin před vyšetřením nepili sladké nápoje a nejedli.
 • Se – pokud to jde – vyvarovali stresu několik dní před odběrem.

TIP: Některé testy hladovění před vyšetřením nevyžadují. Zeptejte se svého lékaře.

Výsledky zjistíte během několika hodin až dní, záleží na použité metodě rozboru krve.

Měření cholesterolu doma

Nechce se do přeplněných čekáren? Kupte si v lékárně nebo přes internet domácí diagnostický test na cholesterol. Existuje jich celá řada.

Mezi nejprodávanější testy patří:

 • Veroval značky Hartmann – 3minutový test na zvýšené hladiny cholesterolu v krvi. Výrobce uvádí více než 96% spolehlivost.
 • Přístroj EasyTouch 3 v 1 – měří hladinu cholesterolu, glukózy a kyseliny močové v krvi.
 • Přístroj Accutrend Plus – dražší investice. V domácím prostředí opakovaně měří rizikové faktory pro vznik srdečně-cévních chorob. Určuje hladinu glukózy, triglyceridů, cholesterolu i laktátu.

5 rychlých tipů na snížení cholesterolu

Naměřil vám lékař nebo orientační domácí test vysoké hodnoty? Nezoufejte. Snížení jde v některých případech dosáhnout i rychlou úpravou životního stylu.

 1. Přestaňte kouřit.
 2. Zvyšte příjem vlákniny na cca 400 g zeleniny a 200 g ovoce denně.
 3. Aspoň 2,5 hodiny týdně věnujte pohybu – pro začátek stačí svižné procházky, nejlépe denně aspoň 30minutové.
 4. Vyvarujte se stresu.
 5. Navyšte příjem vitaminu C – důležitého antioxidantu, součásti kolagenu, která chrání a opravuje cévní stěny.

TIP: Naměřil vám lékař vysokou hladinu špatného cholesterolu? Nezoufejte. Cévy můžete posílit vhodnou úpravou stravy podle vašeho metabolismu.

Diskutujte s námi

Potýkáte se s vysokým cholesterolem? Přidejte se do naší skupiny na Facebooku. Zjistíte tipy, jak se popasovat s tímto problémem – pokud možno bez léků.

Měření vysokého cholesterolu
3.8 (75%) 4 hlasů