Zamyšlení nutriční terapeutky: Zhubnout 10 kg za měsíc?

Začátek roku je pro lidi období, ve kterém je častější výskyt přání redukce hmotnosti než kdykoliv jindy v roce. Období pro začátek hubnutí bych osobně tolik neřešila, s tím můžete začít v podstatě kdykoliv. 

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma

Čemu bych ale ohledně očekávání kolem hubnutí věnovala větší pozornost, je to, že někteří lidé si přejí zhubnout rychle a ideálně s co nejmenším úsilím. Stále ještě od lidí slýchám otázku: „Jak zhubnout 10 kg za měsíc?“ A na to já odpovídám: „To nechtějte.“

Proč nechtít zhubnout 10 kg za měsíc?

Věřte, že je lepší hubnutí natáhnout raději na delší časový úsek a redukci hmotnosti tak zpomalit na 0,25–1 kg týdně, tedy 1–4 kg měsíčně. Říkáte si „jenom“?? Ano, jenom. 

Pokud si totiž přejete, aby vaše zhubnutí bylo trvalé, udržitelné, nebyli jste při redukci podráždění a hubli jste především z tělesného tuku (a ne ze svalové hmoty či tělesné vody), pak je nutné prostě a jasně hubnutí nepřešvihnout. 

Ideálním stavem je, když při hubnutí jde většina zhubnuté masy z tělesného tuku (například kolem 75 až 100 % z celkově zhubnutých kil).

Protiargument: Mně už se ale větší úbytek váhy povedl…

Pokud se vám někdy stalo, že jste zhubl/a třeba 6, 7, 8 kg za měsíc, pak vám garantuji, že z tělesného tuku jste zhubli okolo třetiny z celkových zhubnutých kilogramů. Zbytek jste zhubli na tělesné vodě a svalové hmotě. Krom toho je možné, že jste i trpěli hladem, byli podráždění a tělo nedostalo vše, co z výživového hlediska potřebuje. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Návod: Jak sledovat pokroky při hubnutí a získat potřebnou motivaci

Není to jen o rychlém hubnutí

Myslete proto i na udržitelnost zhubnutých kil a také svou celkovou pohodu a radost při procesu hubnutí. 

Pokud si už na začátku hubnutí volíte takový prostředek, který víte, že pro vás není dlouhodobě radostný či udržitelný (například nadměrné cvičení, „diety z pytlíku“, extrémní snížení jídla, vyřazování příloh a sacharidů či jakékoliv jiné pro vás neudržitelné postupy), pak už se hned zpočátku hubnutí vydáváte na ne zcela vhodnou a dlouhodobě udržitelnou cestu.

reklama

Nejprve objasnění důležitých faktů ohledně hubnutí pro získání souvislostí…

Abyste sami uznali, že není úplně vhodná cesta zvolit obrovskou rychlost v hubnutí, pak vás musím seznámit s důležitými informacemi.

Hubnutí neboli redukce tělesné hmotnosti docílíte, pokud dostanete svůj organismus do tzv. „negativní energetické bilance“. Do kalorického deficitu. Do stavu, kdy výdej energie těla je větší než energetický příjem (z potravy, nápojů či doplňků stravy). 

Tělo nevydává energii jen pohybem

Co se týče výdeje energie z těla, pak se nejedná jen o výdej pohybem, ale i o výdej svým vlastním provozem těla, mezi lidmi známým jako „bazální metabolismus“ + jiné složky výdeje energie organismem.

Na to, aby se ale člověk dostal do kalorického deficitu, často není východiskem držet hladovky, extrémně málo jíst nebo zvolit doplňky stravy na hubnutí (pytlíkové ketodiety, spalovače tuků a jiné rádoby zázraky na hubnutí). 

doplňky stravy na hubnutí
Berličky v podobě koktejlů na hubnutí většinou moc nefungují.

Jak na zdravé hubnutí?

Pokud při redukci hmotnosti zároveň chcete, aby vaše zhubnutí bylo trvalé, udržitelné, zhubnutá kila se vám nevracela a netrpěli jste při hubnutím velkým hladem či chutěmi, pak je zásadní snížit svůj příjem energie z jídla poměrně nepatrně. Například jen cca o 500kcal/2100kJ denně. 

POZOR! Né stáhnout svůj příjem jídla na 500kcal/2100kJ, ale o 500kcal/2100kJ (nebo například i jen o 300kcal/1250kJ denně apod.)

Takže buďto optimalizovat energetický příjem nebo navýšit energetický výdej. Nebo ideálně nakombinovat obojí potřebné k ideální hubnoucí strategii.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Váš dietní plán: Od motivace po kompletní strategii

Moje doporučení, jak hubnout vhodně a udržitelně/trvale

Prvním bodem je tedy zjistit, jaký je vlastně váš energetický výdej

Na internetu můžete najít mnoho kalkulaček pro orientační propočet vašeho energetického výdeje. Pokud byste si přáli ale mít odhad pro energetický výdej co nejpřesnější, pak doporučuji vyhledat nutričního specialistu nebo nutričního terapeuta, který vám pomůže odhad výdeje zjistit mnohem přesněji (například pomocí odebrání podrobné nutriční anamnézy a pomocí měření celkového tělesného složení. Přístroje umí z vašeho tělesného složení a zadané aktivity odhadnout váš orientační energetický výdej).

Nebo vám k tomu můžou pomoct i údaje z vašich chytrých hodinek – i tam můžete vysledovat svůj orientační dlouhodobý energetický výdej (nezapomeňte na to, že výdej energie není jen tím samotným pohybem, ale i vaším bazálním metabolismem = obě hodnoty sečíst!).

Druhým bodem je pak zjistit váš orientační energetický příjem z potravy, nápojů a doplňků stravy

Na to je opět mnoho metod. Například můžete využít aplikace na zapisování toho, co sníte. Tam si uděláte jasnější představu, kolik toho energeticky a živinově přijmete. Nebo zaznamenávejte několik dní či týdnů svůj jídelníček a nechte si ho vyhodnotit nutričním specialistou/terapeutem.

Díky zápisu jídelníčku zjistí, jaký je (nejen) váš energetický příjem, neboť má zkušenosti a už pouhým okem dokáže odhadnout, jak si stojíte. Dále pak může využít programy či aplikace na zhodnocení jídelníčku a řekne vám, jak jste na tom se stravováním.

Dalším bodem je dostat tělo do drobného deficitu, tedy svůj příjem z jídla snížit o zmiňovaných 500kcal/2100kJ z vašeho orientačního výdeje energie

K tomu můžete využít opět aplikace na hlídání energetického příjmu nebo si nechat sestavit jídelníček na míru nutričním terapeutem. Měl by zajistit, aby při hubnutí vaše tělo nestrádalo. 

Nebo jednoduše a zcela přirozeně jezte o trochu méně než dosud, a naopak začněte vybírat kvalitnější suroviny a jídla. 

kvalitní strava
Dbejte na kvalitu surovin a celých jídel.

Jezte o něco méně, než je váš energetický výdej, ale zato jezte lépe. 

Jen o kalorickém deficitu to není

Velmi zásadní je i samotné složení jednotlivých jídel, kvalita stravy, kvalita pitného režimu a dostatečný příjem živin (vyladěný příjem bílkovin, tuků, sacharidů, vlákniny, vitaminů, minerálních látek, stopových prvků, ochranných látek apod.)

Nejde tedy jen o kvantitu, ale rozhodně a zásadně i o kvalitu redukčního jídelníčku. Nikdy se tedy neorientujte jen na kalorický deficit.

Posledním bodem je pak nezapomínat i na další aspekty při redukci hmotnosti

Na pohybovou a silovou aktivitu, spánek, rovnováhu mezi povinnostmi a radostmi, osobnostním rozvojem v oblasti eliminaci stresu a emočních výkyvů a na jiné pilíře redukce hmotnosti, o kterých již byla také mnohokrát řeč.

Závěrem…

A teď otázka k zamyšlení pro vás: není už na začátku hubnutí lepší, zvolit takovou redukční strategii, při které nebudete tolik trpět hlady, extrémními chutěmi, podrážděností, budete jíst normální jídlo a budete hubnout především z tělesného tuku? A že zhubnutá kila i návyky, které si tvoříte, budou mít šanci, že budou trvalejšího rázu?

A jediným „háčkem“ (za mě výhrou) bude to, že nezhubnete 5–10 kg za měsíc, ale „jen“ jedno, dvě nebo tři…? 

 • Posuďte sami, jestli už konečně neprocitnout a nespoléhat na rychlovky a instantní řešení, ale taky jednou do toho vložit radost a přidat ruku k dílu. 
 • Nespoléhat na sliby výrobců zázračných diet, doplňků stravy nebo influencerů a jejich „osvědčené“ metody na hubnutí. 
 • Pozor na všechny věty typu: „nemusíte dělat nic, stačí když si koupíte…“.

Zhodnotit a rozhodnout se už musíte sami, ale s tou cestou už vám případně vždycky někdo pomůže. Vždy se najde někdo, kdo pro vás bude na delší cestě hubnutím oporou a podporou.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Martina Rusňáková Korejčková

Martina Rusňáková Korejčková

Nechte si ode mne sestavit jídelníček na míru z pohodlí vašeho domova. Více informací.

Jsem nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe: pomocí konzultací stravování, jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené a celkového poradenství v životním stylu. V samotném srdci Plzně vedu svoji výživovou poradnu již řadu let. Také s radostí píšu články o stravování a přednáším na témata z oblasti životního stylu a zdraví.

Zhubněte zdravě a bez jojo efektu

Pomůžeme vám zdravě zhubnout a váhu si dlouhodobě udržet. Sestavíme vám jídelníček, s kterým se dostanete do formy.

S jídelníčkem na míru zhubnete přirozeně a dlouhodobě.

Že naše metoda funguje, dokazují výsledky našich klientů

Lucie Absolonová -21 kg

„Zkusila jsem různé diety, ale nikdy mi to nevydrželo dlouhou dobu, proto jsem se obrátila na NUTRIADAPT. Nyní jsem o 20 kg lehčí a ještě nekončím.“

Zobrazit celý příběh

Martin Bartys -19 kg

„Musím se přiznat, že i když jsem to stoprocentně nedodržoval, takový výsledek jsem nečekal. Cítím se o deset let mladší, a hlavně jsem o 20 kilo lehčí!”

Zobrazit celý příběh

Jarmila Čížková – 56 kg

„Můj cíl byl shodit alespoň 20 kg. Nakonec mám dole 56 kg. Daleko lépe si mi dýchá, přestaly mě bolet klouby, celkově jsem daleko méně unavená a cítím se mnohem mladší.”

Zobrazit celý příběh

Milan Buška – 21 kg

„Můj moment zlomu nastal, když jsem začal brát léky na zvýšený krevní tlak, řekl jsem si a dost! Díky odborníkům z NUTRIADAPTU jsem nyní o 20 kg lehčí a především zdravější.”

Zobrazit celý příběh

Výsledky klientů prezentované na webu nejsou typické. Výsledky každého klienta jsou individuální. Vždy záleží na přístupu klientů a dodržování navržených doporučení od našich specialistů.

Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na certifikovaném přístroji (% tuku, svalů a vody v těle, metabolický věk, bazální metabolismus, rizikový viscerální tuk, atd.)
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma (ke stažení po odeslání rezervačního formulář)

Co můžete očekávat?

Zjistíme, proč se vám nedaří zhubnout

Na první konzultaci vás změříme na speciálním přístroji, certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Získáte detailní přehled o stavbě svého těla.

Na základě těchto informací nutriční specialista pozná, jaký je váš největší problém při hubnutí a jaké je jeho nejvhodnější řešení.

Diagnostikou zjistíte:

MNOŽSTVÍ NEBEZPEČNÉHO TUKU MEZI VAŠIMI ORGÁNY

Viscerální (vnitřní) tuk se postupně ukládá mezi orgány a může tak negativně působit na správné fungování organismu.

KOLIK POTŘEBUJETE DENNĚ PŘIJMOUT KALORIÍ

Zjistíte, kolik energie potřebuje váš organismus ke své běžné činnosti. Tedy jaký by měl být váš maximální denní příjem kalorií, abyste hubli.

KOLIK MÁTE V TĚLE VODY

Nedostatečná hydratace organismu může stát za řadou zdravotních problémů a bránit vašemu hubnutí.

SLOŽENÍ VAŠEHO TĚLA

Dozvíte se, kolik % tuku, svalů či kostí obsahuje vaše tělo a jaké by měly být vaše ideální hodnoty.

NA KOLIK LET SE CÍTÍ VAŠE TĚLO

Špatná strava a nadváha zkracují život. Metabolický věk vám ukáže, na kolik let se vaše tělo cítí.

Najdeme pro vás nejvhodnější řešení

Specialista vám ihned předá a vysvětlí výsledky diagnostiky. Pro ucelenější pohled se vás poté zeptá na zdravotní historii a váš běžný jídelníček.

Na základě všech těchto dat vyhodnotí, jaké jsou vaše největší problémy, a poradí, jak nejlépe dosáhnete vysněné váhy.

Specialista vám na první konzultaci:

PŘEDÁ A VYSVĚTLÍ VÝSLEDKY DIAGNOSTIKY

Specialista vám detailně vysvětlí jednotlivé výsledky a upozorní na případná rizika, která z nich plynou.

ZKONZULTUJE VÁŠ JÍDELNÍČEK

Specialista s vámi probere stravovací návyky, upozorní na vaše chyby.

NAVRHNE POSTUP PRO DOSAŽENÍ VAŠEHO CÍLE

Na základě výsledků analýz vám specialista navrhne způsob, kterým vás dovede k vaší ideální váze.

Vybudujeme vám zdravé stravovací návyky

Po první konzultaci se sami rozhodnete, jestli se o hubnutí pokusíte sami, nebo zhubnete s námi, v souladu se svým metabolickým typem.

Připravíme vám výživovou strategii na míru tak, aby se vám dobře a snadno dodržovala – v úvahu vezmeme váš životní styl i zdravotní stav.

Naučíme vás, jak správně a zdravě jíst

K výživové strategii dostanete vzorový jídelníček na míru a seznam potravin rozdělený na ty, po kterých budete štíhlí a ty, po kterých přiberete.

Pravidelně se vás budeme ptát, jak se cítíte, co vám chutná a co vám vadí. Společně najdeme stravovací režim, který vás bude bavit.

Nový štíhlý život i bez naší pomoci

Až se za pár měsíců rozloučíme, budete umět jíst tak, že si optimální váhu udržíte navždy.

Obávaný jojo efekt nepřijde a před vámi bude nový, štíhlý život.

Kde vám rádi pomůžeme?

Zobrazit seznam poraden ->

Jihočeský kraj

Písek – třída Národní svobody 468

České Budějovice – Husova 17

/

Jihomoravský kraj

Břeclav – Lidická 3411

Brno – Koliště 13

Brno – Horova 32

Hodonín – Palackého 1018/2

/

Karlovarský kraj

Karlovy Vary – Náměstí Republiky 1068/3

/

Královehradecký kraj

Hradec Králové – Emy Destinnové 233/36

Jičín – Pod Koželuhy 591

Trutnov – Pražská 168

/

Liberecký kraj

Česká Lípa – Hrnčířská 2985

Jablonec nad Nisou – Dvorská 4950/8

Liberec – Husova 29/1

/

Moravskoslezský kraj

Frýdek-Místek – J. V. Sládka 41

Havířov – Hlavní třída 386 (objekt Lučina)

Karviná – Fryštátská 9/64

Opava – Dolní náměstí 20

Ostrava – Porubská 708/16

Ostrava – nám Msgre Šrámka 5

Ostrava – Sadová 1892/41

Třinec – 1.Máje 123

/

Olomoucký kraj

Olomouc – Horní lán 1328/6, Nová Ulice

Prostějov – Olomoucká 3199/1a

Šumperk – Langrova 3140/25

/

Pardubický kraj

Chrudim – ulice Obce Ležáků 835

Pardubice – Nábřeží Závodu Míru 2737

Svitavy – Svitavská 665

Ústí nad Orlicí – T. G. Masaryka 128

/

Plzeňský kraj

Plzeň – Zbrojnická 1

Rokycany – Srbova 216/1

/

Praha

Praha 1 – Vodičkova 19

Praha 2 – Slezská 28

Praha 4 – Budějovická 11

Praha 4 – Opatovská 1753/12

Praha 5 – Radlická 117

Praha 5 – Drtinova 363/22

Praha 6 – V. P. Čkalova 26

Praha 8 – Sokolovská 59

Praha 9 – Vysočanská 382/20

/

Středočeský kraj

Benešov – Hráského 531

Beroun – V Pražské bráně 74/2

Kladno – Poděbradova 3329

Kolín – Jaselská 875

Mělník – Legionářů 73

Mladá Boleslav – Zalužanská 1463

Poděbrady – Husova 6/17

Příbram – nám. Arnošta z Pardubic 156

/

Ústecký kraj

Děčín – Sládkova 1062

Chomutov – Zborovská 1760/3

Litoměřice – Svatojiřská 596/32

Most – SNP 2526/60

Teplice – Školní 1019/19

Ústí nad Labem – Bratislavská 1369/6

/

Vysočina

Havlíčkův Brod – Humpolecká 217

Jihlava – Mrštíkova 16

/

Zlínský kraj

Valašské Meziříčí – Králova 1283

Zlín – náměstí T.G. Masaryka 2433

Jde o vaše zdraví. Každá minuta se počítá. Konzultaci neodkládejte. Udělejte první krok již dnes!

Je to jednodušší, než si myslíte

  1. Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluvíte si společně termín nezávazné konzultace.

  1. Konzultace stojí 200 Kč a platí se až ji absolvujete.

  1. Nezávazná konzultace trvá 45 minut. V rámci ní vám uděláme základní diagnostiku (bioimpedanční analýzu). Výsledky vaší diagnostiky porovnáme s databází více než 30 000 klientů, kteří prošli našimi programy. Díky tomu můžeme v návrhu Plánu redukce hmotnosti / zdravého přibírání eliminovat “slepé” uličky a celý proces urychlit.

  1. Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi – dlouhodobě.

  1. Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.

Rezervujte si konzultaci dnes, získáte od nás 2 ukázkové jídelníčky, včetně receptů ze sezónních surovin. Můžete si je stáhnout ihned po odeslání formuláře.

Garance až -1,5 kg / týden při dodržení výživových zásad našich specialistů

načítá se objednávkový formulář

Výživové poradenství zajišťuje

Proč Nutriadapt?

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak „RADOST ZE SEBE“. A my vám s tím rádi pomůžeme.

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.