Měření na InBody: Získejte přehled o složení svého těla a zdravotních rizicích

Složení těla je důležitým ukazatelem našeho zdraví. Pokud v těle převažuje tuková tkáň nad svalovou hmotou, zvyšuje se riziko mnoha chronických onemocnění. Poměr mezi svaly a tuky běžnou váhou nezjistíme, odhalí ho až speciální přístroj InBody. Jak funguje a co měří?

Co je InBody?

InBody je speciální váha, která dokáže velmi přesně změřit složení jednotlivých částí těla člověka. InBody představil v roce 1996 Dr. Kichul Cha jako „první světový komerční analyzátor složení těla“. Dnes ho používají a uznávají odborníci na výživu, sport a celkově zdravý životní styl. Uplatňuje se i v klinických výzkumech založených na sledování změn ve složení těla.

Princip měření pomocí InBody

Přístroj InBody funguje na principu tzv. bioelektrické impedance (DSM-BIA). Do těla se pouští mírný – pro člověka takřka nepostřehnutelný – střídavý proud o nízké intenzitě, na který různé tkáně našeho těla reagují odlišným odporem (impedancí). Na základě rozdílného šíření elektrického proudu nízké intenzity v různých biologických strukturách je přístroj InBody schopný zjistit množství celkového tělesného tuku a svalové tkáně (včetně jejich segmentálního rozložení), ale také množství vody v organismu a další hodnoty.

Tkáně s vysokým obsahem vody, jako je například svalová hmota, kladou menší odpor a jsou více vodivé. Naopak tuková tkáň má nízký podíl vody a je jen málo vodivá, proto klade vysoký odpor. InBody měří 5 různých oddílů, což zaručuje vysokou přesnost výsledků

Technologie InBody nevyužívá, tak jako jiná zařízení určená na měření složení těla, empirický odhad. Metoda DSM-BIA pracuje s více frekvenčním proudem, který umožňuje změřit i takové parametry, jako je vnitrobuněčná a mimobuněčná voda.

Co InBody měřením zjistíte?

Přístroj InBody měří spoustu tělesných parametrů, které odráží naše zdraví a kondici. Mezi nejdůležitější z nich patří množství kosterní svaloviny, tělesného tuku, tělesné vody a minerálních látek. Velmi cennými ukazateli jsou také hodnoty viscerálního (útrobního) tuku a bazálního metabolismu

TIP: Před samotným měřením doporučujeme zkontrolovat, zda budete mít v rámci analýzy i rozšířené výsledky z programu BodyVision. Na rozšířených výsledcích získáte detailní přehled o viscerálním tuku, bazálním metabolismu, metabolickém věku a zadržování vody v těle.

Tělesná hmotnost

Celková tělesná hmotnost je nejčastěji sledovaným parametrem, nicméně neodráží celkovou kondici a zdravotní rizika spojená s nadváhou a obezitou.

Celková hmotnost těla se dělí na:

  • beztukovou hmotu (FFM – fat free mass) – tvoří ji celková tělesná voda, svalová hmota, ostatní tělesné proteiny a minerální látky
  • tukovou tkáň

Právě množství tukové tkáně a svalové hmoty je to, čeho bychom si měli nejvíce všímat. Zdravotní problém představuje zejména nadbytek tělesného tuku, ale riziko je spojené i s nedostatkem svalové hmoty. Přístroj InBody dokáže změřit zastoupení tělesného tuku a svalové hmoty, a následně tyto hodnoty přehledně posoudit podle normálního rozmezí.

Podle zastoupení svalů a tuku v těle rozlišujeme 3 typy výsledků:

Typ C – Člověk má v těle více tuků a méně svalů. Takový výsledek poukazuje na nadváhu a obezitu nebo na podvýživu s nedostatkem svalové hmoty.

Typ I – Člověk má proporcionálně stejné množství tuků a svalů. Takový výsledek je neutrální a může představovat potenciální riziko v případě, že se obě hodnoty nachází nad hranicí 100 %.

Typ D – Člověk má v těle více svalů a méně tělesného tuku. Tento výsledek se v praxi označuje za „D jako dokonalý“, protože je ideální. 

Množství a procento tuku v těle

Tělesný tuk je jedním z nejdůležitějších parametrů sledovaných prostřednictvím přístroje InBody. Množství tělesného tuku totiž poukazuje nejen na mnohá zdravotní rizika, ale také na celkovou kondici člověka a vzhled postavy. Přístroj InBody hodnotí tělesný tuk v kilogramech a udává i procento tělesného tuku (procentuální podíl tuku na tělesnou hmotnost).

Optimální množství tělesného tuku

  • ženy – 18 až 28 %
  • muži – 10 až 20 %

Sportovci mívají hodnoty tělesného tuku nižší, které obvykle se pohybují mezi 6 až 13 % u mužů a mezi 15 až 20 % u žen. Kulturisté před soutěží dosahují ještě nižších hodnot tělesného tuku a setkáváme se u nich se 4 až 6 % tuku v těle. Je nutné podotknout, že takové procento tělesného tuku nemívají dlouhodobě, ale jen na konci kulturistické přípravy. Tak nízké procento tělesného tuku bývá velmi obtížné až mnohdy nereálné dlouhodobě udržet.

Množství kosterní svaloviny

Množství svalové hmoty v těle neurčuje jen to, jak fit vypadáme. Svaly hrají důležitou roli také v metabolismu, správném fungování těla, prevenci úrazů a celkovém zdraví. Zdravé zastoupení svalové hmoty v těle je nezbytné i pro spalování tuků.

Svalová hmota je metabolicky aktivní tkáň a na své fungování potřebuje mnohem více energie (kalorií) než většina jiných tkání, i když jsme v klidu a zrovna necvičíme. To znamená, že čím více svalů v těle máme, tím vyšší je náš bazální metabolismus. Díky tomu pro nás může být mnohem jednodušší nejen zhubnout tělesný tuk, ale také udržet si štíhlou postavu.

Svalová hmota zastupuje přibližně 40–50 % tělesné hmotnosti u mužů a 30–40 % u žen. Podíl svalů v těle mužů je obecně vyšší než u žen zejména kvůli hormonálním rozdílům (testosteron). 

Množství svalové hmoty může být ovlivněno různými faktory, například:

  • věk – s přibývajícím věkem se svalová hmota přirozeně snižuje, prevencí tohoto úbytku je pravidelný pohyb, kvalitní strava a dostatek bílkovin v jídelníčku
  • fyzická aktivita – k udržení nebo nabírání svalové hmoty je nejefektivnější pravidelný silový trénink
  • strava – jídelníček chudý na bílkoviny vede k postupnému odbourávání svalů, a to i při pravidelném silovém tréninku (svaly se nemají z čeho regenerovat)

Vyváženost postavy

Vyváženost postavy neboli segmentální analýza přehledně znázorňuje zastoupení beztukové hmoty a tuku v jednotlivých částech těla (pravá paže, levá paže, trup, pravá noha, levá noha). Díky těmto hodnotám lze odhalit případné dysbalance končetin nebo hromadění tuku v určitých partiích a zhodnotit proporcionální vyváženost těla. Pozor, výsledek může být ovlivněný přítomností implantovaného kovu (například endoprotéza kyčle).

Zastoupení vody v těle

Lidské tělo dospělého člověka je tvořeno přibližně z 50 až 60 % vodou. Tělesná voda se dělí na nitrobuněčnou (intracelulární, ICW) a mimobuněčnou (extracelulární, ECW) vodu. Většinu vody v lidském těle zastupuje nitrobuněčná voda, která se nachází uvnitř svalů a orgánů.

Podle měření na InBody můžete zjistit obsah celkové tělesné vody a riziko zadržování vody v těle. Hodnotu celkové vody v těle se dozvíte na základním výsledkovém listu z InBody a přehled o zadržování vody (retence vody) získáte na rozšířených výsledcích v programu BodyVision.

Celková tělesná voda může být přirozeně zvýšená u lidí s větším zastoupením svalové hmoty. Souvisí to především s větším množstvím glykogenu (zásobního cukru) ve svalech, který na sebe váže vodu. Tento jev je normální a automaticky to neznamená, že by byl člověk zavodněný.

Pokud máte podle měření na InBody více vody než je norma, je dobré podívat se na rozšířené výsledky zobrazující zadržování vody. Teprve tak se dozvíte, zda tělo opravdu zadržuje tělesnou vodu nebo jestli zvýšený obsah vody souvisí jen s více rozvinutou svalovou hmotou. Dozvíte se také, ve kterých partiích se tělesná voda zadržuje (nohy, ruce nebo trup) nebo jestli není vody v těle naopak málo.

K zadržování tělesné vody přispívá nedostatečný pitný režim, nadměrná konzumace sladkostí a slaných potravin, vysoký příjem kofeinu (kávy), pravidelné pití alkoholu, nadváha a obezita, ale i nedostatek pohybu. Za hromadění vody v těle může být odpovědné i užívání určitých léků (například kortikosteroidy, léky na vysoký krevní tlak, některá antidepresiva) nebo některá onemocnění (cukrovka, onemocnění ledvin, srdce a cév). U žen se tělesná voda krátkodobě zvyšuje v souvislosti s menstruací.

příčiny zadržování vody v těle

BMI

BMI (Body Mass Index) je základním ukazatelem normální tělesné hmotnosti, podváhy, nadváhy a obezity. Definuje se jako poměr hmotnosti v kilogramech a druhé mocniny výšky v metrech.

Podle Světové zdravotnické organizace je optimální BMI v rozmezí 18,5 – 25. BMI má však spoustu limitací a úskalí. Spousta odborníků proto BMI v praxi už moc nepoužívá, spíše jen doplňkově. Důvodem je skutečnost, že BMI nezohledňuje množství svalové hmoty a tukové tkáně, ale pouze celkovou hmotnost. BMI nebere v potaz ani věk a pohlaví.

BMI Kategorie
Pod 18,5 Podváha
18,5 – 24,9 Normální váha
25,0 – 29,9 Nadváha
30,0 a více Obezita

WHR

WHR (Waist-Hip-Ratio) udává poměr obvodu pasu a hýždí. Tato hodnota je jedním z parametrů určujících nebezpečí obezity. Podle rozložení tuku v těle rozlišujeme androidní obezitu (postava typu jablko) a gynoidní obezitu (postava typu hruška). Zdravotně riziková je právě androidní obezita, která je charakteristická ukládáním tuku v oblasti břicha. Na androidní obezitu poukáže poměr WHR – rizikový je poměr WHR 0,95< u mužů a u žen 0,85<.

Viscerální tuk

Viscerální neboli útrobní tuk je tuk uložený v dutině břišní kolem vnitřních orgánů, který je významným rizikovým faktorem pro rozvoj metabolických onemocnění. 

Vysoká hodnota viscerálního tuku zvyšuje pravděpodobnost vzniku cukrovky 2.typu, zvýšené hladiny krevních tuků a cholesterolu, aterosklerózy, srdečních onemocnění, ztukovatění jater a dalších nebezpečných onemocnění. Pro zdraví je důležité udržovat si hodnotu viscerálního tuku pod úroveň 10 (100 cm2).

Množství minerálních látek

Přístroj InBody dokáže zhodnotit celkový obsah minerálních látek v těle a kostech. To je užitečné zejména při hodnocení rizika souvisejícího s nedostatkem vápníku, který zvyšuje pravděpodobnost vzniku kostních zlomenin, křehnutí a lámavosti kostí až osteoporózy.

Bazální metabolismus

Bazální metabolismus (BMR) je definován jako hodnota minimálního příjmu kalorií, které tělo potřebuje v klidovém stavu pro zachování základních životních funkcí. Tyto kalorie organismus využívá například na dýchání, udržení krevního oběhu, činnost nervového systému, fungování mozku a srdce, integritu kůže atd.

Přístroj InBody dokáže odhalit, jestli je bazální metabolismus člověka v normě nebo není. Pomocí měření na InBody můžete zjistit, zda máte zpomalený metabolismus nebo jestli váš metabolismus funguje správně. Právě zpomalený metabolismus (snížená hodnota bazálního metabolismu) bývá jednou z hlavních příčin nadbytečného ukládání tělesného tuku a nadváhy.

V souvislosti s bazálním metabolismem spousta lidí neví jednu velmi důležitou věc – hodnota bazálního metabolismu není celý život stejná a mění se. Tato skutečnost je často opomíjená při hubnutí. Největší chybou je, že člověk dodržuje po celou dobu hubnutí stejný kalorický příjem a nerespektuje změny v bazálním metabolismu. Důsledkem může být to, že se hubnutí zpomalí nebo úplně zastaví.

Pokud člověk hubne správně (hubne tělesný tuk a zachovává si svalovou hmotu), v průběhu hubnutí se může metabolismus zrychlovat (zvyšovat), a tím pádem bude potřebovat přijímat více kalorií. Ano, přijímat více kalorií pro to, aby hubnutí dále pokračovalo. Pokud zvýšení bazálního metabolismu nerespektujeme, organismus se začne hubnutí bránit, protože se dostane do extrémního kalorického deficitu a ve skutečnosti hladoví.

Metabolismus zrychluje:

  • nárůst svalové hmoty
  • pravidelný silový trénink
  • zdravý a vyvážený jídelníček s dostatečným příjmem bílkovin
  • zvýšená tělesná teplota (krátkodobý účinek)
měření InBody

Metabolismus zpomaluje:

  • úbytek svalové hmoty
  • střídání drastických diet
  • pokles hormonů (menopauza, neléčená hypofunkce štítné žlázy)
  • věk (působí většinou nepřímo, jelikož s věkem ubývá svalová hmota v důsledku snížené pohybové aktivity a nevhodné stravy)

Obvody těla

Podle analýzy složení těla na InBody se dozvíte také obvody na jednotlivých partiích svého těla. Díky tomu můžete mít přehled, kolik jste kde zhubli. Pomocí technologie DSM-BIA dokáže přístroj InBody přesně změřit obvody různých partií po celém těle – v oblasti krku, na pažích, hrudníku, kolem pasu, boků a stehen.

Kontrola tělesné hmotnosti

Tyto údaje slouží pro doporučení cílové hmotnosti. Hodnocení probíhá na základě aktuálního složení těla. Pokud má člověk nadváhu, tak InBody navrhne, kolik kg tuku by měl redukovat, případně kolik kg svalové hmoty by měl nabrat. Tento výstup je důležité zhodnotit ale i podle individuálních cílů a možností daného člověka, protože jde jen o obecné doporučení.

Historie složení těla

Při pravidelných kontrolách na InBody uvidíte naměřené hodnoty z minulých analýz a můžete sledovat své pokroky. Do historie se ukládají nejdůležitější parametry, jako je tělesná hmotnost, svalová hmota, množství tělesného tuku a hodnota viscerálního tuku. Mezi hodnotami se vytvoří přehledná spojnice. 

InBody Score

Celkový výsledek InBody (InBody Score) se většinou nachází vpravo nahoře na výsledkové listině. Jedná se o hodnotu, která shrnuje zhodnocení kosterní svaloviny, tělesného tuku a tělesné vody. Čím více bude mít člověk v těle svalové hmoty a méně tělesného tuku, tím bude InBody Score vyšší. To platí i naopak.

Proč si nechat pravidelně měřit složení těla?

Složení těla odráží nutriční stav člověka a ukazuje nám, zda nemáme zvýšené riziko některých onemocnění spojených s nevhodnou životosprávou. Ať už vedete zdravý životní styl a chcete se jen ujistit, že je vše v pořádku, nebo jste se právě rozhodli pracovat na své kondici a míříte k vysněné postavě, výsledky z diagnostiky na InBody budou cenným ukazatelem optimálně nastaveného jídelníčku a životního stylu.

Pravidelné měření na přístroji InBody je také forma motivace. Díky přístroji InBody budete mít jasný přehled o tom, kolik a na jakých partiích těla jste zredukovali tuk nebo zda jste nabrali svalovou hmotu. Spousta lidí se totiž fixuje jen na úbytek celkové váhy, ale ta není rozhodující. Důležitý je hlavně poměr svalové hmoty a tuku v těle, a právě ten nám InBody ukáže.

Jak měření probíhá?

  1. Samotné vyšetření je velmi rychlé, jednoduché a trvá přibližně 30 sekund. Na přístroj je nutné vstoupit na boso (bez bot i ponožek) a bez kovových doplňků (náramky, řetízky, hodinky apod.). Není se třeba vážit bez oblečení ve spodním prádle, protože InBody dokáže odečíst hmotnost oděvu. To však záleží na individuálním nastavení InBody v daném pracovišti. Přístroj InBody dokáže změřit lidi od 5 do 99 let s váhou až do 200 kg, a to s přesností 100 g.
  2. Při měření je nutné dodržet správnou pozici těla, aby byly výsledky přesné. Nejdříve budete vyzváni, abyste se postavili na nášlapnou desku přesně na plochu stříbrných elektrod. Jakmile se ustálí tělesná hmotnost na displeji, uchopíte do rukou madla. Palce se musí dotýkat horních stříbrných elektrod a ostatní prsty dolních stříbrných elektrod na madlech.
  3. Paže se po celou dobu měření nesmí dotýkat trupu a nohy by se neměly třít o sebe. Pokud tento stav není možné zajistit (například z důvodu velké nadváhy), doporučuje se mezi ruce nebo nohy vložit list papíru nebo ubrousek jako izolant.

Výhody InBody měření

  • Přesné výsledky
  • Snadné a bezbolestné použití
  • Během cca 5 minut zjistíte aktuální skladbu svého těla a odhad potenciálních zdravotních rizik
  • Dlouhodobý objektivní způsob sledování zdraví a kondice
  • Podpora motivace
  • Prevence a včasné odhalení nutričních deficitů
  • Forma edukace v oblasti zdravého životního stylu

Nevýhody a limitace InBody měření

Ačkoliv jde o jeden z nejpřesnějších přístrojů určených pro měření složení těla, i InBody má určité limitace. Existuje totiž několik faktorů, které mohou zkreslit naměřené výsledky – ať už v pozitivním směru (více svalové hmoty a méně tuků), tak i v negativním směru (méně svalové hmoty a více tuků). Pokud však tyto faktory známe, můžeme je při měření eliminovat, a vyhnout se zkreslení výsledků. V tomto ohledu je základním pravidlem při každém měření dodržet co nejvíce stejné podmínky.

Faktory, které mohou zkreslit výsledky

  • Příjem jídla a pití před měřením
  • Pohybová aktivita před měřením
  • Tělesná teplota
  • Okolní teplota
  • Hydratace těla
  • Nesprávné umístění elektrod
  • Menstruační cyklus u žen

Jak se připravit na InBody měření?

Před analýzou složení těla na InBody je důležité dodržet několik zásad, aby bylo měření co nejpřesnější:

  • Den před měřením dodržujte dostatečný pitný režim a vyhněte se alkoholu.
  • Den před měřením ani v den měření nechoďte do sauny.
  • Alespoň 6 hodin před měřením necvičte.
  • Minimálně 3 hodiny před měřením nekonzumujte jídlo.
  • Krátce před měřením si odskočte na toaletu.
  • Na přístroj InBody nastupte bez bot, ponožek, punčoch, šperků a jiných kovových předmětů.
  • Při měření je důležité mít čisté dlaně a chodidla (nepoužívat mastné krémy, sundat náplasti a tejpy apod.).
  • Neměřte se v případě, že máte menstruaci.
  • Další měření (kontrolu) opakujte vždy za stejných podmínek (např. v podobný čas, v netréninkový den, před obědem).

Kde se nechat změřit a na co si dát pozor?

Některé přístroje mohou ukazovat odlišné výsledky, protože hodnoty se získávají pomocí speciálních biologických rovnic. Každý typ přístroje na měření složení těla má trochu odlišné rovnice pro výpočet, proto je dobré se vždy měřit na stejném přístroji. Přesnější výsledky poskytnou přístroje, které mají elektrody a měří horní i dolní část těla. Přístroje snímající pouze nohy jsou mnohem méně přesné a výsledky mohou být hodně zkreslené.

Pokud chcete absolvovat analýzu složení těla na InBody, určitě se obraťte na zkušeného odborníka na výživu, který vám výsledky dostatečně jasně vysvětlí. Raději než si nechat změřit hodnoty ve fitku nebo na nějaké stánkové akci bez jakékoliv interpretace, oslovte spíše nutričního terapeuta nebo nutričního specialistu. Pozor také na rádoby výživové poradce, kteří současně s měřením a konzultací urputně vnucují předražené doplňky stravy.

Odborná interpretace výsledků je zásadní pro správné pochopení naměřených hodnot a prevenci nevhodných nutričních změn. Jedině tak je možné podniknout účinné kroky vedoucí ke zlepšení zdraví, kondice a tělesných proporcí. Pokud člověk obdrží výsledky bez vysvětlení, často tápe v tom, co jednotlivé hodnoty znamenají a co by měl dělat pro jejich případné zlepšení. Je tak mnohem větší riziko, že bude dělat drastické úpravy v jídelníčku a pohybu, čímž si může velice uškodit.

Typy přístrojů

V nutričních poradnách, fitness centrech, ale i v obezitologických klinikách se setkáte s přístroji různé kvality. Přístroje InBody mají několik produktových řad, rozlišených trojmístnými čísly – od 270 až po 970. Čím vyšší číslo přístroj má, tím pokročilejší funkce přináší a hodí se více do odborných odvětví (například pro výzkum). S ohledem na přesnost výsledků je vhodnější absolvovat měření na novějších modelech InBody, ideálně od verze 230 a výše.

InBody přístroje

Zorientujte se jednoduše v řadách InBody přístrojů

  • InBody J30 – InBody se zabudovaným výškoměrem
  • InBody R20 – starý model s výsuvnými madly
  • InBody 120 – o něco novější model s výsuvnými madly
  • InBody 230 – nejčastěji používaný model InBody, který patří mezi zlatý standard u nutričních terapeutů a specialistů
  • InBody 270 – přenosné přístroje pro rychlou analýzu na společenských akcích apod.
  • InBody 370s – základní model pro analýzu těla do tělocvičen a fitness center.
  • InBody 570 – pokročilá analýza svalů, tuků a extracelulární a intracelulární vody.
  • InBody 770 – „ultimátní“ analýza složení těla využívaná i v obezitologických i nefrologických centrech.
  • InBody 970 – určen především pro výzkum, má zabudovanou čtečka otisku prstu a inteligentní Ui
  • InBody S10  – speciálně navržený pro pacienty s dialýzou, pro imobilní pacienty či pro pacienty po operacích

Jak často měření opakovat?

Pravidelné vyšetření na InBody je velmi motivační. Oproti klasickým domácím váhám máte při měření na InBody přehled o změnách tělesného tuku a svalové hmoty. Pokud hubnete, je velmi klíčové sledovat právě to, zda ztracená kila pochází z tukové tkáně. Pokud byste hubli ze svalové hmoty, není redukční režim nastaven správně a může vést k mnoha zdravotním komplikacím. Měření na InBody by mělo probíhat ideálně s odstupem 4 až 6 týdnů.

Pro koho je měření na InBody vhodné?

Údaje z měření na InBody jsou neocenitelné pro ty, kteří se zaměřují na zdraví a pohyb nebo pro ty, kteří s tím chtějí teprve začít.

Analýzu složení těla oceníte zejména pokud:

  • chcete zhubnout
  • snažíte se nabrat svalovou hmotu
  • upravujete své stravovací zvyklosti
  • sportujete
  • potřebujete sestavit jídelníček na míru, ale nevíte jak na to nebo kolik přijímat kalorií
  • máte cukrovku 2. typu, vysoký cholesterol nebo vysoký krevní tlak
  • jste chronicky nemocní a ztrácíte nechtěně na váze
  • jste po menopauze a začínáte nechtěně přibírat
  • držíte dietu, ale kila nejdou dolů

Pro koho měření na InBody není vhodné?

Pro některé osoby není měření na přístroji InBody vhodné. Mezi hlavní kontraindikace pro měření na InBody patří:

  • osoby s kardiostimulátorem: nízký elektrický proud z InBody může poškodit kardiostimulátor nebo zhoršit zdravotní stav jedince
  • těhotné ženy do 12. týdne těhotenství: jde o preventivní opatření z důvodu správného vývoje plodu
  • osoby s implantovaným elektronickým lékařským přístrojem (např. elektrokardiograf):  stejně jako u kardiostimulátoru může elektrický proud nízké frekvence poškodit implantované zařízení

Kolik to stojí?

Cena měření složení těla na InBody se většinou pohybuje mezi 350 až 500 Kč

Závěr: Co nám říká měření InBody o těle?

  • Tělesná hmotnost sama o sobě nemusí znamenat nadváhu a riziko zdravotních potíží. Mnohem důležitější než samotná váha je složení těla, tedy množství svalové hmoty a množství tělesného tuku. 
  • InBody je přístroj, který velmi přesně měří složení těla a další důležité hodnoty související s nutričním a zdravotním stavem člověka. Pravidelné měření na InBody se tak hodí nejen pro osoby, které chtějí zhubnout nebo nabírat svaly, ale i pro všechny, kteří to myslí se zdravým životním stylem vážně. 
  • Měření složení těla na přístroji InBody společně se správným vysvětlením výsledků, komplexním nutričním screeningem a zhodnocením nutriční anamnézy od nutričního terapeuta či specialisty je ideální odrazový můstek pro sestavení individuálního výživového plánu.

Zdroje

  1. Larsen, M. N., Krustrup, P., Araújo Póvoas, S. C., & Castagna, C. (2021). Accuracy and reliability of the InBody 270 multi-frequency body composition analyser in 10-12-year-old children. PLoS One, 16(3), e0247362.
  2. McLester, C. N., Nickerson, B. S., Kliszczewicz, B. M., McLester, J. R. (2018). Reliability and Agreement of Various InBody Body Composition Analyzers as Compared to Dual-Energy X-Ray Absorptiometry in Healthy Men and Women. Journal of Clinical Densitometry, 23(3), 443–450.
  3. Antonio, J., Kenyon, M., Ellerbroek, A., Carson, C., Burgess, V., Tyler-Palmer, D., Mike, J., Roberts, J., Angeli, G., & Peacock, C. (2019). Comparison of Dual-Energy X-ray Absorptiometry (DXA) Versus a Multi-Frequency Bioelectrical Impedance (InBody 770) Device for Body Composition Assessment after a 4-Week Hypoenergetic Diet. Journal of Functional Morphology and Kinesiology, 4(2), 23.
  4. Gallagher, D., Heymsfield, S. B., Heo, M., Jebb, S. A., Murgatroyd, P. R., & Sakamoto, Y. (2000). Healthy percentage body fat ranges: an approach for developing guidelines based on body mass index. The American Journal of Clinical Nutrition, 72(3), 694–701.
  5. Tomlinson, D. J., Erskine, R. M., Morse, C. I., & Onambélé, G. L. (2019). Body Fat Percentage, Body Mass Index, Fat Mass Index and the Ageing Bone: Their Singular and Combined Roles Linked to Physical Activity and Diet. Nutrients, 11(1), 195.
  6. Macek, P., Biskup, M., Terek-Derszniak, M., Stachura, M., Krol, H., Gozdz, S., & Zak, M. (2020). Optimal Body Fat Percentage Cut-Off Values in Predicting the Obesity-Related Cardiovascular Risk Factors: A Cross-Sectional Cohort Study. Diabetes, Metabolic Syndrome and Obesity, 13, 1587–1597.
  7. Gallagher, D., Heymsfield, S. B., Heo, M., Jebb, S. A., Murgatroyd, P. R., & Sakamoto, Y. (2000). Healthy percentage body fat ranges: an approach for developing guidelines based on body mass index. The American Journal of Clinical Nutrition, 72(3), 694–701.
  8. Etchison, W. C., Bloodgood, E. A., Minton, C. P., Thompson, N. J., Collins, M. A., Hunter, S. C., & Dai, H. (2011). Body mass index and percentage of body fat as indicators for obesity in an adolescent athletic population. Sports Health, 3(3), 249–252.
  9. Ramírez-Vélez, R., Correa-Bautista, J. E., Sanders-Tordecilla, A., Ojeda-Pardo, M. L., Cobo-Mejía, E. A., Castellanos-Vega, R. D. P., García-Hermoso, A., González-Jiménez, E., Schmidt-RioValle, J., & González-Ruíz, K. (2017). Percentage of Body Fat and Fat Mass Index as a Screening Tool for Metabolic Syndrome Prediction in Colombian University Students. Nutrients, 9(9), 1009.
  10. Branco, B. H. M., Bernuci, M. P., Marques, D. C., Carvalho, I. Z., Barrero, C. A. L., de Oliveira, F. M., Ladeia, G. F., & Júnior, N. N. (2018). Proposal of a normative table for body fat percentages of Brazilian young adults through bioimpedanciometry. Journal of Exercise Rehabilitation, 14(6), 974–979.
  11. Campa, F., Toselli, S., Mazzilli, M., Gobbo, L. A., & Coratella, G. (2021). Assessment of Body Composition in Athletes: A Narrative Review of Available Methods with Special Reference to Quantitative and Qualitative Bioimpedance Analysis. Nutrients, 13(5), 1620.
  12. Hergenroeder, A. C. (1991). Percent of body fat in athletes. Medicine & Science in Sports & Exercise, 23(8), 986–987.
reklama
Popis

Bioimpedanční analýza těla ve vašem městě. Zjistěte, v jakém stavu je vaše tělo

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
    • Množství nebezpečného tuku mezi vašimi orgány
    • Kolik % tuku, svalů či kostí obsahuje vaše tělo a jaké by měly být vaše ideální hodnoty
    • Kolik potřebujete denně přijmout kalorií, abyste zhubli bez jojo efektu
    • Na kolik let se cítí vaše tělo
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte 2 kuchařky plné zdravých receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Daniela Krčová

Daniela Krčová

Jsem nutriční specialistka a výživu člověka jsem vystudovala v magisterském studiu na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Po ukončení studia jsem založila svou vlastní nutriční poradnu v Ostravě (NutriD poradna), ve které pomáhám lidem se správnými a trvale udržitelnými stravovacími návyky. Věnuji se hlavně sportovní výživě a hubnutí, ale zaměřuji se také na výživu při potravinových alergiích a intolerancích, cukrovce, vysokém krevním tlaku nebo třeba na výživu těhotných a kojících žen. Mezi mé hlavní zájmy patří posilování, běhání a turistika.