Minerál hořčík: Jak vybrat a užívat doplňky stravy

V minulých dílech seriálu o hořčíku jste se mohli dočíst, proč je právě tento minerál tolik důležitý pro zdravě fungující organismus, jak se projevuje nedostatek, kdy hrozí předávkování a kde všude jej najdete. Dnes se zaměříme na doplňky stravy a na to, jak je správně užívat.

Hořčík patří k minerálům, které jsou pro zdravé fungování lidského organismu zcela zásadní. Doplňovat ho přirozeným způsobem z normálních potravin představuje pro spoustu lidí problém.

Nedostatek hořčíku patří k častým jevům a lidé se jej snaží doplnit prostřednictvím suplementů. Důležité je, vybrat si správný doplněk stravy.

Doplňky stravy: Kdy ano a kdy jsou zbytečné

Pro své zdraví uděláte nejlépe, dodáte-li svému tělu všechny potřebné vitaminy a minerály prostřednictvím přirozené, pestré a vyvážené stravy. Doplňky stravy bohaté na různé živiny jsou doporučené zejména ve třech případech:

  1. nízký příjem vitaminů a minerálů,
  2. zvýšená spotřeba všech živin,
  3. těhotné a kojící ženy (pouze u doporučených vitaminů a minerálů). 

Riziko nízkého příjmu vitaminů a minerálů 

Nízký příjem může být způsoben nejen špatnou a nezdravou výživou, ale také poruchami trávení nebo vyloučením některých složek z běžné stravy. To platí zejména pro vegetariány a vegany, kteří ne vždy dokážou správně nahradit důležité živiny nacházející se v mase a ostatních živočišných produktech.

Komu hrozí zvýšená spotřeba živin

Zvýšený příjem je typický pro osoby, které mají zvýšenou až nadměrnou fyzickou námahu a zátěž. Týká se to náročných pracovních povolání a zejména sportovců, ať už amatérských či profesionálních. V jejich případě obyčejná, byť zdravá a výživově hodnotná, strava nemusí stačit. 

Těhotné a kojící ženy a příjem hořčíku

Samostatnou kapitolu představují těhotné a kojící ženy, které by měly příjem vitaminů a minerálů významně zvýšit. Prostřednictvím svého těla, a poté mateřského mléka, získává miminko všechny nezbytné živiny pro zdravý vývoj a růst. 

Minerál hořčík je pro vývoj plodu obzvláště důležitý.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Minerál hořčík: Proč je důležitý během těhotenství

Nedostatek či nadbytek hořčíku odhalí lékařské vyšetření

Většina lidí se sice potýká s nedostatkem hořčíku a potřebují jej doplnit, nemusí to však být pravidlo. Pokud to s doplňky stravy přeženete, můžete si přivodit předávkování hořčíkem. Projevy nedostatku i předávkování přitom mohou být zejména zpočátku podobné.

Je rozumné absolvovat lékařské vyšetření, které odhalí, zda vám magnesium chybí, přebývá či jej máte akorát. V lékárnách lze zakoupit celou řadu přípravků bez předpisu. Jaký je rozdíl mezi léky bez předpisu a běžně dostupnými doplňky stravy?

hořčík - vyšetření
Nedostatek hořčíku bezpečně odhalí lékařské vyšetření.

Doplňky stravy nenahradí běžnou stravu

Doporučeno je dodržovat dávkování a brát na vědomí, že doplňky stravy nemají nahradit přirozenou stravu. Stravovat se dlouhodobě nezdravě a myslet si, že magnesium v tabletách zažene jakýkoliv problém, je nezodpovědné.

Doplňky stravy v ideálním případě pouze doplní ty vitaminy a minerály, které uživatel není schopen svému organismu dodat prostřednictvím běžné potravy. To je příklad právě magnesia, jehož nedostatek je častý problém.

Před zahájením prodeje jsou u doplňků stravy vyžadovány pouze testy potvrzující zdravotní nezávadnost, účinky nemusí být prokázané. Prodávat se mohou i mimo lékárny. Podmínkou je viditelné označení “doplněk stravy”.

Léky bez předpisu raději na doporučení

Léky bez předpisu musí mít účinky naopak prokázané. Spadají pod dohled Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) a bez úspěšného schvalovacího procesu nesmí na trh. Koupit je lze pouze v lékárnách nebo u prodejců vyhrazených léčiv. Nikde jinde léky nekupujte!

Léky bez předpisu patří do kategorie volně prodejných léčiv (OTC přípravky) a slouží k léčbě nemocí, jejichž diagnózu si pacient zpravidla zvládne určit sám (např. léky na nachlazení a chřipku, proti bolesti a další). Ohrožení zdraví způsobené jejich užíváním je minimální, je-li dodrženo bezpečné užívání. Vhodné je doporučení od lékaře či lékárníka. Diagnostikovat si nedostatek hořčíku není tak snadné jako u rýmy.

doplnění hořčíku
Některé případy je lepší konzultovat s lékařem a nechat si doporučit vhodný přípravek na doplnění hořčíku.

Jak vybrat doplněk stravy s hořčíkem

S doplňky stravy obsahující hořčík většinou chybu neuděláte, zvlášť pokud budete dodržovat výrobcem doporučené dávkování. S mírným nadbytkem si tělo poradí a vyloučí jej z těla ven. Nejste-li si jistí správným výběrem doplňku, nechte si poradit od lékaře či lékárníka.

Sledujte složení přípravku a formu magnesia

U běžně prodávaných doplňků předávkování hořčíkem nehrozí. Většina z nich totiž obsahuje nejméně využitelnou formu, kterou je oxid hořečnatý. Ten obsahují levnější doplňky stravy s hořčíkem. Kvalitní magnesiové doplňky stravy obsahují tyto formy:

  • citrát hořečnatý
  • malát hořečnatý
  • bisglycinát hořečnatý

Z vlastní zkušenosti vám můžeme doporučit tyto výživové doplňky

Jednotlivé formy mají lehce odlišnou vstřebatelnost a využitelnost a navíc mohou mít další účinky. Doplňky stravy s magnesiem mohou přispívat k povzbuzení a snížení únavy, tak i ke zklidnění, uvolnění a zlepšení spánku. V potaz je třeba brát také různě silné projímavé účinky. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Minerál hořčík: Nejznámější formy hořčíku a všechny jejich klady a zápory

hořčík - výživové doplňky
Doplňky stravy mohou obsahovat různé formy hořčíku. Vybírejte ty s lepší vstřebatelností a účinností.

Dodržování doporučeného dávkování je klíčové

Je důležité dodržovat denní doporučenou dávku hořčíku, která dle věku a pohlaví činí 40 až 400 mg denně. 

Doporučené dávkování mají i jednotlivé doplňky stravy. Zatímco u některého doplňku stravy stačí jedna tableta denně, někde je nutné užívat tablet větší množství vícekrát denně. Vždy se pečlivě přečtěte návod, abyste si špatným užíváním nezpůsobili zdravotní problémy.

Četli jste pozorně? Otestujte si vaše znalosti…

Je častější nedostatek nebo nadbytek hořčíku v těle?
Pro koho je příjem hořčíku obzvlášť důležitý?
Musí mít doplňky stravy prokázané účinky?
Která forma hořčíku má nízkou vstřebatelnost?
Jaké účinky mohou mít doplňky stravy bohaté na hořčík?
Může doplněk stravy obsahující hořčík zlepšit kvalitu spánku?
Jak vybrat a užívat doplňky stravy s hořčíkem
Odpověděli jste {{userScore}}x správně z {{maxScore}} odpovědí
{{title}}
{{image}}
{{content}}

Závěrečné shrnutí: Doporučené dávkování hořčíku neměňte

Co byste si měli z článku o magnesiových doplňcích stravy zapamatovat především?

  • Zdravý příjem minerálů i vitaminů nejlépe zajistí pestrá a vyvážená strava.
  • Nedostatek či nadbytek hořčíku s jistotou odhalí vyšetření lékařem.
  • Při výběru kvalitního doplňku stravy hraje významnou roli použitá forma.
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.