Citrát hořečnatý: Účinky na zdraví a tipy na použití

Ačkoliv hořčík patří k životně důležitým minerálům, většina lidí trpí jeho nedostatkem. Zdravý příjem společně s vyváženou a zdravou stravou pomáhají zajistit také doplňky stravy. Vybírat byste měli i podle formy magnesia, kterou vybraný produkt obsahuje.

Hořčík se totiž nevyskytuje “samostatně”, ale vázaný na jiný prvek. Vznikají tak různé formy, které mají mírně odlišné vlastnosti na lidské zdraví. Jednou z forem je citrát hořečnatý, který společně s malátem a bisglycinátem patří do skupiny organických forem.

Co je citrát hořečnatý

Formy hořčíku se rozdělují do dvou skupin. Za lepší bývají obecně platí organické formy oproti anorganickým. Vyznačují se vyšší vstřebatelností a dalšími pozitivními účinky na zdraví a fyzickou kondici a minimálními vedlejšími účinky.

Další organické formy hořčíku:

Citrát hořečnatý, latinsky magnesium citrate (magnesium citrát), je známá a hodně využívaná forma magnesia, která se přidává do spousty produktů. Tato forma představuje chelátovou vazbu s kyselinou citronovou a jedná se o hořečnatou sůl kyseliny citronové.

citrát hořečnatý
Doplňky stravy obsahující citrát hořečnatý mají vysokou vstřebatelnost magnesia.

Vstřebatelnost, využitelnost a nežádoucí účinky

Na rozdíl od výše uvedených organických forem má vyšší obsah elementárního hořčíku a to 15 %. Důležitější je však vysoká vstřebatelnost, která činí 80 až 90 % a pro lidské tělo je nejvyužitelnější.

1 tableta 1 000 mg sloučeniny Obsah elementárního magnesia v 1 000 mg sloučeniny Vstřebatelnost
Citrát hořečnatý 15 % 80 až 90 %

Hlavní negativní účinky citrátu

Citrát hořečnatý se sice pyšní vysokou vstřebatelností, má však jednu “vadu na kráse” a tou jsou projímavé neboli laxativní účinky. To znamená, že při vyšším dávkování může vyvolat nežádoucí střevní pohyby, tedy průjem. 

Proto byste neměli denní dávku hořčíku přijímat pouze z této formy. Je lepší jej kombinovat s jinou formou, která tyto účinky nevykazuje, například výše uvedeným bisglycinátem hořečnatým či malátem hořečnatým.

citrát hořečnatý - laxativní účinky
aké u této organické formy je nutné dávat si pozor na laxativní účinky a nepřekračovat doporučené dávky.

Účinky citrátu hořečnatého na zdraví

Kromě standardních účinků hořčíku na zdraví má tato forma navíc povzbuzující účinky. Také projímavé účinky lze za určitých okolností vnímat pozitivně.

Dodává energii

Kromě vysoké vstřebatelnosti patří k výhodám citrátu hořečnatého povzbuzující účinky na organismus

Kyselina citronová je jednou z výchozích složek citrátového neboli Krebsova cyklu. Jedná se o složitý proces transformace potravy na buněčnou energii, na jehož konci stojí molekula ATP. Proto doplňky stravy obsahující citrát hořečnatý nejčastěji užívají sportovci za účelem energetického nabuzení před tréninkem

Zbaví zácpy a upraví trávení

Projímavé účinky některých forem magnesia ocení nejvíce osoby mívající časté potíže se zažíváním, konkrétně se zácpami. Citrát způsobuje zadržování vody ve stolici, zvyšuje pohyb střev a tak přispívá ke změkčení stolice, která snáze projde trávicím traktem. Pozor však na nadměrné dávky, které by mohly vést ke vzniku opačného problému se trávením a to průjmy.  

citrát hořečnatý - fyzická kondice
Užíváním citrátu hořečnatého podpoříte fyzickou kondici.

Jak správně užívat citrát hořečnatý

Organický citrát hořečnatý se vyznačuje vysokou vstřebatelností. Proto se hodí k doplnění významného nedostatku hořčíku. Kvůli laxativním účinkům je však třeba dbát na dodržování doporučeného dávkování. Není vhodné jej užívat dlouhodobě.

Tato forma hořčíku se vyznačuje aktivizujícími účinky na organismus a to znamená, že zvyšuje energetickou hladinu. Jeho užívání je vhodné při intenzivní fyzické námaze a za účelem posílení výkonu a zlepšení vytrvalosti.

Ze stejného důvodu by se citrát hořečnatý neměl užívat v pozdních odpoledních hodinách, večer a před spaním, kdy může vyvolat problémy při usínání a se spánkem.

Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit

Závěrečné shrnutí: Citrát hořečnatý má nejlepší vstřebatelnost, ale také projímavé účinky

U další formy magnesia, kterou představuje citrát hořečnatý, si pamatujte především, že:

  • organismu dodává větší množství energie,
  • pomáhá lépe zvládnout intenzivní fyzickou činnost,
  • posiluje výkonnost a zlepšuje sportovní výsledky,
  • má projímavé účinky, zlepšuje pohyb střev a uvolňuje zácpu.
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.