Hořčíkový olej a zdraví: Účinky a správné použití

Hořčík patří k nejdůležitějším minerálům, které lidské tělo potřebuje. Většina populace však trpí jeho nedostatkem. Další možností, jak organismu tuto zásadní látku dodat, je vedle potravin a doplňků stravy také hořčíkový olej.

V současné době začíná být problematické magnesium doplnit prostřednictvím jídelníčku, byť je pestrý a vyvážený. Vedle stravy totiž velký problém představuje i úbytek minerálu v samotné půdě. Ten se projevuje i snižujícím se množstvím hořčíku v potravinách, které kdysi k jeho doplnění stačily. 

Jako nejúčinnější způsob doplnění chybějícího minerálu se jeví pravidelné užívání doplňků stravy. Málokdo zná ještě jeden způsob, který představuje hořčíkový olej. Aplikuje se zevně a lze jej používat při různých potížích.

přírodní oleje
Přírodní oleje prospívají nejen kráse, ale také zdraví. Hořčíkový olej je toho důkazem.

Kdy je hořčíkový olej lepší než doplňky stravy

Jednodušší je jakýkoliv minerál doplnit pomocí tabletek. V některých situacích je však účinnější použít olej.

Při užívání doplňků stravy mohou nastat potíže:

  • Za prvé smysl má užívání pouze těch přípravků, které obsahují dobře vstřebatelnou a využitelnou formu. To se netýká levných doplňků z běžných obchodů, které si lidé kupují nejčastěji.
  • Za druhé vnitřně (perorálně) užívaný hořčík v tabletách může vyvolat pohyby střev a průjem. Na vině není kvalita, ale forma použitého hořčíku. Většina se totiž vyznačuje alespoň mírně projímavými účinky. 

Nejvíce však ve prospěch používání oleje hovoří fakt, že hořčík je rychleji absorbován přes pokožku. Zapamatujte si pravidlo, že co si namažete na tělo, se do krevního oběhu dostane mnohem lépe než to, co sníte 🙂

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Minerál hořčík: Nejznámější formy hořčíku a všechny jejich klady a zápory

Účinky hořčíkového oleje na zdraví

Pravidelnou aplikací prospějete zdraví hned několika způsoby. Tento minerál totiž ovlivňuje stav svalů, kostí, zubů, uklidňuje nervy a navozuje duševní pohodu. 

Utišuje bolest a regeneruje svaly 

Hořčík podporuje normální činnost svalů a jejich regeneraci. Také mírní bolesti. Pomáhá ulevit od bolestí zad, svalů a kloubů, syndromu karpálního tunelu či tendinitidy (zánět šlach).

TIP NA POUŽITÍ MAGNESIOVÉHO OLEJE: Namažte ho nebo nastříkejte sprej na unavené svaly po náročnější fyzické a sportovní aktivitě. Rychle zmírníte bolesti a pálení svalů, kvůli kterému byste se jinak nemohli hýbat další dva dny. Tělu tak navíc doplníte hořčík 😉

hořčíkový olej - únava
Bolí vás po tréninku celé tělo? Zkuste hořčíkový olej.

Uvolní stres, podpoří odpočinek a spánek

Magnesium disponuje přirozenými relaxačními vlastnostmi a významně ovlivňuje činnost nervového systému. Použitím oleje lze uvolnit tělo nejen po jeho fyzické, ale také duševní stránce. 

Používejte hořčíkový olej krátce před spaním nebo v době stresu. Můžete jej vetřít do celého těla, na unavené svaly nebo si během dne pár kapek oleje vetřete do dlaní a jemně si promněte svaly na šíji či spánky. Hořčík ulevuje od stresu, působí proti úzkosti a pomáhá v mozku uvolnit tzv. gaba receptory, které jsou nezbytné pro snadné usínání.

hořčíkový olej - spánek
Cítíte se unavení a přesto nemůžete usnout? Pomůže pár kapek oleje, který krásně uklidní rozjitřené nervy.

Prospívá pokožce a podporuje léčbu kožních potíží

Vnější aplikace má blahodárné účinky i na samotnou pokožku. Poradí si s mastnou pokožkou, zmírňuje projevy některých typů akné a podporuje hojení či léčbu ekzémů, růžovky (rosacea), seboroické dermatitidy, psoriázy a dalších kožních problémů.

Nahradí deodorant

Klasické deodoranty obsahují hliník, který může způsobovat nepříjemné zdravotní problémy. Jako alternativa se nabízí olej s magnesiem, který je schopen minimalizovat zápach potu. Pro tyto účely se nejvíce hodí hořčíkový olej ve spreji s rozprašovačem.

Ve všech uvedených případech myslete na to, že svému tělu doplňujete významný minerál, který je považován za nedostatkové zboží, a který má spoustu účinků na zdraví:

Magnéziový olej a jeho správné použití

Využívají jej nejčastěji sportovci a lidé s fyzicky náročným povoláním. Magnézium je schopné tzv. transdermální absorpce, což znamená, že se dobře vstřebává přes kůži.

Hořčíkový olej je určený pouze k zevnímu použití, nikoliv ke konzumaci. Nanáší se přímo na pokožku, ideálně na postižené místo (např. natažený, ztuhlý či namožený sval). Při prvním použití se mohou objevit pocity mírného pálení či brnění. Tyto pocity by se měly po několika použitích vytratit.

Pokud by potíže po aplikaci přetrvávaly nebo byly příliš intenzivní, přestaňte olej používat, případně jej zřeďte s teplou vodou a další užívání zkonzultujte s lékařem.

Nejčastější způsoby použití:

  • vetření do pokožky: nechá se působit 15 až 30 min, přebytek oleje lze umýt nebo utřít, 
  • klasické i sportovní masáže: používá se na postižená místa,
  • koupele: ředění do vody je vhodné při silnějším pálení v případě aplikace na kůži
  • zábaly nohou: lze přidat pár kapek do teplé vody a nechat tak olej působit pouze na unavená chodidla.

Doporučujeme

Návod na domácí výrobu hořčíkového oleje

Magnéziový olej si můžete koupit v obchodě nebo si jej poměrně snadno vyrobit doma. Potřebovat budete polovinu hrnečku vloček chloridu hořečnatého, který představuje snadno vstřebatelnou formu hořčíku, a stejné množství destilované vody. Technicky správně se nejedná o pravý olej, ale o tekutinu s olejovitou konzistencí.

TIP: Zadejte při objednávce slevový kód 5NM2019 a získáte slevu 5 %.

Jaký je postup přípravy? 

Vločky vsypte do misky a přelijte vroucí vodou. Důkladně míchejte, dokud se nerozpustí. Vzniklou směs nalijte do skleněné lahve a nechte vychladnout. Aplikujte pouze na pokožku.


Magnéziový olej si můžete vyrobit i doma.

Na co si dávat pozor?

Nikdy nenanášejte na čerstvé a nezahojené rány. Při užívání oleje místo deodorantu se vyvarujte použití na čerstvě oholené podpaží, abyste si nezpůsobili nepříjemné podráždění.

Při používání oleje s magnesiem by měly být opatrné osoby:

  • trpící nízkým tlakem: olej nanášejte v menší vrstvě a nechte působit kratší dobu,
  • užívající léky proti úzkosti: kombinace hořčíku a antidepresiv může vyvolat přílišné uvolnění až hyperaktivitu nervového systému,
  • s citlivou pokožkou: olej je možné zředit vodou a snížit tak projevy pálení či předejít podráždění pokožky,
  • s poruchou ledvin: doporučená je konzultace s lékařem,
  • pravidelně užívající léky na předpis: opět je vhodné poradit se s lékařem kvůli případným nežádoucím účinkům.

Závěrečné shrnutí: Hořčíkový olej se snáze vstřebává

Oproti tabletám hned několik zásadních výhod:

  • Přes pokožku se minerál vstřebá mnohem lépe.
  • Lokální použití přináší rychlejší účinek například při bolestech svalů.
  • Vetřený olej do pokožky před spánkem podpoří usínání.
  • Poradí se i s potem a skvěle nahradí deodorant.
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.