Malát hořečnatý: Vliv na zdraví, užití a vedlejší účinky

Hořčík se vždy vyskytuje v přítomnosti dalšího prvku, který ovlivňuje jeho vlastnosti. Různé formy hořčíku působí na zdraví trochu jinak. Malát hořečnatý patří do skupiny organických forem, které jsou všeobecně považovány za účinnější a přínosnější. Pro koho je vhodný a jak se užívá?

Odlišné vlastnosti a vliv na zdraví jednotlivých forem hořčíku tak hrají zásadní roli při výběru vhodného doplňku stravy. Nejde přitom jen o vstřebatelnost, ale i další účinky. Některé formy se vyznačují uklidňujícími účinky, jiné naopak organismus aktivizují. Právě proto byste měli znát všechny účinky i způsob používání.

Co je malát hořečnatý

Malát hořečnatý (také magnesium malát) patří do skupiny organických forem. Společně s bisglycinátem hořečnatým a citrátem hořečnatým je považován za nejpřínosnější formu a to zejména kvůli vysoké vstřebatelnosti. Každá z nich se však hodí k jinému účelu a odlišný je i způsob užívání, především pak načasování.

V tomto případě se hořčík váže na kyselinu jablečnou, která se běžně vyskytuje v ovoci, a která přispívá k vyšší vstřebatelnosti. Tato forma rovněž podporuje tvorbu buněčné energie a detoxikaci organismu od škodlivých a jedovatých těžkých kovů. Ani při vyšším dávkování nezpůsobuje projímavé účinky.

TIPY NA NEJLEPŠÍ PŘÍRODNÍ ZDROJE HOŘČÍKU NAJDETE V NAŠEM ČLÁNKU Hořčík v potravinách: 100 nejlepších přírodních zdrojů.

Vstřebatelnost, využitelnost a nežádoucí účinky

Magnesium malát obsahuje přibližně 11 až 12 % elementárního hořčíku se vstřebatelností až 80 %. 

1 tableta 1 000 mg sloučeniny Obsah elementárního magnesia v 1 000 mg sloučeniny Vstřebatelnost
Malát hořečnatý 11 až 12 % 70 až 80 %

Pro lepší představu jej můžeme porovnat s častěji používanou anorganickou formou oxidem hořečnatým, který sice obsahuje až 90 % elementárního hořčíku, ale jeho vstřebatelnost je pouze 4 %.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Bisglycinát hořečnatý (magnesium bisglycinate): Účinky na zdraví, použití a výhody

Jak magnesium malát pozitivně ovlivňuje zdraví

Vedle běžných účinků magnesia malát hořečnatý doplňuje energii, působí proti únavě, zmírňuje chronické bolesti svalů a podporuje vylučování škodlivého hliníku z těla.

Navyšuje energii a snižuje únavu

Německý lékař, biochemik a biolog Hans Krebs v roce 1953 získal Nobelovu cenu za popis biologického procesu tvorby buněčné energie. Jedná se o tzv. Krebsův (citrátový) cyklus, jehož závěrečné fáze při výrobě buněčné energie se účastní kyselina jablečná. 

Díky energizujícím účinkům bývá malát hořečnatý užíván aktivními lidmi a sportovci, hodí se však i jako podpůrný prostředek při potížích s chronickými stavy únavy.

Zmírňuje chronické bolesti svalů

Malát je zmiňován v souvislosti s vážným onemocněním fibromyalgie, které se vyznačuje chronickými bolestmi svalů (nejčastěji zad a ramen). Malát hořečnatý přispívá ke zmírnění těchto bolestí a uvolnění ztuhlých svalů.

Vylučuje hliník pryč z těla

Některé studie uvádí, že malát podporuje vylučování jedovatého kovu hliník. Ten se dokáže podobně jako hořčík vázat na kyselinu jablečnou, která jej odvede pryč z těla. Hliník bývá hodně spojován se vznikem a rozvojem různých neurologických poruch (např. Alzheimerova choroba).

malát hořečnatý - doplňky stravy
Doplňky stravy založené na formě malát hořečnatý doplní energii a zbaví vás únavy.

Potenciální vedlejší a negativní účinky

Oproti ostatním formám je malát vyzdvihován také kvůli minimálnímu riziku. Vedlejší účinky jsou vzácné. Na rozdíl od oxidu a citrátu hořečnatého a jiných zejména anorganických forem nemá laxativní (projímavé) účinky a při jeho užívání tak nedochází ke vzniku nepříjemných gastrointestinálních potíží.

Jak správně užívat malát hořečnatý

Hlavním důvodem, proč užívat malát hořečnatý je jeho vysoká vstřebatelnost. Jelikož nemá laxativní účinky, nemusíte se obávat negativního vlivu ani při vyšších dávkách. Samozřejmě byste měli vždy dbát na doporučené dávkování vybraného doplňku stravu.

Kvůli energizujícím účinkům, které vedou k navýšení celkové energie, a jeho vlivu na snížení únavy je důrazně doporučeno malát užívat zásadně jen ráno a dopoledne. Vhodný je i pro starší osoby a jedince trpící chronickou únavou

Naopak nevhodné je užívání magnesia malátu pozdě odpoledne a večer, kdy vyvolává potíže s usínáním a brání hlubokému spánku.

Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit

Závěrečné shrnutí: Magnesium malát doplní energii a zbaví únavy 

Jednou z méně používaných a přitom velmi účinných forem hořčíku je magnesium malát. Zapamatujte si především, že:

  • navyšuje celkovou energie a snižuje míru únavy a vyčerpání,
  • podporuje léčbu syndromu chronické únavy,
  • zmírňuje bolesti svalů při fibromyalgii,
  • podporuje vylučování toxického hliníku
  • a nemá projímavé účinky jako jiné formy hořčíku.
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.