Jak posílit imunitu: 4. díl – 10 činností, které můžete provádět každý den

Vyvážený jídelníček, vitaminy a minerály a přiměřená míra fyzické aktivity tvoří základ zdravého a odolného imunitního systému. Na výběr máte i spoustu dalších činností pro posílení imunity.

Všechny níže uvedené činnosti může provádět každý bez ohledu na pohlaví a věk. Zaberou pouze pár minut. Na imunitu a zdraví však mají ohromný vliv a jejich prospěšných účinků si všimnete téměř okamžitě. Můžete si vybrat jen některé nebo všechny a vytvořit si tak vlastní každodenní rituál pro posílení imunity. Začínáme hned ráno 🙂

1. Začněte den pozdravem slunci

Přivítejte den rozcvičkou v podobě jógové sestavy pozdrav slunci. Jedná se o soubor na sebe navazujících jednoduchých cviků, které protáhnou tělo od hlavy až k patám. Je na vás, kterou z variant si oblíbíte. Můžete je střídat nebo si vytvořit vlastní. Pozdrav slunci protáhne ztuhlé údy, krásně rozproudí krev, dodá vám energii a vykouzlí úsměv na tváři. Namasté 🙂

pozdrav Slunci
Pozdrav slunci lze cvičit kdekoliv: doma, venku i na dovolené. Potřeba nejsou žádné pomůcky kromě vaší oblíbené podložky.

2. Otužování rozproudí krev

Dopřejte si osvěžující sprchu a nebojte se na závěr ubrat na teplotě vody. Je prokázáno, že otužování posiluje imunitu. Začněte zvolna pod vlastní sprchou. Každý den postupně snižujte teplotu, dokud si nezvyknete. Jednoho dne si uvědomíte, že nic vás po ránu nevzpruží tak dobře jako pořádně ledová sprcha 🙂

3. Udržujte nohy v suchu a teple

Pro okrajové části těla je typický pomalejší krevní oběh. Proto vás občas trápí studené ruce a nohy. Studené nohy však vedou k prochladnutí, které zvyšuje riziko nachlazení a nemocí. Udržujte nohy v teplém a suchém prostředí doma i venku, noste vhodné ponožky a obuv. Po ranní sprše nezapomeňte studené nohy zahřát 😉

teplé ponožky
Máte doma studené podlahy? Teplé ponožky noste i v létě.

4. Nepodceňujte sílu dobré nálady a úsměvu

Ať už vás čeká pohodový nebo náročný den, nezapomínejte “přibalit” úsměv. Je prokázané, že úsměv a dobrá nálada prospívají nejen duševní pohodě, ale pozitivní vliv mají také na fyzické zdraví. Lidé, kteří se často a rádi smějí, bývají také zdravější.

Nemluvě o tom, že za celou řadu i velmi vážných chorob způsobuje právě špatný psychický stav, únava, vyčerpání a deprese. Zlepšení psychického stavu patří k ověřeným způsobům, jak podpořit léčbu mnoha tělesných “bolístek”.

Mračíte se častěji než usmíváte? Úsměv lze trénovat každou chvilku:

 • Hned ráno se na sebe podívejte do zrcadla a usmějte se. Den začíná hned lépe, že?
 • Naučte se mechanický úsměv. Prostě zvedněte koutky úst a přirozený úsměv přijde sám. 
 • Usmějte se na sebe vždy, když se zahlédnete v zrcadle nebo ve výloze. Vnímáte ten rozdíl?
 • Usmívejte se, i když jsou ostatní nepříjemní. Úsměv pomůže více než vracení špatné nálady. 
 • Nezapomínejte na úsměv, když se vám do něj nechce. Nedaří se v práci? I kritiku lze přijmout s úsměvem.
 • Neberte se vážně. Každému se občas přihodí nějaký ten trapas. Zasmějte se a jděte dál.
 • Občas přijdou chvíle, kdy vám bude do breku. Problémy v práci, v osobním životě nebo prostě jen vstanete špatnou nohou. Vyplakejte se a bude lépe.
přítel na telefonu
Není vám zrovna do smíchu? Vzpomeňte si na nějaký vtipný zážitek z poslední doby nebo zavolejte příteli, kamarádce, někomu z rodiny. Lidé, kteří vás mají rádi, jistě znají způsob, jak vás rozesmát 😉

5. Dodržujte zásady zdravé hygieny

V průběhu dne myslete na osobní hygienu. Zejména to platí pro čisté ruce, které nejčastěji přichází do kontaktu s bakteriemi a viry. Divili byste se, kolik škodlivých látek se nachází například na klikách u dveří, úchytkách nebo v MHD. Myjte si ruce vždy, když jsou špinavé, přijdete z venku, před jídlem, po jídle, když zakašlete, kýchnete a po použití WC. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Jak posílit imunitu: 1. díl – zdravá strava je základ

6 hlavních hygienických návyků:

 1. zubní hygiena 2× denně, 
 2. čisté spodní prádlo každý den,
 3. smrkání do jednorázových nebo papírových kapesníků,
 4. zakrývání úst rukou při kašli či kýchnutí, 
 5. očista celého těla 1× denně,
 6. časté mytí rukou.

6. Pozor na teplotní rozdíly

Zdraví neprospívají výrazné změny teplot během dne. Platí to pro zimu i pro léto. V zimě se vyvarujte přetápění. Optimální teplota v bytě se pohybuje kolem 20 až 22 stupňů, v ložnici ještě méně okolo 16 až 18 stupňů. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Jak posílit imunitu: 2. díl – vitaminy a minerály pro silnější imunitní systém

V létě si dávejte pozor na používání klimatizace. Její špatné používání bývá častou příčinou letního nachlazení. Rozdíl teplot by neměl překročit 5 až 7 stupňů oproti venkovní teplotě.

klimatizace
Klimatizace je v parném létě jistě příjemná věc. S ochlazením interiéru však buďte opatrní, ať si nezpůsobíte zdravotní potíže.

7. Nenechte se pohltit stresem

Stres způsobuje cokoliv od velkého množství práce, přes zodpovědnost spojenou s vysokou pozicí a příliš náročné šéfy, až po běžné starosti v rodinném životě a výchovu dětí. 

Naučte se stres přijímat jak nezbytnou součást každého dne, ale nenechte se jím ovládnout. Na každý problém existuje řešení. Máte-li se zvládáním stresových situací potíže, zkuste:

8. Naučte se odpočívat během dne

Pro zdravou imunitu je důležitý odpočinek během dne. Naučte si pro sebe vyhradit byť jen pár krátkých chvil. Přečtěte si časopis, pár stránek knihy nebo si poslechněte oblíbenou hudbu. Takové “vypnutí” pomáhá zklidnit mysl a nabrat energii. Stačí na několik minut přestat myslet na práci a jiné problémy a pozornost obrátit k něčemu jinému. 

Vyhraďte si v týdnu čas na různé meditace a relaxační aktivity, které prospívají zdraví. Osvědčené jsou sauny a masáže, nejlépe pozdě odpoledne a večer, kdy vás nečekají žádné náročné úkoly a povinnosti.

saunování
Pravidelné návštěvy sauny odplaví nejen stres, ale také škodlivé látky.

9. Meditace zklidní mysl a podpoří spánek

Pro některé lidi je usínání náročný proces. Ačkoliv se cítí unaveni, hlavou jim víří myšlenky jedna přes druhou. Neklidná mysl brání pokojnému spánku. Pokud je to váš případ, naučte se před spánkem zklidnit rozjitřené nervy a vyprázdnit mysl od zatěžující myšlenek. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Jak posílit imunitu: 3. díl – pravidelným pohybem k pevnějšímu zdraví

Přestaňte myslet, naučte se meditovat

Meditace znamená zastavit se a setrvat v přítomném okamžiku. Pohodlně se usaďte nebo si lehněte. Přicházejícím se myšlenkám se nebraňte, nechte je volně plynout, ale také do nich nezasahujte, nesnažte se je kontrolovat a hledat řešení. 

Pomáhá se soustředit na vlastní dech a na tělo. Pokud nevíte, jak s meditací začít, zkuste řízenou meditaci a uvolněte se za pomoci příjemného hlasu. 

NÁŠ TIP: Zkuste meditaci podle videí Jógujonline.cz. Eva má příjemný a uklidňující hlas a její meditace jsou balzámem na duši 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=tYBoB4GTBBE

10. Vydatný spánek zajistí regeneraci

Pro posílení imunitního systému a regeneraci celého organismu je nezbytný kvalitní spánek. Nedostatečný spánek imunitu oslabuje, snižuje schopnost soustředění a zvyšuje vyčerpání a riziko onemocnění. 

Dle odborníků je potřeba spánku individuální, obecně se doporučuje 7 až 9 hodin vydatného spánku každý den. Usínání a spánek podpoří dodržování spánkové hygieny.

vydatný spánek
Vyspat se do růžova je základ každého dobrého dne.

Závěrečné shrnutí: Imunitě svědčí duševní pohoda

Duševní zdraví je pro silný imunitní systém stejně důležité jako to fyzické, a proto si z tohoto článku zapamatujte především, že:

 • odpočinek, relaxace a spánek jsou nezbytné pro regeneraci organismu,
 • pravidelné otužování prospívá zdraví,
 • se stresem jde úspěšně bojovat,
 • několik minut meditace zažené špatné myšlenky a zklidní mysl nejen před spánkem.

Nezapomínejte na úsměv a nohy v teple! 🙂

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.