Jak posílit imunitu: 2. díl – vitaminy a minerály pro silnější imunitní systém

Zdravě fungující imunitní systém je důležitý pro úspěšný boj s nemocemi a škodlivými látkami, které na organismus útočí každý den. Na své straně budete potřebovat silné bojovníky. Seznamte se s vitaminy a minerály, které vám pomohou vybudovat neporazitelnou armádu jménem imunita.

V druhém díle našeho seriálu o silném imunitním systému se zaměříme na výčet vitaminů a minerálů, u nichž byl prokázán prospěšný vliv na přirozený obranyschopný systém, přesněji a dle legislativy Evropské unie řečeno přispívají k normální funkci imunitního systému. Které to jsou?

Které vitaminy a minerály fungují na imunitu

V souvislosti s imunitním systémem si většina lidí vybaví starý dobrý vitamin C a možná také vitamin D, o kterém se v poslední době hovoří a píše stále častěji. Mikroživin, jenž působí na imunitní systém, je však mnohem více. 

Konkrétně se jedná o tyto vitaminy a minerály:

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Jak posílit imunitu: 1. díl – zdravá strava je základ

Vitamin A podporuje tvorbu lymfocytů

Áčko je ceněné především pro svůj vliv na zdraví očí. Zlepšuje vidění za šera a pomáhá lépe rozeznat barvy. Ovlivňuje také zdraví a pevnost kostí a podporuje krvetvorbu. Důležitý je pro mužské i ženské rozmnožovací ústrojí i zdravý vývoj plodu.

Jak vitamin A ovlivňuje imunitu? 

Ve spojení s imunitním systémem je áčko nezbytné pro tvorbu bílých krvinek, zejména T a B lymfocytů, které představují významnou skupinu imunitních buněk nezbytných pro fungování specifické (získané) imunity. Vždy spolupracuje s vrozenou (přirozenou) imunitou. Poruchy specifické imunity vedou ke vzniku vážných chorob (např. AIDS).  

Nejlepší zdroje vitaminu A v potravinách: játra, ryby, vejce, máslo, sýry, kaviár, batáty, kapusta, vařená mrkev, špenát, mango, žlutý meloun a grep.

Pokud nezvládáte vitamin A „ujíst“ můžete si pomoct doplňky stravy

zdroje vitaminu A
Jedním z nejlepších zdrojů vitaminu A jsou hovězí játra.

Nedostatek vitaminu B6 snižuje tvorbu protilátek

Vitamín B6 je spíše známý pod názvem pyridoxin. Hraje důležitou roli při metabolismu cukrů, tuků a bílkovin a účastní se celé řady enzymatických procesů. Neméně významný je jeho vliv na činnost a funkce nervového systému.

Jak vitamin B6 ovlivňuje imunitu?

Podobně jako vitamin A je béčko důležité pro správnou tvorbu lymfocytů a protilátek. Je-li v těle málo vitaminu B, jejich produkce klesá. Vitamin B6 je také nezbytný pro tvorbu červených krvinek a protilátek.

Nejlepší zdroje vitaminu B6 v potravinách: maso a ryby, játra, mléko, mléčné výrobky, vejce, kvasnice, ovesné vločky, luštěniny, ořechy, kapusta, špenát, švestky, banány a další.

Pokud nezvládáte vitamin B6 „ujíst“ můžete si pomoct doplňky stravy

zdroje vitaminu B
Vynikajícím zdrojem vitaminu B6 jsou kvasnice.

Vitamin C bojuje s volnými radikály

Nejznámějším imunitním vitaminem je céčko, které se odborně nazývá kyselina askorbová. Má antioxidační účinky a chrání organismus před volnými radikály. Je nezbytný pro tvorbu kolagenu.

Jak vitamin C ovlivňuje imunitu?

Vitamin C v případě potřeby mobilizuje a aktivuje bílé krvinky (leukocyty), jejichž hlavním a nejdůležitějším úkolem v těle je ničení všech zlých virů, bakterií, parazitů, rakovinotvorných buněk a ostatních patogenů.

Nejlepší zdroje vitaminu C v potravinách: drobné plody rakytníku řešetlákového, šípky, rybíz, angrešt, citrusy, červená paprika, jahody, zelí, rajčata a další.

Pokud nezvládáte vitamin C “ujíst” můžete si pomoct doplňky stravy

zdroje vitaminu C
Oranžové plody rakytníku jsou bohaté na vitamin C.

Vitamin D je součástí přirozené imunity

Déčko je zásadní pro správný vývoj a zdravé kosti a zuby. Při nedostatku dochází k měknutí a řídnutí kostí (křivice u dětí a osteomalacie u dospělých).

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
6 ověřených způsobů, jak doplnit vitamin D

Jak vitamin D ovlivňuje imunitu?

Je důležitý pro přirozenou i specifickou imunitu. V prvním případě aktivuje bílé krvinky T-lymfocyty, v druhém reguluje imunitní odpověď na vzniklý problém. T-lymfocyty například pomáhají zničit poškozené a nádorové buňky. 

Nejlepší zdroje vitaminu D: sluneční záření, tučné ryby, mořské ryby, rybí tuk, vnitřnosti, houby, vejce, mléčné výrobky.

Pokud nezvládáte vitamin D “uslunit nebo ujíst” můžete si pomoct doplňky stravy

zdroje vitaminu D
Základním zdrojem déčka je slunce.

Vitamin E

Méně známý vitamin E představuje ve skutečnosti jeden z nejdůležitějších antioxidantů, který v organismu chrání buněčné membrány před působením volných radikálů. Také snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Jak vitamin E ovlivňuje imunitu?

Kromě antioxidačních účinků se podílí na tvorbě protilátek, brání vzniku oxidačního stresu, zpomaluje stárnutí buněk a je nezbytný pro zdravé srdce a cévy. Nedostatek éčka způsobuje poruchy funkcí nervového systému, svalů a oslabuje imunitní systém.

Nejlepší zdroje vitaminu E v potravinách: ořechy a semena, soja, mák, olivový olej, mrkev, hrášek, vejce, játra, vepřové a králičí maso.

Pokud nezvládáte vitamin E “ujíst” můžete si pomoct doplňky stravy

zdroje vitaminu E
Vitamin E najdete zejména ve slunečnicových semínkách a mandlích.

Měď

Měď je v lidském těle zastoupena ve stopovém množství. I to je však důležité pro průběh řady enzymatických procesů, buněčného dýchání a navíc působí jako silný antioxidant.

Jak měď ovlivňuje imunitu?

Minerál měď podporuje tvorbu bílých krvinek a B-lymfocytů. Dále zamezuje vzniku různých abnormálních stavů v imunitním systému.

Nejlepší zdroje mědi v potravinách: hovězí játra, sušené meruňky, slunečnicová semena, kešu, mandle, čočka, houby, kapusta, chřest a vařený tuřín.

Pokud nezvládáte měď “ujíst” můžete si pomoct doplňky stravy

zdroje mědi
Měď tělu dodají i sušené meruňky. Přidat je můžete například do zdravé snídaňové ovesné kaše.

Selen

Selen je významný minerál s antioxidačními účinky. Podporuje normální činnost srdce a cév, zpomaluje stárnutí kůže a oddaluje vznik vrásek. Ve vyšších dávkách je však toxický a může vážně ohrozit zdraví.

Jak selen ovlivňuje imunitu?

Ve správném množství je selen důležitý pro produkci bílých krvinek, jak B-lymfocytů, tak i T-Lymfocytů. Vliv má také na tvorbu protilátek.

Nejlepší zdroje selenu v potravinách: para ořechy, ovesné vločky, sýry, mléko, jogurty, špenát, houby, luštěniny, vejce, mořské ryby, maso a vnitřnosti.

Pokud nezvládáte selen “ujíst” můžete si pomoct doplňky stravy

zdroje selenu
Jedním z vůbec nejlepších zdrojů selenu jsou para nebo také brazilské ořechy.

Zinek

Další z minerálů zinek se účastní enzymatických procesů, tvorby bílkovin a významného hormonu inzulínu. Zinek je důležitý pro zdravou pokožku, zmírňuje akné, pupínky a vyrážky a podporuje hojení ran a popálenin.

Jak zinek ovlivňuje imunitu?

Zinek je důležitý pro správnou činnost monocytů, což jsou největší bílé krvinky v lidském těle nezbytné pro normální funkci imunitního systému.

Nejlepší zdroje zinku v potravinách: ústřice a mořské plody, ořechy, dýňová semínka, kvasnice, luštěniny, ovesné vločky, hovězí maso, játra, ryby, celozrnné obiloviny a sýry.

Pokud nezvládáte zinek “ujíst” můžete si pomoct doplňky stravy

zdroje zinku
Dýňová semínka jsou nejlepším rostlinným zdroje zinku a dalších minerálů a vitaminů.

Železo

Železo je další z důležitých a nenahraditelných stopových prvků. Je součástí hemoglobinu, červeného krevního barviva, a ten je zase součástí červených krvinek, které zajišťují přenos kyslíku z plic do ostatních tkání. Je nezbytný pro činnost dýchacího systému a svalů.

Jak železo ovlivňuje imunitu?

Tento minerál je nezbytný pro vytvoření odolnosti proti infekcím. Nedostatek železa vede k oslabení imunitního systému vyvolaného nižší tvorbou bílých krvinek.

Nejlepší zdroje železa v potravinách: hovězí a jehněčí maso, vnitřnosti, vejce, ořechy, sušené ovoce, ovesné vločky, jahody, maliny, dýňová a slunečnicová semena a kvasnice.

Pokud nezvládáte železo “ujíst” můžete si pomoct doplňky stravy

zdroje železa
Dopřát si pořádný hovězí steak znamená i slušnou dávku železa 🙂

Závěrečné shrnutí: Silný imunitní systém jistí pestrý jídelníček

Co byste si z článku měli odnést?

  • Silný a odolný imunitní systém vyžaduje dostatečný přísun vitaminů a minerálů.
  • Dostatek vitaminů a minerálů tělu zajistí především zdravý, vyvážený a pestrý jídelníček.
  • Jídelníček pro silný imunitní systém by měl zahrnovat rostlinné i živočišné produkty.
  • V případě nedostatku mikroživin z běžné stravy použijte vhodné doplňky stravy. Jejich zařazení do jídelníčku raději konzultujte s lékařem.
reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.