Co jíst a nejíst při snížené funkci štítné žlázy podle nutriční terapeutky

Snížená funkce štítné žlázy, jinak také označovaná jako hypotyreóza je onemocnění, které trápí asi 3 až 5 % naší populace. Její výskyt se zvyšuje s věkem, častěji postihuje ženy než muže a je strašákem mimo jiné pro ty z žen, které si chtějí udržet štíhlou linii.

Příznaky hypotyreózy a hypertyreózy spojené s váhou

Jedním z příznaků hypotyreózy je totiž nechtěná změna hmotnosti a v drtivé většině případů se jedná právě o její zvýšení. Naopak hypertyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy) je často spojována s nežádoucím úbytkem hmotnosti. 

Co je hypotyreóza a jaké jsou její projevy a příčiny a léčba?

Při hypotyreóze neprodukuje štítná žláza dostatečné množství hormonů. Konkrétně se jedná o hormon thyroxin (T4) a trijodthyronin (T3). Ty jsou klíčové pro regulaci metabolických procesů v těle, regulaci teploty těla i srdečního rytmu, podílí se na vývoji mozku plodu, zrání kostry a ovlivňují mnoho dalších důležitých tělesných funkcí. 

Příznaky snížené funkce štítné žlázy v několika rovinách

  • Mimo zmiňovaných změn hmotnosti jej může provázet únava, nevýkonnost, zpomalené psychomotorické tempo, popřípadě až deprese
  • Ze zažívacích obtíží je nejčastější zácpa nebo nadýmání
  • U žen se objevují poruchy menstruačního cyklu, potraty, v nejzazším případě dochází u žen i u mužů až k neplodnosti
  • Vyskytují se i kožní potíže jako jsou suchá pokožka, zhoršená kvalita nehtů, vlasů, či řídnutí ochlupení. 
  • Podobně se mohou objevit i kardiovaskulární problémy, dušnost, bradykardie (snížený tep) nebo změny v EKG. 
  • Pacienti s hypotyreózou mohou trpět i zvýšenou citlivostí na chlad, svalovou slabostí nebo bolestí svalů, brněním, svěděním či pálením kůže
  • Výjimkou není ani syndrom karpálního tunelu nebo chrapot. 
  • Z laboratorních hodnot pak můžeme zjistit hyperlipidemii, anemii (chudokrevnost) a hyponatrémii (nedostatek sodíku)
projevy hypotyreózy

Příčiny snížené funkce štítné žlázy

Příčiny hypotyreózy mohou být také různé, od autoimunitních onemocnění jako je Hashimotova thyreoiditida, přes ozáření, léčbu  jódem nebo některými léky až po chirurgické odstranění štítné žlázy.

Léčba hypotyreózy

Léčba hypotyreózy je založena především na doplnění chybějících hormonů štítné žlázy, nejčastěji se jedná o užívání syntetického thyroxinu ve formě levothyroxinu. 

Jak můžeme onemocnění ovlivnit stravou? 

Prostřednictvím stravy do těla dostáváme různé živiny, vitaminy, minerální látky. Které z nich mají na funkci hormonů štítné žlázy nejvýznamnější vliv. 

Jód 

Jód, asi nejvíce spojovaný mikronutrient se štítnou žlázou. Je nezbytný pro syntézu hormonů štítné žlázy a právě jeho nedostatek může být jednou z příčin hypotyreózy. Zdrojem jódu jsou mořské ryby, mořské plody a mořské řasy, jodidovaná sůl, mléčné výrobky a vejce.

Je nutné upozornit, že stejně jako nízký, tak i příliš vysoký příjem jódu při hypotyreóze není optimální. Mořské řasy mohou obsahovat velmi vysoké množství jódu a proto je potřeba k jejich konzumaci přistupovat obezřetně. Pokud je plánujete zařadit do jídelníčku nově, nejprve se raději poraďte s vaším lékařem.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Minerál jód v potravinách: Význam pro zdraví, riziko nedostatku i nadbytku a hlavní zdroje

Selen a zinek

Dalšími z významných minerálních látek u hypotyreózy jsou selen a zinek. Oba tyto prvky se podílejí na přeměně hormonu thyroxinu (T4) na trijodthyronin (T3). Zinek je navíc důležitý pro správný metabolismus bílkovin, sacharidů a tuků, který je při hypotyreóze narušený. 

Nejvýznamnějším zdrojem selenu z potravin jsou para ořechy, dále ho společně se zinkem najdeme v rybách nebo živočišných potravinách jako jsou maso, vnitřnosti, vejce a mléko, v rostlinných potravinách jsou nejvíce obsaženy v celozrnných potravinách, ořeších, semenech a nebo luštěninách

Goitrogeny

Pozor si dejte na vyšší příjem takzvaných goitrogenů. Jedná se o látky, které narušují schopnost využití jódu v těle. Vyskytují se v brukvovité zelenině jako je brokolice, květák, kapusta, kedlubna, ředkvičky, zelí, tuřín, hořčice apod. 

Goitrogenní účinky mohou vykazovat i výrobky ze sóji, tedy sójové boby, tofu, tempeh či sójový nápoj.  

Nemusíte se ale hned děsit a radikálně tyto potraviny ze své stravy vyškrtávat. Jejich běžná konzumace bude v drtivé většině případů při hypotyreóze bezpečná. Je ale dobré o účincích jednotlivých potravin vědět a pokud jste jejich milovníci, jejich příjem omezit. 

Ideální je konzumovat tyto potraviny v tepelně upravené formě. Vysoká teplota může množství goitrogenů v potravině snížit v závislosti na době varu a typu potraviny o třetinu až polovinu.

Jak je to s pálivými potravinami?

Možná jste slyšeli nebo se někde dočetli, že je při hypotyreóze vhodné jíst pálivé potraviny a proto si ve velkém dopřáváte potraviny s chilli, zázvorem, česnekem, kurkumou apod. 

Vědecké studie jejich vliv na hypotyreózu nepotvrzují. Nicméně kapsaicin v chilli papričkách může mírně zvyšovat metabolismus, a protože při hypotyreóze bývá často zpomalený, může být chilli doporučováno pro jeho podporu. Efekt je ale krátkodobý a minimální, proto jej nelze brát jako směrodatný. 

Pro některé jedince mohou být navíc ostré pokrmy dráždivé. V takovém případě není důvod se do jejich konzumace nutit. Pokud vám naopak pikantní jídlo chutná a vyhovuje, v rozumné míře si jej určitě dopřávat můžete. Příznivý efekt na organismus tyto potraviny mohou mít například v podpoře těla proti zánětům. 

hypotyreóza a pálivé potraviny

Na co dále se při snížené funkci štítné žlázy zaměřit?

  1. Jak už bylo zmíněno několikrát, hypotyreóza zpomaluje metabolicé procesy v těle, a proto je vhodné metabolismus podpořit. Toho docílíte tím, že budete jíst vyváženou a pestrou stravu bohatou na celozrnné potraviny, ovoce a zeleninu.
  2. Stejně důležitý je i dostatečný příjem bílkovin a kvalitních tuků s důrazem na rostlinné zdroje a rybí tuk. 
  3. Naopak se snažte omezit příjem jednoduchých rafinovaných cukrů a nasycených mastných kyselin. 
  4. Svůj celkový energetický příjem výrazně nesnižujte, jezte dostatečně, aby mohlo vaše tělo optimálně fungovat a nestrádalo. Rapidním snížením energie metabolismus rozhodně nepodpoříte. Pokud si přejete snížit hmotnost, zaměřte se více na složení vašeho talíře, než snižování velikosti porcí.

Mimo stravu nezapomínejte ani na kvalitní a dostatečně dlouhý spánek, pravidelný pohyb a omezení míry stresu. Pokud se zaměříte na takovou komplexní úpravu životního stylu, výsledky na zdraví jistě pocítíte.

Nezapomínejte na pravidelnou kontrolu u lékaře

Pokud trpíte hypotyreózou, vždy konzultujte váš individuální zdravotní stav s lékařem a postupujte podle jeho doporučení. Dodržujte užívání léků, pokud vám je lékař předepsal a choďte na pravidelné kontroly.

Pokud významně upravujete stravování a celkový životní styl, měl by o tom vždy váš lékař vědět, aby mohl monitorovat zdravotní stav a uzpůsobovat mu případnou medikaci.

V řadě případů, především u mírnějších forem hypotyreózy pak může změna celkového životního stylu onemocnění zvrátit. I v takovém případě ale pravidelné a preventivní kontroly u lékaře nevynechávejte. 

Závěr: Mírnější formy hypotyreózy může vyřešit zdravá strava

  • Základem jsou pravidelné kontroly u praktického lékaře, který vám hodnoty hormonů štítné žlázy změří.
  • Pokud vám lékař nasadí léky, rozhodně je užívejte. Doplnit je můžete i potravinami s jódem, selenem a zinkem.
  • Pozor si naopak dejte na tzv. goitrogenní potraviny, které narušují schopnost těla správně metabolizovat jód.

Zdroje:

Babiker A., Alawi A., Al Atawi M., Al Alwan I.. The role of micronutrients in thyroid dysfunction. Sudan J Paediatr. 2020;20(1):13-19. doi: 10.24911/SJP.106-1587138942. 

Chaker, L., Razvi, S., Bensenor, I.M. et al. Hypothyroidism. Nat Rev Dis Primers 8, 30 (2022). https://doi.org/10.1038/s41572-022-00357-7.

Khandelwal D, Tandon N. Overt and subclinical hypothyroidism: who to treat and how. Drugs. 2012 Jan 1;72(1):17-33. doi: 10.2165/11598070-000000000-00000. 

Referenční hodnoty pro příjem živin. 2. vydání. Praha: Výživaservis, 2019. ISBN 978-80-906659-3-4.

ŠARAPATKOVÁ, Hana. Nejčastější onemocnění štítné žlázy a jejich léčba. Medicína pro paxi. 2021; 17(2): 81–84.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Jana Kroutilová

Jana Kroutilová

Obor nutriční terapeut jsem vystudovala na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Při magisterském studiu Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze jsem pracovala v Thomayerově nemocnici, následně se přesunula do soukromé nutriční poradny Institutu Moderní výživy, ze které jsem se po dvou a čtvrt letech vydala na volnou nohu do online poradenství. Klientům pomáhám budovat si dlouhodobě udržitelné návyky nejen ve výživě, ale celkovém životním stylu. Nejčastějším tématem je samozřejmě hubnutí, ale věnuji se i preventivní výživě, výživě při alergiích a intolerancích a mými oblíbenými tématy jsou strava v období před a v průběhu těhotenství, při kojení a také kojení, jsem i laktační poradkyně. Moje koníčky jsou jóga, tanec a turistika.