Vojtěška alfalfa – elixír mládí i bojovník proti překyselení

Ještě jste o této rostlince s tajemným názvem nikdy neslyšeli? Pojďme si tedy o ní něco povědět. Ze semínek této léčivky totiž můžeme získat vysoce výživné a nutričně hodnotné klíčky, jež se využívají jak k přímé spotřebě, tak k farmaceutickým účelům.

Kde se vzal zvláštní název „Alfalfa“?

Tato euroasijská léčivka, dnes již řazená mezi tzv. superpotraviny, dostala jméno podle arabského názvu „otec všech potravin“, což v originálu píše Al-FAL-FA.

Co vojtěška obsahuje?

S teorií o pozitivním vlivu na organismus přišli již dávno naši předci, kteří vojtěšku využívali jako takzvaný elixír mládí s posilujícími účinky na tělo. Vojtěška obsahuje vysoké množství živin.  Z nich za zmínku rozhodně stojí:

Nepostradatelný pomocník při překyselení organismu

Vojtěška alfalfa se používá při problémech způsobených hlavně překyselením organismu, jakými jsou bolesti hlavy, kožní problémy, trávicí či revmatická onemocnění a také některé alergie, jelikož má na lidské tělo alkalizující vliv.

Díky vysokému obsahu chlorofylu má vojtěška antiseptické vlastnosti,  a proto pomáhá dezinfekci a zmírnění některých zánětů.

Vojtěška alfalfa

Pomáhá vojtěška také při hubnutí?

Vojtěška alfalfa má příznivý vliv na celkový metabolismus, pomáhá udržovat hladinu krevního cukru na vyvážené úrovni a přispívá ke komplexnímu využití živin z potravy.

Ale pozor! I když mnohé zdroje potvrzují příznivý vliv této rostliny při dodržování redukčního režimu, nesmíme však vojtěšku brát jako jedinou příčinu našich dosažených výsledků.

Vždy mějte na paměti, že bez celkově zdravé životosprávy, vyváženého jídelníčku a dostatečného pohybu, se vám nikdy nepodaří zhubnout jen díky síle jednoho doplňku stravy.

Co dalšího vojtěška dokáže?

  1. Pomáhá upravovat zažívání.
  2. Zdroj vitamínu B12, jehož příjem bývá často nedostatečný nejen ve stravě veganů.
  3. Pomáhá detoxikaci.
  4. Zdroj flavonoidů.
  5. Posiluje spánek.
  6. Dodá vám elán do života.

Konzumace vojtěšky nemá pozitivní vliv pouze při hubnutí. Její zařazení do stravy vám pomůže posílit imunitu a také bojovat proti mnohým zánětům.

Využití semen vojtěšky v kuchyni

Semínka vojtěšky klademe do misky na navlhčenou vatu. V polostínu ji pak necháme klíčit zhruba týden. Vatu udržujeme stále vlhkou. Už zhruba od 3.-4. dne můžeme začít odstřihávat první klíčky.

Čerstvé klíčky chutnají podobně jako mladý hrášek a výborně se hodí k dochucení zeleninových salátů nebo studených polévek. Lepší je konzumovat klíčky za studena, neboť teplem většina enzymů zaniká.

Vojtěška je ale výborná i do teplých polévek nebo k ochucení rýže, kuskusu či bulguru.

Až vojtěšku vyzkoušíte, neváhejte se s ostatními na našem Facebooku podělit o vaše zkušenosti, které vám tato superpotravina přinesla.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Sandra Figalová

Sandra Figalová

Zdravý životní styl je mojí zálibou už delší dobu, kromě studia oboru Nutriční terapie na 1. lékařské fakultě se o výživu a sport zajímám i ve volném čase. Zastávám přístup, že každý jsme trochu jiný a máme jiné individuální potřeby, na které bychom měli brát vždy ohled.

Nenechte si ujít