Reverzní dieta

Co si představit pod pojmem reverzní dieta?

Reverzní dieta nepatří mezi krátkodobé diety, podle jejích zastánců je to spíše přístup ke zdravějšímu stravování. Více než o dietu, zde jde o způsob, jakým se stravujeme.

Její plán je založen na pořekadle: “Snídani jez jako král, oběd jako princ a večeři jako chuďas.“

Ráno potřebujeme nejvíce energie, resp. ji načerpat pro zbytek dne, a postupem dne potřeba energie klesá, což by se mělo odrážet i na energetickém příjmu stravy.

Mnoho lidí s nadváhou však postupuje přesně opačně. Celý den se odbývají a v čase večeře konečně vše doženou a není výjimkou, že pokračují, dokud není čas jít do postele.

Pro ty, kteří mají pouze tři jídla denně, bývá večeře právě tím největším příjmem energie.

Stravovací režim s reverzní dietou

V reverzní dietě se obrazně navrhuje jíst večeři ke snídani a snídani k večeři, za účelem, aby lidé změnili myšlení, které mají o jídle.

Reverzní dieta vyžaduje změnit typické porce, které máme k snídani a k večeři. A to tak, že větší porce jsou servírovány ráno a menší večer.

Ohledně požadavků na výběr potravin se reverzní dieta vcelku blíží typickému listu potravin pro racionální stravování. Zelenina a ovoce je povoleno všechno.

obilovin se preferují celozrnné výrobky (hnědá rýže, divoká ryže, celozrnný chléb,…).

Mléčné výrobky se upřednostňují nízkotučné. Tofu, tempeh, sójové nápoje, maso, ryby a nesolené ořechy. Hranolky tu zrovna nenajdete, ale ze jmenovaných potravin lze uvařit spoustu výtečných pokrmů i bez nich.

Reverzní dieta nevyžaduje žádnou intensivní spotřebu určitého druhu potravin/jídla jako jiné diety. Ani nechce, abyste výrazně omezili třeba celou skupinu živin, jak je tomu u nízko-sacharidových, atd.

Reverzní dieta jako součást životního stylu

Jednou z prvních věcí, kterou je třeba udělat před začátkem reverzní diety je, stanovit si dosažitelný cíl, který nás bude motivovat ke zdravějšímu životnímu stylu. Pokud jsme přebytečná kila nabrali, můžeme je také shodit! Zastánci této diety doporučují vést si deník a zjistit jeho pomocí, co na vás platí.

Po dosažení našich gólů nemusí být konec. Reverzní dieta je plnohodnotná a zajišťuje nám veškeré potřebné živiny. Jejím principem je jíst rozumné porce podle pravidel reverzní diety a namísto tučných, smažených, vysoce kalorických potravin, vybírat ty vhodnější.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Tereza Pechová

Tereza Pechová

Vždy jsem tíhla k dobrému jídlu a trávení času v přírodě při nejrůznějších sportovních aktivitách. Právě zájem o zdravý životní styl a zjištění, na kolik je naše zdraví ovlivněno tím co jíme, mě přivedlo k absolvování oboru Nutriční terapie.