Zdravé hubnutí do svatebních šatů: Kdy začít a jak si získanou váhu udržet i po líbánkách

Den D se kvapem blíží a vy si kromě předsvatebních příprav lámete hlavu nad tím, jak rychle shodit nadbytečná kila, abyste ve vysněných svatebních šatech vypadala jako princezna? Zapomeňte na zázračné diety a jděte na to zdravě. Svatbu si užijete a váhu si navíc udržíte i po líbánkách.

Nedoporučíme vám zázračnou dietu ani tablety, díky nimž za pouhých pár dní shodíte celou nadváhu. Neznáme žádnou, která by opravdu fungovala, aniž by neomezovala, nediktovala a nezakazovala.

Je pravda, že jednostranné diety a přísné hladovky fungují. Při radikálním omezení příjmu potravy to ale není divné. Navíc neshodíte tuk, ale především vodu a svaly. Takový způsob hubnutí je nezdravý, rizikový a zpravidla s krátkodobým efektem. 

Nic z toho vám s čistým svědomím nemůžeme a ani nechceme doporučit. Zhubnout lze lépe a hlavně zdravější cestou. 

Začněte včas a nestyďte se požádat o pomoc odborníka

Svatbu přece také neplánujete ze dne na den. Dokonce se doporučuje s přípravami začít rok nebo aspoň půl roku dopředu. Věnujte svému tělu i zdraví tutéž pozornost a péči. Nebudete litovat. 

Začnete-li svatbu plánovat a hubnout ve stejnou dobu, je šance na štíhlejší a spokojenější nevěstu výrazně vyšší. 

Necháte-li však hubnutí na poslední chvíli, těžko můžete očekávat zázraky. S ohledem na stávající a vysněnou váhu si hubnutí rozložte do několika měsíců. Přece jen je rozdíl mezi tím, zda chcete shodit 5 nebo 20 kilogramů.

Pokud netušíte, jak začít, vyhledejte výživového specialistu. Investovat do svatby desítky tisíc vám nevadí, několik konzultací s odborníkem vás vyjde mnohem levněji. Investujete do svého zdraví 😉

PŘEČTĚTE SI: Tipy a články na zdravé hubnutí najdete BEZHLADOVENI.CZ.

Zapomeňte na hladovky a jednostranné diety

Striktním omezením stravy své tělo ochuzujete o důležité živiny. První, co začnete ztrácet, je voda a hned po ní svalová hmota. Výsledné číslo na váze je zavádějící a jakmile přejdete zpět k původnímu způsobu stravování, ztracené kilogramy se rychle vrátí a často i s nádavkem. Je to jojo efekt

Nemluvě o tom, že nepříjemné pocity hladu a hlasité kručení v břiše k radostné náladě před svatbou rozhodně nepřispívají. Začnete-li hubnout včas, hladovka není třeba. Stačit bude jen několik chytrých úprav, které vedou sice k pomalejšímu, ale zato trvalému úbytku tukové tkáně, nikoliv vody a svalů. Tak je to správné a především zdravé.

zdravé hubnutí
Zdravé hubnutí je otázkou priorit.

Jak zdravě zhubnout (nejen) před svatbou

Pokud vás trápí nadváha, může být překvapivá žádost o ruku a svatba perfektní motivací, jak zhubnout. Plánování svatby má svůj vlastní postup a jednotlivé kroky jsou rozdělené do delšího časového úseku. Díky tomu vše v den D poběží hladce a všichni včetně nevěsty a ženicha si tento den užijí v dobré náladě.

Při hubnutí ideálně postupujte stejně. Nesnažte se vše provést naráz. Není to nutné. Díky menším krůčkům si nové a zdravější návyky osvojíte přirozeným způsobem a vyhnete se tak zbytečně radikálním změnám životního stylu. Díky tomu zhubnete bez stresu i příliš velkého očekávání.

Krok první: Zaznamenejte vše, co sníte za 14 dní

Prvních čtrnáct dní věnujte reportu o tom, jak se běžně stravujete. Většina lidí svůj příjem značně podceňuje a domnívá se, že toho přes den vlastně moc nesní. Zapomínají přitom na kafíčka, limonády, zákusky a čokoládky. Velký problém také představují velikosti porcí, ale k tomu se dostaneme v dalším kroku.

V této části nic neměňte, jen zaznamenávejte vše, co sníte. Můžete si vést deník, ale daleko lepší je každé jídlo i nápoj vyfotit mobilem. Foťte vše, i kdyby mělo jít o jeden malý čtvereček čokolády. Až po čtrnácti dnech projedete fotky všech jídle, možná budete nemile překvapeni, kolik toho ve skutečnosti sníte.

Krok druhý: Zmenšete porce jídel

Nevěnujte pozornost pouze složení jídelníčku, ale také velikosti porcí. Jíte dostatek zeleniny, ovoce, mléčných výrobků, celozrnných produktů a kvalitního masa, a přesto nehubnete? Co vše dalšího jíte? Problémem mohou být i zbytečně velké přílohy. Celkové množství jídla totiž může být stejně problematické jako nezdravé složení jídelníčku. 

Dalších čtrnáct dní zkuste ubrat na přílohách typu brambory, těstoviny, rýže, a zvyšte porce k jídlu podávané zeleniny. Snězte méně plátků chleba, ale dopřejte si více libové šunky a ještě více zeleniny. Řekněme, že sníte podobné množství jídla, ale v odlišném poměru. 

Faktem je, že budete-li jíst zdravě, ale hodně, nezhubnete. Bez kalorického deficitu nelze zhubnout. Abyste zhubli, je nutné zvýšit výdaj a snížit příjem energie.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Nejčastější chyby ve stravování, kvůli kterým přibíráme na tělesné hmotnosti

Krok třetí: Zaměřte se na složení jídelníčku

Důležité je získat kontrolu nad vším, co vložíte do úst. Nakupujete a vyváříte si nebo většinu jíte po restauracích či dokonce fast foodech? Jak vypadá váš běžný nákupní koš? Jíte každý den zeleninu a ovoce? Jak často jíte maso? Jak vypadá vaše snídaně? Jíte luštěniny? Jíte denně něco sladkého?

Díky fotografiím se seznámíte s tím, jak vypadá váš běžný den, a jistě přijdete na to, v čem je pověstný zakopaný pes. Špatné návyky měňte postupně a hlavně se nic nezakazujte. Ne nadarmo se říká, že zakázané ovoce chutná nejvíce. Pokud si například zakážete čokoládu, vaše chuť na ní vzroste. Takže si bez výčitek svědomí vychutnejte každý den čtvereček, ale ne celou tabulku. 

Dodržujte přitom následujících 7 pravidel zdravého hubnutí:

 1. Dodržujte princip 80:20. 

To znamená, že 80 % vašeho jídelníčku bude splňovat zásady zdravého stravování a zbylých 20 % si dopřejte, na co máte zrovna chuť.

 1. Základ jídelníčku tvoří kvalitní bílkoviny, zdravé tuky a komplexní sacharidy. 

Dbejte na dostatek zeleniny a ovoce, plnohodnotných bílkovin a celozrnných obilovin.

 1. Jezte pestře. 

Bílkoviny nejsou pouze maso, ale také mléčné výrobky a hlavně luštěniny. Jezte různé druhy zeleniny, ovoce i obilovin. Vyzkoušejte pohanku nebo jáhly. Připravíte z nich opravdu chutné přílohy. 

 1. Dbejte na dostatek vlákniny, která je nezbytná pro normální trávení. 

Vlákninu obsahují celozrnné obiloviny, luštěniny, zelenina a ovoce. Případně je možné užívat psyllium, přírodní doplněk stravy obsahující vlákninu.

 1. Omezte příjem nezdravých tuků  a jednoduchých cukrů. 

Nesmažte, ale pečte nebo grilujte. Zvyšte denní porce zeleniny a ovoce. Sladké jezte v menších porcích. Jeden kousek buchty neuškodí, pekáč už ano. 

 1. Vyhýbejte se polotovarům a zpracovaným potravinám. 

Jezte maximálně čerstvé a neupravené potraviny. Vařte si a připravujte jídla sami. Nemáte-li na přípravu jídla čas, vyzkoušejte kvalitní krabičkovou dietu. Vybírejte ale pečlivě.

 1. Dodržujte správný pitný režim. 

Základem by měla být čistá voda doplněná o bylinné a ovocné čaje, neslazené džusy a šťávy. V menší míře neuškodí káva. Naopak pozor dávejte na příjem slazených limonád a alkoholických nápojů.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Nejlépe hodnocené krabičkové diety v Praze: Jaké služby nabízí, v čem se liší a kolik stojí

Nejlepší krabičkové diety v Brně: Stravovací plány, další služby a ceny

Krok čtvrtý: Zapojte do svého života pohyb

Aktivní pohyb je pro zdravé hubnutí zcela zásadní. Pravidelný pohyb každý den zvýší váš kalorický výdej. Pohyb vede nejen k úbytku tukové tkáně, ale současně k nárůstu svalové hmoty, která zjednodušeně řečeno potřebuje více nakrmit. 

Důležité je začít zvolna. Není nutné začít tělo týrat v posilovně, jezdit denně na kole a běhat. Zničené tělo je unavené a únava nepředstavuje nejlepší motivací. Začněte raději kratšími ale pravidelnými procházkami. Postupně přidávejte na délce, intenzitě i náročnosti. Zkuste běh střídaný s chůzí, najděte si kamarádku na pohodové vyjížďky na kole. Najděte si aktivity, které vás baví.

Čím dříve před svatbou začnete, tím lepších výsledků dosáhnete. Změníte život, osvojíte si nové a zdravé návyky a o návratu k původnímu stylu životu přestane být řeč a vyhnete se tak i obávanému jojo efektu.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Hubnutí pro ženy v každém věku: Jak se udržet fit ve 20, 30, 40, 50, 60 i 70 letech

krabičková dieta
S kvalitní krabičkovou dietou nebudete mít hlad a vaše tělo obdrží všechny nezbytné živiny ve správném poměru.

NÁŠ TIP: Plánujete svatbu a chcete se o svatbě dozvědět všechny důležité informace či se inspirovat nejnovějšími svatebními trendy? Navštivte Svět svateb, svatební portál, který vás provede perfektní svatbou a jejím plánováním krok za krokem.

Další účinné tipy, které hubnutí podpoří

 • Lymfodrenáže – pomáhají odbourávat tukové buňky a mírní projevy celulitidy. Před přístrojovou lymfodrenáží upřednostněte spíše manuální, která je šetrnější a hlavně účinnější.
 • Saunování – podporuje metabolismus, prokrvování a odvod tekutin z těla. Zdravá frekvence saunování je 1× týdně na hodinu a půl, abyste stihli dva až tři cykly saunování.
 • Zeštíhlující prádlo – kvalitní prádlo vykouzlí dokonalé křivky v podstatě okamžitě.
 • Buďte šťastní a v pohodě – dobrá nálada má na hubnutí významný vliv. Hubněte s úsměvem, půjde to výrazně lépe.

Stahovací prádlo a svatební šaty

Je pochopitelné, že každá žena chce ve svatebních šatech vypadat dokonale. S menšími nedostatky si poradí kvalitní spodní prádlo a dobré stahovací prádlo může na pohled ubrat až 10 kilogramů.

Vybírat můžete z mnoha typů stahovacích kalhotek a tvarujících body, pasů či korzetů. Pokud se nestihnete dostat do vysněné formy, můžete si dopomoci vhodným prádlem. Nesmí vás ale nikde tlačit ani škrtit. 

Nezapomínejte také na výběr samotných svatebních šatů, které ve správném střihu dokáží s postavou udělat doslova zázraky.

stahovací prádlo
Dobře zvolené prádlo a šaty dovedou vaši postavu k dokonalosti.

NÁŠ TIP: Chcete mít jistotu, že do svatby stihnete zhubnout? Objednejte se na konzultaci do jedné z poboček Nutriadapt. Specialisté vám sestaví výživový plán na míru, abyste na své svatbě byla v nejlepší formě a udržela si ji i po zbytek života.

Závěrečné shrnutí: Svatba je důvod k radosti, ne k hladovění

Svatba je zejména pro ženy jednou z nejdůležitějších životní událostí. 

 • Nekažte si vzpomínky na tento úžasný den tím, že se budete celé týdny před svatbou trápit hlady. 
 • Udělejte to správně a zdravě. Datum svatby stanovte tak, abyste na hubnutí měla dostatek času.
 • Na nové návyky si zvykejte postupně, abyste si štíhlou postavu hravě udržela také po svatbě. 
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.