Bezhladoveni.cz

Rakytník – léčí a posiluje organismus

Existuje mnoho druhů rakytníku, u nás je nejznámější Rakytník řešetlákový, latinsky hyppophae rhamnoides.

reklama

Patří mezi dřeviny s významným obsahem biologicky aktivních látek v plodech, listech, větvích i kořenech. Je tak zvanou „vitaminovou bombou“. Některými je označována jako magická rostlina jednadvacátého století.

Původem je Rakytník z Asie. Podle přírodních podmínek se mohlo jednat o keř nebo strom o vzrůstu 10-15 metrů. Roste zkrátka všude, kde je dostatek slunce.

Význam Rakytníku v lidské stravě

Rakytník oplývá léčebnými vlastnostmi od spodu až nahoru. Jednou z důležitých látek, kterou obsahují plody rakytníku je alkaloid hippopheinu.

Hippophein se v těle přeměňuje na serotonin, hormon který se účastní procesů, které se podílí na utváření nálad. Serotonin ovlivňuje naší vitalitu a nedostatek způsobuje např. poruchu spánku a podrážděnost.

Plody obsahují víc než bohaté množství vitaminu C, vitaminy skupiny B, vitamin D, P, K a F. Z minerálních látek se zde nachází železo, draslík, bór a mangan.

Šťáva z rakytníku nalezla využití při léčbě infekčních chorob, žaludečních obtíží a při nedostatku vitaminu jako vynikají prostředek pro jejich doplnění.

Obecně posiluje imunitní systém, zvyšuje odolnost vůči stresu a díky svému složení je ideální při detoxikaci.

Chuť rakytníku se dá skvěle zkombinovat s jinými druhy ovoce, můžeme tak vytvořit lahodné šťávy, džemy, džus, a další.

Smícháním dužiny z plodů ovoce s kokosem, mletými ořechy a například rozinkami, uděláme výbornou zdravou směs, která posléze po usušení vypadá jako musli sušenka. Vydrží dlouho a honí-li nás mlsná je dobré je mít po ruce.

Semena obsahují výživný olej. Rakytníkový olej je ceněným pomocníkem při kožních onemocněních (na ekzémy, vyrážku), popáleninách, protože podporuje hojení ran. Dále má i účinek antidepresivní.

Používá se ve zdravotnictví mnoha zemí. Rakytník je po všech stránkách velmi užitečnou rostlinou s všestrannými možnostmi využití. V zimním období posílí imunitu a zažene běžné zimní neduhy.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.


Tereza Pechová

Tereza Pechová

Vždy jsem tíhla k dobrému jídlu a trávení času v přírodě při nejrůznějších sportovních aktivitách. Právě zájem o zdravý životní styl a zjištění, na kolik je naše zdraví ovlivněno tím co jíme, mě přivedlo k absolvování oboru Nutriční terapie.

Nenechte si ujít

reklama
Doprava zdarma od 2000 Kč při nákupu ochranných pomůcek na Mediskont.cz
Doprava zdarma od 2000 Kč při nákupu ochranných pomůcek na Mediskont.cz
Test na COVID, jednorázové rukavice, roušky a respirátory, jednorázové oděvy, obličejové štíty, dezinfekce na ruce, antibakteriální ubrousky, produkty za velkoobchodní ceny.

Zobrazit další slevové kupony →

Už jste ochutnali Zdravou jednohubku?

Každý všední den jeden tip pro lepší zdraví a snadnější hubnutí ve vaší emailové schránce.

Dejte si Zdravou jednohubku spolu s dalšími 4 562 čtenáři.

Varování: Po požití Zdravé jednohubky můžete být chytřejší a zdravější. Když vám přestane chutnat, můžete se kdykoli odhlásit.

reklama
Pošlete článek přátelům