Jak správně pečovat o suchou pleť? Roli hraje vnější péče i výživa zevnitř

Existuje několik typů pleti, přičemž každý má určité znaky a vlastnosti. Od typu pokožky se odvíjí způsob péče a volba kosmetických přípravků. Suchý typ patří k těm problematičtějším, protože jej často doprovází zvýšená citlivost a také vrásky se na suché pleti tvoří dříve. Předejít tomu můžete správnou péčí odpovídající tomuto typu i tím, jak se stravujete. Výživa je totiž důležitá nejen zvenku, ale také zevnitř. 

U většiny lidí se typ pokožky mění věkem. Novorozenci mívají pokožku vlhčí, vodu však rychle ztrácejí a tak mají kůži spíše sušší. Během dospívání je naopak pokožka mastnější, a proto puberťáky trápí akné. S přibývajícím věkem se kůže stává sušší a mnohdy i citlivější. Někteří lidé ale mohou mít suchou kůži stále. 

V dnešním článku se zaměříme na to, jak o suchý typ pokožky pečovat nejen z pohledu kosmetické péče, ale především výživy.

Jak vypadá suchá pleť

Rozlišujeme čtyři základní typy pleti: normální, suchou, mastnou a smíšenou. Mezi specifické typy patří pleť problematická, atopická, citlivá a zralá

Určení typu pleti představuje nejdůležitější krok ke správné péči o pokožku. Každý typ totiž vyžaduje odlišný způsob péče i jiné kosmetické přípravky, případně doplňky stravy. Velký vliv na stav pokožky má taktéž složení běžného jídelníčku a životní styl obecně.

Dva způsoby, jak zjistit typ pleti 

Někomu k určení stačí jednoduchá domácí zkouška, pro jiného je vhodnější navštívit kosmetičku či dokonce dermatoložku.

Domácí zkouška typu pleti č. 1

Večer pleť důkladně vyčistěte, jak jste zvyklé. Ráno obličej jenom opláchněte čistou vodou a opatrně osušte ručníkem. Nenanášejte žádný přípravek a vyčkejte 30 minut. Během této doby se pleť začne přirozeně projevovat a vytvářet maz. Pleť si po uplynutí lhůty důkladně prohlédněte nejlépe na denním světle.

Domácí zkouška typu pleti č. 2

K druhému testu použijte papírový kapesník. Rozdělte jej na čtyři díly a na dobře očištěnou pleť přitlačte jeden díl na čelo, druhý na nos, třetí na tvář a poslední na bradu. Podle toho, zda a kde se na kapesníku objeví mastné stopy, určíte typ pleti.

domácí zkouška pleti

Hlavní znaky 4 základních typů pleti

 • Normální typ: ideální typ, nevykazuje žádné výrazné změny, protože produkuje jen přirozené množství mazu
 • Smíšený typ: mastné stopy se objeví pouze v oblasti T-zóny (tj. čelo, brada a nos)
 • Suchý typ: projevuje se pocity napnuté kůže, někdy i svěděním, na kapesníku nejsou mastné skvrny 
 • Mastný typ: pleť je lesklá všude, nejen v T-zóně, ale také na tvářích, mastné stopy se tedy objeví na všech částech kapesníku

Jak se suchá pleť projevuje a proč může být problematická

Největší problém suché pleti spočívá v nízké tvorbě mazu, kvůli čemuž je kůže neustále napnutá, drsnější na dotek a někdy svědí. Nedrží vodu a má sníženou tvorbu regenerace. Proto je suchá a nedokáže se zbavit odumřelých buněk, které tak zůstávají na pokožce v podobě šupinek.

Menší výhodou je jen to, že suchý typ netrpí tolik na tvorbu akné, ale má sklon k brzké tvorbě vrásek a často bývá citlivá na výkyvy teplot a klimatické změny obecně.

Projevy suché pokožky

 • nízká tvorba mazu a akné
 • zarudnutá, napnutá až svědivá pokožka
 • loupání a šupinkovatění
 • hrubost kůže na dotek, někdy už na pohled
 • vznik prasklinek a trhlinek
 • náchylnost k tvorbě vrásek
 • zvýšená citlivost na vnější vlivy

V péči o suchou pleť pomáhají kvalitní kosmetické přípravky určené přímo pro suchou a citlivou pokožku.

Suchá versus dehydratovaná pokožka

Zatímco suchá pokožka označuje dlouhodobou vlastnost kůže (chronický stav), dehydratovaná pokožka je přechodný stav. Jakýkoliv typ pleti může být dehydratovaný a to z důvodu nedostatku vody, který se projevuje nepříjemným pocitem v oblasti obličeje, části nebo celého těla například po horké koupeli či sprchování. 

Dočasná dehydratace pokožky se projevuje:

 • pocitem suchosti,
 • ztrátou jasu,
 • více či méně intenzivními a přetrvávajícími pocity pnutí,
 • šupinkami kůže.

Kromě dlouhých koupelí dehydrataci nejčastěji způsobuje chlad, mráz, sychravé počasí, nízká vlhkost, únava, stres, kouření, alkohol a samozřejmě i používání nevhodných kosmetických produktů.

Suchá, velmi suchá až extrémně suchá pokožka

Chronicky suchá pleť se vyznačuje nedostatkem přirozených hydratačních faktorů (urea, aminokyseliny a kyselina mléčná) nezbytných pro udržení vody v kůži. Dále jí chybí lipidy (ceramidy, mastné kyseliny a cholesterol), jež jsou potřebné pro ochrannou funkci kůže. Suché pleti chybí voda i lipidy, dehydratované jen voda.

Suchá pleť nemusí být zpočátku až tak nepříjemná. Vyvolává slabé pocity napětí a může být trochu hrubá, působit křehce a méně elasticky. Čím je ale pokožka sušší, tím jsou zmíněné nerovnosti výraznější. Většinou za to může špatná péče, nevhodné přípravky a nezdravý životní styl.

Pro velmi suchou pleť je typické intenzivnější pnutí, trhliny, šupinatost, praskliny a vznik ekzémů. Extrémně suchá pleť je velmi hrubá, popraskaná především na rukách, nohách a rtech. Vyznačuje se velmi silným pocitem napětí a intenzivním svěděním.

suchá pokožka

Základní pravidla pro péči o suchou pleť

Suchá pokožka vyvolává nepříjemné pocity, usnadňuje pronikání dráždivých či alergenních látek a podporuje vznik, průběh a trvání některých kožních onemocnění, jako jsou ekzémy, psoriáza a další. Zásadní v péči o suchou pleť je proto důkladná hydratace.

Pro dobrou hydrataci je nutné hlídat si pitný režim a používat kosmetické přípravky, které suchou pokožku hydratují a nedraždí. Obsahovat by měly vyživující složky, jež pomáhají obnovit poškozenou kožní bariéru.

Každodenní a nadstandardní péče 

Každé ráno a večer suchou pleť pečlivě odličte a vyčistěte mlékem, olejem nebo čisticí vodou bez alkoholu a jiných vysušujících složek. Po umytí naneste hydratační sérum nebo booster obsahující kyselinu hyaluronovou a jako poslední výživný krém pro suchý typ pleti, který zklidňuje pocity pnutí a chrání pokožku před vnějšími nepříznivými vlivy. 

Jednou týdně suché pleti dopřejte šetrný peeling za pomoci jemného exfoliačního přípravku a použijte hydratační pleťovou masku na suchou pleť, která ji rozzáří a omladí. Nezapomeňte vedle pokožky obličeje ošetřit i celé tělo.

Tip na recept na domácí pleťovou masku na suchou pleť na obličeji

Tato jogurtovo-medová výživná maska prospěje suché i dehydratované pokožce. Pleť příjemně hydratuje, omladí ji a zbaví jemných vrásek. Na pleť ji naneste v silnější vrstvě, lépe se tak otevřou a vyčistí všechny póry. 

Suroviny:
 • 2 lžíce tučného bílého jogurtu
 • 1 lžíce teplého medu
 • pár kapek mandlového oleje
Postup:

Smíchejte jogurt s ohřátým medem a mandlovým olejem. Důkladně promíchejte a naneste na obličej s výjimkou oblastí kolem očí, krku i dekoltu. Nechte působit 20 minut, a poté masku jemně smyjte a pleť osušte. Nakonec naneste sérum a hydratační krém na suchou pleť.

Doplňky stravy pro suchou pleť

K vnitřní výživě suché pokožky lze užívat speciální doplňky stravy, takzvanou nutrikosmetiku na podporu kvality pleti, vlasů a nehtů. Její použití je rychlejší a jednodušší než aplikace kosmetických přípravků a navíc působí komplexně, zatímco krémy a séra účinkují jen lokálně.

Zdravý a vyvážený jídelníček pro suchou pleť

Napnuté a suché pleti neprospívá používání dráždivé kosmetiky obsahující alkohol, barviva nebo s parfemací. Rozhodně jí nesvědčí časté pití alkoholických nápojů a kouření. Pro suchou pleť není vhodné ani nadměrné opalování.

Suché pokožce však nepomůže jen vhodná kosmetika a šetrná péče, ale zdravější životní styl obecně. Důležitý je zejména vyvážený jídelníček bohatý na vodu a kvalitní tuky. Ve stravě by neměly chybět některé vitaminy a minerály, které suché pokožce vyloženě svědčí.

 • Například nedostatek vitaminu A může vést k suché kůži, lámavosti nehtů či pocitu suchých očí. Ve formě retinolu se přidává i do kosmetických přípravků.
 • Vitamin B2 (riboflavin) má rovněž vliv na zdraví lidské kůže. 
 • Vitamin C přispívá k normální tvorbě kolagenu a podporuje zdravý vzhled kůže. 
 • Zinek působí protizánětlivě, má vliv na hojení a regeneraci pleti a chrání ji před negativními účinky UV záření. 
 • Ze stopových prvků je důležitý jód, jehož nedostatek je spojen se snížením funkce štítné žlázy, která může podporovat i suchost pleti.
jídelníček pro suchou pleť

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Zabiják vrásek retinol: Účinky a správné použití

Co jíst a pít, když máte suchou pleť

Pro suchou pokožku je zcela zásadní dostatečný příjem tekutin. Jakmile je vody v těle méně, je to na stavu pokožky hned vidět. Nejlepší je čistá voda, která kůži dodává potřebnou vlhkost a z těla odstraňuje škodlivé toxiny. Prospěšné jsou i zeleninové a ovocné šťávy bez cukru a bylinné čaje. Více než vhodné je omezit alkohol, který organismus a pleť dehydratuje.

Z potravin jsou pro suchý typ pleti obzvláště důležité vysokonutriční potraviny obsahující vodu, kvalitní tuky, vitaminy, minerály, enzymy a další prospěšné látky. Strava by měla podporovat vnitřní hydrataci a regeneraci a posilovat odolnost kůže proti vnějším vlivům. Například tučné ryby jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které mohou mít pozitivní vliv na ochrannou kožní bariéru.

Potraviny a nápoje, které suchou pleť vyživují zevnitř

 • ořechy a semínka: vlašské ořechy, lněná a slunečnicová semínka, chia semínka
 • tučné mořské ryby: losos, tuňák, makrela a další
 • zelenina: červené papriky, brambory, mrkev, celer, salátová okurka
 • ovoce: avokádo, mango, dýně, papája, meruňky, banán
 • nerafinované rostlinné oleje: olivový olej
 • luštěniny: fazole
 • živočišné produkty: vajíčka
 • čistá voda 1,5 až 2 litry denně (v případě horkého letního počasí či sportování dle potřeby i více)

TIP NA VÝŽIVNOU MASKU NA SUCHOU PLEŤ Z AVOKÁDA A MEDU: Polovinu avokáda rozmačkejte a smíchejte se lžící teplého medu a lžičkou olivového oleje. Naneste na obličej, krk a dekolt a nechte působit 15 až 20 minut. Poté masku šetrně smyjte vodou a naneste běžný hydratační krém.

Potraviny a nápoje, které suché pleti vyloženě nesvědčí

Nedostatek vody a častá konzumace alkoholckých nápojů vede k dehydrataci pleti, což má za následek ucpávání pórů, záněty a další kožní potíže. Pokožce neprospívá strava bohatá na cukr, sůl a nezdravé tuky. 

 • rafinovaný cukr: sladkosti a slazené nápoje
 • sůl
 • bílá pšeničná mouka a výrobky z ní
 • instantní a konzervované potraviny
 • mastné a smažené pokrmy, 
 • uzeniny a tučné maso
 • alkohol

Pozor také na potraviny, které mohou vyvolávat intoleranci nebo alergickou reakce. Mezi nejčastější potravinové alergeny patří lepek, laktóza, ořechy a mořské plody.

Další osvědčené tipy v péči o suchou pokožku

Suché pleti tuze nesvědčí hrubé a kousavé materiály, které ji dráždí. Chcete-li své pokožce dopřát extra péči, investujte do kvalitního ložního prádla z hedvábí či saténu. Tyto materiály zbytečně nedráždí pokožku a navíc jsou méně savé než bavlna, což umožňuje lepší vstřebání a působení použité kosmetiky.

Sprchujte se jednou denně a vyhýbejte se častým a dlouhým koupelím v horké vodě. Při praní oblečení nepoužívejte aviváž ani silně parfémované prací prostředky. Při úklidu domácnosti používejte ochranné rukavice a šetrné úklidové prostředky.

Závěrečné shrnutí: Suchá pleť potřebuje výživu zevnitř

Zdravá a vyvážená strava je v každodenní péči o suchou pokožku stejně důležitá jako používání vhodné kosmetiky. Příčinou vysoušení pokožky totiž může být právě špatná skladba jídelníčku, který postrádá důležité vitaminy a živiny. 

Na co se při vnitřní výživě o suchou pleť zaměřit?

 • Zásadní je pitný režim, jelikož přesušená pleť může být známkou dehydratace.
 • Do jídelníčku zařaďte potraviny obsahující zdravé tuky, vitaminy A, C, D a E a minerály zinek, selen a jód.
 • Omezte slané, sladké a tučné potraviny a pokrmy.
 • Suché pleti silně škodí kouření a nadměrná konzumace alkoholu.
reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.