Přejídání, nechuť na sex, únava nebo špatná nálada: S čím může pomoci výživový poradce či nutriční terapeut

Výživa, stravování a celkově zdravý životní styl jsou oblasti, ve kterých dochází k neustálým proměnám informací, výsledků výzkumů a doporučení. Odborník v těchto oblastech byl měl být právě nejvíc ten, kdo tyto změny, trendy a doporučení průběžně sleduje. Díky tomu je vhodné ho vyhledat, pokud se v nějaké takové oblasti potřebujete aktuálně a komplexně zorientovat a nechat si individuálně poradit.

Výživový poradce vs. nutriční terapeut

Než se podíváme na to, v čem všem vám může být odborník na výživu nápomocný a může vám pomoct vyřešit někdy i letité problémy, tak si ujasníme základní pojmy. Respektive podíváme se na to, jaké jsou rozdíly mezi výživovými poradci a nutričními terapeuty.

Výživový poradce, poradce pro výživu, výživový specialista

Poradce v oblasti výživy, výživový poradce nebo také výživový specialista je osoba, která poskytuje poradenství týkající se zdravé formy stravování a životního stylu. Jeho práce je charakteristická tím, že je zaměřena na prevenci a podporu zdravého životního stylu. Dokáže poradit lidem v oblasti stravování a při formování postavy.

Nutno podotknout, že někdy nemusí mít výživový poradce dostatečné znalosti v oblasti zdravotních potíží u lidí. Proto by měl být takový poradce soudný a zaměřit se na klientelu, která nemá zdravotní problémy, jež by vyžadovaly specifické formy stravování nebo léčebných diet. Obvykle jsou tito poradci absolventy kurzů „poradce pro výživu“.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Jak správně vybrat výživového poradce

Nutriční terapeut

Nutriční terapeut je specialistou na výživu, který má oblast výživy vystudovanou na vyšší odborné nebo vysoké škole. Nutriční terapeut mívá hlubší znalosti a dovednosti v oblasti léčby a řešení i zdravotních problémů prostřednictvím stravy. 

Nutriční terapeuti pracují i s lidmi, kteří mají již nějaké specifické zdravotní podmínky, jako jsou diabetici 1. nebo 2. typu, lidé s celiakií, trávicími obtížemi nebo metabolickými poruchami. Specifická forma stravy zde mívá podporující léčebný efekt.

Nicméně, stejně jako poradce pro výživu směřuje nutriční terapeut lidi ve vhodné formě stravování, formování postavy a zdravém životním stylu. Někteří mají i určitou užší specializaci (např. dětský nutriční terapeut).

návštěva nutričního terapeuta

Výhoda nutričního terapeuta je i to, že vám dokáže poradit v situaci, kdy se vám nakumulovalo více faktorů najednou, které je nutné dát do souvislostí. Například: chcete-li zformovat postavu, zároveň máte vysoký krevní tlak, zvýšenou hladinu krevního cukru a k tomu ještě například intoleranci na lepek atd. Zkrátka má nadhled a dokáže zohlednit všechny okolnosti, se kterými je nutno počítat.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Nutriční terapeut a specialista poradí s hubnutím i zdravým jídelníčkem: Jak si správně vybrat?

Kdy odborníka vyhledat

Jistě, že spoustu věcí v životě člověk zvládne úplně sám a bez pomoci. Je to tak naprosto báječně zařízené. Je však pravda, že jsou situace, kdy člověk řeší dané téma/problém dlouhou dobu, nevidí výsledky, žádné východisko a točí se v bludném kruhu. 

Proto není nic jednoduššího, než projít například náš katalog specialistů na výživu a zdravý životní styl, někoho si vybrat a nechat si vnést do problematiky zkušený nadhled.

Preventivní návštěva a ujasnění informací

Návštěva u takového odborníka se hodí ale i v situaci, kdy se daným tématem začnete zaobírat úplně nově, nechcete si hledat informace a dělat si v tom nějaké závěry sami.

I v tomto případě se hodí kontaktovat odborníka, se kterým proberete svou situaci a on vám podá různé možnosti, které jsou vhodné právě pro vás zcela individuálně. Zbaví vás tak nepotřebných informací načtených na internetu – balastu, který by vám zbytečně zatížil hlavu a třeba ovlivnil i následná rozhodnutí a postupy.

Budete překvapeni, s čím vším vám mohou tito odborníci pomoct

Pojďme se podívat na různé oblasti, se kterými vám může odborník na výživu a zdravý životní styl pomoc. Některé oblasti pro vás nebudou překvapením, ale jiné pro vás můžou být velmi podnětné.

Dobrý výživový poradce a nutriční terapeut by vám měl umět pomoct se:

 • zdravější formou stravování, zlepšením stravovacích návyků
 • doporučením množství základních živin (bílkovin, tuků, sacharidů), minerálních látek, stopových prvků, vitaminů, vlákniny a pitným režimem
 • s nastavením vhodné energetické potřeby
 • proměřením celkového tělesného složení na bioimpedančních přístrojích: zjištěním zastoupení tělesného tuku, svalové hmoty, tělesné vody…,
 • změřením tělesných obvodů, výšky a propočítá jiné doprovodné indexy (např. WHR index – obvod pasu vůči obvodu boků atp.)
 • orientací v doplňcích stravy a sportovních suplementů

Dále také s:

 • se základní znalostí ohledně výběru bylinných čajů na různé zdravotní situace (bylinky na zlepšení trávení, zklidnění, lepší spánek apod.)
 • edukační činností – poradce vás může „ochytřit“ v tom, jak se orientovat ve výživových pojmech, jak se vyznat v potravinovém sortimentu, co sledovat na obalech potravin, koho sledovat na sociálních sítích, co číst za publikace, jak si dělat vlastní názor na různé informace ohledně stravování…
 • dále by měl umět pomoct s vhodnou přípravou stravy, technologickými postupy a nabídkou receptů
 • používáním moderních technologií – aplikací na zápis a sledování jídelníčku, využitím chytrých hodinek, prstýnků, náramků, nutričních programů…
 • pomocí při hubnutí, formování postavy nebo naopak při nabírání celkové tělesné/svalové hmotnosti
 • tvorbou jídelníčků a stravovacích plánů
 • zajištěním sportovní výkonnosti a optimalizací výkonu
 • stravováním specifických skupin – těhotných žen, kojících žen, stravou ve stáří, sportovců, dětí, žen v menopauze, při rekonvalescenci apod.
online nutriční programy

Pomoci může také s/se:

 • zaměřením stravy na zvýšení odolnosti a imunity
 • stravováním pro minimalizaci únavy, zlepšení nálad, psychických stavů, nespavosti nebo i zvýšení libida
 • stravováním při zdravotních potížích a onemocněních (tady pouze nutriční terapeuti) – metabolickými poruchami, hypertenzí, cukrovkou, vysokým cholesterolem, kyselinou močovou, trávicími potížemi (žaludečními, žlučníkovými, střevními, jaterními…), pohybovými, kožními a ledvinovými potížemi, potravinovými alergiemi a intolerancemi, poruchami příjmu potravy a při mnoha jiných dalších zdravotních situacích
 • podporou zdravého trávení, duševního zdraví, ale i spánkovým režimem či vhodnou pohybovou aktivitou
 • psychologickými aspekty stravování – jako podpora, motivace, „ucho“ k naslouchání, kouč při zvládání situací souvisejících se stravováním (jak řešit oslavy, Vánoce, dovolené, výlety, vliv rodiny a okolí apod.)
 • koučováním v oblasti nevhodných stravovacích návyků: jako je emoční jedení, přejídání, neprospěšné vzorce chování ve stravování, nevhodné návyky apod.
 • a další

Závěrem: Individuální přístup a správné cíle jako základ úspěchu

 • Důležité je, aby výživový poradce a nutriční terapeut přistupoval ke každému klientovi individuálně a pracoval s ním na základě jeho konkrétních potřeb a cílů. 
 • Osobně se snažím, aby moje doporučení vždy měla jeden přesah u každého klienta, ať už přijde s jakýmkoliv přáním. Jde mi o to, aby moje doporučení podpořila mimo jiné i jeho zdraví, ať už je jeho cíl, se kterým za mnou přichází, jakýkoliv.
 • Aby nebylo cílem například jen „zhubnout“, ale aby bylo cílem „zhubnout, a ještě zlepšit zdravotní ukazatele“. Protože zhubnout se dá ledasčím, ale zhubnout, a ještě si zlepšit zdraví, tak to už je větší umění.

Než se pro daného odborníka rozhodnete, doporučuji si projít jeho webové stránky, sociální sítě, aktivity spojené s jeho profesí, a především reference od jiných klientů. Ať trochu předem víte, co máte očekávat a do čeho jdete. 😊

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Martina Rusňáková Korejčková

Martina Rusňáková Korejčková

Nechte si ode mne sestavit jídelníček na míru z pohodlí vašeho domova. Více informací.

Jsem nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe: pomocí konzultací stravování, jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené a celkového poradenství v životním stylu. V samotném srdci Plzně vedu svoji výživovou poradnu již řadu let. Také s radostí píšu články o stravování a přednáším na témata z oblasti životního stylu a zdraví.