Tyrosin: Proč je důležitý, přírodní zdroje a další způsoby doplnění

Sílí ve vás pocit, že jde o důležitou látku? Nemýlíte se. Tyrosin patří mezi neesenciální aminokyseliny, které si lidské tělo není schopno vyrobit. Proto jej musí přijímat potravou. K čemu jej vůbec potřebuje a kde všude jej můžeme najít?

Aminokyselina tyrosin má pro lidské tělo ohromný význam. Je důležitý zejména pro normální činnost mozku a svalů a taktéž pro správné reakce organismu na stres a obecně vypjaté situace.

Tyrosin také patří mezi doplňky stravy zaměřené na zlepšení schopnosti soustředění se a pozornosti. Při nesprávném použití ale může vyvolat vedlejší a negativní účinky. Je proto nutné znát nejen jeho přínosy pro zdraví, ale také možná rizika a bezpečný způsob užívání.

Co je tyrosin a co všechno v těle “dělá” 

Lidské tělo si tuto neesenciální aminokyselinu vyrábí z jiné aminokyseliny, a to fenylalaninu, který se nalézá v různých potravinách, zejména v sýrech, kde byla také poprvé zjištěná jeho přítomnost. Má se za to, že tyrosin ovlivňuje chování ve vypjatých situacích a celkovou náladu.

Nadbytek stresu ovlivňuje kognitivní funkce mozku, zejména pozornost a koncentraci, ale i uvažování a paměť. Čím ve větším stresu se člověk nachází, tím hůře zvládá běžné úkony. Stres může negativně ovlivnit pracovní výkony a výsledky, zvlášť jedná-li se o zaměstnání v náročném prostředí, práci pod tlakem a podobně. 

Některé vědecké studie tvrdí, že tyrosin:

Naopak nebylo dosud prokázáno, že by tyrosin zlepšoval duševní či fyzickou výkonnost.

tyrosin - fyzická výkonnost
Vliv tyrosinu na fyzickou výkonnost nebyl prokázán.

4 nejdůležitější funkce tyrosinu v lidském těle

Organismus potřebuje tyrosin k tomu, aby si vytvořil čtyři velmi důležité látky. Jedná se o dopamin, adrenalin, melanin a hormony štítné žlázy

 • Dopamin je označován jako hormon štěstí, neřesti, potěšení a odměn. V malém množství může vyvolat deprese a pocity viny, je-li jej akorát, působí motivačně a je-li jej mnoho může vést ke vzniku až závislosti či sebepoškozování. 
 • Adrenalin a noradrenalin ovlivňuje chování ve stresových situacích a připravuje tělo buď na útěk nebo útok a boj o život a to jak ve skutečném, tak i přeneseném smyslu slova.
 • Melanin si nepleťte s hormonem spánku melatoninem. Je to pigment, který ovlivňuje barvu očí, vlasů i kůže. 
 • Hormony štítné žlázy zodpovědné za správnou regulaci metabolismu.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Štítná žláza a hubnutí: Doplňkové tipy při léčbě hypofunkce

Co je fenylketonurie a jak s ní souvisí tyrosin

Fenylketonurie je poměrně vzácná genetická choroba, kdy si tělo nedokáže vytvořit enzym fenylalaninhydroxylázu nezbytný pro tvorbu tyrosinu. 

Při této vadě není tělo schopno zpracovat přijatý fenylalanin a vyrobit si tyrosin. Nedostatek této aminokyseliny může vést až k závažným problémům s chováním. Pacienti trpící touto poruchou musí dodržovat dietu s nižším příjem fenylalaninu.

Řešení také nabízí užívání doplňků stravy, kdy tělo přijímá již hotový tyrosin. Žádné vědecké výzkumy však nepotvrdily, že by to skutečně pomáhalo.

Tyrosin a jeho vliv na sportovní výkon a hubnutí

Tato aminokyselina bývá poměrně často spojována s podporou vytrvalosti a hubnutí. Žádné studie však nepotvrdily, že by tyrosin nějak výrazně zvyšoval fyzický výkon nebo urychloval hubnutí.

Potlačuje tyrosin deprese

Hodně se v souvislosti s tyrosinem píše o jeho působení při depresivních stavech a občas se uvádí, že má antidepresivní účinky. To však nebylo prokázáno a jedna studie potvrdila, že tyto účinky vůbec nemá. Podle odborníků nelze za pomoci jedné látky tak snadno vyřešit různorodou a komplexní poruchu, jakou deprese rozhodně je.

Hlavní zdroje tyrosinu a jak zvýšit jeho příjem

Existují dva způsoby, jak tělu doplnit aminokyselinu tyrosin. Prvním způsobem, který by měl převládat, je konzumace vhodných potravin. Druhý představují doplňky stravy, které se povětšinou užívají za účelem zlepšení bdělosti, pozornosti a koncentrace. Tyrosin lze koupit samostatně či jako součást směsi jiného doplňku.        

Hlavní přirozené zdroje tyrosinu v potravinách:

VÍTE, ŽE latinský výraz “tyros”, od něhož byl název aminokyseliny odvozen, česky znamená sýr? Jeho nejbohatšími zdroji jsou totiž právě sýry.

syry
Hlavním zdrojem tyrosinu jsou sýry.

Užívání a dávkování tyrosin v podobě doplňku stravy

Při užívání tyrosinu v podobě doplňků stravy je obvykle doporučeno užívat 500 až 2 000 mg  (přesněji 100 až 150 mg na 1 kg tělesné hmotnosti) 30 až 60 minut před aktivitou, u které hrozí zvýšený stres. Může jít tedy o pracovní jednání i intenzivní fyzický trénink. 

Vyšší dávky mohou vyvolat zažívací potíže. Tyto vedlejší účinky je možné potlačit tím, že dávku rozdělíte na dvě části. Jednu přijmete 60 minut a druhou 30 minut před aktivitou.

Vhodné je se o užívání tyrosinu poradit s lékařem. To platí zejména pro případy, kdy užíváte další doplňky stravy nebo dokonce léky na předpis. Tyrosin není vhodné užívat společně s antidepresivy a jinými skupinami léků, kdy může dojít k nežádoucí interakci. 

Závěrečné shrnutí: Tyrosin pomáhá udržet mentální zdraví ve stresových situacích

Činí vám potíže zachovat chladné uvažování, když vám práce či jiné problémy doslova přerůstají přes hlavu? Zkuste tyrosin, který podporuje: 

 • přirozenou produkci důležitých neurotransmitterů, které pomáhají zvládat psychicky náročné stavy,
 • udržuje kognitivní mozkové funkce a zároveň zlepšuje schopnost soustředit se a rozumně uvažovat i pod velkým tlakem,
 • schopnost koncentrace a díky tomu může podpořit a zlepšit sportovní výkony.
reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.