Účinný prostředek proti chřipce a nachlazení můžete mít neustále po ruce. Přečtěte si, jak na pěstování rýmovníku – nenápadné rostlinky s blahodárnými účinky na zdraví.
Obsah článku:
Pod prapodivným názvem se skrývá zázrak přírody
Rýmovník je nenáročná bylinka, kterou můžete pěstovat doma a každý den využívat její skvělé vlastnosti. Odměnou za slunné místo a pravidelnou zálivku vám budou čisté dutiny a silná imunita. Rýmovník obsahuje silice, které mu dodávají typickou vůní, omega-6 nenasycené mastné kyseliny, vitamin C a karotenoidy. Díky těmto látkám působí blahodárně na celé tělo, zejména pak na dýchací cesty, klouby, trávicí trakt a psychiku.
TIP: Na nemoci dýchacích cest vyzkoušejte také domácí bezinkový sirup.
Účinky rýmovníku na naše zdraví
- Detoxikuje celé tělo
- Zlepšuje stav pokožky
- Chrání před nachlazením
- Ulevuje od rýmy
- Zmírňuje astma
- Snižuje bolesti kloubů při artritidě
- Působí pozitivně na psychiku
- Usnadňuje dýchání
- Podporuje trávení
- Odstraňuje ze střev patogenní bakterie
- Zmírňuje syndrom dráždivého tračníku
- Ulevuje při zánětu žaludku
- Zlepšuje imunitní systém
- Má preventivní účinky před některými druhy rakoviny
Využití rýmovníku? Ozdoba bytu i chutné koření
Už pouhá přítomnost této rostlinky v místnosti dělá s tělem divy. Silice se odpařují do prostoru, čistí vzduch a chrání před rýmou a nachlazením. Příjemným bonusem je odpuzování nepříjemného hmyzu, jako jsou mouchy, komáři, moly a mšice.
Při bolestech v krku se doporučuje odvar z čerstvých listů. Rýmovníkový čaj dokáže uvolnit dýchací cesty a podpořit vykašlávání. Pokud máte kožní problémy, vyzkoušejte éterické oleje z listů – stačí podrtit a vetřít do kůže či vlasů.
Rýmovníkový čaj
Připravte si:
- 1 litr vroucí vody
- 4 menší listy rýmovníku
- Med či kokosový cukr na dochucení
Postup:
- Omyjte listy a natrhejte je, ať se uvolní aroma.
- Zalijte vodou.
- Nechte 10 minut louhovat.
Tipy pro pěstování rýmovníku
1. Zajistěte mu světlo a teplo
Nejlépe se mu bude dařit na okně, které směřuje na východ či západ. Nelibuje si však v přímých slunečních paprscích. Během léta ho klidně přesuňte na zahradu, balkón či terasu.
TIP: Se zaléváním to nepřehánějte a zavlažujte pouze ve chvíli, kdy je zemina v květináči téměř suchá.
2. Hnojte
Rýmovník můžete hnojit od jara do podzimu každý měsíc. Dobře vám poslouží tyčinky i kapalná hnojiva určená pro zelené či pokojové rostliny.
3. Zaštipujte
Protože velmi rychle roste, má tendenci se rozrůstat spíše do výšky než do šířky. Pomocí pravidelného zaštipování lístků můžete rostlinku zahustit a docílit tak kulatého tvaru.
4. Přesazujte
Má rád dostatek prostoru a alespoň jednou ročně je proto vhodné mu dopřát větší květináč. Přesazování se doporučuje provádět vždy začátkem jara, tedy v březnu nebo dubnu. Jako substrát použijte zeminu s větším podílem písku. Květináč by měl mít díry, které poslouží k odtékání vody a zabrání přemokření rostlinky.
5. Množte
Rostlinku je snadné namnožit. Stačí ji trochu seříznout a vložit do sklenice s vodou. Během 3 týdnů zakoření. Můžete ihned zasadit. Použijte klasický substrát a přidejte do něj trochu písku nebo agroperlitu.
Přejeme vám spoustu radosti s pěstováním rýmovníku!