Ostropestřec mariánský: Účinky, správné užívání a vhodné formy

Chcete odlehčit trávení, pročistit játra nebo snížit vysokou hladinu cukru v krvi? Ostropestřec mariánský vám díky svým všestranným účinkům vytrhne trn z paty.

Proč právě ostropestřec?

Hlavním důvodem, proč se pichlavá rostlina s výraznými fialovými květy nazývá všelékem, je silymarin – velice silný antioxidant. Rostlina ho nabývá postupně během růstu. Podle zahraniční studie vyniká také antivirovými a protizánětlivými vlastnostmi.

Silymarin a Středomoří

Nejvíce silymarinu obsahuje ostropestřec pěstovaný v oblasti Středomoří, kde má ty nejlepší podmínky pro růst. V plodech se dále nachází 27 % bílkovin, 30 % kyseliny linolové a nenasycených mastných kyselin a také zdravé aminokyseliny, vitamin E, tyramin, histamin a quercetin.

7 prokázaných účinků ostropestřce mariánského podle vědeckých důkazů

1. Ochrana jater

Ostropestřec mariánský bývá doporučován jako doplňková léčebná terapie u lidí s poškozením jater. Podle výzkumu pomáhá při cirhóze, hepatitidě i rakovině jater.

Studie z roku 2016 navíc prokázala, že lidé s onemocněním jater, kteří užívali doplněk ostropestřce mariánského, měli nižší zánětlivost a poškození jater. Ostropestřec mariánský podle odborníků snižuje poškození jater způsobené volnými radikály, které vznikají při metabolizaci toxických látek v játrech.

Není divu, že se výtažky ostropestřce mariánského přidávají do řady léků užívaných při jaterních onemocněních. Silymarin je totiž tak silný, že dokáže zregenerovat i poškozená játra – a to dokonce i u alkoholiků a drogově závislých. Skvěle poslouží i po otravě houbami či léky a jako přírodní lék po chemoterapii.

2. Vyšší produkce mateřského mléka

Užívání ostropestřce mariánského podporuje tvorbu hormonu prolaktinu a tím i mateřského mléka u kojících matek.

Zahraniční studie zkoumala matky užívající 420 mg silymarinu po dobu 63 dnů. Výsledkem byla zvýšená produkce mateřského mléka o 64 % ve srovnání se ženami užívajícími placebo.

3. Léčba akné

Chronické zánětlivé onemocnění kůže není nebezpečné, ale může způsobovat bolest v okolí pupínků, vznik jizev a zhoršovat psychický stav. Původcem nepříjemného akné bývá často oxidační stres současně s nedostatkem antioxidačních látek v těle. Ostropestřec mariánský může být díky svým antioxidačním a protizánětlivým účinkům užitečný pro všechny, které akné trápí.

Studie zjistila, že lidé s akné užívající 210 mg silymarinu denně po dobu 8 týdnů zaznamenali 53% pokles lézí akné.

Další studie dokonce prokázala, že ostropestřec vyniká účinky proti stárnutí buněk lidské kůže.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Akné a nadváha: Příčiny, souvislosti a tipy na domácí léčbu

 4. Snížení hladiny cukru v krvi

Ostropestřec mariánský může snižovat hladinu krevního cukru u diabetiků a doplňovat klasickou léčbu cukrovky 2. typu.

Výzkum z roku 2014 prokázal, že jedna ze sloučenin v ostropestřci může fungovat podobně jako některá diabetická léčiva tím, že pomáhá zlepšovat citlivost na inzulín a snižovat hladinu cukru v krvi.

Další analýza zjistila, že u lidí běžně užívajících silymarin došlo k významnému snížení jejich hladiny krevního cukru nalačno a HbA1c, což je míra kontroly hladinu cukru v krvi.

5. Nižší hladina cholesterolu v krvi

Vysoká hladina cholesterolu vede k ucpávání cév a problémům se srdcem, čímž zvyšuje pravděpodobnost mozkové mrtvice.

Zahraniční studie naznačuje, že ostropestřec mariánský může hrát důležitou roli při udržování nízké hladiny cholesterolu. Zjistilo se totiž, že hladina cholesterolu byla nižší u lidí, kteří užívali ostropestřec mariánský k léčbě cukrovky ve srovnání s těmi, kteří užívali placebo.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Jak snížit vysoký cholesterol

6. Omezení šíření rakoviny

Ostropestřec mariánský může pomoci zastavit šíření určitých typů rakoviny. Studie z roku 2016 zjistila, že extrakt z této bylinky inhibuje růst rakovinných buněk u kolorektálního karcinomu.

Odborníci se však shodují na tom, že je potřeba dalších výzkumů, které pozitivní účinky ostropestřce při léčbě rakoviny potvrdí a dále rozvedou.

7. Zdravější kosti

Studie z roku 2013 přišla na to, že ostropestřec mariánský pomáhá předcházet úbytku kostní hmoty způsobenému nedostatkem estrogenu.

Jaká forma ostropestřce je nejúčinnější?

semínka ostropestřce

Odborníci doporučují konzumaci drcených semen ostropestřce. Jsou totiž na silymarin nejbohatší. Jeho nižší koncentraci pak najdete i v listech a kořenech této rostlinky. Konzumace pomletých semínek však zaručuje dokonalé vstřebávání živin a jako bonus citlivé pročištění střev.

Proč zrovna drcená semínka?

Dejte přednost samotné drti před čajem, tinkturou nebo olejem. Po zalití horkou vodou se totiž velká část účinných látek zcela zničí. Při výrobě oleje se nezachová tolik silymarinu a tinktury zase obsahují alkohol, který cenné látky bohužel téměř znehodnotí. Nedoporučuje se ani užívání tablet, kapslí a dalších průmyslově zpracovaných výrobků s obsahem syntetických látek.

TIP: Drcené plody ostropestřce začnou při nesprávném skladování oxidovat a ztrácet účinné látky. Proto je skladujte pečlivě uzavřené na temném a suchém místě.

Upřednostněte proto drcený ostropestřec mariánský před produkty typu:

  • Tablety, ať už samostatně, nebo ve směsích
  • Olej
  • Čaj

Prášek může být v pořádku, pokud obsahuje pouze 100% drcený ostropestřec.

Vhodné dávkování drceného ostropestřce mariánského

Pro optimální účinky konzumujte 1 čajovou lžičku drcených semínek 4× denně hodinu před jídlem. Semínko nejprve důkladně rozžvýkejte a poté zapijte sklenicí čisté vody. Ostropestřec konzumujte pravidelně vždy po dobu několika týdnů. Až potom začnete pociťovat jeho léčivé účinky. Kúru opakujte 2 až 3× do roka.

Podpořte léčebný proces

Během očistné kúry zcela vyškrtněte z jídelníčku alkoholické nápoje a snižte na minimum tučná jídla a potraviny s vysokým obsahem cukru. Tělo naopak zásobujte čerstvou zeleninou a ovocem. Nezapomeňte také na dostatečný pitný režim. Pojistíte si tak ty nejlepší účinky celé očistné kúry.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.