BezHladovění.cz

Ostropestřec mariánský a jeho léčivé účinky

Potřebujete odlehčit svému trávení, pročistit játra nebo snížit vysoký cholesterol? Ostropestřec mariánský vám díky svým očistným účinkům vytrhne trn z paty.

Proč právě ostropestřec?

Hlavním důvodem, proč ostropestřec mariánský přezdíváme všelékem, je silymarin – velice silný antioxidant. Tato látka se v bylince tvoří postupně během jejího růstu. Nejvíce silymarinu obsahuje ostropestřec pěstovaný v oblasti Středomoří, kde má ty nejlepší podmínky pro růst. V plodech se dále nachází 27 % bílkovin, 30 % kyseliny linolové a nenasycených mastných kyselin a také zdravé aminokyseliny, vitamin E, tyramin, histamin a quercetin.

Ostropestřec mariánský a regenerace jater

Pozitivní účinky ostropestřce potvrdilo už mnoho studií. Jeho výtažky se přidávají do řady léků užívaných při jaterních onemocněních. Silymarin je totiž tak silný, že dokáže zregenerovat již poškozená játra – a to dokonce i u alkoholiků a drogově závislých. Skvěle poslouží i po otravě houbami či léky a jako přírodní lék po chemoterapii. Ostropestřec se doporučuje také jako účinná prevence před chorobami jater, žlučníku a střev.

TIP: Dopřejte si každé jaro očistnou bylinnou kúru z ostropestřce. Krom detoxikace jater vám zlepší i zažívání a vrátí ztracenou energii.

12 důvodů, proč užívat ostropestřec

Tato zázračná rostlinka připomínající bodlák vyniká širokým spektrem pozitivních účinků na lidský organismus. Tady je 12 hlavních:

 1. posiluje imunitní systém
 2. detoxikuje organismus
 3. čistí játra a žlučník od škodlivin
 4. regeneruje jaterní buňky
 5. působí antioxidačně
 6. zlepšuje trávení
 7. pomáhá jako podpůrná léčba při cirhóze, hepatitidě i mononukleóze
 8. snižuje cholesterol
 9. příznivě ovlivňuje hladinu cukru v krvi
 10. ulevuje při migrénách
 11. chrání před poškozením DNA
 12. snižuje riziko nádorových onemocnění

Jaká forma ostropestřce je nejúčinnější?

Odborníci doporučují konzumaci drcených semen ostropestřce. Jsou totiž na silymarin nejbohatší. Jeho nižší koncentraci pak můžeme najít i v listech a kořenech. Konzumace pomletých semínek však zaručuje dokonalé vstřebávání živin a jako bonus citlivé pročištění střev.

Proč zrovna drcená semínka?

Dejte přednost samotné drti před čajem, tinkturou nebo olejem. Po zalití horkou vodou se totiž velká část účinných látek zcela zničí. Při výrobě oleje se nezachová tolik silymarinu a tinktury zase obsahují alkohol, který cenné látky bohužel téměř znehodnotí. Nedoporučuje se ani užívání tablet, kapslí a dalších průmyslově zpracovaných výrobků s obsahem syntetických látek.

semínka ostropestře

TIP: Drcené plody ostropestřce začnou při nesprávném skladování oxidovat a ztrácet účinné látky. Proto je skladujte pečlivě uzavřené na temném a suchém místě.

Vhodné dávkování ostropestřce

Pro optimální účinky konzumujte 1 čajovou lžičku drcených semínek 4× denně hodinu před jídlem. Semínka nejprve důkladně rozžvýkejte a poté zapijte sklenicí čisté vody. Ostropestřec je důležité konzumovat pravidelně vždy po dobu několika týdnů. Až potom začnete pociťovat jeho léčivé účinky. Kúru opakujte 2–3× do roka.

Podpořte léčebný proces

Během očistné kúry zcela vyškrtněte ze svého jídelníčku alkoholické nápoje a snižte na minimum tučná jídla a potraviny s vysokým obsahem cukru. Své tělo naopak zásobujte čerstvou zeleninou a ovocem a nezapomeňte na dostatečný pitný režim.

Baví vás žít zdravě? Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout.
Upozornění na nové články, jídelníčky a recepty posíláme 3x týdně (po, st, pá). Z odběru novinek se můžete kdykoli odhlásit.
Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.

Share via
Send this to a friend