BezHladovění.cz

Potravinové alergie

Potravinové alergie se nevyskytují velmi často. Podle výzkumů postihují pouhá 2% evropského obyvatelstva. Je ale poměrně těžké je rozpoznat, protože se často vyskytují společně s kožními projevy, což může lékaře svést na nesprávnou cestu k určení diagnózy. Pokud jsou lidé alergičtí pouze na barviva v potravinách nebo konzervační prostředky, mluvíme o tzv.pseudoalergiích.

reklama

Příznaky potravinových alergií

  • Zvracení a nevolnost
  • Bolest břicha
  • Průjmy a nadýmání

Vedle toho se mohou projevovat jako kopřivka, svědění, astmatické záchvaty nebo rýma a někdy dokonce i jako migréna. Tyto symptomy se objevují, pokud látky prošly z trávicího traktu skrz střevo do dalších částí těla.

Orální syndrom alergie se projevuje bezprostředně po snědení alergenní potraviny pálícími rty nebo problémy polykat a dýchat kvůli zduření hrtanu. Ve spojitosti s potravinovými alergiemi mluvíme o zkřížených alergiích. To znamená, že pokud je jedinec alergický na danou potravinou, je automaticky alergický ještě na něco jiného konkrétního. Například pokud je někdo alergický na jablko, je automaticky i na břízu. Nebo kdo má sennou rýmu, je alergický na mléčné výrobky.

Lidé trpící potravinovými alergiemi by si měli dávat pozor, co přesně jedí. Vůbec bychom nedokázali odhadnout, že například mléko a mouku najdeme v salámech. Pokud si pacienti dostatečně nehlídají své stravování, mohou se dostat až do smrtelného nebezpečí. Proto je pro ně rizikové stolování v restauracích, kde nikdy nevíme, jak moc je kuchař důsledný v předepsaných ingrediencích.

Nejčastější alergie jsou na ovoce a ořechy. Zejména na jablka a lískové ořechy. U malých dětí naopak na kravské mléko a slepičí vejce. Dále alergické reakce v ústní dutině nejčastěji vyvolává celer, mrkev, broskev, mandle a búrské a para ořechy.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.


Redakce

Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.

Nenechte si ujít

reklama
Doprava zdarma od 2000 Kč při nákupu ochranných pomůcek na Mediskont.cz
Doprava zdarma od 2000 Kč při nákupu ochranných pomůcek na Mediskont.cz
Test na COVID, jednorázové rukavice, roušky a respirátory, jednorázové oděvy, obličejové štíty, dezinfekce na ruce, antibakteriální ubrousky, produkty za velkoobchodní ceny.

Zobrazit další slevové kupony →

Už jste ochutnali Zdravou jednohubku?

Každý všední den jeden tip pro lepší zdraví a snadnější hubnutí ve vaší emailové schránce.

Dejte si Zdravou jednohubku spolu s dalšími 4 562 čtenáři.

Varování: Po požití Zdravé jednohubky můžete být chytřejší a zdravější. Když vám přestane chutnat, můžete se kdykoli odhlásit.

reklama
Pošlete článek přátelům