Oxytocin a zdraví: Hormon, k jehož doplnění stačí vřelé objetí

Dříve se o oxytocinu mluvilo především v souvislosti s porodem, kojením a utvářením intenzivního vztahu mezi matkou a miminkem. Tento opravdu zajímavý hormon však v lidském těle zastává mnohem více funkcí. Všechny se přitom týkají prožívání emocí k sobě a ostatním lidem. Však se mu přezdívá “hormon lásky, důvěry a věrnosti”.

Ve spletité emoční magii hrají zásadní roli hormony. Určitě znáte serotonin a endorfin, jimž se říká hormony štěstí, hormon vášně a neřesti dopamin i stresové hormony kortizol a adrenalin, který bývá často uváděn spolu s heslem “uteč nebo bojuj”. 

Minimálně stejnou pozornost si zaslouží taktéž oxytocin, kterému se přisuzují nejkrásnější lidské pocity týkající se schopnosti cítit a vyjadřovat lásku k sobě i druhým, důvěry, štěstí a spokojenosti, ale i navazování vztahů, sexuálního chování a dosahování orgasmu. Dobít si oxytocin je navíc tak snadné.

VÍTE, KDO HORMON LÁSKY OBJEVIL ? V roce 1909 se to podařilo anglickému vědci Siru Henry H. Daleovi. Zjistil totiž, že extrakt získaný z hypofýzy volů vyvolává stahy u těhotných koček a fen. Pojmenoval ho oxytocin, což lze přeložit jako rychlý porod. Synteticky ho jako první vyrobil biochemik Vincent du Vigneaud v roce 1953, za což obdržel Nobelovu cenu.

Co je oxytocin

Odborně je oxytocin popisován jako chemická sloučenina, která má v těle dva úkoly. Jako hormon ovlivňuje některé procesy v lidském těle a jako takzvaný neuropeptid se podílí na přenosu nervových vzruchů.

Kde se “hormon lásky” tvoří

Největší množství hormonu se tvoří v části mezimozku zvaném hypothalamus, odkud putuje do podvěsku mozkového (hypofýzy), jež slouží jako jeho “skladiště”. 

Oxytocin produkují ještě další orgány, které se liší u žen a mužů. U žen to jsou vaječníky a v těhotenství navíc placenta, u mužů varlata, dřeň nadledvin, brzlík, slinivka břišní a sítnice oka. Dále byl oxytocin objeven ještě v srdeční tkáni. Kde jinde by také měl být, že? 

Oxytocin se uvolňuje i při obyčejném objetí

Stejně jako u jiných hormonů uvolnění oxytocin způsobuje určitý druh chování a pocitů. Zde postačí i pouhé objetí a při silnějších projevech, jako jsou doteky, přímé pohledy z očí do očí, mazlení, hlazení, laskání a dráždění se z nás doslova valí proudy oxytocinu.

Dokonce nemusí jít vůbec o fyzický dotek s další osobou. Stačí shlédnout roztomilé video se zvířaty či dětmi nebo vidět zamilovaný film. V ten moment oxytocin vyvolává příjemný tlak v místě, kde se nachází srdce, nebo vám rovnou vžene slzy dojetí do očí, které se pak marně snažíte skrýt před o fous cyničtějším partnerem.

uvolnění oxytocinu
Teď už víte, proč nás tak dojímají fotky koťátek a štěňátek.

Proč je “hormon mazlení” důležitý

Oxytocin je nesmírně důležitý hormon. Sice nezachraňuje životy v případě nebezpečí stejně jako adrenalin, ale umožňuje lidem po celém světě pociťovat štěstí, radost a spokojenost. Je potřebný k navazování a upevňování vztahů (například mezi matkou a novorozencem), má vliv na naše chování ve společnosti a vytváření společenských vazeb

V podstatě jej můžeme považovat za protiklad ke zmíněným stresovým hormonům díky jeho schopnostem uklidňovat, vyvolávat příjemné pocity a podporovat rodinné, partnerské a přátelské vztahy. 

Zmínit bychom měli také záporné stránky oxytocinu. Dle některých studií vedle pozitivních emocí zvyšuje i negativní pocity zejména v rámci společenského chování, jako je například závist, nenávist, agrese, strach, znepokojení, znechucení. Má to svůj význam. Díky tomuto hormonu jsou lidé empatičtější, ale současně i opatrnější a dokáží rozpoznat ohrožení.

Účinky oxytocinu na lidské emoce:

 • vyvolává pocit štěstí a spokojenosti,
 • snižuje strach z odmítnutí a zvyšuje přirozené sebevědomí,
 • zlepšuje schopnosti vcítit se do pocitů druhých (empatie),
 • zlepšuje důvěru a pocity bezpečí při kontaktu s jinými osobamii,
 • zmírňuje stavy nervozity a stresu,
 • zlepšuje náladu a působí antidepresivně,
 • zvyšuje štědrost a laskavost vůči druhým a potřebným,
 • prospívá i kognitivním funkcím mozku, podporuje učení a zlepšuje paměť hlavně v rámci společenských znalostí a dovedností,
 • zvyšuje vnímání atraktivity u jiných osob,
 • navozuje hlubší pocity intimity a blízkého vztahu,
 • zlepšuje prožívání sexu a usnadňuje dosažení vyvrcholení neboli orgasmu,
 • zvyšuje pozitivní i negativní společenské reakce (strach, závist, agrese apod.),
 • pozitivně ovlivňuje i fyzické zdraví a urychluje léčbu nemocí a hojení úrazů (síla pozitivního myšlení),
 • snižuje chuť k jídlu a napomáhá udržovat zdravou tělesnou váhu (spokojený člověk nemá důvod se přejídat), 
 • snižuje riziko vzniku závislosti na jídle, alkoholu, drogách, cigaretách a podobně,
 • je důležitý pro zvládání náročných životních situací.

Rozdílné působení oxytocinu u žen a mužů

Stejně jak se u obou pohlaví liší některá místa vzniku hormonu lásky, je mírně odlišné i jeho působení. 

Oxytocin při porodu a těhotenství celkově

U žen hraje důležitého společníka během těhotenství, při i po porodu. Nejprve pomáhá vajíčkům a spermiím proniknout do dělohy, dlouhé měsíce v ní udržuje vyvíjející se plod a nakonec při porodu podporuje stahy za účelem jeho vypuzení

Zvýšené dávky oxytocinu zmírňují porodní bolesti a vyvolávají pocit nekonečné lásky k čerstvě narozenému dítěti. Podporuje tak napojení matky na dítě (tzv. bonding), mateřské chování a uvolnění mateřského mléka. Zároveň je důležitý pro zpětné zavinutí dělohy. Toto první spojení je důležité pro další vývoj a kojení, je to důvod, proč matka své dítě pozná od ostatních miminek podle jeho vůně.

oxytocin po porodu
Nekonečná láska k čerstvě narozenému miminku.

Oxytocin u mužů posiluje věrnost

U mužů působí jinak. Podle některých výzkumů podporuje monogamní cítění. Pod vlivem oxytocinu zamilovaným mužům připadají jejich partnerky přitažlivější i krásnější než ostatní ženy. Bohužel jde většinou o dočasný efekt, který časem “vyšumí”. Méně atraktivně pro jiné ženy působí i samotní muži žijící ve šťastném vztahu, protože jejich tělo vylučuje dostatek oxytocinu.

Stejně jako u žen se větší množství oxytocinu u mužů vylučuje také při příjemném fyzickém kontaktu, jako je objímání, dotýkání a milování. Rovněž má přímý vliv na ejakulaci, protože podporuje stahy penisu. Také zvyšuje produkci zdravých spermií.

Rozdílné účinky u žen a mužů

Hormon lásky, důvěry a věrnosti může za to, že jsou ženy přátelštější, empatičtější, méně náročné a úzkostné, ale zároveň podezřívavější a opatrnější než muži. Během ohrožení se ženy sdružují do skupin, kde hledají vzájemnou podporu a bezpečí.

Muži mají oxytocinu obecně méně, za což může testosteron, který jej potlačuje. Mělo to svou logiku zejména v minulosti, když lovili potravu nebo bojovali s nepřítelem. S větší empatií by to prostě nešlo. Pod vlivem testosteronu jsou soutěživější, agresivnější a dravější, mají více energie a síly.

Zatímco u ženy po orgasmu zůstává jeho hladina vysoká, u mužů jeho hladina prudce klesá a naopak se zvyšuje hladina jiného hormonu vasopresinu. To je hlavní důvod, proč se ženy chtějí po sexu objímat, a muži touží po klidu a spánku.

Ve skupině přátel podporuje vzájemné sympatie, důvěru a sounáležitost. Naopak vůči lidem mimo skupinu vyvolává obavy, opatrnost, odmítání a podezíravost. Vůči jiné skupině může dokonce podpořit negativní emoce, jako je závist, škodolibost, ale i agrese.

vztahy v rodině
Oxytocin podporuje důvěru a utužuje vztahy v rodině i mezi přáteli.

Tipy, jak udržovat optimální hladinu oxytocinu v těle

Oxytocin nenajdete v potravinách podobně jako vitaminy a minerály. Nemůžete jej jednoduše sníst a čekat, že budete spokojení a šťastní. Na druhou stranu je mnohem jednodušší, stačí se mít rád a mít rád. 

Hladinu oxytocinu zvyšuje:

Nemusíte přitom pouze “objímat” druhé. Přirozené produkci oxytocinu prospívá i to, když se hezky chováte sami k sobě. Můžete se pohladit po tváři, promasírovat ramena nebo spánky, pohladit sousedovic psa nebo si jen tak zajít na relaxační masáž a uvolnit se pod doteky profesionála. Dělejte cokoliv z toho každý den a budete překvapeni, co to s vámi udělá. A efekt to bude mít také na vaše okolí.

Závěrečné shrnutí: Mějte se rádi, milujte se a množte se

Oxytocin je zajímavý hormon, o kterém byste měli vědět především to, že:

 • umocňuje pocity štěstí, spokojenosti a zamilovanosti,
 • zvyšuje přirozené sebevědomí a podporuje schopnost empatie,
 • snižuje stres, zlepšuje náladu a má antidepresivní účinky,
 • pomáhá navazovat vztahy, 
 • snižuje riziko vzniku závislosti a pomáhá zvládat náročné životní situace,
 • hladinu oxytocinu doplní běžné projevy lásky jako úsměv, objetí, pohlazení, mezi partnery hlazení a sex, ale i kontakt se zvířaty, poslech hudby, masáž, jóga a jiné příjemné a relaxační činnosti.
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.