Bezhladoveni.cz

Nopál: zázračný kaktus z Mexika

Pokud jste o Nopálu ještě nikdy neslyšeli, pravděpodobně nebudete jediní. Tato rostlina sice patří mezi ty méně známé, ale svými účinky se může rovnat mnoha léčivým superpotravinám, které jsou na našem trhu dnes již běžně k dostání.

reklama

Nopál pochází z oblastí Střední Ameriky, dnes už se s ním ale můžeme setkat i na jiných kontinentech včetně Evropy.

Čím je tento kaktus výjimečný?

Nopál je rostlinou, která se může pyšnit mnoha pozitivními účinky na naše zdraví a dokonce prý pomáhá i při hubnutí. V čem tkví tajemství tohoto mexického kaktusu?

Nutriční složení je velmi hodnotné. Čerstvý Nopál se skládá převážně z vody, ostatní složky tvoří zejména různé druhy vlákniny, vitaminy, minerály a široké spektrum aminokyselin.

Najdeme zde dokonce i esenciální aminokyseliny, které si naše tělo neumí samo vytvořit, a proto je musíme přijímat potravou. Z vitaminů stojí za zmínku vitaminy skupiny B a C, jež by měly být nedílnou součástí našich každodenních jídelníčků.

Využít se však dá Nopál nejenom v potravinářství, ale své místo si postupně nachází i ve farmaceutickém či kosmetickém průmyslu.

Jak působí Nopál na naše tělo?

Zde je výčet několika z mnoha příznivých účinků Nopálu, díky kterým můžeme posílit své zdraví jak po fyzické, tak po psychické stránce.

  1. Působí kladně na naše zažívání, jeho pravidelné užívání je skvělou prevencí jak žaludečních vředů, tak střevních potíží.
  2. Brání rozvoji arteriosklerózy a tím nás chrání před vznikem kardiovaskulárních onemocnění, která jsou dnes na 1. místě v žebříčku příčin úmrtí v naší zemi.
  3. Napomáhá udržet konstantní hladinu krevního cukru a brání jejím výkyvům, které s sebou nesou mnoho rizik.
  4. Vláknina obsažená v Nopálu napomáhá očistě našeho organismu od škodlivých látek.
  5. Napomáhá hubnutí.
  6. Má pozitivní vliv na hladinu cholesterolu v organismu.
  7. Zvyšuje odolnost organismu a působí imunomodulačně.
  8. Posiluje naši psychiku, mírní úzkosti a přináší do našeho života větší pohodu.
  9. Účinkuje proti zácpě.
  10. Snižuje únavu.
mexická okurka

Nopál a hubnutí – proč nám pomáhá při redukci hmotnosti?

Tuto rostlinu seženeme nejčastěji ve formě prášku jako doplněk stravy a díky jejímu pravidelnému užívání můžeme podpořit naše tělo i v procesu hubnutí.

Právě vysoký obsah vlákniny nám pomáhá bojovat s přejídáním, snižuje vstřebávání tuků a sacharidů ve střevě a celkově podporuje látkovou výměnu vhodným způsobem.

Vláknina také působí jako živná půda pro „hodné“ bakterie ve střevech, které kromě jiného podporují i imunitní funkce našeho organismu. Dostatek vlákniny ve stravě také způsobí větší pocit nasycení, který navíc vydrží po delší dobu a vy tak nebudete pociťovat vlčí hlad a zaženete chutě na sladké a tučné pokrmy.

Využití Nopálu v kuchyni

Tuto „mexickou okurku“, jak ji někteří příznivci nazývají, můžete v kuchyni využít buď ve formě výše zmiňovaného prášku, třeba jako přísady do smoothie, či si pořídit nakládanou variantu ve slano-kyselém nálevu a přidat ji třeba do salátu.

Sušený Nopál se dá také zakomponovat do pečení, kde tuto moučku smícháte s klasicky používanou moukou asi v 10% podílu.

Pokud se Nopál rozhodnete vyzkoušet, nezapomínejte na to, že jediný doplněk stravy vás k vysněné postavě nikdy nedovede.

Je to především o celkové změně životního stylu a přístupu, jež vás pomalu, ale jistě, dovedou za kýženými cíli.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.


Sandra Figalová

Zdravý životní styl je mojí zálibou už delší dobu, kromě studia oboru Nutriční terapie na 1. lékařské fakultě se o výživu a sport zajímám i ve volném čase. Zastávám přístup, že každý jsme trochu jiný a máme jiné individuální potřeby, na které bychom měli brát vždy ohled.

Nenechte si ujít

reklama
reklama