Bezhladoveni.cz

Léčivé potraviny – Fenykl

Každý týden se většinou společně s celou rodinou vydáváte na lov do oblíbeného potravinového řetězce.

reklama

Ve velké míře jdeme na jistotu a jen velmi zřídka zakoupíme nový produkt, který by navíc byl doopravdy prospěšný pro naše zdraví.

Teď zapomeňme na ty nesmysly o zdravých cereálních snídaních, tmavém pečivu či ovesných vločkách.

Zapomeňme na tyto jedy a pohleďme do tváře přírodním zdrojům, kde se skrývá opravdová síla a regenerační schopnost pro náš organismus.

Ještě než opustíte sekci se zeleninou a ovocem, která se téměř v každém obchodě nabízí jako první, tak si stoupněte před fenykl.

Ano, pro někoho exotický sortiment, pro ty další pravidelná potravina, objevující se na jejich rodinné tabuli.

Fenykl je léčivou rostlinou, kterou využívali naši předci už před staletími, a věřte, že to nebylo kvůli jeho nezaměnitelné chuti, nýbrž kvůli blahodárným účinkům.

Dnešní díl věnujeme právě jemu a přiblížíme si tak, k čemu je vůbec dobrý a jak nám může pomoci.

Fenykl na každý den

Fenykl řadíme do rodiny s kmínem, anýzem popřípadě koprem nebo petrželí a libečkem. Jde o skupinu rostlin, která nachází hojné využití jak v kuchyni, tak i v léčitelství.

První záznamy o jeho použití pochází dokonce z období starověku. Samozřejmě, že šlo o země jako je Čína, Indie a další orientální země.

Rostlina dorůstá do výšky 2 metrů a dá se použít úplně celá od plodů, listů až po kořen.

Nejčastěji se však používají semena fenyklu, která svým vzhledem připomínají právě výše zmíněný kmín. Jakmile dozrají a uschnou, mají světle hnědou barvu.

Právě v semenech se nachází velké množství prospěšných látek pro člověka. Nalezneme zde éterické oleje, silice, cukr, stopové prvky i vitaminy.

Jakmile se naučíte dělat nálevy a odvary s fenyklových semen, uvidíte, že vám to znatelně pomůže v oblasti celé trávicí soustavy.

Fenykl a trávení

Látky obsažené ve fenyklu uvolňují hladké břišní svalstvo, tím napomáhají uvolňovat křeče a plynatost.

Pravidelné popíjení fenyklového čaje vás zbaví všech nepříjemností, spojených se špatným trávením a nadýmáním. Možná i díky tomu jste fenykl poznali, jelikož se ve velké míře používá u malých miminek, které bolí bříška kvůli zadržování plynů.

Jde o jednu z nejlépe zvolených cest při plynatosti.

Fenykl je příjemně nasládlý, takže chutná i našim nejmenším. Navíc se účinek dostavuje po velice krátké době.

V dnešní moderní přechemizované době není nic neobvyklého, když vás každý třetí den pálí žáha, lékař vám předepíše helicid a vy jedete stále dál. Dokonce i na tyto potíže je výborný fenykl. Udělejte si sypkou směs z fenyklového semena, římského kmínu, zázvoru a koriandru.

Tímto kořením kořeňte každý den po jedné lžičce na vícedruhový salát, či spařenou zeleninu. Fenyklová semena navíc navozují pocit plnosti, stačí je mít neustále při sobě a žvýkat.

Fenykl rovněž působí na žaludek dezinfekčně, nebojte se ho začlenit do svého jídelníčku

Fenykl a nachlazení

Fenykl pomáhá čistit dýchací cesty. Napomáhá při odkašlávání. Má blahodárné účinky na játra a ledviny. Svým působením je čistí a dodává jim potřebnou energii ke správné funkci.

Fenykl se v lidovém léčitelství už od nepaměti používal k navýšení produkce mateřského mléka, nebo dokonce pro vyvolání opožděné menstruace. Pokud vás bolí v krku, kloktejte fenykl. Stejně tak můžete dělat preventivně na posílení dásní.

Naši předci používali semena fenyklu namísto žvýkačky. Nálev z fenyklových semen můžete využívat pro vyplachování očí. Je skvělým pomocníkem a to i preventivním proti zánětu. Uvolňuje z nich tlak a desinfikuje.

Sami vidíte, že účinky fenyklu jsou natolik cenné, že by se semena z nich měli stát základním atributem každé domácí lékárny. Od plynatosti přes angínu až po oční záněty či špatný dech. To je jen základní výčet toho, co všechno dokáže.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.


Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.

Nenechte si ujít

reklama
reklama