Kotvičník zemní a jeho super účinky

Blahodárný kotvičník se v lidovém léčitelství používá už po staletí. Díky pozitivnímu vlivu na krevní oběh, imunitní systém a mužskou potenci roste jeho obliba i v moderní době.

reklama
Ketomix

Nenápadná bylinka se lví silou

Jednoletá bylinka se žlutými kvítky pochází z Číny, kde ji místní obyvatelé obdivují už od dob starověku. Postupně se rozšířila i do našich končin. Hojně ji užívají zejména sportovci, muži po padesátce a lidé trpící na různé zdravotní neduhy. Je totiž napěchovaná prospěšnými živinami, jako jsou třísloviny, flavonoidy, taniny, saponiny, alkaloidy, lignany, steroly, rutin, quercetin nebo vitamin C.

6 nejvýznamnějších účinků kotvičníku

1. Vyrovnává hladinu testosteronu

Saponiny mají pozitivní vliv na hladinu testosteronu v těle – údajně zvyšují jeho tvorbu až o 30 %. Tím urychluje a podporuje tvorbu svalů, zlepšuje fyzickou kondici i výdrž. Není proto překvapením, že v kotvičníku našlo zalíbení mnoho sportovců.

2. Afrodiziakum pro muže i ženy

Obsažené látky mají skvělé účinky na reprodukční systém, podporují tvorbu spermií i vajíček, pomáhají bojovat proti erektilní dysfunkci a prodlužují dobu trvání pohlavního styku. Navíc odstraňují pocity únavy a podporují tak chuť i myšlenky na sex.

3. Pomocník při menopauze

Dokáže zvýšit i hladinu ženských pohlavních hormonů a pomoci tak v období menopauzy. Díky užívání kotvičníku můžete utlumit nepříjemné příznaky spojené s přechodem, zejména návaly horka, nespavost, podrážděnost a depresivní nálady.

4. Skvělý životabudič

Dalším pozitivním účinkem kotvičníku je zvýšení energie a zlepšení celkové vitality i chuti do života. Významné jsou také regenerační schopnosti, a to i po těžkých nemocech a úrazech. Pokud vás trápí zvýšená únava nebo máte potíže s obranyschopností organismu, zkuste tento životabudič.

5. Podporuje kardiovaskulární systém

Má velmi pozitivní vliv na krevní oběh, srdce i cévy. Při pravidelném užívání snižuje krevní tlak, zklidňuje srdeční tep a účinně bojuje proti vysokému cholesterolu. Doporučuje se i v případě zhoršeného prokrvování nebo anémie.

6. Pomáhá při hubnutí

Bonusem je podpora při shazování nadbytečných kil. Zejména ženám pomáhá redukovat tuk v rizikových partiích těla (břicho, boky, stehna) a zároveň pomáhá budovat a posilovat svaly.

TIP: Účinky zesiluje kombinace kotvičník + maca peruánská. Zlepšuje výkonnost i reprodukční schopnosti, posiluje imunitní systém.

Co ještě kotvičník umí?

 • Snižuje hladinu cukru v krvi
 • Čistí játra a ledviny
 • Má močopudné účinky
 • Pomáhá léčit některé typy inkontinence
 • Rozpouští drobné močové kaménky
 • Podporuje střevní peristaltiku a tvorbu žaludečních šťáv
 • Působí protizánětlivě
 • Ulevuje při vnitřním napětí a zlepšuje náladu

Jak kotvičník zemní užívat?

kotvičníkový čaj

Čaj

Povařit můžete nať, plody i kořeny. Nejčastěji se setkáte se sušenou natí, kterou mají snad v každém bylinkářství nebo lékárně. Kotvičník si můžete pěstovat i sami doma a nasušit si ho do zásoby.

Návod na kotvičníkový čaj

 1. Jednu lžičku nati stačí přelít 250 ml horké vody a nechat 15 minut louhovat.
 2. Pokud chcete účinky zesílit, pak k jedné lžičce sušené nati přilijte litr vody a vařte 30 minut na mírném plamenu.
 3. Následně odvar sceďte a popíjejte ho buď teplý, nebo lehce vychladlý.

Kapsle

Kotvičník zemní se přidává i do kapslí, které podporují libido a zlepšují sexuální výkonnost. Často se do těchto preparátů přidávají také další bylinné extrakty – například kotvičník + schizandra nebo už zmiňovaná maca peruánská. V kombinaci podporují vitalitu, výkonnost a odstraňují únavu.

Tinktura

Sehnat můžete i tinkturu, většinou s obsahem 60 % alkoholu. Dávkování se může lišit v závislosti na přesném složení. Příliv energie, případně celkové zlepšení zdravotního stavu, byste měli zpozorovat po několika týdnech pravidelného užívání.

Prášek

2× denně před jídlem rozmícháte jednu lžičku prášku ve 100 ml vody a vypijete. Často se přidává i do různých superfoods směsí na podporu vitality a imunitního systému.

Kotvičník bohužel není pro každého. Vyhnout byste se mu měli, pokud:

 • Vám ještě nebylo 18 let
 • Čekáte miminko
 • Kojíte
 • Užíváte léky na srdce či krevní tlak
 • Máte zvětšenou prostatu

Přejeme spoustu životního elánu a žádnou únavu. A když už se objeví, teď už víte, „koho“ přizvat na pomoc.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zlepšete kvalitu života přátelům a rodině. Sdílejte s nimi článek. Děkujeme.

[mv_grow_share]
Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.

Nenechte si ujít