Čekáte miminko? 8 potravin, které prospějí vám i malému

Poštěstilo se vám a uvnitř vašeho bříška roste nový život? Přečtěte si, jaké potraviny zařadit do jídelníčku v těhotenství, kdy je výživa důležitá víc než kdy předtím.

Dostatečně pestrý a vyvážený jídelníček vám pomůže k tomu, abyste se v tomto období cítila dobře nejenom vy, ale i vaše miminko. Jaké potraviny zařadit v těhotenství do jídelníčku, aby vývoj vašeho dítěte probíhal tak, jak má?

1.      Jogurty a mléčné výrobky

Zařaďte co nejvíce potravin bohatých na vápník. Mléčné výrobky se pyšní vysokým množstvím a dobrou vstřebatelností vápníku, nezbytného pro zdraví vašich kostí i správný vývoj dítěte. Ideální jsou například:

  • Kvalitní bílé jogurty (řecký jogurt Milko, Hollandia bílá)
  • Neochucený tvaroh – přidejte si do něj třeba semínka a čerstvé nebo sušené ovoce
  • Cottage sýry
  • Žervé

TIP: Zkuste tento recept na rychlý domácí jogurt bez jogurtovače.

2.      Vlašské ořechy a lněné semínko

Ořechy a semínka, jakožto zdroje nezbytných omega-3 mastných kyselin, byste v těhotenství měla vyhledávat co nejčastěji. Jsou velmi důležité pro vývoj vašeho dítěte. Dodají také kvalitní bílkoviny a vlákninu.

3.      Listová zelenina

Ideálně byste měla jíst listovou zeleninu denně. Potřeba kyseliny listové je totiž v těhotenství až 4× větší než jindy. Listová zelenina oplývá i vlákninou, vitaminy C, A i K. Ze salátů volte ty s co nejtmavšími listy, které obsahují nejvíce listové kyseliny. Ideální druhy listové zeleniny jsou:

  • Špenát
  • Rukola
  • Hlávkový salát

listová zelenina

TIP: Tepelnou úpravou se však „listovka“ ztrácí. Proto jezte co nejvíc salátů čerstvých.

4.      Vejce

Už dávno neplatí, že vejce bychom měli v jídelníčku omezovat kvůli vysokému obsahu cholesterolu. Vajíčka sice cholesterol obsahují, ale pokud se jimi necpete od rána do večera, nikterak vám neublíží. Naopak, obsahují také plnohodnotné bílkoviny, které jsou v těhotenství důležitější než kdy jindy. Najdeme v nich i zdravé tuky, vitamín D, vápník a další minerály (fluor, fosfor, hořčík, jód…). Dále třeba aminoalkohol cholin, nezbytný pro správný vývoj a funkci mozku.

TIP: Vyzkoušejte všech 10 nejoblíbenějších úprav vajíček na českých talířích.

5.      Ryby

Nezáleží, zda sáhnete po lososu, tuňákovi či sardinkách, ryby byste v těhotenském jídelníčku rozhodně neměla vynechávat. Obsahují velké množství zdravých tuků včetně omega-3 mastných kyselin, které jsou pro vývoj vašeho dítěte nezbytné.

ryby

6.      Netučné kvalitní maso

Kvalitní bílkoviny jsou v období gravidity velmi důležité. Získáte je kromě vaječných bílků a mléčných výrobků i z libového masa. Sáhnout můžete jak po drůbežím, tak hovězím, králičím či rybím.

7.      Ovoce a zelenina

Ideálně přidejte ovoce či zeleninu ke každému dennímu chodu. Krom jiného jsou bohaté na vlákninu, která pomáhá upravit zažívání. Dávejte přednost čerstvým, tuzemským, sezónním druhům ovoce. Pak je jedno, jestli koupíte jahody, broskve, meruňky nebo jablka. Střídejte co nejvíc druhů. Nezapomínejte na skvělé lesní ovoce. Tropické dovážené ovoce si naopak dopřávejte jen občas.

Ze zeleniny se zaměřte zejména na chřest, brokolici či růžičkovou kapustu, které obsahují hodně kyseliny listové.

8.      Fazole, čočka a jiné luštěniny

I luštěniny by v těhotenském jídelníčku měly mít své místo, a to aspoň 2–3× týdně. Kromě vlákniny a bílkovin dodávají i výše zmiňovanou kyselinu listovou.

Nezapomínejte, že váš těhotenský jídelníček má být především pestrý a vyvážený, což zabrání i tomu, abyste konzumovala nadmíru sladkého či jiných pochutin. Budete tak ve formě i s miminkem v bříšku. Dáte mu ten nejlepší základ pro zdravý a šťastný život.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Sandra Figalová

Sandra Figalová

Zdravý životní styl je mojí zálibou už delší dobu, kromě studia oboru Nutriční terapie na 1. lékařské fakultě se o výživu a sport zajímám i ve volném čase. Zastávám přístup, že každý jsme trochu jiný a máme jiné individuální potřeby, na které bychom měli brát vždy ohled.

Nenechte si ujít