BezHladovění.cz

Hladovka a kila dolů, opravdu?

Hladovka, metoda často využívaná coby protest formou nenásilného odporu anebo součást náboženských představ (půst). Mnoho lidí se však dodnes domnívá, že může sloužit nejen k přiblížení se Bohu nebo dosažení určité společenské změny, ale také k vlastnímu prospěchu v podobě štíhlejší postavy. Jaká je však pravda?

Hladovění nemůže vést k úspěšnému a trvalejšímu zhubnutí. A to z mnoha důvodů.

Za prvé:

Již po krátké době bez jídla nebo s výrazně omezeným přísunem jídla dochází v těle ke zpomalení bazálního metabolismu, který se na základě evolučních nastavení domnívá, že jedinec nemá dostatek jídla k dispozici, tudíž zbrzďuje spalování a začíná maximálně šetřit svými zdroji. To vede k okamžitému a výraznému jojo-efektu ihned poté, co hladovku ukončíte. Tělo totiž důsledně uloží vše, co dostane. Tudy cesta ke zdravému a stálému hubnutí nevede (leda do slepé ulice nebo bludného kruhu).

Za druhé:

Hladovění sice může přinést krátkodobé výrazné snížení váhy – a to již po několika dnech výrazně omezeného přísunu jídla, ale ztracenou hmotu tvoří zejména voda a svalová hmota. Svalová hmota je však pro hubnutí mnohem přínosnější než hladovění, neboť na rozdíl od něj metabolismus zrychluje a umožňuje tak dlouhodobé hubnutí (svaly spalují kalorie, i když nic neděláte, protože jsou pro udržení náročné). Svalové hmoty se přitom tělo při nedostatku jídla zbavuje velice rychle, neboť jde – na rozdíl od tuků – o náročný luxus, který je třeba draze živit.

Za třetí:

Hladovění je zdravotně závadné! Jeden den držení hladovky zdravý člověk sice vydrží bez újmy (nicméně pravděpodobně se nebude cítit nijak dobře), ale delší hladovka nebo dlouhodobější omezení příjmu potravy znamená pro organismus obrovskou zátěž. Zejména pak samozřejmě pro lidi trpící nějakými zdravotními problémy. I zdravého člověka však čeká například:

  • Ztráta minerálů, vitamínů a dalších důležitých živin
  • Nedostatek energie, vyčerpanost, neschopnost soustředit se a podávat náročnější fyzický či psychický výkon
  • Deprese, nervozita, podrážděnost, úzkost
  • A mnoho dalšího

Krátkodobé diety

Důvodů svědčících proti hladovce coby hubnoucí metodě by se našlo mnohem víc, nicméně většině soudných lidí by měly výše uvedené body postačovat. Je třeba si však dávat také pozor na chytře ukryté hladovky v podobě různých krátkodobých diet. Slibují výrazný úbytek za krátký čas (obvykle za týden až dva) díky konzumaci určité potraviny nebo skupiny potravin – a skutečně fungují! Proč? Jsou to obyčejné hladovky zamaskované za tvrzením typu: „nově objevený enzym v této potravině dokáže stimulovat metabolismus, spalovat tuky a díky tomu můžete za 10 dní zhubnout až 10 kilo.“

Jedná se o všechny ananasové, mléčné, ovocné, mrkvové, tukožroutské a nečetné další diety. Z těch vůbec nejhorších, jaké si lze představit, pak nutno jmenovat rozlišovací dietu a dietu zvanou Gaussova metoda.

Hladovka (půst) coby detoxikační kúra

Často se krátký půst (nejčastěji 1, maximálně 3 dny) doporučuje pro detoxikaci organismu. Během těchto půstů je povolena konzumace zeleninových a ovocných šťáv či bylinkových čajů. Ačkoli existuje spousta zastánců této metody, odborníci se vesměs shodují, že dostatečná konzumace zeleniny a ovoce a výběr kvalitních potravin (libových a čerstvých) představuje nejlepší očistu a člověk takto se stravující žádný půst nepotřebuje. U některých lidí může i jednodenní půst a přemíra sacharidů (ovocné džusy) vyvolat nepříjemné reakce.

Chcete-li hubnout, zapomeňte na hladovění!

Zkratky typu rychlých diet a různých pomůcek a prostředků jsou sice lákavé, ale buď neúčinné, nebo škodlivé. Výsledky však nikdy nejsou trvalé. Hubnutí je dlouhodobý proces a mají-li být výsledky stálé, je potřeba mít dostatek znalostí a informací o tom, jak jíst a co jíst. Pokud máte pocit, že je to příliš složité, je mnohem rozumnější vyhledat radu profesionálního dietologa, než se pouštět do nebezpečných diet, hladovek anebo vyhazovat peníze za všemožné přístroje, přípravky a léky.

Redakce

Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.

reklama