Bezhladoveni.cz

Bylinky, díky kterým bude vaše jídlo zdravější

Bez bylinek si umí přípravu jídel představit jen málokdo. Ty, o kterých se budeme bavit, řadíme ke kuchyňským bylinkám. Bylinky obsahují nejen našemu tělu prospěšné látky, ale doplňují jídlo i o výbornou chuť.

reklama

Pěstování není vůbec náročné a mít čerstvé bylinky po ruce má velkou výhodu. V čerstvé podobě nám dodávají více minerálních látek, vitaminů a enzymů, proto jsou důležité v běžné výživě i prevenci onemocnění.

Již po věky lidstvo využívá blahodárných a léčivých účinků bylin, aby zahnaly nejrůznější nemoci.

Mnohé opravdu obsahují antibiotické a desinfekční látky. Ve větším množství, ve kterém se dávají například na bylinné výluhy či čaje, se jejich účinek násobí.

Bylinky a jejich účel v naší stravě

Každá bylinka má povětšinou více než jedno využití, proto v nás nemusí vyvolat údiv, že jednu bylinku nalezneme ve více ozdravných směsích sloužící pro jiné účely.

Majoránka: jídla s přidáním majoránky zklidňují střevní a žaludeční obtíže a neposledně nadýmání.

Zázvor: má protizánětlivé účinky, hodí se do polévek, salátů i masových směsí.

Rozmarýn: navodí chuť k jídlu při ztrátě apetitu, při srdečních neurózách.

Šalvěj: zklidní kašel i průjem.

Brutnák: urychluje látkovou výměnu, čehož se využívá u redukce.

Tymián: podporuje trávení potravy a dezinfikuje.

Bazalka: její listy zlepšují trávení, utišují bolest, jsou vyhledávané zvláště při bolestech hlavy.

Máta: ideální využití má při žlučníkové kolice a obecně při zažívacích potížích jako je nadýmání.

Petržel: neboli šnytlík, je přírodní diuretikum, tzn., že pomáhá odvodnit organismus.

Mezi další chuťově skvělé bylinky patří libeček, kopr a koriandr.

Čím to je, že nám svědčí?

Nadarmo se neříká, že jídlo ochucené kuchyňskými bylinkami je stravitelnější! Většina bylinek obsahuje éterické oleje, které nám pomáhají při potížích se zažíváním a nadýmání. Navíc zabraňují pocitu přílišné nasycenosti a povzbuzují srdeční činnost.

Kromě toho, že disponují antioxidanty, některé dokážou neutralizovat nepříznivé účinky potravin! Bobkový list a zázvor se dává během vaření luštěnin, hřebíček do vaření rýže a kmín klasicky do brambor.

Aby si bylinky zachovaly co nejvíce ze své kořenící síly, je nejlepší je přidat do hrnce až ke konci vaření, ovšem minerální látky se nejlépe uvolňují v průběhu vaření. Proto se doporučuje vařit s nimi a přisypat je kvůli aroma ještě úplně na konec.

Byliny jsou doslova nabyté živinami a byla by škoda z nich neprofitovat. Přidávat je můžeme do salátů, polévek, rýže, nebo s nimi ochutit maso. Jíme nejen pro nasycení, ale i očima a takové brambory s libečkem vypadají daleko barvitěji. Teď je řada na Vás to zkusit.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.


Tereza Pechová

Vždy jsem tíhla k dobrému jídlu a trávení času v přírodě při nejrůznějších sportovních aktivitách. Právě zájem o zdravý životní styl a zjištění, na kolik je naše zdraví ovlivněno tím co jíme, mě přivedlo k absolvování oboru Nutriční terapie.

Nenechte si ujít

reklama
reklama