Božské ovoce kaki: Kdy a jak ho jíst?

Jasně oranžové plody vypadají jako rajče, ale chuťově připomínají spíš broskev nebo meruňku. Kaki posílí imunitu, dodá potřebnou energii a povzbudí zpomalený metabolismus.

Skvělé složení

V kaki najdeme kromě cca 60 % vody také vysoký podíl pektinů a komplexních sacharidů, které dodávají tomuto šťavnatému ovoci typickou rosolovitou dužinu. Zimní pochoutka obsahuje také potřebný vitamin C, provitamin A, draslík, hořčík, fosfor, měď, mangan, vápník a železo.

Kaki a jeho pozitivní účinky na naše tělo

Ne nadarmo v překladu znamená „pokrm bohů“ nebo též „Diovo ovoce“. Díky vláknině a komplexním sacharidům působí blahodárně na naše zažívání, odstraňuje zácpu a dokáže výrazně ulevit i při střevních zánětech. Dále má příznivý účinek při srdečních potížích, zpevňuje kosti i klouby. Obsažené antioxidanty působí v našem organismu jako účinná prevence rakoviny a dalších civilizačních onemocnění.

Pravidelné pojídání kaki snižuje vysokou hladinu cholesterolu v krvi a zmírňuje nervozitu, stres i únavu. Pokud rádi sportujete a trápí vás svalové křeče, zkuste toto báječné ovoce, které potíže eliminuje. Hodí se i pro těhotné ženy. Díky vysokému obsahu vitaminu A totiž velmi prospívá správnému vývoji plodu. Odrůda kaki persimon nabízí všechny aminokyseliny, které naše tělo potřebuje pro optimální fungování.

Dopřejte si pravidelně toto zimní ovoce, pokud:

kaki

Dlouhá cesta ze Španělska do České republiky

Toto blahodárné ovoce roste na stromech zvaných tomel japonský. Původní domovinou stromu s tvrdým dřevem je Korea. Dnes je tomel rozšířený téměř v celém subtropickém pásu, ve Středozemí i na pobřeží Černého moře. K nám se lesklé plody dováží převážně ze Španělska a Izraele. Sklízí se ještě nezralé, aby zvládly dlouhý převoz do České republiky.

Sezóna trvá jen krátce

Na pultech větších obchodů jej seženete zhruba od konce září do konce února. Sezóna vrcholí kolem Vánoc. Ve specializovaných prodejnách na něj s trochou štěstí natrefíte ještě o něco déle.

Co si pohlídat při nákupu

V obchodě vybírejte plody, které jsou měkké a dostatečně zralé, ale bez výrazných otlaků a zelených míst. Barva by měla být sytě oranžová nebo načervenalá. Pokud si domů přinesete plod, který je hodně tvrdý a nezralý, nechte ho několik dnů při pokojové teplotě dozrát.

Jak jíst kaki?

Kaki se nejčastěji konzumuje čerstvé a bez slupky. Tu můžete buď oloupat, nebo plod rozkrojit napůl a dužinu vydlabat podobně jako u kiwi. U odrůdy kaki persimon je slupka jedlá, ale hůře stravitelná. U citlivějších jedinců může způsobit trávicí potíže, jako je nadýmání a průjem. Pokud máte trávení v pořádku, slupka by vám neměla nic udělat. Jen ji před konzumací vždy pořádně omyjte, abyste ji zbavili všech nečistot a případných postřiků.

TIP: Pozor – při nadměrné konzumaci, hlavně nezralých plodů, způsobuje hromadění nestrávených zbytků v žaludku. Mohou být příčinou trávicích i jiných problémů. Nejezte proto víc než 1 kaki naráz.

Tipy na nejlepší recepty z kaki:

 • pyré
 • džem
 • kompot
 • ovocný salát
 • koláč
 • muffiny

Kaki chutná skvěle také s jogurtem, tvarohem a ovesnou kaší. Ozdobit jím můžete i lívance nebo palačinky. Dobrou chuť!

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.