Bolestivá menstruace: Babské rady i lékařsky ověřené tipy

Zatímco pro většinu žen je období menstruace víceméně pohodové a bezbolestné, některé doslova prožívají peklo, kdy je trápí bolestí hlavy, křeče v podbřišku, změny nálad a jiné nepříjemné projevy. Patříte mezi ně? Jak si s nepříjemnými a bolestivými projevy menstruace poradit, aniž byste do sebe musela sypat analgetika?

Bolestivá menstruace může některým ženám každý měsíc na několik dní znepříjemnit život a omezit je i při vykonávání běžných činností včetně péče o rodinu a práce. Tyto ženy by si měly v první řadě uvědomit, že menstruační cyklus je sice přirozený proces, ale nesnesitelné bolesti v jejím průběhu už nikoliv. Hodí se přijít na to, co na bolestivou menstruaci funguje právě jim a kdy už je nutné navštívit lékaře.

Premenstruační syndrom versus bolestivá menstruace

Během menstruace ženské tělo prochází celou řadou hormonálních změn, které se u každé ženy mohou projevovat trochu jinak. Zhruba sedm dní před začátkem menstruačního cyklu některé ženy prožívají premenstruační syndrom (PMS). Nejčastěji si ženy během PMS stěžují na podrážděnost a přecitlivělost, nadměrné zadržování vody v těle, snížení libida, zvýšenou chuť na sladké i zhoršený vzhled pokožky.

Bolestivá menstruace není totéž co PMS. Bolesti břicha a další nepříjemné projevy provází přímo menstruační krvácení. Odborně se tento problém nazývá dysmenorea (dysmenorrhoea) a trpí jím přibližně 30 až 50 % žen v reprodukčním věku. Zhruba každá desátá z nich popisuje svou menstruaci jako natolik bolestivou, že vždy ji vyřadí z běžného života a vedou až k pracovní neschopnosti.

Na bolesti při menstruaci si stěžují především dospívající dívky a mladé ženy. S přibývajícím věkem se totiž obtíže spojené s menstruací zmírňují až u většiny žen ustoupí úplně. U některých žen mohou vymizet po prvním porodu. Pokud se bolesti objeví po 40. roku, může jít o signál blížící se menopauzy.

Jak se menstruační bolesti projevují

Velmi bolestivá menstruace může mít různý průběh, délku i intenzitu. Prvotní potíže se mohou objevit den dva před začátkem menses, mohou provázet pouze první dny menstruace, ale nepříjemné projevy mohou trvat i celou dobu krvácení.

Možné projevy menstruačních bolestí:

projevy menstruačních bolestí

Bolesti v podbřišku a někdy i křeče obvykle přichází ve vlnách a mohou mít různou intenzitu od nepříjemného tlaku až po nesnesitelnou bolest znemožňující provádění jakékoliv aktivity. 

Bolesti zad se projevují nejčastěji v kříži a bederní oblasti, případně mohou ženy pociťovat bolest vystřelující do nohou. S velmi bolestivou menstruací se dostavují i rychlé změny nálad, přecitlivělost a podrážděnost.

Co všechno může dysmenoreu způsobit

Příčiny vyvolávající nepříjemné pocity a bolesti při menstruací se mohou lišit. Nejčastěji se jedná o intenzivnější děložní stahy způsobené zvýšenou hladinu látek prostaglandinů. Je také velmi pravděpodobné, že pokud bolestmi trpí matka, postihne stejný problém také její dceru či dcery. 

Dalším běžným potížistou bývá hormon vazopresin. Ten může způsobovat nedokrvení dělohy, které se nedostává kyslíku, a proto vylučuje chemikálie vyvolávající nepříjemné bolesti. Na vině může být ještě hormonální nerovnováha ženských hormonů estrogenu a progesteronu.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Nejdůležitější ženský hormon estrogen: Funkce a jak ho doplnit přírodní cestou

Nejběžnější příčiny velmi bolestivé menstruace:

  • děložní stahy,
  • rodově podmíněný výskyt,
  • nedostatečné prokrvení dělohy,
  • narušená hormonální rovnováha.

Jiné příčiny bolestivé menstruace

Dysmenoreu ale může vyvolat jiný, mnohdy mnohem vážnější zdravotní problém. Jsou-li menstruační bolesti opravdu silné, je doporučeno navštívit gynekologa, který potvrdí nebo vyloučí další zdravotní komplikace. V případě jiné nemoci navrhne vhodnou léčbu nebo další vyšetření.

Může se jednat například o:
  • zánět močového měchýře, vaječníků či dělohy,
  • poruchy štítné žlázy,
  • psychogenní faktory (dlouhodobý stres, partnerské konflikty apod.),
  • nezhoubné nádory: děložní myomy,
  • polypy (výrůstky na děložní sliznici),
  • endometriózu,
  • rakovinu,
  • cervikální stenózu,
  • malformaci dělohy (vrozená odchylka), případně anomálie polohy či tvaru dělohy.

Bolestivá menstruace může mít dvě formy

Lékaři bolestivou menstruaci rozlišují na primární a sekundární dysmenoreu podle toho, kdy se u dívky či ženy objeví, a co je její příčinou.

Primární dysmenorea

Tato forma postihuje zejména dospívající dívky, mladé ženy a také ženy před prvním porodem. Příčinou většinou bývá vyšší hladina prostaglandinů. Někdy může mít dysmenorea psychosomatický původ, který zejména u adolescentních dívek souvisí se špatnou informovaností o menstruaci a dívka může kvůli neznalostem trpět zbytečnými úzkostmi a stresem.

Sekundární dysmenorea

Tato forma není spojená s dospíváním a prvními periodami, ale může se u ženy objevit nečekaně kdykoliv během reprodukčního života. Příčinou bývá většinou jiné onemocnění, například endometrióza, případně je na vině pánevní patologie

Za bolestmi mohou také stát zánětlivá onemocnění či myomy. V tomto případě je vždy doporučeno vyhledat lékaře.

Menstruační bolesti po ovulaci, bez krvácení či v těhotenství

Bolesti mohou ženy postihnout i v jiném období menstruačního cyklu. Nepříjemné stavy mohou některé ženy zažívat během ovulace. Za tyto pocity může nejčastěji prasklý folikul nebo folikul obsahující nezralé vajíčko. Při přetrvávajících obtížích je vhodné navštívit lékaře.

Pokud se u ženy nedostaví pravidelné měsíční krvácení, ale menstruační bolesti ano, může jít o počáteční stádium těhotenství, u něhož jsou mírnější bolesti v podbřišku normální. Je tedy vhodné udělat si těhotenský test. Pokud test graviditu nepotvrdí, je opět rozumné vyhledat lékaře, který odhalí příčinu neobvyklých potíží.

Během těhotenství jsou některé výše zmiňované obtíže normální, jiné je vhodné konzultovat s lékařem. Bolesti může vyvolat zánět močových cest, dehydratace organismu, ale také mimoděložní těhotenství, potrat a další. Jakékoliv intenzivní bolesti nebo potíže dlouhodobějšího rázu vždy řešte s lékařem.

Co pomáhá na menstruační bolesti

Menstruační bolesti nejsou normální a neexistuje žádný důvod, aby žena každý měsíc několik dní trpěla nesnesitelnými bolestmi. Ke zmírnění potíží při menstruaci můžete zkusit užívat vybrané bylinky, které pomáhají při ženských obtížích. Efektivní pomoc nabízí režimová opatření

Léky proti menstruačním bolestem

V případě silnějších bolestí úlevu ženám nabízejí léčivé přípravky proti bolesti (analgetika) a proti křečím (spasmolytika), které je možné zakoupit v lékárně. Užívají se volně prodejná léčiva (bez lékařského předpisu) jako Ibalgin, Aspirin či Acylpyrin

Existují i léčivé přípravky přímo na menstruační bolesti (Mastodynon). Dívkám a ženám, které trápí opravdu silné bolesti při menstruaci, lékaři předepisují analgetika s protizánětlivým účinkem, které mimo jiné snižují napětí děložní svaloviny. Jedná se například o Aulin, Nimesil, Coxtral a další. 

Hormonální antikoncepce: Ano, či ne?

Někteří lékaři dospívajícím dívkám doporučují při bolestech užívat hormonální antikoncepci, která pomáhá regulovat hormonální nerovnováhu. Užívání antikoncepce jako léčebného prostředku je však sporné, protože u velmi mladých dívek není hormonální rovnováha ustálena a brzké podávání pilulek proti početí ji může narušit.

pomoc při menstruačních bolestech

Tipy a rady, jak zmírnit menstruační bolesti 

Úlevu ale nabízí i bylinky či různé babské rady proti bolestivé menstruaci

Jezte lépe a zdravěji

Mezi základní rady, které mohou při bolestivé menstruaci i jiných zdravotních potížích ulevit, je žít zdravěji. Dbejte na zdravou stravu bohatou na všechny nezbytné vitaminy a minerály a vaše tělo se vám odvděčí. 

Z konkrétních potravin se doporučuje konzumace listové zeleniny, ořechů, ovoce, kvalitních rostlinných olejů či mořských ryb. Nedoporučuje se jíst polotovary, sladkosti a větší množství bílého pečiva a jiných výrobků obsahujících bílou mouku. Zdraví prospívá také nekouřit a alkohol pijte spíše výjimečně. 

Hýbejte se a cvičte

Stejně jako kvalitní strava je všeobecně prospěšný i pravidelný fyzický pohyb a sport. Aktivní a sportující ženy menstruačními bolestmi trpí výrazně méně. Doporučuje se cíleně posilovat svaly pánevního dna, které mohou být ochablé. Velmi vhodné je cvičení podle Ludmily Mojžíšové, hormonální jóga nebo pilates

Často se mluví o Kegelových cvicích, které vyvinul americký gynekolog Arnold Kegel ve 40. letech minulého století. Cviky fungují na principu stahování svalů kolem pochvy, jako když se snažíte na chvíli zadržet moč. Kegelovy cviky posilují svaly pánevního dna, preventivně působí před inkontinencí a mají vliv i na lepší sexuální prožitky,

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Hormonální jóga napomáhá obnovit hormonální rovnováhu u žen i mužů

Odpočinek a klid

Při bolestivé menstruaci si dopřejte dostatek odpočinku a dodržujte klidový režim. Relaxujte, poslouchejte příjemnou hudbu, čtěte knihy, meditujte nebo se jen na několik minut natáhněte do vany. Snažte se vyhýbat stresovým situacím a o podporu během bolestivé menstruace požádejte i své blízké, partnera i děti.  

Teplo a masáže

Při potížích při PMS a bolestivé menstruaci pomáhá teplo. Kromě klasické horké koupele či sprchy jsou skvělé termofory a nahřívací lahve či polštářky, které během chvilky nahřejete v mikrovlnné troubě a přiložíte si je na bolestivou oblast podbříšku nebo beder.

Zkuste také domácí masáže.

Pozor: Se sprchováním by měly být opatrné ženy, které mívají silnější krvácení. Horká voda prokrvuje svalstvo a může krvácení ještě více zesílit.

Bylinky na ženské problémy

Z přírodních metod jsou často doporučovány ženské bylinky. Konkrétně při ženských problémech včetně menstruačních bolestí jsou doporučovány čaje připravené z meduňky, heřmánku, drmku, řebříčku, kontryhelu, pupalky či maliníku. Zkusit můžete speciální čajové směsi na ženské problémy.

Tip na malinový čaj

Čaj připravený z čerstvých či sušených listů maliníku posiluje děložní svaly, uvolňuje křeče a zmírňuje silné krvácení. Pomoc poskytuje i při hormonální nerovnováze a průjmech.

Suroviny:
  • 1 lžíce sušených listů maliníku (hrst čerstvých)
  • 250 ml vroucí vody
Postup:

Listy zalijte vroucí vodou a nechte louhovat po dobu 5 minut. Čaj pijte zásadně čerstvý. Můžete jej pít denně, nemá vedlejší účinky a uleví vám.

Tip na odvar z kontryhelu:

Kontryhel se vyznačuje blahodárnými účinky na ženské hormony. Zmírňuje křeče a bolesti během menstruačního cyklu a také snižuje krvácivost. Kontryhel pomáhá i při nepravidelném krvácení. Je vhodný jak pro dospívající dívky, které teprve začaly krvácet, tak i pro zralé ženy v období menopauzy.

Suroviny:
  • 1 lžíce sušeného kontryhelu
  • 250 ml vroucí vody
Postup:

Sušený kontryhel zalijte vroucí vody a nechte louhovat 2 až 3 minuty. Pijte jednou denně po dobu alespoň 2 měsíců. Výsledek by se měl dostavit už za několik týdnů.

Videa se cvičením při bolestivé menstruaci na YouTube.cz

Na YouTube.cz můžete najít cvičení, která mohou nepříjemné bolesti a křeče při menstruaci zmírnit. Nejčastěji se jedná o jógová cvičení zaměřená na ženské orgány. Vždy ale vnímejte své tělo, a pokud vám cvičení nepomáhá, nebo je vám dokonce hůře, zkuste raději více odpočívat, dopřát si horkou koupel, krátkou procházku nebo navštivte lékaře.

Jemná jóga při menstruaci

Jóga nejen při PMS a bolestivé menstruaci

Jóga při menstruaci a PMS | 30 minutová flow

Jógou proti bolestivé menstruaci

Závěrečné shrnutí: Při bolestivé menstruaci zkuste bylinné čaje, teplou koupel a pomoci může i lehké cvičení

Při bolestivé menstruaci mohou kromě běžných léků na bolest zabrat ženské byliny, teplo, odpočinek i mírné cvičení. Také nezanedbávejte pravidelné roční gynekologické prohlídky a vždy vyhledejte lékaře pokud:

  • se menstruační bolesti objeví zničehonic, případně až po 45. roce věku,
  • je bolest při menstruaci natolik intenzivní, že vás omezuje při běžných denních aktivitách,
  • máte neobvyklé velmi silné, nebo jste v posledních měsících zaznamenaly nepravidelné krvácení.

Milé ženy, buďte k sobě laskavé a všímavé, a menstruační bolesti dobrovolně neignorujte. Přirozená je pouze menstruace, silné bolesti nikoliv.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.