8 faktů, které boří mýty o metabolismu: Urychlit ho téměř nejde, nejvíc energie spálíme v klidu

O jednom ze základních biologických dějů koluje řada mýtů a polopravd. Těchto 8 faktů vám osvětlí jeho fungování. Už nikdy neskočíte na lep žádné reklamě na zázračné hubnutí.

1. Na metabolismu se podílí každá buňka v těle

Hodně lidí si myslí, že metabolismus jde vytrénovat podobně jako svaly. Ve skutečnosti ho řídí složité chemické procesy, na kterých se spolupodílí celé tělo a kořeny mají až v genetické výbavě našich rodičů.

2. Většinu energie spálí tělo, když je v klidu

Tělo vydává energii trojím způsobem:

 • Na základní životní funkce – tzv. bazální metabolismus: 60–80 % energetického výdeje
 • Na trávení jídla – tzv. termický účinek potravy: Cca 10 % energetického výdeje
 • Na fyzickou aktivitu: 10–30 % energetického výdeje (pokud nejste profesionální sportovci)

Bazální neboli klidový metabolismus udává, kolik kalorií tělo spálí, když nic nedělá. Zhruba 50 % této energie potřebují k chodu nejdůležitější orgány – mozek, játra, ledviny nebo srdce. Zbytek spalují především svaly. Proto čím víc svalů na úkor tuků máme, tím rychleji hubneme.

Většinu energie tak tělo využije pro své základní fungování. Sportem vydáme „jen“ zhruba tolik jako trávením potravy. Cvičení tak vede k pomalejším úbytkům váhy, než bychom si přáli.

3. Neexistují univerzální pravdy o metabolismu. Každý člověk má „svůj vlastní“

Zatímco jedni mohou sníst „cokoli“ a nepřiberou, jiní se musí pečlivě hlídat. Vědci zatím neví proč. Zatím víme, že rychlost metabolismu ovlivňují:

 • Pohlaví
 • Poměr svalové hmoty na úkor tuku
 • Věk
 • Genetika – zatím však nevíme, proč jsou na tom některé rodiny lépe než jiné

Ženy obecně pálí méně kalorií než muži. Výdej u nich ovlivňuje i menstruační cyklus. Některé ženy mají ve 2. polovině cyklu zhruba o 10 % vyšší bazální metabolismus než po zbytek měsíce.

TIP: Spočítejte si orientačně svůj bazální metabolismus. Přesně tolik energie vaše tělo denně spotřebuje pro přežití.

4. Trávení zpomaluje i přibývající věk

V 60 letech tělo nespaluje tak dobře jako ve 20, i když má stejný podíl svalů a tuků. Pokles začíná už cca od 18 let. Proč tomu tak je, zatím také přesně nevíme. Pro odborníky na výživu jde zatím o jednu z největších záhad.

5. Ve skutečnosti nejde „zrychlit“ metabolismus kvůli hubnutí

Káva, chilli nebo různé jiné druhy koření skutečně mohou dočasně zrychlit trávení, ale bohužel jde o změnu tak zanedbatelnou a krátkodobou, že naši váhu neovlivní.

Cvičení je o něco efektivnější – když si vybudujeme více svalů, klesne podíl tuku a tím rychleji spalujeme. A to i v klidu. Má to však jeden háček: Kvůli rychlejšímu metabolismu přijdou i větší chutě, které musíme udržet na uzdě. Hodně lidí, kteří přidají na sportu, začnou i víc jíst a skončí ve finále s vyšším podílem tuku, než začali.

6. Drastické diety zpomalují bazální metabolismus

Zatímco urychlit metabolismus je téměř nemožné, zpomalení nastává téměř u každé diety slibující rychlé hubnutí. Výsledný efekt je přesně opačný, než očekáváme. Jako první ztrácíme vodu a svaly a zpomaluje se bazální metabolismus.

Odborníci z amerického magazínu Obezita zkoumali výsledky účastníků 30denní soutěže o hubnutí. Všichni zhubli dietami a cvičením za krátkou dobu hodně kilogramů. O 6 let později však bylo 13 ze 14 účastníků na stejné váze a jeden dokonce další kila nabral. Co je však nejhorší – bazální metabolismus už zůstal na snížené úrovni, a to až o 500 kalorií denně.

7. Zatím nevíme přesně, proč jsme tak náchylní k ukládání tuků

Jako nejpravděpodobnější se jeví evoluční důvody. Během tisíciletého vývoje lidé museli čelit mnoha hladomorům. Nemohli bychom se proto divit, kdyby každá lidská buňka byla plná genů pro skladování kalorií „na horší časy“.

Někteří odborníci ale evoluční teorii odmítají. Tvrdí, že neschopnost udržet novou váhu, řídí naše vlastní tělo, které se jo-jo efektem jen brání podvýživě. Klíčem k úspěchu je proto pozvolné hubnutí.

8. Pomalejší metabolismus neznamená problémy s udržením váhy

Zhubli jste a bojíte se, že svou váhu neudržíte? Je to ve vašich rukách. Statisticky zhruba 15 % lidí, kteří zhubnou 10 a víc % své tělesné váhy, si ji také udrží. Všichni uvádějí podobné klíče k úspěchu:

 • Najít dlouhodobě udržitelné změny v životosprávě.
 • Vážit se, nebo ještě lépe měřit míry, aspoň 1× týdně.
 • Pravidelně cvičit – alespoň v podobě svižné chůze.
 • Sledovat alespoň zhruba velikost svých porcí a mít přehled o kalorickém příjmu a výdeji.
 • Vyhýbat se nezdravým potravinám s vysokým obsahem tuku.

Tak konec výmluv a hurá na pozvolnou! cestu za lepším tělem a zdravějším já.

K článku nás inspiroval: Vox.com

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.